Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...
 Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 

Redactare sentinta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Acum cateva zile s-a pronuntat sentinta in legatura cu o presatie tabulara, cand am crezut ca s-a terminat totul avocata ( indolenta de felul ei ) m-a anuntat ca va mai dura mult si bine pana ce se va redacta sentinta ca cica nu au termen limita si ca are sentinte neredactate din noiembrie. Urmeaza apoi sa se trimita fiecarei parti si doar dupa ce se dovedeste ca acestia au primit-o au 15 zile pt recurs si abia apoi se pot face inscrisurile in cartea funciara.

Intrebari:

1. chiar nu exista termen limita pt redactarea sentintei?
2. cum se confirma ca partile au luat la cunostinta despre sentinta, trimite judecatoria respectiva sentinta cu confirmare de primire?
3. cat dureaza schimbarea proprietarului la cartea funciara?
4. din experienta voastra cat este termenul obisnuit in care se redacteaza o sentinta?

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 02.01.2007

 mihaelam, on May 12 2008, 10:36, said:

Acum cateva zile s-a pronuntat sentinta in legatura cu o presatie tabulara, cand am crezut ca s-a terminat totul avocata ( indolenta de felul ei ) m-a anuntat ca va mai dura mult si bine pana ce se va redacta sentinta ca cica nu au termen limita si ca are sentinte neredactate din noiembrie. Urmeaza apoi sa se trimita fiecarei parti si doar dupa ce se dovedeste ca acestia au primit-o au 15 zile pt recurs si abia apoi se pot face inscrisurile in cartea funciara.

Intrebari:

1. chiar nu exista termen limita pt redactarea sentintei?
2. cum se confirma ca partile au luat la cunostinta despre sentinta, trimite judecatoria respectiva sentinta cu confirmare de primire?
3. cat dureaza schimbarea proprietarului la cartea funciara?
4. din experienta voastra cat este termenul obisnuit in care se redacteaza o sentinta?
Io astept una de 6 luni. Sorry, dar va trebui sa astepti si sa mai suni din cand in cand!

#3
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Unde trebuie sa sun? Cine este cel care decide cand se redacteaza sentinta, de cine depinde in fapt?

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008
Mergi saptamanal la Registratura si intrebi daca s-a comunicat hotararea judecatoreasca. De la data comunicarii cuge termenul de recurs.

#5
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 10.06.2007

 clara_spiele, on May 12 2008, 20:58, said:

Mergi saptamanal la Registratura si intrebi daca s-a comunicat hotararea judecatoreasca. De la data comunicarii cuge termenul de recurs.


Multumesc mult Clara...comunicarea nu se trimite cu confirmare de primire?...ca daca da iar m-am aranjat de o perioada de asteptare pt ca sentinta trebuie comunicata celor 12 care locuiesc imprastiati in toata tara si au adrese incomplete.

#6
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.253
  • Înscris: 19.11.2007

 mihaelam, on May 12 2008, 17:55, said:

Unde trebuie sa sun? Cine este cel care decide cand se redacteaza sentinta, de cine depinde in fapt?
Sentinta este redactata intr-o ordine stabilita de instanta-dupa criterii cunoscute numai de d-le lor.De regula intervine avocatul pt.urgentare.Incearca sa vorbesti/castigi bunavointa grefierului de la respectiva instanta.Eu am asteptat cate 2-3 luni cu toata colaborarea avocatului.Depinde si de nr.de dosare cu care e incarcata instanta.

#7
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 10.06.2007

 99ton, on May 22 2008, 08:58, said:

Sentinta este redactata intr-o ordine stabilita de instanta-dupa criterii cunoscute numai de d-le lor.De regula intervine avocatul pt.urgentare.Incearca sa vorbesti/castigi bunavointa grefierului de la respectiva instanta.Eu am asteptat cate 2-3 luni cu toata colaborarea avocatului.Depinde si de nr.de dosare cu care e incarcata instanta.


Multumesc mult, am facut exact cum m-ai invatat ocazie cu care am aflat ca s-a repus pe rol procesul, se pare ca tot pe rand ii vin in minte judecatoarei cerintele...asa ca m-am linistit si ma pun pe asteptat...o sa mansardez la anu ca pana atunci nu cred ca ma vad trecuta cu drepturi depline in cartea funciara. Daca sa zicem se termina procesul in 5 iunie cand e urmatorul termen cam in cate luni estimati ca voi avea extrasul de carte funciara pe numele meu?

#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008
Dar despre ce e vorba?

Cu interventia avocatului pe langa grefier, povesti. Si clientii marilor case de avocatura asteapta pana se redacteaza hotararea.
Mi se pare complet aiurea sa iei legatura cu grefierul ca sa aflii ca s-a repus procesul pe rol. Aceasta informatie o primeai uitandu-te pur si simplu in Condica de Sedinte, afla la dispozitia publicului.

#9
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 10.06.2007

 clara_spiele, on May 22 2008, 14:27, said:

Dar despre ce e vorba?

Cu interventia avocatului pe langa grefier, povesti. Si clientii marilor case de avocatura asteapta pana se redacteaza hotararea.
Mi se pare complet aiurea sa iei legatura cu grefierul ca sa aflii ca s-a repus procesul pe rol. Aceasta informatie o primeai uitandu-te pur si simplu in Condica de Sedinte, afla la dispozitia publicului.


Pai eu am luat legatura cu grefierul ca sa vad cum sta treaba cu sentinta si asa am aflat ca s-a repus pe rol procesul ...altfel habar n-aveam si asteptam mult si bine sa se redacteze sentinta, pana venea urmatoarea citatie...

#10
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.253
  • Înscris: 19.11.2007

 mihaelam, on May 23 2008, 00:23, said:

Pai eu am luat legatura cu grefierul ca sa vad cum sta treaba cu sentinta si asa am aflat ca s-a repus pe rol procesul ...altfel habar n-aveam si asteptam mult si bine sa se redacteze sentinta, pana venea urmatoarea citatie...
Informatii despre dosar poti gasi pe;www portal.just.ro

#11
Veria

Veria

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 01.09.2007

 mihaelam, on May 12 2008, 11:36, said:

Acum cateva zile s-a pronuntat sentinta in legatura cu o presatie tabulara, cand am crezut ca s-a terminat totul avocata ( indolenta de felul ei ) m-a anuntat ca va mai dura mult si bine pana ce se va redacta sentinta ca cica nu au termen limita si ca are sentinte neredactate din noiembrie. Urmeaza apoi sa se trimita fiecarei parti si doar dupa ce se dovedeste ca acestia au primit-o au 15 zile pt recurs si abia apoi se pot face inscrisurile in cartea funciara.

Intrebari:

1. chiar nu exista termen limita pt redactarea sentintei?
2. cum se confirma ca partile au luat la cunostinta despre sentinta, trimite judecatoria respectiva sentinta cu confirmare de primire?
3. cat dureaza schimbarea proprietarului la cartea funciara?
4. din experienta voastra cat este termenul obisnuit in care se redacteaza o sentinta?


1. Nu prea exista termen limita. Eu am avut un proces pentru care s-a pronuntat sentinta in noiembrie. Pana acuma o luna nu am primit nimic, asa ca m-am decis sa merg la ei si am facut o cerere scrisa pentru urgentare. Le-am specificat ca imi trebuie comunicarea scrisa ca sa fac succesiunea. Si (poate doar o simpla coincidenta) am primit acasa tidula in decurs de vreo saptamana.
2. Se trimite sentinta la fiecare parte implicata. Este trimisa prin posta, cu confirmare de primire. De la data comunicarii se asteapta 15 zile pentru recurs.
3. nu stiu, imi pare rau. la mine a fost vorba de o modificare la actul de proprietate.
4. Am inteles ca se poate astepta si pana la un an. In medie, cam 3-4 luni. Normal ar fi un maxim de 2 luni. Oricum, nu ar strica sa faci cererea aia si sa iei un numar de inregistrare pentru ea, neaparat.

#12
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 06.01.2006
hotararea se redacteza in 10 zile, dar vei astepta comunicarea pana vei imbatrani :))

portal.just.ro e solutia, doar ca uneori isi bat joc si acolo si nu le actualizeaza.

#13
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008
E atat de simplu sa mergi saptamanal la Regsitratura si sa intrebi daca s-a comunicat hotararea...Eu faceam treaba asta, de teama sa nu se "rataceasca" prin posta, cu confirmarea ei de primire cu tot. In Romania este posibil orice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate