Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1297
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postgabyshor, on 20th September 2011, 07:20, said:

neata tuturor!
sunt in renovari si as avea nevoie de ajutorul vostru.
am vazut pe prima pagina o fotografie si nu stiu cum e facut peretele din stanga.
http://forum.softped...a...t&id=390024
peretele nu e fin, are o textura. cum se face asa ceva?
eventual, daca are cineva o fotografie la calitate mai buna.
Am impresia ca este calciu,vechiul si cunoscutul calciu sau ceva de gen.Se poate realiza de zugravi mai batrani(care au prins era calciu) sau de zugravi moderni cu multa rabdare.Sa te astepti la preturi intre 5 si 20E/m2.
E migaleala mare la astfel de opere.
Iar calciul modern se numeste :Tencuiala decorativa structurata.Vezi ca POLICOLOR are niste tencuieli la galeata super si parca au si ceva ce se asemana cu calciul.

#1298
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postadi_master, on 21st September 2011, 15:30, said:

Am impresia ca este calciu,
Hehehehehehehe mai arunca bre o privire, da mai cu atentie...
Se face din glet normal care se pune in halci( nu stiu cum sa-i spun) pe perete cu mala si se lasa sa se imtareasca si se zugraveste.

#1299
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Iara citesti pintre randuri si ca de obicei,citesti prost.
Am spus:

Quote

Am impresia ca este calciu,vechiul si cunoscutul calciu sau ceva de gen
Portiunea "sau ceva de gen-pe intelesul tau (ceva asemanator)" ti-a scapat sau nu ai vrut sa o iei in considerare.

Edited by adi_master, 22 September 2011 - 21:22.


#1300
gabyshor

gabyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.08.2005

View Postadi_master, on 22nd September 2011, 15:00, said:

Iara citesti pintre randuri si ca de obicei,citesti prost.
Am spus:
Portiunea "sau ceva de gen-pe intelesul tau (ceva asemanator)" ti-a scapat sau nu ai vrut sa o iei in considerare.
nu va certati. dati-mi mai multe detalii daca stiti cum se face.
am un baiat care lucreaza f bine, dar din poze nu-si da seama cum e facut si ma gandesc ca daca-mi explic ar trebui sa reuseasca.

#1301
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Dragul meu,meseria nu se invata din scris.Daca ai un baiat priceput,o sa stie el ce si cum.
Poate sa se joace cu glet CT 126 ca rezista mai bine la incarcaturi sau gips daca e super rapid.
Trage portiuni de 1-2 cm de glet la o suprafata de 0,5-1m2 si incepe sal taie si sa-l intepe cu gletiera.
Sau,incarca gletiera si se joaca la gros cu el cum vrea el si cum il duce capul.

#1302
gabyshor

gabyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.08.2005

View Postadi_master, on 23rd September 2011, 15:32, said:

Dragul meu,meseria nu se invata din scris.Daca ai un baiat priceput,o sa stie el ce si cum.
Poate sa se joace cu glet CT 126 ca rezista mai bine la incarcaturi sau gips daca e super rapid.
Trage portiuni de 1-2 cm de glet la o suprafata de 0,5-1m2 si incepe sal taie si sa-l intepe cu gletiera.
Sau,incarca gletiera si se joaca la gros cu el cum vrea el si cum il duce capul.
nu e atat de priceput. asta-i clar.
am stat putin de vorba cu el astazi si nu stie sa faca. alt meserias nu cred sa gasesc, deci o sa vad cum fac.

#1303
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Eu as face cu un flex diferite decupaje pe o gletiera mai veche si as trage aleator cu ea material gros pe perete.

#1304
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,711
  • Înscris: 17.01.2008
gabyshor
Eu nu m-as chinui sa fac ceva in relief ca se umple de praf.... si e greu de curatat....
Doar daca stai cu geamurile inchise....

#1305
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postdanutzu_1069, on 24th September 2011, 19:51, said:

gabyshor
Eu nu m-as chinui sa fac ceva in relief ca se umple de praf.... si e greu de curatat....
Doar daca stai cu geamurile inchise....
Poate are omul aspirator si o perie pt canapea cu par lung,poate.

#1306
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,711
  • Înscris: 17.01.2008
adi_master
Nici sa am superaspirator... n-as face asa ceva.... Mi-e suficient ca dau pe covor, daramite sa mai dau si pe pereti cu aspiratorul....

Mmmmm, poate daca s-o inventa si robot-aspirator care sa mearga pe pereti.....  :coolspeak:

Sa revenim la topic, ce parere ai de urmatoarea modalitate de prindere a placilor de rigips pe pereti?:
Se da o incapere cu pereti din caramizi de BCA, stalpi de beton, grinzi de beton (toate compun o casa..)
Tavanul e clar cum se placheaza cu rigips, profil de contur, profile dedicate.. etc.
Pentru pereti, se vrea un montaj fara adezivi, dar si fara profile (se pierde din spatiul util).
Eu am urmatoarea idee:
Din OSB gros de 10mm se taie straif-uri de 60mm latime, straif-urile astfel obtinute le fixez vertical pe BCA cu holzuruburi si dibluri de 8 suficient de lungi cat sa tina. Le montez ca si cum ar fi profile metalice.
Intentionez sa pun 2 grosimi de 10 => 20mm grosime pentru ca am tubulatura de la instalatia electrica.
Placile de rigips se fixeaza cu negrese in straf-urile de OSB.
(sper ca m-am facut inteles...)

Edited by danutzu_1069, 29 September 2011 - 21:19.


#1307
joeey30

joeey30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.10.2011

View Postcornel007, on 10th May 2008, 18:23, said:

Super sunt modelele si pozele adi master :coolspeak: , dar majoritatea formelor si modelelor au multe spoturi care din pacate se ard foarte repede :cursing:
Vreau sa te intreb ceva deoarece vad ca esti aici ...In afara de profile cu ce a-si putea sa fixez sau sa lipesc  gipscarton pe pereti?
o solutie ar fi RIFIX-ul....un adeziv pt lipit placi de rigips

View Postdanutzu_1069, on 29th September 2011, 22:00, said:

adi_master
Nici sa am superaspirator... n-as face asa ceva.... Mi-e suficient ca dau pe covor, daramite sa mai dau si pe pereti cu aspiratorul....

Mmmmm, poate daca s-o inventa si robot-aspirator care sa mearga pe pereti.....  :coolspeak:

Sa revenim la topic, ce parere ai de urmatoarea modalitate de prindere a placilor de rigips pe pereti?:
Se da o incapere cu pereti din caramizi de BCA, stalpi de beton, grinzi de beton (toate compun o casa..)
Tavanul e clar cum se placheaza cu rigips, profil de contur, profile dedicate.. etc.
Pentru pereti, se vrea un montaj fara adezivi, dar si fara profile (se pierde din spatiul util).
Eu am urmatoarea idee:
Din OSB gros de 10mm se taie straif-uri de 60mm latime, straif-urile astfel obtinute le fixez vertical pe BCA cu holzuruburi si dibluri de 8 suficient de lungi cat sa tina. Le montez ca si cum ar fi profile metalice.
Intentionez sa pun 2 grosimi de 10 => 20mm grosime pentru ca am tubulatura de la instalatia electrica.
Placile de rigips se fixeaza cu negrese in straf-urile de OSB.
(sper ca m-am facut inteles...)



Si daca peretii nu sunt drepti si denivelarile(in interior sau exterior) sunt mari? adica peretii au ,,burti,, nu sunt perfect drepti?pt ca am vazut pereti cu diferenta de nivel de 5 cm de jos pana sus.....Ce solutie dai?

#1308
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010

View Postdanutzu_1069, on 29th September 2011, 21:00, said:

adi_master
Nici sa am superaspirator... n-as face asa ceva.... Mi-e suficient ca dau pe covor, daramite sa mai dau si pe pereti cu aspiratorul....

Mmmmm, poate daca s-o inventa si robot-aspirator care sa mearga pe pereti.....  :coolspeak:

Sa revenim la topic, ce parere ai de urmatoarea modalitate de prindere a placilor de rigips pe pereti?:
Se da o incapere cu pereti din caramizi de BCA, stalpi de beton, grinzi de beton (toate compun o casa..)
Tavanul e clar cum se placheaza cu rigips, profil de contur, profile dedicate.. etc.
Pentru pereti, se vrea un montaj fara adezivi, dar si fara profile (se pierde din spatiul util).
Eu am urmatoarea idee:
Din OSB gros de 10mm se taie straif-uri de 60mm latime, straif-urile astfel obtinute le fixez vertical pe BCA cu holzuruburi si dibluri de 8 suficient de lungi cat sa tina. Le montez ca si cum ar fi profile metalice.
Intentionez sa pun 2 grosimi de 10 => 20mm grosime pentru ca am tubulatura de la instalatia electrica.
Placile de rigips se fixeaza cu negrese in straf-urile de OSB.
(sper ca m-am facut inteles...)
mai degraba fasii de pal de 18 mm ca nu prea vad sa tina surburile in osb de 10mm il crapa rau de tot !!

#1309
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,711
  • Înscris: 17.01.2008
joeey30 & gelone21

Da, intradevar peretii nu sunt drepti... pun adaosuri astef incat sa "dea" vertical si drept la poloboc... evident fac aliniere si pe orizontala.... (5cm e cam mult... nu cred ca intalnesc asa ceva...)

2x10mm de osb tine foarte bine si nu se crapa la insurubarea negreselor.

Deja lucrez pe metoda asta.... nu e foarte usor sa faci aliniera...
Daca s-ar fi inventat si profile de 60x20mm.... le-as folosi cu placere....
Stiti sa existe asa ceva?

Edited by danutzu_1069, 16 October 2011 - 21:02.


#1310
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010

View Postdanutzu_1069, on 16th October 2011, 21:58, said:

joeey30 & gelone21

Da, intradevar peretii nu sunt drepti... pun adaosuri astef incat sa "dea" vertical si drept la poloboc... evident fac aliniere si pe orizontala.... (5cm e cam mult... nu cred ca intalnesc asa ceva...)

2x10mm de osb tine foarte bine si nu se crapa la insurubarea negreselor.

Deja lucrez pe metoda asta.... nu e foarte usor sa faci aliniera...
Daca s-ar fi inventat si profile de 60x20mm.... le-as folosi cu placere....
Stiti sa existe asa ceva?
vezi ca negresele alea au pasul fin (pentru metal )pune din alea pentru lemn cu pasul mai rar (zic si eu nu dau cu paru)

#1311
bogdan139

bogdan139

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.12.2006
Era mult mai simplu cu adeziv Perlfix pentru placi de rigips si dibluri.Cu osb-ul ala ai castigat practic 1 cm fata de solutia clasica uw30 + cd 60.

#1312
cristy1389

cristy1389

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2011
Salut Adi Master. As avea nevoie de ajutorul tau. Am scos usa de la hol spre sufragerie si as vrea sa fac o bolta. Dimensiunile sunt: inaltime 2060, latime: 890 si profunzime 140. Mai putea ajuta cu o schita si cum as putea sa o execut. Multumesc frumos

#1313
BlueBoys

BlueBoys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.11.2011
Salutare , mai este cineva pe aici care ma poate ajuta cu niste informatii ?

Mama mea a cumparat o casa din chirpici in 2006 , casa este construita in 1923 si se prezinta foarte bine , poate fi chiar locuita fara nici o problema , ceea ce doresc si eu sa fac .

Casa este pe structura din "rude" de gorun crapate pe mijloc , deci e rezistenta . Doresc sa o "modernizez" putin pe interior , fara sa dau chirpiciul jos . M-am gandit sa fac peretii cu Gips Carton , pentru ca se poate lucra rapid si mai usor .

Din pacate , nu dispun de suficienti bani ca sa-mi permit sa angajez niste mesteri calificati in domeniu , si nici nu vreau sa fac din casa aia un palat , vreau doar sa am conditii acceptabile de trai , tocmai de aceea vreau sa lucrez eu la ea . Poate ma puteti ajuta si pe mine cu informatii , v-as ramane recunoscator pe veci .


Cu Stima , Adrian , Deva .

#1314
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010

View PostBlueBoys, on 4th November 2011, 23:05, said:

Salutare , mai este cineva pe aici care ma poate ajuta cu niste informatii ?

Mama mea a cumparat o casa din chirpici in 2006 , casa este construita in 1923 si se prezinta foarte bine , poate fi chiar locuita fara nici o problema , ceea ce doresc si eu sa fac .

Casa este pe structura din "rude" de gorun crapate pe mijloc , deci e rezistenta . Doresc sa o "modernizez" putin pe interior , fara sa dau chirpiciul jos . M-am gandit sa fac peretii cu Gips Carton , pentru ca se poate lucra rapid si mai usor .

Din pacate , nu dispun de suficienti bani ca sa-mi permit sa angajez niste mesteri calificati in domeniu , si nici nu vreau sa fac din casa aia un palat , vreau doar sa am conditii acceptabile de trai , tocmai de aceea vreau sa lucrez eu la ea . Poate ma puteti ajuta si pe mine cu informatii , v-as ramane recunoscator pe veci .


Cu Stima , Adrian , Deva .

eu as face un cadru din teava rectangulara de 30 mm sudata pe care as aplica rigipsul (ca o camera in alta camera ,nu stiu daca intelegi ,ca o cusca metalica in camera!) :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate