Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...
 

de ce ?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007
de ce conteaza asa de mult prima impresie...si de ce majoritatea persoanelor pun foarte mult accent pe aspectul fizic...
de ce nu ne acordam timp....ca sa cunoastem o persoana noua....sa vedem cum gandeste....ce vise are ce realizari are....ce educatie are...si pur si simplu....daca il vedem...."urat"...nu ii acordam nici o sansa....plus ca ne "inchidem" fatza de  el...adica ii taiem tot avantul.....de ce conteaza atat de mult aspectul fizic...cand acesta este cel mai efemer lucru la o persoana...daca arati bine acum....cu stresul si poluare din ziua de azi...sigur in catziva ani o sa arati...muuuult mai rau...
aceasta intrebare este pusa de un baiat(mentionez...major si vaccinat)...care mereu se loveste de acest...obstacol mental....pentru fete care.....sunt in situatia...."zanelor" si "cenusaresei" si  "saraca fata bogata"....3 categorii....definitorii in comportamentul tinerelor emancipate
poate ca este o intrebare stupida si care a mai fost pusa de atatea ori....si care a primit atatea raspunsuri...bune rele....nu vreau sa fac gargara pe forum....vreau  doar sa nu mai luat prin surprindere de comportamentul tinerelor "dive"....
la fel este si in cazul masculilor...insa cum ei gandesc altfel..."tot ce are par se....."..sunt mai putzin selectivi decat mimozele

#2
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postdimit, on Jan 10 2008, 23:42, said:

de ce conteaza asa de mult prima impresie...si de ce majoritatea persoanelor pun foarte mult accent pe aspectul fizic...
de ce nu ne acordam timp....ca sa cunoastem o persoana noua....sa vedem cum gandeste....ce vise are ce realizari are....ce educatie are...si pur si simplu....daca il vedem...."urat"...nu ii acordam nici o sansa....plus ca ne "inchidem" fatza de  el...adica ii taiem tot avantul.....de ce conteaza atat de mult aspectul fizic...cand acesta este cel mai efemer lucru la o persoana...daca arati bine acum....cu stresul si poluare din ziua de azi...sigur in catziva ani o sa arati...muuuult mai rau...
aceasta intrebare este pusa de un baiat(mentionez...major si vaccinat)...care mereu se loveste de acest...obstacol mental....pentru fete care.....sunt in situatia...."zanelor" si "cenusaresei" si  "saraca fata bogata"....3 categorii....definitorii in comportamentul tinerelor emancipate
poate ca este o intrebare stupida si care a mai fost pusa de atatea ori....si care a primit atatea raspunsuri...bune rele....nu vreau sa fac gargara pe forum....vreau  doar sa nu mai luat prin surprindere de comportamentul tinerelor "dive"....
la fel este si in cazul masculilor...insa cum ei gandesc altfel..."tot ce are par se....."..sunt mai putzin selectivi decat mimozele
Nu toata lumea gandeste ca tine, vezi tu, unde nu ai de unde pretinde, de ce ceri? In traducere libera, nu pe toti i duce capul prea mult, e ca si treaba cu materialismul, cu fetele care sunt atrase numai de masina ta, de telefonul si alte trucuri ieftine cu care te mai poti afisa in fata lor. Nu te descuraja, nu chiar toata lumea e la fel, chiar daca majoritate poate asta cer si pretind (pentru ca atata pot ele), nu este o regula general valabila( si daca ar fi, ar exista exceptii care sa confirme regula nu? ) :lol:  Eu zic sa te consideri un om fericit. Stii de ce? Pentru ca asta e un mod de selectie si pentru tine. Ia imagineaza-te frumos, bogat, cu ultimu tip de mertan, in jurul tau numai pipitze, ce zici?ai fi multumit? Poate ti-ai pierde si tu valoarea fiind asa si ai devenii snob ca ei, cautand fericirea doar prin aparenta, dar mai ar fi si posibilitatea sa vrei totusi ceea ce iti doresti acum,si-anume ca lumea sa puna pret pe adevarata ta valoare:modul de a gandi, realizari, vise, sperante...Ei bine, nu ai putea determina daca oameni din jurul tau daca ar sta cu tine pentru frumusetea ta, pentru banii tai, sau pentru ceea ce esti (sau ti-am zis poate nu ti-ar mai pasa, asa sunt cei mai multi).Iti spun ca esti mai fericit acum, cunoscandu-ti tu insusi adevarata valoare mai mult poate decat daca nu ai fi asa :)

#3
Bambishu

Bambishu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.12.2007

View Postdimit, on Jan 10 2008, 23:42, said:

de ce conteaza asa de mult prima impresie...si de ce majoritatea persoanelor pun foarte mult accent pe aspectul fizic...
de ce nu ne acordam timp....ca sa cunoastem o persoana noua....sa vedem cum gandeste....ce vise are ce realizari are....ce educatie are...si pur si simplu....daca il vedem...."urat"...nu ii acordam nici o sansa....plus ca ne "inchidem" fatza de  el...adica ii taiem tot avantul.....de ce conteaza atat de mult aspectul fizic...cand acesta este cel mai efemer lucru la o persoana...daca arati bine acum....cu stresul si poluare din ziua de azi...sigur in catziva ani o sa arati...muuuult mai rau...
aceasta intrebare este pusa de un baiat(mentionez...major si vaccinat)...care mereu se loveste de acest...obstacol mental....pentru fete care.....sunt in situatia...."zanelor" si "cenusaresei" si  "saraca fata bogata"....3 categorii....definitorii in comportamentul tinerelor emancipate
poate ca este o intrebare stupida si care a mai fost pusa de atatea ori....si care a primit atatea raspunsuri...bune rele....nu vreau sa fac gargara pe forum....vreau  doar sa nu mai luat prin surprindere de comportamentul tinerelor "dive"....
la fel este si in cazul masculilor...insa cum ei gandesc altfel..."tot ce are par se....."..sunt mai putzin selectivi decat mimozele


O sa-ti dau singurul raspuns de bun simt care exista: PENTRU CA PUTEM!!!

#4
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006

View PostBambishu, on Jan 13 2008, 11:54, said:

O sa-ti dau singurul raspuns de bun simt care exista: PENTRU CA PUTEM!!!

Off : Inteligent raspuns,cred ca ai stat mult timp sa te gandesti la el.
On : Pentru ca asta e natura omului in general,sa se ghideze dupa aspectul fizic.

#5
Bambishu

Bambishu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.12.2007

View PostDark_Myhay, on Jan 13 2008, 17:40, said:

Off : Inteligent raspuns,cred ca ai stat mult timp sa te gandesti la el.
On : Pentru ca asta e natura omului in general,sa se ghideze dupa aspectul fizic.


Nu! Pentru ca oamenii, inconstient, vor sa transmita urmasilor lor cele mai bune gene.

#6
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006

View PostBambishu, on Jan 13 2008, 17:44, said:

Nu! Pentru ca oamenii, inconstient, vor sa transmita urmasilor lor cele mai bune gene.

Si crezi ca daca faci copii cu una frumoasa si proasta ca banca transmiti cele mai bune gene ?  :huh:

#7
Bambishu

Bambishu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.12.2007

View PostDark_Myhay, on Jan 13 2008, 17:51, said:

Si crezi ca daca faci copii cu una frumoasa si proasta ca banca transmiti cele mai bune gene ?  :huh:


Nu! Dar prima impresie pe care ti-o face un om e legata de aspectul fizic. Doar dupa ceva timp iti dai seama daca-i destept sau prost. In schimb vezi din prima daca e frumos sau urat. Pentru unii conteaza mai mult aspectul fizic... se amagesc cu gandul ca poate copiii iau desteptaciunea din alta parte( poate de la vecinu' :P ).

#8
ralfy_tm

ralfy_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.08.2006
@bambishu presupun ca tu faci parte din multimea acea materialista, ca la ce raspunsuri dai  <_<

#9
Bambishu

Bambishu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.12.2007

View Postralfy_tm, on Jan 13 2008, 20:24, said:

@bambishu presupun ca tu faci parte din multimea acea materialista, ca la ce raspunsuri dai  <_<


Presupui gresit. Fac parte din multimea aceea realista...

#10
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Dap, partea cu genele e adevarata si prezenta peste tot in natura; frumusetea indica un "exemplar" sanatos si de succes => siguranta ca urmasii vor supravietui si vor si sanatosi.
Cum spunea Bambishu, chestia asta este programata in inconstient, asa ca nu mai turuiti despre desteptaciune. Asta e ordinea lucrurilor.

dimit, daca esti urat nu te impiedica nimeni sa te imbraci cu haine care ti se potrivesc si care se potrivesc sau sa ai o postura buna, sa fii curat, ingrijit si asa mai departe.

Apropo, eu nu cred ca tu insisti prea mult cu o fata pe care nu o gasesti atractiva asa ca nu mai face pe lupul moralist.

Edited by gxg88, 13 January 2008 - 21:48.


#11
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007
oare genele unui om educat cu principii solide in viatza cu constiintza...care pune familia si prieteni pe primul loc....nu sunt de 100 de ori mai bune decat cele ale un brad pit superficial si semianalfabet care ar face orice ca sa i-si indeplineasca dorintele....
aici ma refer si la partea feminina si la partea masculina....
se spune ca barbati gandesc cu ce au in pantalani....dar la o privire mai atenta putem obs ca defapt femeile sunt cele care gandesc cu organele de reproducere...cum vede o proasta pe unu care care arata bine...a si sarit pe el....fara sa se gandeasca de 2 ori....si dupa aceea se indragostesc....si incep sa accepte orice de la don JUAN...

#12
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007

View Postgxg88, on Jan 13 2008, 21:47, said:

Dap, partea cu genele e adevarata si prezenta peste tot in natura; frumusetea indica un "exemplar" sanatos si de succes => siguranta ca urmasii vor supravietui si vor si sanatosi.
Cum spunea Bambishu, chestia asta este programata in inconstient, asa ca nu mai turuiti despre desteptaciune. Asta e ordinea lucrurilor.

dimit, daca esti urat nu te impiedica nimeni sa te imbraci cu haine care ti se potrivesc si care se potrivesc sau sa ai o postura buna, sa fii curat, ingrijit si asa mai departe.

Apropo, eu nu cred ca tu insisti prea mult cu o fata pe care nu o gasesti atractiva asa ca nu mai face pe lupul moralist.
urat sunt intradevar....de imbracat ma imbrac cu ce am...incerc sa fiu cat mai decent...din moment ce finantele nu imi permit sa ma imbrac de la NIKE si Adidas...cat despre igiena corporala....este una din prioritatile mele...
deja sunt constient de toate detaliile astea...am citit prea multe despre cum sa agatzi o femeie..:))
cat despre partea cu insistatul....daca o abordez pe una...si aia se uita la mine ca si cum a-si fi ultima persoana la care s-ar uita in momentul ala(nu sunt chiar asa de urat...dar au fost cazuri)...ce chef mai ai frate de bagat vrajeli??....si aici ma refer si la frum si la urate....
pur si simplu...nu iese nimic...

#13
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Nu stiu daca genele acelui om sunt mai valoroase... Omul, in sine, este mai valoros, intradevar.
De ce nu vrei sa pricepi ca asa suntem "programati" (sa ne orientam spre frumos)?

Stiam eu ca trebuia sa specific ca NU VORBESC DESPRE HAINE DE FIRMA. Cauta in reviste de moda, pe internet, oriunde(!) tinute pentru barbati si alege-le pe cele care-ti plac (in care te-ai simti confortabil purtandu-le) si incearca sa-ti asortezi hainele a.i. sa te apropii de alea.
Ah, imbracamintea sa cada simetric pe tine!

Nu cred ca ai citit unde trebuie despre "agatatul femeilor".
Oricum, nu te astepta ca rezultatele sa vina instantaneu. (schimbarea de atitudine ia destul de mult :) )

Edited by gxg88, 15 January 2008 - 01:03.


#14
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007

View Postgxg88, on Jan 15 2008, 00:49, said:

Nu stiu daca genele acelui om sunt mai valoroase... Omul, in sine, este mai valoros, intradevar.
De ce nu vrei sa pricepi ca asa suntem "programati" (sa ne orientam spre frumos)?

Daca citeai "prea multe" despre agatarea unei femei nu interpretai gresit sfaturile mele.
Stiam eu ca trebuia sa specific ca NU VORBESC DESPRE HAINE DE FIRMA. Cauta in reviste de moda, pe internet, oriunde(!) tinute pentru barbati si alege-le pe cele care-ti plac (in care te-ai simti confortabil purtandu-le) si incearca sa-ti asortezi hainele a.i. sa te apropii de alea.
Ah, imbracamintea sa cada simetric pe tine!

Nu cred ca ai citit unde trebuie despre "agatatul femeilor".
Oricum, nu te astepta ca rezultatele sa vina instantaneu. (schimbarea de atitudine ia destul de mult :) )
Despre haine de firma nici eu nu vb...am zis nike si adidas pentru ca m-am referit la haine mai rasarite care fac o impresie buna...
consider ca am un corp destul de bine facut...(multaaaa munca si mult sport)
freza nu am ...sunt tuns scurt tot timpul....consider ca ma avantajeaza
cat despre igiene am spus ca este un lucru destul de important pentru mine...
inca un aspect care ma dezavantajeaza total este ca nu  sunt in locuri unde sunt femei....m-am exprimat gresit....nu sunt in locuri proprice agatatului(cluburi,petreceri,concerte,evenimente mondene)...pentru simplul fapt ca gust distractia putzin altfel decat restul ....turmei....
nu mai beau alcool de ceva timp si tocmai de aceea iesirile in oras...cele nocturne cat si cele la o terasa nu mai sunt de ceva timp o relaxare pentru mine.....plus ca pe strada ....la coada la oua...in mijloacele de transport nu sunt locuri tocmai indicate de a agtza ceva....

#15
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postdimit, on Jan 14 2008, 01:18, said:

a in momentul ala(nu sunt chiar asa de urat...dar au fost cazuri)...ce chef mai ai frate de bagat vrajeli??....si aici ma refer si la frum si la urate....
pur si simplu...nu iese nimic...

Pai vezi ce se intampla daca bagi vrajeli? :D daca tu te ghidezi dupa valori spui lucruri asa frumoase atunci de recurgi la tehnici de agatzat gasite pe net? singurul lucru care ti-l poate cere o fata normala e sa fi sincer si decent. Ah, si naturaletea mai intai de toate! Cu astea trei si ai castigat! Doar snoabele au nevoie de vrajeli din alea ieftine gasite pe net, si nu vei avea succes cu ele pentru ca snoabele astea care prind la vrajeli au o mare afinintate cate materialism   :lol: Deci ai grija.

#16
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007

View Postapasha, on Jan 15 2008, 06:06, said:

Pai vezi ce se intampla daca bagi vrajeli? :D daca tu te ghidezi dupa valori spui lucruri asa frumoase atunci de recurgi la tehnici de agatzat gasite pe net? singurul lucru care ti-l poate cere o fata normala e sa fi sincer si decent. Ah, si naturaletea mai intai de toate! Cu astea trei si ai castigat! Doar snoabele au nevoie de vrajeli din alea ieftine gasite pe net, si nu vei avea succes cu ele pentru ca snoabele astea care prind la vrajeli au o mare afinintate cate materialism   :lol: Deci ai grija.
nu recurg la tehnici de agatzat de pe net...pentru ca daca a-si fi incercat poate acum nu mai eram singur....
eu nu caut pe net replici si tehnici de agatzat ci incerc sa imi stabilesc parametri intre care ar trebuii sa ma regasec pentru a intra in atentia fetelor...atat tot....
cat despre vrajeala....tocmai ca nu sunt de acord cu ea deloc....decat sa spun o prostie,sau o minciuna,sau nu stiu ce poveste inventata...mai bine tac din gura....este mai sanatos...

#17
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View Postdimit, on Jan 16 2008, 15:37, said:

nu recurg la tehnici de agatzat de pe net...pentru ca daca a-si fi incercat poate acum nu mai eram singur....
eu nu caut pe net replici si tehnici de agatzat ci incerc sa imi stabilesc parametri intre care ar trebuii sa ma regasec pentru a intra in atentia fetelor...atat tot....
cat despre vrajeala....tocmai ca nu sunt de acord cu ea deloc....decat sa spun o prostie,sau o minciuna,sau nu stiu ce poveste inventata...mai bine tac din gura....este mai sanatos...
tu folosisesi termenul de vrajeli si de bagat vrajeli. Putin mai sus. Acuma te mai contrazici si tu putin.Incearca sa nu faci sa "dea bine" ci fi doar sincer .

#18
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
A spune ca vrajesti o fata e un cliseu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate