Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 

Problema in Excel. Cum fac?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
51 răspunsuri în acest subiect

#37
kalin cluj

kalin cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 361
  • Înscris: 11.02.2007

 kimy, on 22nd August 2010, 04:27, said:

Are cineva o idee ce formula sa folosesc pentru a gasi automat de cate ori iasa un numar in mai multe randuri din acelasi document exel.Un exemplu numarul 33 in cele 5 randuri.Am incercat cu count dar nu imi da ce vreau eu.

12 15 22 26 27 30 33 37 38 43 46 47 51 52 53 62 68 69 70 78
1 20 22 26 28 30 31 34 36 44 46 47 49 51 55 57 60 67 77 79
2 6 15 27 33 41 46 49 51 54 55 57 59 62 65 66 70 71 76 79
15 16 21 25 30 31 38 39 41 48 56 59 61 64 66 67 68 72 74 74
4 5 10 13 15 16 23 24 33 34 40 44 57 58 70 71 77 78 79 80
countif()   citeste aici !

#38
kimy

kimy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 131
  • Înscris: 21.01.2006

 kalin cluj, on 22nd August 2010, 03:47, said:

countif()   citeste aici !


Nu merge.Ce vreau eu este sa caute un numar si sa vada de cate ori este cum imi arata cand dau find numar.

#39
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 kimy, on 22nd August 2010, 11:44, said:

Nu merge.Ce vreau eu este sa caute un numar si sa vada de cate ori este cum imi arata cand dau find numar.
Din raspunsul de mai sus eu inteleg ca vrei sa ai o lista cu adresele din foaia respectiva unde se gasesc valorile cautate.

In fisierul atasat range-ul in care se cauta e denumit "valori", iar formulele pentru afisarea numarului aparitiei si adresa respectivei aparitii se gasesc in range-ul Y2:Z11. Valoarea cautata se tasteaza in W1. Formulele de pe coloana Z sunt formule CSE - se confirma si la introducere si dupa editare cu Ctrl+Shift+Enter, nu doar cu Enter.

Fișier atașat  Book1.zip   5,02K   37 download-uri

#40
kimy

kimy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 131
  • Înscris: 21.01.2006
Ok.Mersi mult.Ceva in genul asta imi trebuie.Deci este pentru o loterie cu numere de la 1 la 80 se extrag 20 si pui pe bilet 11 numere.Dar cum fac ca in exemplul pe care mi l-ai dat in coloana W sunt numere de la 1 la 80

Fișiere atașate


Editat de Ravy, 20 februarie 2012 - 17:20.


#41
kalin cluj

kalin cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 361
  • Înscris: 11.02.2007
daca mai introduci si alte date in coloana A  sa fie sub aceeasi forma ca si cele existente
Fișier atașat  bbb.rar   1,23MB   38 download-uri

Editat de Ravy, 20 februarie 2012 - 17:20.


#42
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 kimy, on 23rd August 2010, 00:50, said:

Ok.Mersi mult.Ceva in genul asta imi trebuie.Deci este pentru o loterie cu numere de la 1 la 80 se extrag 20 si pui pe bilet 11 numere.Dar cum fac ca in exemplul pe care mi l-ai dat in coloana W sunt numere de la 1 la 80
Daca folosesti versiunea 2007 e avantajos sa lucrezi cu tabele (selectezi range-ul unde ai datele, inclusiv header-ele coloanelor -> Insert -> Table -> bifezi optiunea "My table has headers" -> OK). Avantajele lucrului cu tabele se vad la prelucrarile de date dar si la introducerea de date daca exista coloane calculate (coloane in care sunt formule care returneaza valori in functie de celelalte date introduse) pentru ca daca se extinde tabelul, formulele se copiaza automat in noile randuri, pe coloanele unde exista formule. La prelucrarea datelor, daca lucrezi cu tabele, range-urile de date din tabele sunt prin definitie dinamice si se apeleaza in formule folosind ceea ce se numeste referinta structurata: nume_tabel[nume_coloana] returneaza tot range-ul de date de pe coloana respectiva de la header in jos - nu mai trebuie definite range-uri in formule care sa fie actualizate daca se modifica prin adaugarea/stergerea de randuri/coloane.

In fisierul atasat, pe langa prelucrarea datelor din fisierul atasat de tine si organizarea lor in tabelul Extrageri din foaia cu acelasi nume, mai exista 3 tabele care prelucreaza aceste date: Aparitii_Data, Aparitii_Ziua si Pe_Zile (foile de calcul au acelasi nume ca si tabelele respective).

Toate aceste tabele au cate 81 de coloane: prima coloana defineste modul de centralizare folosit (Aparitia / Ziua), iar celelalte 80 sunt pentru cele 80 de numere. In tabelul Aparitii_Data sunt listate pe cele 80 de coloane datele calendaristice la care au aparut cele 80 de numere, iar tabelul are si un Total Row unde se numara si aparitiile (precum COUNTIF-ul lui kalin cluj). In tabelul Aparitii_Ziua in loc de datele calendaristice sunt inscrise zilele saptamanii pentru fiecare aparitie a fiecarui numar, iar in tabelul Pe_Zile e o centralizare a acestor aparitii pe zile ale saptamanii - poate ti se pare interesanta ;)

Tabelele Aparitii_Data si Aparitii_Ziua au in acest moment cate 50 de randuri, dar pe masura ce vei adauga inregistrari noi in tabelul Extrageri, acest numar de randuri va deveni insuficient - tot ce ai de facut e sa maresti tabelele tragand de coltul din dreapta-jos al acestora. Fiind tabele, pe noile randuri formulele se vor completa automat.

In fisier mai exista o foaie de calcul denumita "Zile" unde sunt inscrise denumirile zilelor saptamanii in spaniola, pentru a returna numele zillor saptamanii in tabelele centralizatoare in aceeasi limba ca si cea folosita in baza de date.

Pentru ca in tabelul cu centralizarea pe date calendarsitice sunt folosite formule CSE, calcularea acestor valori va lua ceva timp, iar pe masura ce vei adauga noi inregistrari in tabelul Extrageri acest timp va creste. E recomandabil sa setezi Workbook Calculation pe "Manual" (Excel Options -> Formulas -> Workbook Calculation -> Manual -> OK). In cazul in care ai setat calcularea formulelor pe "Manual", dupa ce adaugi inregistrari noi in tabelul Extrageri apesi pe F9 pentru a actualiza valorile din celelalte tabele. Fisierul .xlsx din arhiva atasata are setata calcularea formulelor pe Automatic.

Fișier atașat  Book1b.rar   136,45K   29 download-uri

#43
kalin cluj

kalin cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 361
  • Înscris: 11.02.2007

 kalin cluj, on 23rd August 2010, 10:01, said:

daca mai introduci si alte date in coloana A  sa fie sub aceeasi forma ca si cele existente
bbb.rar


problema de "range"  :confuzzled:  varianta corecta Fișier atașat  bbb_refacut.rar   1,57MB   31 download-uri

#44
kimy

kimy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 131
  • Înscris: 21.01.2006

 kalin cluj, on 23rd August 2010, 12:36, said:

problema de "range"  :confuzzled:  varianta corecta bbb_refacut.rar
Mersi mult asa ii bine ca face dupa ce mai introduc eu date.Eu joc in fiecare zi cu 2 bilete daca iasa ceva iti fac o cinste. Formulele care le-ai utilizat la bbb_refacut.rar sunt aceleasi cu cele utilizate la bbb.rar ca la bbb_refacut nu ma lasa sa vad formulele.Imi poti da bbb_refacut .rar sa vad formulele.

 gecs, on 23rd August 2010, 11:18, said:

Iti multumesc mult si tie.Varianta ta este mai complexa cu diferite filtre in functie de care sa alegi.Daca iasa ceva o sa gasesc o metoda sa raplatesc.

Editat de Ravy, 23 august 2010 - 14:42.


#45
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 kimy, on 23rd August 2010, 15:10, said:

Mersi mult asa ii bine ca face dupa ce mai introduc eu date.Eu joc in fiecare zi cu 2 bilete daca iasa ceva iti fac o cinste. Formulele care le-ai utilizat la bbb_refacut.rar sunt aceleasi cu cele utilizate la bbb.rar ca la bbb_refacut nu ma lasa sa vad formulele.Imi poti da bbb_refacut .rar sa vad formulele.


Iti multumesc mult si tie.Varianta ta este mai complexa cu diferite filtre in functie de care sa alegi.Daca iasa ceva o sa gasesc o metoda sa raplatesc.
Filtrele apar automat cand range-ul e transformat in tabel. ;)

#46
socumtrans

socumtrans

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 21.09.2009

 ldarius, on 4th March 2008, 22:35, said:

Iti dai seama ca tabelul e mult mai complicat si e, de fapt, un pontaj unde pe coloana A am angajatii iar de la B, 31 de coloane, am zilele din luna.
In poza se vede exemplul concret. La Total Ore noapte am facut un artificiu: am folosit "countif" pentru a numara celulele care contin "8N" si sa inmulteasca rezultatul cu 8. Practic se numara zilele in care s-a lucrat de noapte si se inmulteste cu 8 ore. Totusi, ce ma fac daca unul din muncitori imi lucreaza intr-o noapte numai 7 ore? :wallbash:  :helpsmilie:

posteaza si tu aici pontajul tau daca vrei sa ne ajuti.eu caut de mult asa ceva.mersi
daca nu vrei sa-l postezi aici poate vrei sa mi-l trimiti si mie la adresa de email  [email protected] si poate te ajut si eu cu altceva

#47
winettou

winettou

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 10.09.2007
Pontaj in Excel... vechea poveste...
Salutare,
Am de facut un pontaj in excel, si bineinteles, ca orice firma romaneasca, si cea pt care tb sa fac eu acest pontaj, are "pasarile" ei.
Astfel, am plecat de la un fisier de pontaj gasit tot pe undeva pe "aici" si am incercat sa-l extind cu ce aveam eu nevoie. Dar m-am oprit la un mom dat.
La ore suplimentare, se vrea a se calcula tot ce se lucreaza peste un anumit numar de ore in zilele lucratoare, si peste un (alt) numar de ore in zilele de sambata.
Ex:
daca se stabileste ca pt zilele L-V ore "normale" sunt considerate a fi 8, iar sambata 5, asta inseamna:
1) Luni - 8 ore (=> 0 ore suplimentare)
2) Marti - 9 ore (=> 1 ora suplimentara)
3) Mierc. - 9 ore (=> 1 ora suplimentara)
4) Joi - 5 ore (=> 0 ore suplimentare)
5) Vineri - 5 ore (=> 0 ore suplimentare)
6) Sambata - 7 ore (=> 2 ore suplimentare)
Total Ore lucrate: 43 ore
Ore suplimentare: 4 ore

Am reusit ca printr-o formula ff lunga si redundanta sa tratez toate zilele in mod egal. Dar nu am reusit sa prind situatia speciala de sambata cand se considera ore normale 5h...

ce mi-as dori: o formula (sau cod VBA) care sa-mi rezolve corect, frumos si elegant cerintele. Poate s-a mai lovit cineva de o asemenea situatie.... Cu alte cuvinte ma intereseaza formula care treb introdusa in coloana AK!!!

MULTUMIRI ANTICIPATE!

Deasemeni sistemul tb sa suporte si introducerea de valori non-numerice pt a semnaliza situatii gen: concediu, boala etc.

Atasat gasiti modelul de lucru.

Fișiere atașate



#48
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Vezi daca iti convine solutia din fisierul atasat. Am renuntat la vba, pentru ca am rezolvat totul prin formule.

Fișier atașat  Pontaj_Salarii_luna_test_1.zip   51,45K   73 download-uri

#49
winettou

winettou

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 10.09.2007
Tb sa recunosc ca m-ai impresionat. Nu prea ma descurc cu formule din astea de tip array... Dar solutia gasita de tine e f ingenioasa.
Mi-a placut deasemeni ca ai restrictionat valorile de input in pontaje... Super fine.

va atasaz totusi si varianta pe care am reusit eu sa o fac in final (si impreuna cu ajutorul unui prieten), bazata pe VBA.
Ca sa fie de unde sa se aleaga...


 gecs, on 21st February 2012, 13:42, said:

Vezi daca iti convine solutia din fisierul atasat. Am renuntat la vba, pentru ca am rezolvat totul prin formule.

Fișiere atașate


Editat de winettou, 22 februarie 2012 - 09:11.


#50
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 795
  • Înscris: 12.02.2008
E un forum de Office (inclusiv Excel) aici - poate te intereseaza.

#51
winettou

winettou

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 10.09.2007
Nice. TY. Chiar studiam cum sa import un fisier csv in excel in mod automat.
Adica userul sa selecteze (printr-un GUI) fisierul CSV de importat, si in excel sa-l import automat.


 gecs, on 22nd February 2012, 09:33, said:

E un forum de Office (inclusiv Excel) aici - poate te intereseaza.


#52
ioana_ntul

ioana_ntul

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 30.03.2012
Bună ziua!
Am și eu o problemă.
Mă confrunt cu un pontaj în excel. Anume:
Fiecare salariat are program de 8 ore, dacă întârzie unul 5 minute, îi scriu că a venit 7, 55 (7 ore 55 de minute). Dar excelul nu știe că de la 7,55 până la 8,00 sunt 5 minute, ci le vede 45 de minute. Ce formulă trebuie să scriu pentru a face ân așa fel încât să vadă  corect, că de la 7,55 până la 8,00 sunt 0,5 minute, NU 0,45 minute?
În speranta că m-am exprimat cât de cât corect, vâ mulțumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate