Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 

Telefon Fidelizare Connex - Mica Excrocherie ;)

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#19
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
Tudor, Goofy tocmai a facut calculul pe care tocmai vroiam sa-l fac si eu pentru tine. Sincer...imi era cam lene sa-l fac asa ca....multumesc Goofy. TU vrei Siem m65 sau cx65...telefoane care la prima vedere par super...nu stiu ce sa zic....M65 pe bursa costa vreo 350 euro....adica vreo 440$, oficial cred ca e mai mult. Iti dai seama in cat timp si-ar recupera un operator gsm subventia pentru un asfet de aparat??? Tu platesti pe an vreo 250$...chiar crezi ca ai merita o reducere??? Spui ca nu vrei sa dai mai mult de 6 000 000, adica vreo 190$. Astfel operatorul ti-ar face o reducere de 250$ in conditiile in care tu aduci pe an in cel mai bun caz cam 250$. Spune-mi tu unde-i biznisul pt. operator ca eu nu-l vad.

Hai sa ne uitam mai bine in ograda noastra si sa vedem daca meritam asa ceva sau nu...inainte sa cascam gura si sa intindem mana ca la colt de strada. Asa cum a spus si Goofy...pune mana si ma salta si tu facturile...daca ai nevoie, normal...mai asteapta si tu ceva timp si apoi vezi cam ce-ti poti lua.

Nu-ti baga nimeni mana-n buzunar ca sa ai facturi mari...nimeni nu te obliga...dar hai sa nu mai strigam in gura mare despre programul de fidelitate pe care tu-l numesti mica excrocherie.

#20
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
GrimRipper.... NU a zis absolut NIMENI  ca vrea o reducere de 250 $ la un telefon de 350-400$  ar fi un lucru idot sa ceri asta, ca doar nu esti in Germania! DAR, omul vrea la tel ala de 350 $ reducerea aia de 1 milion care se face la telefoanele mai scumpe de la pretul "la liber" la cel "la conectare" ATAT!...

Si lasa-ne cu "operatorul nu-si permite" ca mi se face greata...  :puke:  .....  Orange cum isi permite? si ei nu au "4 milioane de abonati"

NU-mi place sa fiu tratat mai prost decat altii pt ca vorbesc mai putin la telefon...  De ce NU recunoasteti ca fata de portocala, la chestia cu telefonul la fidelizare Connex glumeste...

acum strict on topic:

Programul de fidelizare de la connex NU e o escrocherie, ci o GLUMA...

Edited by add, 12 October 2004 - 09:23.


#21
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
Add...daca citeai cu atentie....vedeai ca Tudor ne-a spus ca nu vrea sa dea mai mult de 6000000 pe un Siemens M65. Daca faci conversia in valuta si inmultesti, imparti, scazi si aduni....precis o sa-ti dea ca mine....sau ca-n carte....depinde cum vrei sa o iei.

Programul nu este nici pe de parte o gluma. Din punctul meu de vedere este ok si functioneaza perfect.

Nu cred ca Orangeu i-ar acorda lu Tudor pentru facturi de 22$ lunar o subeventie prin care el sa-si poata cumpara iubitul de Siemens la pretul de 6000000. Iar cand spun ca nu si-ar permite ... ma refer ca din punct de vedere logic, biznis...cum vrei tu sa o iei...nu este sanataos sa faci asa ceva. Nu pentru 22$!!!! NEVER!!!! Poate sa-ti fie greata si sa vomiti pana nu mai poti ... un om de afaceri sau un manager sanatos la cap nu o sa-ti ofere niciodata ce vrea Tudor.

In ceea ce priveste faptul ca nu-ti place sa fi tratat mai prost decat altii...de acord cu tine. Dar...NU SUNTEM EGALI!!!! Intre oameni exista diferente. Sper ca nu ai pretentia sa ai aceleasi beneficii si facilitati ca un client care plateste sute de milioane lunar la cnx sau orange.

Edited by GrimRipper, 12 October 2004 - 10:45.


#22
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
@Goofy: valoarea medie a facturilor mele nu este 22$ si nici nu intentionez sa ajunga in halul asta. Nu te mai omora cu calcule din alea complicate cu punctele. Am scris eu la inceput un mod de calcul muuult mai simplu. Pt tel de 99$ trebuie sa le dai facturi de 500$. Tu nu te-ai simti putin idiot sa vorbesti de 40$ in loc de 22$ doar pt telefon fidelizat? Mi-am rezolvat toate problemele cu cei 22$. Ce vroiai sa sun de 2 ori pe toata lumea ?

Ideea cu telefon fitzos mi se pare pur si simplu gresita. Adica orange pt 160.000lei pe luna poate sa-ti dea telefonul(si cu putin scandal chiar si fara cei 14$ in plus, stiu ca puteam sa-mi iau anul trecut de la ei), dar connex are nevoie de facturi de 40$ ca sa iti dea acelasi lucru?

Eu incerc sa arat ca au fost in asa fel facute calculele incat programul sa existe si totusi sa nu beneficieze nimeni de el pt telefoane bune. Va fi doar o metoda de a-si lichida stocurile de jafuri precum a50, care chiar nu merita 400.000lei sub nici o forma azi maine in anul 2005. A, si o metoda de a te face sa te simti foarte mic si insignifiant pt ei. Ei care au cu mult mai multi cartelisti care o data la cateva luni le dau 4 dolari.

@GrimRipper: Nu am spus ca vreau 100$ fidelizare, sa fim seriosi. Cred ca stiti foarte bine ca Orange si Connex cel mult nu pun adaos comercial la telefoane, in nici un caz nu ti-l dau ca in germania cu 1euro cand el face 300-400. Sa-ti zic ca acel 6230 era in oferta acum vreo 4 luni si ca abonamentul era de doar 15euro pe 2 ani? Mai fa calculele inca o data te rog ce castiga "saracii" operatori din telefonul ala. NU am cerut asta. As vrea totusi sa nu-si bata joc de noi cu programe care din start sunt inutilizabile. Sa inteleg ca tu si Goofy acceptati resemnati ca nu aveti facturi de 40$ pe luna pt un tel decent gen m55.

Cum scriam mai sus, din pacate chestia asta nu e un motiv suficient ca sa ma mut la orange, dar mi se pare prostie din partea lor ca fac fidelizare prin abonamente noi. Poate nu e prostie, poate doar vor sa isi ia lumea 2 abonamente.

PS in carrefour e 10 milioane m65 deci 250$ aprox. Pe cat punem pariu ca de sarbatori scade sub 200$?

Edited by tudor, 12 October 2004 - 11:00.


#23
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

GrimRipper, on Oct 12 2004, 11:45, said:

Add...daca citeai cu atentie....vedeai ca Tudor ne-a spus ca nu vrea sa dea mai mult de 6000000 pe un Siemens M65. Daca faci conversia in valuta si inmultesti, imparti, scazi si aduni....precis o sa-ti dea ca mine....sau ca-n carte....depinde cum vrei sa o iei.
ok, dau pe el si 10.000.000lei daca mi-l dau fidelizat cei de la connex. Multumit?

Quote

Programul nu este nici pe de parte o gluma. Din punctul meu de vedere este ok si functioneaza perfect.

sa inteleg ca ai 40$ factura sau ca tocmai ti-ai luat a50? sau tu esti vechi in retea si ti-ai luat c200? sau 3310?

Quote

Nu cred ca Orangeu i-ar acorda lu Tudor pentru facturi de 22$ lunar o subeventie prin care el sa-si poata cumpara iubitul de Siemens la pretul de 6000000. Iar cand spun ca nu si-ar permite ... ma refer ca din punct de vedere logic, biznis...cum vrei tu sa o iei...nu este sanataos sa faci asa ceva. Nu pentru 22$!!!! NEVER!!!! Poate sa-ti fie greata si sa vomiti pana nu mai poti ... un om de afaceri sau un manager sanatos la cap nu o sa-ti ofere niciodata ce vrea Tudor.
cred ca ti-am dat o explicatie cu cum e in germania. daca nu te-ai prins ca vorbesc de cei aprox 1,5 milioane reducere la "super oferta" sau de 1 milion la tel mai scumpe, intreaba inainte sa presupui ca vreau marea cu sarea de preferinta si pe gratis.

Quote

In ceea ce priveste faptul ca nu-ti place sa fi tratat mai prost decat altii...de acord cu tine. Dar...NU SUNTEM EGALI!!!! Intre oameni exista diferente. Sper ca nu ai pretentia sa ai aceleasi beneficii si facilitati ca un client care plateste sute de milioane lunar la cnx sau orange.

nu, si cu siguranta nici nu sunt tratat la fel. orange da pt ab de 4$ fara nici un leu in plus fidelizarea. pt cei cu factura mare le da telefonul "pe gratis" dar mai pe romaneste le da telefonul din cei 3% din factura.

Intrebarea mea pentru tine este: Daca tu ai factura de 40$ lunar adica aprox 1,5milioane lunar, iti iei "doar" telefon de 4 milioane? E o intrebare logica, incearca sa te pui in pielea unuia care da atata la connex. Daca raspunsul e NU, asa cum probabil o sa raspunda multi dintre cei care chiar au factura de 40$ lunar, atunci o sa-ti dai seama ca nici ei nu pot beneficia de program. Ei deobicei au telefoane de vreo 300-400$. O sa le spui si lor: De ce nu vorbiti de 120$ pe luna? Cred ca arunca cu telefoanele dupa tine.

Si acum offtopic te rog frumos sa-mi explici cum e cu telefonul 6230 de 1 euro din germania. Care e "smenul". (recunosc ca nici eu nu inteleg foarte bine, dar inca n-am auzit retea sa dea faliment in germania, pe cand in romania avem un "castigator")

#24
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004

tudor, on Oct 12 2004, 11:54, said:

[b Sa inteleg ca tu si Goofy acceptati resemnati ca nu aveti facturi de 40$ pe luna pt un tel decent gen m55.

Nu Tudor, nu sunt resemnat. Daca vreau sa-mi cumpar un telefon care-mi place...nu incerc neaparat sa-l obtin pe fidelizare. Ma duc...il caut pe bursa si-l cumpar. Punctele care le-as fi dat pe telefon le folosesc pentru reduceri la factura sau pentru minute gratuite. Eu am numarul meu din 98...cand am dat 200$ pe un Ericsson 628 iar mai tarziu 300$ pe un Ericsson 688. Telefoanele bune au fost intotdeauna scumpe...indiferent de fidelizare sau nu. Vrem sa avem ceva bun sau ceva ce ne dorim...facem un efort si gata. Unii isi pot sustine efortul...altii nu. Pentru ei exista A50 sau alte telefoane ieftine pe care dupa un an de facturi normale si le pot cumpara aproape integral pe puncte.

<{POST_SNAPBACK}>


Edited by Speedo, 12 October 2004 - 11:29.


#25
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
ok, nu te contrazic. eu sunt foarte suparat pentru ca consider programul o batjocura. si sa nu-mi spui ca dupa ce esti la connex din 98 acum poti sa-ti iei mai mult de c200 sau 3310. Pt ca prietena mea are ab de vreo 3 ani si ii ajungeau pt 3310 punctele.

Daca tie nu-ti trebuie telefon de la ei e ok, programul e foarte clar si la orange si la connex: iti dam 3% inapoi.
Dar recunoaste si tu ca e inutilizabil programul pt toti oamenii "normali".
Si a50-ul o sa te contrazic, dar ai nevoie de factura de 433$ ca sa-l platesti integral. Sper ca esti si tu de acord ca e anormal de mult.

#26
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
Tudor, in postul de mai sus...sau mai bine spus cel la care ai raspuns tu...eu ii raspunsesem lu add. Acum o sa-ti raspund tie.

Am abonament cu minute incluse. 800 de minute incluse si nu mi-as cumpara A50. Abonamentul costa aprox 100$. Abonamentul asta imi aduce anual 3600 de puncte minim. Punctele respective mi-ar ajunge sa-mi cumpar un Moto E365 la aproximativ 90$ in conditiile in care la liber la cnx costa aprox 180. Pot sa-mi mai cumpar Nokia 3650 cu aprox 200$ in conditiile in care el costa 344$...si mai sunt altele pe care le pot cumpara dar, pur si simplu nefiind telefoanele pe care eu le vroiam...mi-am folosit punctele pentru minute gratuite si reduceri pe factura si mi-am cumparat telefonul pe care-l vroiam.

Nu pot sa-ti spun care e smenul cu telefonul 6230 la un euro in germania. Nici macar nu trebuie sa facem comparatie. Si sincer sa fiu...nu cred ca-ti da telefonul ala la 1 euro. Poate ne spui tu mai multe.

Edited by GrimRipper, 12 October 2004 - 12:27.


#27
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
ok, esti de acord cu mine ca nu faci parte din utilizatorii obisnuiti ca mine? eu chiar le dau mai multi bani decat altii. La 100$ iti dau 3$ inapoi. Gandeste-te ca tu le pui in buzunar 1200$ pe an, ceea ce e enorm pt romania.
Eu vorbesc de cei cu facturi intre 10-20$ care la orange pot sa primeasca telefon si la connex nu. Tie ar putea nu numai sa ti-l dea telefonul gratuit ci si sa-ti ofere reducerile. Totusi, tu esti cat cel putin 10 clienti obisnuiti la care reducerea cumulata la abonare e de vreo 300-400$.
Faza cu telefonul din germania e cat se poate de reala, cunosc un neamtz care si-a luat 6230 exact asa, adica 1euro pe loc si timp de 2 ani are abonament(nu stiu de care, nu m-a interesat) cu 15euro. Deci se poate ;)
Cred ca merita sa meditezi putin de ce connex poate sa dea unui abonat nou ab la jumatate 12 luni(adica sa zicem 3,5*12=42$) + telefon subventionat ~40$. Adica unui client care ii aduce 42$ el ii da fidelizare de 82$. Spune-mi tu care e afacerea. Eu zic ca as fi prost sa nu beneficiez de ea, la nivelul banilor mei. Nu cred ca are rost vreo comparatie cu tine, tu sper ca faci macar 1000$ pe an de pe urma telefoanelor date.

PS am facut calculul deci la 1200$ ei iti dau 36$. si la cei care le dau 42$(vorbim de bani siguri, nu de povesti) ei le dau 80$. Acum spune-mi asa e ca esti multumit de fidelizare?  :notangel:
PPS mi-am amintit ca in ardeal dau si cele 20min care ei le evaluaza pe factura cu 4$ adica inca 48$ deci la 42$ cat sa zicem ca le dadeam eu sigur intr-un an eu mi-au oferit facilitati de inca 128$. Si tot sunt nemultumit  :lol:
Eu zic ca sumele astea trebuie trecute putin prin threadul "cat costa serviciile real" si prin threadul(inca inexistent) "cat costa pt connex telefoanele luate de la siemens". dupa aceea probabil vom vedea mult mai bine cum stau de fapt lucrurile. pacat ca nu putem stii, si nu vom afla curand  :death:

Edited by tudor, 12 October 2004 - 12:51.


#28
sam21

sam21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 22.12.2003
Eu am aflat ca se pot cumpara cu puncte de fidelitate si shepci inscriptionate Connex!
Nu te mai doare capul! :coolspeak:

#29
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
Tudor, eu sunt multumit ca a aparut...pana acum ceva timp aveam doar minutele gratuite. Alea 30...Acum am 210. Acum putem acumula puncte...multe sau putine...depinde de fiecare. Orice inceput e mai greu...cnx-ul are programul de vreo 9 luni daca nu ma insel. Mai mult ca sigur ca nu e batut in cuie si o sa se dezvolte odata cu trecerea timpului.

#30
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
QUOTE(tudor @ Oct 12 2004, 11:54)
[b Sa inteleg ca tu si Goofy acceptati resemnati ca nu aveti facturi de 40$ pe luna pt un tel decent gen m55.
Nu e vorba ca accept resemnat. Eu am vrut 6230, mi-am luat 6230. Facturile mele de GSM reflecta exact nevoile de comunicare, cat am nevoie, atat vorbesc si atat platesc. Ca primesc peste si un program de fidelitate pe baza caruia pot sa ii iau mamei un siemens A50, M55 sau Nokia 3310, pentru care altfel ar fi trebuit sa dau alti bani, o iau asa cum este, un bonus. Daca as fi un super business man care as avea nevoie de 6310i sau stiu eu ce alt telefon care sa imi acopere in intregime si nevoile de birou mobil cu transmisie de date si alte alea, te asigur ca as avea si facturi care sa imi asigure acel telefon.
Apropo de ce ziceai tu, ca au facut acel program de fidelitate ca sa isi vanda stocul de A50, te pot asigura ca nu e asa. Anul trecut in decembrie, cand nu era inca lansat programul, am cautat si pe Mosilor si la Unirii un astfel de tel. si nu mai aveau in stoc. Deci nu e chiar asa.
Programul asta de fidelitate si la unii si la altii reflecta si valoare facturilor achitate de tine, mine sau de orcine altcineva si asa si e normal in opinia mea. Ca tie nu iti place si ai vrea mai mult, asta e cu totul altceva. Oricum, nu te tine nimeni pe o retea sau pe alta. Esti liber sa alegi programele de fidelizare de la Zapp, Cosmorom, Romtelecom, Astral sau RDS.

#31
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
@GrimRipper  

esti SUBIECTIV si amandoi stim de ce...   Recunoaste ca Portocala se descurca mult  mai bine la capitolul asta si gata...  Programul de fidelizare de la connex nu se adreseaza abonatilor obisnuiti ci celor cu facturi foarte mari

@ Goofy  

===============================
Esti liber sa alegi programele de fidelizare de la Zapp, Cosmorom, Romtelecom, Astral sau RDS.
===============================

sau Orange

#32
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004

add, on Oct 12 2004, 16:28, said:

@GrimRipper 

esti SUBIECTIV si amandoi stim de ce...   Recunoaste ca Portocala se descurca mult  mai bine la capitolul asta si gata...  Programul de fidelizare de la connex nu se adreseaza abonatilor obisnuiti ci celor cu facturi foarte mari

<{POST_SNAPBACK}>



De ce sunt subiectiv?? Mie-mi place sa cred ca sunt obiectiv.

#33
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
Din pacate nu suntem totdeauna cum vrem sa fim pentru simplu motiv ca suntem oameni si oamenii nu-s perfecti...

#34
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
n-ai inteles  :D
Astea 2 (connex si orange) erau incluse. I le recomandam pe celelelalte, ca is consistente. (apropo, adie un vant de subiectivism si din partea ta  :P )

#35
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
normal ca sunt subiectiv pentru ca sunt suparat si nu-mi convine ce mi se ofera...  nu e dracu asa de negru cum il pictez eu da nici asa de alb cum  il stergeti voi...

#36
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
Noi vedem partea plina a paharului...... :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate