Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#3295
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
din cauza ca spatiul ala nu s-a ventilat, aerul s-a racit, temperatura peretelui a scazut sub punctul de condes, a aparut condens si urmarea o stii.

#3296
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 28.02.2006
Lipsa ventilatie suficienta, peretele, chiar si izolat, fiind exterior, are temperatura mai mica, condensul se formeaza pe suprafata respectiva, nu se usuca si apare mucegaiul.

#3297
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postarg, on 06 martie 2018 - 13:27, said:

din cauza ca spatiul ala nu s-a ventilat, aerul s-a racit, temperatura peretelui a scazut sub punctul de condes, a aparut condens si urmarea o stii.
OK si atunci daca supradimensionez caloriferul(sau mai pun unul) aerul in zona acelui perete nu va mai fi rece prin urmare nu scad sansele aparitiei condensului?

#3298
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
sunt 3 parametri:
- temperatura aerului din camera => scazi temperatura din camera
- umiditarea relativa din camera => aerisesti controlat ca sa scazi umiditatea din casa, sau folosesti un dezumidificator
- temperatura peretelui => muti comoda si se plimba mai mult aer pe acolo care incalzeste si usuca peretele, sau pui local o sursa de caldura

Edited by arg, 06 March 2018 - 14:38.


#3299
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
Salutare! Am si eu o intrebare pt cei ce se pricep: scade considerabil puterea si viteza apei in instalatie, daca urmeaza sa adaug cateva unghiuri de 90 grade pe traseul termic?

Eu am calorifere mici, si vreau sa le inlocuiesc - FARA sa mai sparg peretii - deci pe teava, la iesire din perete, sa fie pus un cot de 90 grade, apoi teava sa se continue 1m pana la noul punct de intrare in noul calorifer.

Sper sa ma fi facut inteles. Am inteles ca daca fac asta, va scade presiunea si viteza apei, si e posibil sa nu imi mai incalzeasca toate caloriferele?

#3300
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Scade, dar nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme.

Ochiometric, un cot la 90 de grade se poate considera ca adauga o cadere de presiune suplimentara echivalenta cu aprox. 0.50 - 1 m de teava dreapta.

Ce lungime are instalatia actuala? Ce teava, ce diametru?

Edited by kolfleading, 02 May 2018 - 14:44.


#3301
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

View Postkolfleading, on 02 mai 2018 - 14:44, said:

Ce lungime are instalatia actuala? Ce teava, ce diametru?

Sincer... habar nu am. Teava cred ca e de FI-14 ... o sa pun o poza atasata, poate iti poti face o idee.

Instalatia pe doua niveluri (P+E), sunt in total 8 calorifere mici (intre 600 si 800 mm) + 3 calorifere tip scarita. Vreau sa schimb 7 (dintre cele 8 calorifere mici), cu calorifere de 1600mm.

Centrala e Bosch Condens 2000W ZWB24.

Mersi de ajutor.

#3302
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Permiteti o intrebare de amator: Am un calorifer de fonta la care trebuie sa ii schimb robinetii tur si retur (3/8). Racorduri cu teava de otel, acelasi unghi si acelasi mod de racordare la calorifer. Imi sunt incomozi robinetii de retur care se utilizeaza cu surubelnita sau sistem asemanator. Va fi vreo problema daca montez drept robinet de retur unul identic cu cel de tur astfel incat sa il pot inchide / deschide manual prin rotatie? Am deja robinetii iar instalatorul care imi este la indemana nu era sigur. Multumesc.

#3303
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu e nici o problema.
Dar nu inteleg de ce vrei sa faci asta, din moment ce la robinetul de retur ar trebui sa umbli doar in cazuri foarte rare.

#3304
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

View Postkolfleading, on 23 mai 2018 - 10:34, said:

Nu e nici o problema.
Dar nu inteleg de ce vrei sa faci asta, din moment ce la robinetul de retur ar trebui sa umbli doar in cazuri foarte rare.
Multumesc pentru raspuns. O fac intai pentru ca am 2 robinete identice Posted Image si apoi pentru ca in cazul unei defectiuni sau schimbari de calorifer imi va fi mai usor de inchis. Posted Image

#3305
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Exista vreun pericol daca montez un radiator panou de otel in spatele unei piese de mobilier? Pt.ca nu am alta solutie...

#3306
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pericole nu prea exista, insa va fi ineficient si montat cam degeaba.

Singurul "pericol" ar fi ca zona aia se va incalzi excesiv, datorita lipsei curentilor de aer si in timp se va distruge mobila de la atita stat in caldura. Lemnul lucreaza si daca este ba cald, ba rece, apar deformari. Acum depinde si din ce este facut mobilierul si ce dimensiuni are.

#3307
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Este un dulap ingust si inalt gen "soldat", adica nu va astupa de tot caloriferul,  ceva de genul asta

Attached Files



#3308
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 28.08.2008
Nu e bine sa pui mobilier de pal langa calorifer pentru ca se degaja tot felul de substante. Eu am pus un birou in fata unui calorifer, dar a 2-a zi l-am mutat pentru ca scotea un miros intepator si nu puteam sta in camera..

#3309
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Am renuntat fiindca stiu ca aveti dreptate...voi pune unul pe 3 randuri in locul celui de sub geam...

#3310
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001

View Postpanoramic66, on 13 februarie 2014 - 23:43, said:

Radiatoare din fonta - tip vechi, uzuale, de la stanga la dreapta (valorile per element) :

1. STAS 7364/86
Tip *H-inalt.totala # b-latime # Nr.col. # h-dist.intre gauri # Masa # Putere{W /el.}
472/4 # 541.5 # 142 # 4 # 472 # 5,7 kg # 101 W /el.

2. STAS 7363/86
500/2 # 591 # 150 # 2 # 500 # 5,8 # 102 W /el.
600/2 # 691 # 150 # 2 # 600 # 6,9 # 121 W /el.

Sursa: http://mesterucasei....g/stas-7363-86/

Salut,
Intentionez sa-mi schimb si eu caloriferele blocului (radet, fonta) cu unele noi, de aluminiu.

La caloriferele vechi, din fonta se calculează o anumita putere conform formulei de mai sus, sau tabelului de aici: http://mesterucasei....onta-romanesti/

La caloriferele noi pare-se ca exista 2 puteri ( in W ) :
Puterea nominala , DeltaT = 50 grade
Puterea cu DeltaT = 60 grade

Romstal, de exemplu, pare sa mentioneze adesea (sau mereu?) puterea la 60 grade (Care este, desigur, mai mare decat cea nominala)
Dar dat fiind ca in tabelul din linkul dat de mine scrie "putere nominala" am tendinta sa interpretez ca formulele pentru caloriferele din fonta se refereau la puterea la 50grade ... Dar oare e asa ?

Intrebare:
Ce putere este cea de la caloriferele vechi, din fonta? cea la 50grade sau la 60 grade  ? Ca nu stiu pe care s-o compar intre aluminiu si fonta .... Posted Image

Edited by adynis, 01 June 2018 - 22:44.


#3311
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Buna seara. Doresc sa-mi schimb caloriferele in apartament. Intentionez sa-mi iau o centrala in condensare si sa-mi pun si calorifere noi, mai mari, pt a beneficia de avantajele acestui tip de centrala.Trebuie sa-mi cumpar calorifere de otel cu ventil  care au valva termostatica incusa? Ce sunt aceste alorifere si la ce ajuta aceasta valva ? Sau put sa-mi iau calorifere de otel normale ?
Din ce am mai citit, intentionez sa-mi iau Purmo, dar nu stiu de care- cu sau fara aceasta valva termostatica. Observ ca cele cu valva sunt mai scumpe. Multumesc pt ajutor.

#3312
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
La acest tip de calorifer cu valva termostatica, mai e necesar sa cumpar robinet termostat, sau este inclus in calorifer ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate