Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Fuji Finepix S5000. Bun Sau Prost?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
man, lasa ca e bine, sa dea lumea bani grei pe camere cat mai nashpa, nu zic ca asta e nashpa dar e departe de a fi o camera care sa iasa in evidentza cu ceva.

cu orice camera point'n'shoot digitala sau nu se fac poze acceptabile, iar daca nu sunt bune pozele se corecteaza, ori la minilaburi ori in softurile cu care vin ele.

punct ochit, punct lovit, o avem pe magdalena in toate ipostazele si exact asta vroiam, la munte si la mare.

daca insa vrem sa sarim peste asta, avem nevoie de camere si ceva cunoshtintze despre cum se fac pozele. nu mult, doar o baza, o bruma.... rishti sa ajungi un executand sublim ale tehnicilor altora, altfel...

revenim la fuji... exista si alegeri mai proaste... puteai sa iei un canon s1 "IS"  ceva mai scump si la fel ca si camera, de fapt....

hotararea cu care producatorii scot camere de doi bani la pretzuri mari ne demonstreaza clar ca MERITA, fiindca vor fi mereu magdalene de pozat in mod "P" si la munte si la mare. iar pretzul mare este evident masura barbatziei, nu? zace un ansel adams in fiecare din noi.

ripper, daca fuji ar fi bizul lu' taica'to ash intzelege, dar doar ca sa'tz demonstrezi tzie ca ai facut o investitzie buna, sustzinand in fatza altora (unii care fac fotografie de jdeani si din asta traiesc) ca au dreptate, gresesti enorm...

actually, de ce mi'ar pasa mie?

hehehe

sa va zic de ce imi pasa... e chiar cool, ca se tinde spre o standardizare a calitatzii (joasa) spre digitalul de "larg consum". asta face ca fotografia sa revina la pretzul pe care l'a avut inainte de a aparea digitalul.

so, cu cat camerele sunt mai nashpe si mai scumpe, cu atat adevarata fotografie va fi tot mai scumpa... chiar digitala. cine mai lucreaza zilnic 100% film in ziua de azi, ori n'are minte ori e masochist.

#38
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pt cine vrea poze "la munte si la mare" e foarte bun P&S.
Cine vrea sa faca poze cat de cat mai bunicele are nevoie de un P&S bun.
Cine vrea sa faca poze bune in orice conditii are nevoie de un SRL. Valabil si pt. film si pt digital.

Legat de S5000, nu-mi place ideea de SLR-Like. Adica ce ? mai pe romaneste "Arata ca SLR-ul, dar e P&S". Da asta, pt tot rumanu, cand il vede pe strada sau intre prieteni, inseamna aparat profesional. Ce conteaza ca e prost si ca nici printre p&s-urile bune nu se numara. Arata profesional, inseamna ca e.

Parca-i si vad pe unii "comentatori" privind la un SRL-like d-asta (nu neaparat S5000, ca mai sunt si altele): "ia uite ce aparat dovedit are ala, e d-ala profesional".

Pe scurt, aparatul e slab. Nu ca l-as fi tzinut in mana, dar din specificatii e slab in comparatie cu cele din clasa lui, iar din poze...  nu m-au impresionat (nici chiar alea photoshopate).

Am mai zis si mai sus, thread fara rost, dar al dracului de amuzant. Hai ca deschid si eu un thread sa-mi apar A80-ul. Adica ce, altele sa fie mai bune ca al meu ? Niciodata. EU am aparatul "the best money can buy" :P sic sic.

#39
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
Mai baietzi...voi chiar considerati 320$ o caruta de bani??? Mai putin decat o placa video buna...Sau nu mai am eu notiunea banilor...Acum ceva timp un an jumate am dat intradevar o gramda de bani pe un 10D. Aia chiar a fost o gramada. Pe asta l-am luat tocmai pentru pretul pe care eu l-am considerat mic...al doilea aparat...ca sa nu ma car pe la pescuit sau pe la snowboard cu 10D-u...
Eu nu am deschis postul asa ca sa-mi apara aparatul sau ca sa-mi justific investitia...l-am deschis pentru a comenta calitatea pozelor...sa spuneti ce e bun si ce e rau la ele.
Eu nu am pus nici o poza fotoshopata....aveti ceva de spus din punct de vedere calitativ si tehnic? Nu am pretentii din punct de vedere artistic.

#40
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
rippere, pozele tale au fost clasificate deja, ce mai vrei, sunt poze de vacantza fara nici o valoare decat una personala pt cei din poze, etc....

dar nu pricep o chestie...

so, ai un 10d, si ai mai luat inca o camera, pt ca 10d e prea greu, da?

well, in cazul asta cred ca 300 nu e mult pt tine...

Edited by arty, 15 October 2004 - 01:49.


#41
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
Nu a fost vorba de greutate. Cautam o a doua camera pentru iesiri unde nu as fi vrut sa risc nimic cu 10D. Crede-ma...nu-ti permiti doua cazaturi la snowboard cu el in spate...Am ales Fuji pentru ca mi-a placut la prima vedere iar pretul l-am considerat ok.

#42
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
@rigid aurel: pozele alea cu cascada, margaretele ... sint facute de tine? ca tare ma rod niste intrebari ...

Edited by herr, 21 October 2004 - 18:37.


#43
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
chiar m-ar interesa sa aflu ca alte camere sunt mai bune la acelsai nivel de pret.
ma gandesc sa-mi cumpar un fuji s5500 (sunt incepator dar cu ambitii mari :D).
konica minolta z3 imi repugna ca infatisare.
asa ca daca are cineva alte sugestii in privinta unei camere de pana in 350 euro (ma refer la bridge si nu la compact, iar de reflex digital nu am bani).
multam anticipat!

mr.fred, on Oct 14 2004, 19:20, said:

ma amuza f. tare inversunarea asta a celor cu S5000. Intr-adevar, trebuie sa te convingi pe tine insuti ca a da o caruta de bani pe un aparat, bani cu care ai fi putut lua altul mai bun.

E de departea cea mai nepotrivita alegere la clasa lui, unde la aceasi bani ai fi putut capata mai mult (iso, timp de expunere, focus).
.......

fratilor intelegeti. cu banii dati pe s5000 puteati sa luati ceva mai bun. asta e.

<{POST_SNAPBACK}>



#44
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
trompix vezi la sfaturi. Uite un link  : http://forum.softped...showtopic=54132

#45
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,080
  • Înscris: 02.03.2003
Am si eu un S5500.
Mi-as fi dorit un Z3 sau Z5 dar nu am gasit in momentul achizitiei si l-am luat in graba pe Fuji.

M-am impacat foarte bine cu aparatul in cele mai multe cazuri dar acum o sa-l vand.
Cred ca trec la un Panasonic FZ20 pentru ca are in plus focalizare manuala.

Parerea mea despre Fuji S5500 este urmatoarea:  E  un aparat onorabil, optica buna, are destule optiuni,arata bine, cu inelul parasolar montat poti sa impresionezi multi necunoscatori.  Cateodata aspectul aparatului e important pentru statutul tau.
Arata mult mai bine decat un Leica sau un anume Epson despre care majoritatea necunoscatorilor ar spune ca sunt aparate din al doilea razboi mondial.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate