Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1333
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006
salutare,vreau sa izolez mansarda personal,si atasez doua imagini pentru exemplificare,la intersectia dintre partea inclinata si partea orizontala cum se monteaza profilele,bridele stiu ca se pot monta dar dupa aceea profilul cd cum se mai poate prinde cu suruburi de bride,ma refer la portiunea dintre bride,cum este aratat in imagine,deoarece acolo nu poti folosi bormasina,la fel se intampla si cu aceasta prindere a profilelor in partea dinspre ziduri,cine ma poate lamuri? multumesc.

Attached Files



#1334
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006
atasez si niste foto cu mansarda,multumesc

Attached Files



#1335
ady_tns

ady_tns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2011
[quote name='nflorinel' date='3rd December 2011, 17:19' post='10766901']
salutare,vreau sa izolez mansarda personal,si atasez doua imagini pentru exemplificare,la intersectia dintre partea inclinata si partea orizontala cum se monteaza profilele,bridele stiu ca se pot monta dar dupa aceea profilul cd cum se mai poate prinde cu suruburi de bride,ma refer la portiunea dintre bride,cum este aratat in imagine,deoarece acolo nu poti folosi bormasina,la fel se intampla si cu aceasta prindere a profilelor in partea dinspre ziduri,cine ma poate lamuri? multumesc.
[/quot
De jur imprejur vine montat ud 30,iar profilele cd vin montate intre ud-uri de 30

#1336
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
nflorinel, acolo unde nu poti folosi bormasina eu am folosit un prelungitor flexibil care se monteaza in bormasina iar holsuruburile in aceea zona le aplic dinspre interiorul profilului spre exterior. Iar bridele pe care le-ai montat sper ca nu ai de gand sa le lasi intr-un singur holzsurub,....

#1337
mihaiconstr

mihaiconstr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2011

View Postnflorinel, on 3rd December 2011, 22:19, said:

salutare,vreau sa izolez mansarda personal,si atasez doua imagini pentru exemplificare,la intersectia dintre partea inclinata si partea orizontala cum se monteaza profilele,bridele stiu ca se pot monta dar dupa aceea profilul cd cum se mai poate prinde cu suruburi de bride,ma refer la portiunea dintre bride,cum este aratat in imagine,deoarece acolo nu poti folosi bormasina,la fel se intampla si cu aceasta prindere a profilelor in partea dinspre ziduri,cine ma poate lamuri? multumesc.
daca inaltimea tavanului iti permite,foloseste tije otelite,pt a face prinderea CD'urilor,mai ales ca unghiul dintre cele 2 planuri nu'ti permite folosirea unei bormasini! cred ca ar fi nevoie de mai multe amanunte,cum ar fi -  ce forma doresti sa aiba tavanul(orizontal,"frant',urmand grinzile,cu model,modular..etc!) sa te pot ajuta in cunostinta de cauza! Pana atunci,toate cele bune! La multi ani tuturor!

#1338
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postnflorinel, on 3rd December 2011, 22:19, said:

salutare,vreau sa izolez mansarda personal,si atasez doua imagini pentru exemplificare,la intersectia dintre partea inclinata si partea orizontala cum se monteaza profilele,bridele stiu ca se pot monta dar dupa aceea profilul cd cum se mai poate prinde cu suruburi de bride,ma refer la portiunea dintre bride,cum este aratat in imagine,deoarece acolo nu poti folosi bormasina,la fel se intampla si cu aceasta prindere a profilelor in partea dinspre ziduri,cine ma poate lamuri? multumesc.
Ai plecat gresit de la bun inceput!
Inainte sa te apuci de improvizatii,desfaci toate bridele si le remontezi cu plecare de la perete.Sa nu uiti de perimetral de 30!!!!
Daca se pleaca de la perimetral nu are cum sa-si dea ultimul cd langa perete.Daca chiar da si distanta pana la perimetral nu e mai mare de 700mm,poti s-o lasi asa.Cei 100mm in plus nu afecteaza structura si nici placa.

#1339
my888

my888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.09.2011
am citit o parte din topic, si am ramas  :blink:
adi_master, ar trebui sa primesti un Oscar, sau cel putin sa ti se numere la pensie anii pe care i-ai dedicat subiectului.
sunt cele mai la obiect raspunsuri explicitate cu schitze si foto!  :coolspeak:

am si eu cateva intrebari de novice in domeniu:
1.cu ce program faceti schitele alea 3D?
2.cand se folosesc dibluri cu bataie si cand cu infiletare? pentru prinderea profilelor (pe beton) care se folosesc?
3.am vazut intr-o documentatie Rigips, ca la baza placilor se lasa un rost de 10mm (pe profile CW). care e scopul,e obligatoriu si pentru profile CD?
4. la pereti despartitori profilele CW nu se prind de cele UW, e valabil pentru profilele UD prinse pe perete, sau acestea se prind in suruburi (asa cum am vazut in unele foto din topic) ?
5.cum se  poate asigura vata sa nu se taseze?

#1340
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.11.2010
Vreau sa amenajez o arcada la o bucatarie deschisa, problema este ca deja am rigips pe tavan, pereti. Daca prind arcada de tavan va rezista structura? Exista dibluri care va dubla tavanul deja montat. Ma gindesc ca voi monta perimetral pe tavanul de rigips iaar acest profil va fi prins de tavan nu de rigips cu molly? Este OK aceasta solutie? Iata 2 foto care arata cum am hotarat sa continui. Ms mult pt, sugestii......

Attached Files

  • Attached File  P2.jpg   1.67MB   135 downloads
  • Attached File  P1.JPG   2.24MB   103 downloads


#1341
my888

my888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.09.2011
doar o parere:  incarci prea mut spatiul, ar fi suficient ceva de genul:
Attached File  P1edit.jpg   1.56MB   121 downloads

cerculetele mici sunt spoturi

Edited by my888, 29 January 2012 - 21:51.


#1342
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.11.2010

View Postmy888, on 29th January 2012, 21:46, said:

doar o parere:  incarci prea mut spatiul, ar fi suficient ceva de genul:
Attachment P1edit.jpg

cerculetele mici sunt spoturi
intradevar am sa optez pentru o incarcare mai mica. Ms pentru indicatie!

#1343
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
Renno, eu as zice sa dai jos placile de rigips din zona unde vine arcada si sa prinzi structura de tavan. E mult mai sigur asa.  Sau adaugi inca doua profile la tavan chiar pe directia unde vine montata arcada; pui la loc rigipsul si mai adaugi un rand de profile sub profilele pe aliniamentului pentru arcada si le prinzi in molii metalice. De aici mai departe treaba decurge normal.

Attached Files


Edited by gygyscafes, 30 January 2012 - 20:16.


#1344
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Va rog mult sa ma ajutati cu niste sfaturi. Casa pe care o am este un P+1 +pod. In pod ,unde se termina scarile , vreau sa fac o inchidere pentru a evita pierderea de caldura.In poze se vede cum am rezolvat temporar aceasta probleme.Sa nu rideti , dar este eficient solutia. Vreau sa fac aceasta inchidere repede pentru a monta scarile, de aceea restul podului il fac mai tarziu.
In poza cu schita se vede cam cum as vrea sa sa fie acesata inchidere. Intai vreau sa izolez cu vata astereala deasupra inchiderii (restul podului la vara) . Tavanul podului va fi intre cele doua grinzi groase- nu are rost sa urc pina sus.Voi lasa acel triunghi care se formeaza ca o zona tampon . Izolez cu vata pina sus , dar ma inchid intre cele doua grinzi.
Acum spuneti daca am gindit bine pasii : izolez cu vata pina sus, apoi intre cele doua grinzi groase (liniile negre din schita) pun popi de 8 x 8 (sau 10 x 10) prinsi cu L uri de cele doua grinzi. De acesti popi ma voi lega cu sprijinul pt tavanul inchiderii. Aici intervine partea mai grea: cum sa fac acesata inchidere?
Mi-au ramas din timpul constructiei vreao sapte pachete a cite 12 bucati de CD uri la 4 m pe care as vrea sa le folosesc deoarece o sa raman cu ele. Pot realiza lucrarea folosindu-le pe acestea? Cei doi stilpi de lemn de linga usa vor fi integarti in peretele de rigips. Cum sa fac coltul peretelui ( coltul va fi undeva la 40 - 50 cm de stilpul de lemn -in ambele parti).
Va rog (mai ales pe Adi _master) sa imi dati o solutie in care sa folosesc mai mult CD uri (sa scap de ele). Pe perete sa folosesc perimetrale ( ud-uri)?. Ma gindeam ca prinderea intre popii de 8 x 8 si tavanul inchiderii sa o fac cu bucati de CD-uri nu cu bride. Ar merge?
Multumesc anticipat!

Attached Files



#1345
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.08.2006
Nici un sfat? :worthy:

#1346
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.11.2010

View Postgygyscafes, on 30th January 2012, 20:14, said:

Renno, eu as zice sa dai jos placile de rigips din zona unde vine arcada si sa prinzi structura de tavan. E mult mai sigur asa.  Sau adaugi inca doua profile la tavan chiar pe directia unde vine montata arcada; pui la loc rigipsul si mai adaugi un rand de profile sub profilele pe aliniamentului pentru arcada si le prinzi in molii metalice. De aici mai departe treaba decurge normal.
multumesc de raspuns, o sa iau in calcul si recomandarea ta!.

#1347
my888

my888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.09.2011
hei, au disparut toti meseriashii de pe-aici? :confuzzled:
poate ma lamureste si pe mine cineva

1.cand se folosesc dibluri cu bataie si cand cu infiletare? pentru prinderea profilelor (pe beton) care se folosesc?
2.am vazut intr-o documentatie Rigips, ca la baza placilor de gips carton se lasa un rost de 10mm (pe profile UW/CW). care e scopul,e obligatoriu si pentru placile montate pe profile UD/CD?

#1348
my888

my888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.09.2011

View PostGERULA2006, on 1st February 2012, 00:05, said:

Nici un sfat? :worthy:

citeste cu atentie topicul de la prima pagina, sunt cateva cazuri similare cu al tau

un link util (sper sa nu fie considerat reclama, daca da, rog un moderator sa-l stearga) :rolleyes:

http://www.simplifyresidential.ro/ (descarci catalogul .pdf in care se arata cum monteaza sistemul gips carton.)

Edited by my888, 01 February 2012 - 22:06.


#1349
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 17.01.2008

View Postmy888, on 1st February 2012, 21:32, said:

hei, au disparut toti meseriashii de pe-aici? :confuzzled:
poate ma lamureste si pe mine cineva

1.cand se folosesc dibluri cu bataie si cand cu infiletare? pentru prinderea profilelor (pe beton) care se folosesc?
2.am vazut intr-o documentatie Rigips, ca la baza placilor de gips carton se lasa un rost de 10mm (pe profile UW/CW). care e scopul,e obligatoriu si pentru placile montate pe profile UD/CD?

1. nu este o regula. Pentru prindere profile pe beton folosesti dibluri de 6 cu guler (dai gaura cu rotopercutanta  cu burghiu de 6 prin profil).
Daca  esti mai comod si nu vrei sa cari o surubelnita electrica cu tine... folosesti din alea cu bataie... (si evident... daca ai directie buna la batutul cu ciocanul... :D )

#1350
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.11.2010
'gygyscafes
as fi incantat daca ar iesi ceva ca in poza aceasta... Nu stiu cum sa fac coloana dreapta, arcada suspendata, prinderea...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate