Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 

ce parere aveti de renault laguna 1?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tickalosu

tickalosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2008
as vrea sa cumpar o laguna1 credeti ca merita? nu e cu mult mai scumpa decat cielo dar oare e mai buna? cam ce defecte are?

#2
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 tickalosu, on Jan 27 2008, 23:28, said:

as vrea sa cumpar o laguna1 credeti ca merita? nu e cu mult mai scumpa decat cielo dar oare e mai buna? cam ce defecte are?
Varul meu si-a cumparat laguna 1 , anul trecut cu vreo 6500 E 90 000 km ; Destul de confortabila masina si dotata; motor 1.8 16 v , trage binisor da nimic spectaculos si consuma destul de mult; a avut ceva probleme cu instalatia electrica pentru proiectoare , parca a schimbat tubul de freon pentru AC si cam atat , in rest merge bine si dupa parerea mea e si destul de frumusica.

#3
tickalosu

tickalosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2008
asa am auzit si eu ca consuma multicel, intradevar, e frumusica dar nu stiu daca merita chiar atat. cred ca o sa incerc un cielo, lumea vorbeste ca e mai bun

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu are cum sa fie cielo-ul mai bun. ca masina, ca poate dpdv financiar iei o masina mai noua si mai cu putini km. am "cunoscut" un tip pe autoshow cu Renault laguna 1 (parca a avut 2) care din ce tin eu minte nu a avut probleme majore cu masina.

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
laguna 1 au fost bune . acu depinde si cat de hartanita e.

#6
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
cielo peste laguna 1,nu prea are cum nici macar la fiabilitate,cielo nu mai e ce a fost,poate doar la costuri intretinere

#7
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004
Laguna 1 a fost una din cele mai fiabile masini Renault cat de cat contemporane...

#8
tickalosu

tickalosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2008
chestia interesanta e ca toti cunoscutii care au Renault se plang de costurile de intretinere, piesele costa destul de mult in comparatie cu alte masini

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 tickalosu, on Jan 29 2008, 21:09, said:

chestia interesanta e ca toti cunoscutii care au Renault se plang de costurile de intretinere, piesele costa destul de mult in comparatie cu alte masini


cine te obliga sa cumperi piesele din reprezentanta? ca la magazinele de piese poti sa ai surpriza sa coste mai putin decat la marci "consacrate" ca fiind ieftine. Cat despre piese scumpe, poate raportat la cele din retelele de magazine de piese auto, ca pot fi cazuri cand sunt la fel de ieftine ca la concurenta.

#10
tickalosu

tickalosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2008
deci laguna ? plus sau minus?

#11
tickalosu

tickalosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2008
dar cam ce consum au?

#12
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 tickalosu, on Jan 30 2008, 21:49, said:

dar cam ce consum au?

daca te ajuta cu ceva Megane 2 1.6 16v 18k km reali consum urban dat de producator 8.8%,in realitate papa cam 11.5-12%(chiar si peste) in BUC,de la un motor de 1800cm si de generatie mai veche ce sa iti zic cam 15,poate si peste

Edited by ionutMembruAnonimut, 30 January 2008 - 22:26.


#13
tickalosu

tickalosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2008
daca laguna ia 15l in oras mai bine imi iau aro :)) ca ies mai ieftin, la cat de mult merg in oras...imi trebuie ceva sa consume mai putin... dati`mi un sfat cam ce pot lua cu 4500-5000?

#14
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 tickalosu, on Jan 31 2008, 18:13, said:

...imi trebuie ceva sa consume mai putin... dati`mi un sfat cam ce pot lua cu 4500-5000?
I-ati un Punto diesel din 2003 si vei merge cu 6% in oras.

#15
tickalosu

tickalosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2008
m`am gandit si eu la punto dar sunt destul de voluminos si punto pare cam micut

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
http://www.reno.ro/L...1-8-t50768.html , consum oras 10-12.

#17
makuzza

makuzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.07.2005
laguna 1 e ok.merita ..cu privire la costurile de intretinere nu ai de ce sa iti faci griji ca te descurgi.probleme exista la laguna 2 intr-adevar dar asta pt ca sunt  alta generatie,soft mult pe ele si probleme multiple .mai toti au avut probleme cu doi-ul.decat un cielo mai bine laguna 1.oricum sunt destule cimitire de masini la noi acum de unde poti cumpara piese la un pret acceptabil.

#18
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Ia Laguna I cu motor de 1.6, cred ca consuma ceva mai putin decat 1.8. Daca vrei masina mare si sa nu consume mult, trebuie sa fie diesel, si cred ca depaseste bugetul. Din pacate nu le poti avea pe toate, si consum bun, si dimensiuni interioare mari si confort. Va trebui sa faci un compromis. Eu as lua totusi Laguna I cu motorul de 1.6..are cam 100CP.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate