Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

sfat achizite masina

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 352
  • Înscris: 29.02.2004
Salutare,

M-am hotarat si eu ca tot omul sa imi iau o masina. Daca tot sunt scumpe casele si nu imi permit macar un minim de confort sa am. Marturisesc ca in afara de marci nu prea stiu mare lucru despre masini.

Iata profilul masinii dorite:

1. sa consume putin
2. o sa o folosesc in weekend (ca sa merg la hypermarket, ikea, la un suc) + eventualele iesiri din bucuresti (mare, munte etc) + deplasari minore
3. service-ul si piesele sa nu ma faca sa imi para rau ca mi-am luat masina

Optiuni:

1. Masina noua in jur de 10-12 mii euro
2. Masina second hand in jur de 7 mii euro.

Toti prietenii m-au sfatuit sa imi iau second ca la masina noua pierzi multi bani si unde mai pui ca o mai iau si cu credit.

Ce imi recomandati sa aleg?

#2
mihaimilk

mihaimilk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 392
  • Înscris: 18.06.2007
intrebarea standard: cati km faci pe an?

#3
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.786
  • Înscris: 01.12.2007
la 10-12k euro variantele noi

kia c'eed, reno Megane,reno Clio 3,opel corsa D,opel astra G,mitsu colt,suzuki swift,mazda 2,hyundai accent,dacia Logan,fiat albeea,reno clio symbol cam astea ar fi

daca iei sh incearca sa iei la 9k euro si aici se incadreaza focus 2,astra H -minim 2004,C4 motorina 2005-2006

recomandarea mea ar fi Ford focus 2 sh

#4
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View Postionut_ionut, on Jan 26 2008, 08:53, said:

la 10-12k euro variantele noi

kia c'eed, reno Megane,reno Clio 3,opel corsa D,opel astra G,mitsu colt,suzuki swift,mazda 2,hyundai accent,dacia Logan,fiat albeea,reno clio symbol cam astea ar fi

daca iei sh incearca sa iei la 9k euro si aici se incadreaza focus 2,astra H -minim 2004,C4 motorina 2005-2006

recomandarea mea ar fi Ford focus 2 sh

modelele in 10-12 mii le stiu si eu dar totusi...se merita sa iau noua?

#5
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postvjnookie, on Jan 26 2008, 18:40, said:

modelele in 10-12 mii le stiu si eu dar totusi...se merita sa iau noua?
Avand in vedere ca alea second hand bune din  strainatate s-au terminat
Din Romania NU lua ( zic eu ) asta daca nu ai o ruda care sti ca grijeste masina si sti ca nu e bulita
E si taxa de inmatriculare
Practic guvernu ne preseaza sa luam noi , nu prea vad ce ai de ales , nu prea !!

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostReVaNgEr, on Jan 26 2008, 17:50, said:

Avand in vedere ca alea second hand bune din  strainatate s-au terminat
Din Romania NU lua ( zic eu ) asta daca nu ai o ruda care sti ca grijeste masina si sti ca nu e bulita
E si taxa de inmatriculare
Practic guvernu ne preseaza sa luam noi , nu prea vad ce ai de ales , nu prea !!
cu ce te preseaza ma guvernul sa iei masina noua ? cu taxa de inmatriculare tripla?

#7
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postspare-me, on Jan 26 2008, 17:51, said:

cu ce te preseaza ma guvernul sa iei masina noua ? cu taxa de inmatriculare tripla?
Pai nu ??  :notangel: :notangel:

#8
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.786
  • Înscris: 01.12.2007
masina buna gasesti si in ro,chiar de la prim proprietar si <30k km,chiar una recent adusa,totul este sa cauti si sa nu te opresti la cea mai ieftina

#9
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 352
  • Înscris: 29.02.2004
ce masina din clasa mica (opel corsa, Ford fiesta, Suzuki swit) are costurile de intretinere mai mici?

#10
luciteck

luciteck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 04.08.2006
Eu zic ca un Kia Cee'd te-ar multumi pe deplin. E o masina excelenta. NU iti lua second-hand, mai ales daca faci si credit pentru asa ceva, ca nu stii cand incepe sa iti cada ba una ba alta la ea, si cum te intereseaza costuri de intretinere mici, e mai bine sa fie noua, in felul asta iti rezolvi toate problemele pe garantie. Ar mai fi si Opel Corsa, sau un Astra Classic.

Editat de luciteck, 26 ianuarie 2008 - 19:34.


#11
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View Postluciteck, on Jan 26 2008, 19:29, said:

Eu zic ca un Kia Cee'd te-ar multumi pe deplin. E o masina excelenta. NU iti lua second-hand, mai ales daca faci si credit pentru asa ceva, ca nu stii cand incepe sa iti cada ba una ba alta la ea, si cum te intereseaza costuri de intretinere mici, e mai bine sa fie noua, in felul asta iti rezolvi toate problemele pe garantie. Ar mai fi si Opel Corsa, sau un Astra Classic.

kia Cee'd e super, recunosc doar ca au cam crescut preturile si sare lejer de 12000.
Am o oferta de Ford Fiesta din 2006, doar 15 000 de km cu 7 mii de euro. Se merita?

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
ia o masina sh de 7000 de euro. tii 1-2000 de euro pt neprevazut. restul ii folosesti pt viitor, poate cu ajutorul lor faci mai multi bani cu care sa iei ceva mai bun

#13
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View Postromaximusro, on Jan 26 2008, 19:57, said:

ia o masina sh de 7000 de euro. tii 1-2000 de euro pt neprevazut. restul ii folosesti pt viitor, poate cu ajutorul lor faci mai multi bani cu care sa iei ceva mai bun

Good point!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate