Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD
 

9000 de evrei omorati la iasi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
262 replies to this topic

#73
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
deh, ce sa-i faci? jidanii, homosexualii si ciorile sint de vina  :wallbash:

#74
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

philo, on Sep 16 2004, 13:25, said:

Ai mari resurse de candoare, omule...!

Nu faci propagandã antisemitã, da' o þii langa; "jidanii" în sus, "jidanii" în jos...

Habar n-aveam c-au bãgat internet ºi la Spitalul 9... :o

<{POST_SNAPBACK}>

Ce e mai grav nu e ca au conectat Spitatlul 9 la net ci ca va lasa si pe voi pacientii sa intrati pe net.Dar o fi si asta o forma de terapie.Sau poate aveati limitare sa intrati doar pe www.romare.ro si printre voi sandilaii sunt si hackerei si ati reusit sa ocoliti limitarea?

Oricum jidan=evreu
In engleza:jew
In germana:jude, juden
In franceza: juif
In spaniola: judio
In rusa: иудей
Cuvantul vine de la Iudeea care era o provincie Romana.
Asa ca gandeste-te inainte sa vb si eventual pune mana si pe o carte nu numai pe aparatul de sudura.

#75
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
in romana jidan e termen peiorativ, daca stii ce inseamna aia... daca nu, spune-le celor 2 prieteni ai tai "bai, jidanilor, haideti la o bere"

#76
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Mosotti, on Sep 16 2004, 13:30, said:

deh, ce sa-i faci? jidanii, homosexualii si ciorile sint de vina  :wallbash:

<{POST_SNAPBACK}>

Bai daca va plac, n-aveti decat sa va duceti voi la ei nu sa-i chemati pe ei la voi, nu de alta dar nu e numai tara voastra.Si cand va vine ausweis-ul din Israel luati si homosexualii si tiganii cu voi, ca poate va simtiti mai bine intre voi minoritatile (etnice, penale, pshihice, sexuale, religioase).O sa fiti one free and happy nation si o sa va ciorditi unul altuia portofelul in autobuz cand veti avea chef si veti putea sa va ardeti in fund cand veti avea chef si unde veti avea chef (in public, de ce nu?) si sa va laudati cat sunteti voi de mari si sa scrieti pe forumuri .il cat veti avea chef.
In incheiere: Crosma in tuhas!

#77
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
unde ziceai ca lucrezi? la gestapo?

#78
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
adica cum, ma, sa vina chinezii, japonezii, americanii, dar evreii nu???   :nonobad:

#79
korkolea

korkolea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2004
Era un banc cu un tip care intra intr-un bar si ii vede la o masa pe Bush si pe Blair. Intrebandu-i ce fac acolo, acestia ii raspund ca planuiesc un nou razboi in care sa omoare 100.000 de arabetzi si o bloda cu tzatze mari. Cand tipul intreaba de ce o blonda, Blair ii zice lu' Bush. Ti-am zis bah, ca lu nimeni n-o sa-i pese de arabetzi!

Cam asha si cu evreii. Mor 9.000 de evrei pe de o parte si pe de alta partea zeci de milioane de alti oameni (ne-evrei) si toata lumea se intreaba de ce evreii.

Si de ce, pentru ca mass media ne-a invatzat ca femeile bune sunt blonde si au tzetze mari, iar victima ideala este un evreu.

Mai devreme amicu jidan Mossoti, s-a gandit sa intervina in aceasta discutie direct ca un pitbull, sarind la gatul saracului forumist. Stimabile, daca sunteti asa de inocenti si nevinovati de unde limbajul asta pe tine.

Domnul Mossoti, fara sa vrea ne-a oferit un indiciu de mare valoare pentru a incerca sa aflam de ce au murit evreii respectivi atunci. El dupa parerea mea poate fi considerat un prototip de evreu. Intr-adevar, mie sincer nu-mi vine sa-i trag un glont in cap, pentru ca in primul rand e om (deci creatie a lui Dumnezeu, nefiind proprietatea mea), da macar o batuta zdravana ca sa invetze macar sa vorbeasca politicos tot i-ash administra.

Referitor la cadrul istoric in care s-a intamplat evenimentul respectiv, sunt cateva lucruri de spus.

Evreii, inainte de inceperea celui WWII erau in numar de cc. 2.000.000, dintr-o populatie de 15.000.000 de suflete. Evident ca la un asemenea raport nu se putea pune problema de dominatie numerica, dar in ceea ce priveste cea economica au reusit-o cu vf. si indesat. In momentul ei de glorie, 80% dintre banci si 60% din industrie era controlata de comunitatea evreiasca.

De asemenea exista o organizatie de sprijinire a micilor comercianti evrei numita Cahul al carei scop principal era de fapt decimarea aferilor romanilor. Era extrem de populara practica subventionarii afacerilor acestora (permitand oferirea de preturi mai mici) de catre organizatia cu pricina pana cand falimentau in zona respectiva pe romanashi nostri, ulterior preturile revenind la "cote normale".

Pe de alta parte comunitatea evreiasca a manifestat o aversiune aproape nedisimulata fata de populatia romaneasca. Motivele sunt multiple, dar poate cel mai importat e legat de faptul ca ei, evreii isi propusesera sa-si traga tzara proprietate personala in Gaclicia (provincie in Polonia) si in Moldova, deci cum ar veni, noi aflandu-ne pe viitorul lor teritoriu.

E de notorietate modul in care armatele rusesti au fost primite la Iasi de catre evrei: cu steaguri rosi, flori, discursuri fornaitoare etc, in vreme ce ai nostrii saracii se retrageau. De asemenea, cand trupele romane se retrageau din Basarabia (tot in WWII), grupuri de evrei cautau sa ingreuneze retragerea acestora: vreun soldat mai singur era dezarmat, dezbracat, batut etc si aici nu ma refer la evrei doar la barbatii ci chiar si femei si copii. S-au organizat chiar si detasamente armate, astfel ca trupele romane in retragere au fost nevoite sa ia pozitii de lupta, culmea impotriva fostilor cetatzeni romani - evrei!

Problema cu evrei de la noi nu e faptul ca sunt evrei, ci faptul ca sunt evrei-evrei si nu evrei-romani, cum sunt cei din alte tzari (evrei-americani, evrei-francezi etc). Din nou facts: in primul razboi mondial au fost incorporat cca. 25.000 de evrei din care 20.000 dezertori. Ei niciodata nu si-au pus problema de a convietui pasnic alaturi de romani, ci s-au concentrat exclusiv spre a ne sabota.

In fine, despre evrei si Romania ar fi mult mai multe de spus. Cele expuse mai sus sunt doar ce mi-a venit mai repede in minte si acopera doar perioada ante-comunista, ca ce s-a petrecut intre 47 si 52 (perioada domniei Anei Pauker si echipa e poate mult mai oribil). Cine vrea sa afle mai multe n-are decat sa puna mana pe o carte, pentru ca in ultima vreme au reusit sa vada lumina tiparului si astfel de carti, cea de Paul Goma este un bun inceput.

Repet inca o data, nu am nimic impotriva evreilor care stau la ei acasa si nu incearca sa "take over the world", da cand imi calca in batatura si incepe sa-mi ia din acareturi si din animele si sa-mi spuna ca de fapt eu nu prea am cine stie ce drepturi in propria mea casa, nu pot sta cu mainile in san si sa nu iau paru' din cui. Probabil ca acelasi lucru s-a intamplat si la Iasi. E regretabil faptul ca au murit si copii pentru ca saracii n-au nici o vina, dar mai devreme sau mai tarziu, fiind crescuti in acelasi spirit de "dragoste fratzeasca" pentru fratele roman, ar fi ajuns si ei (si poate uni au ajuns deja) veritabili jidani care sa te faca pe la spate.

Pentru cei care nu s-au prins inca nu incerc sa justific ce s-a intamplat, pentru ca sa omori un om nu poate avea nici o justificare (si unde mai pui ca aici e vb. de 9000), ci caut doar sa explic cum s-a ajuns la asta si de ce evrei ar trebui naibi sa taca din gura, pentru ca la cat rau au facut ei Romaniei datoria externa a USA nu ar ajunge sa il compenseze. Am incercat sa aduc argumente verificabile istoric si nu sa zic ca toata mass media si economia mondiala ar fi controlata de ei (nu ca asta n-ar fi adevarat), da' o sa vina Mossoti si o sa zica "dovedeste" si asta n-am cum :), pe cand istoria o data scrisa... (eventual doar daca n-om ajunge si noi ca'n "1984" a lui Orwell)

By the way, nu-i mai dati apa la moara lu Mossoti ca altfel cum ne mai diferentiem noi de cei ca el?

Numai bine

#80
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
------------
Domnul Mossoti, fara sa vrea ne-a oferit un indiciu de mare valoare pentru a incerca sa aflam de ce au murit evreii respectivi atunci. El dupa parerea mea poate fi considerat un prototip de evreu. Intr-adevar, mie sincer nu-mi vine sa-i trag un glont in cap, pentru ca in primul rand e om (deci creatie a lui Dumnezeu, nefiind proprietatea mea), da macar o batuta zdravana ca sa invetze macar sa vorbeasca politicos tot i-ash administra.
----------
domnu corcolea, welcome to softedia. dupa primul post trebuie sa va comunicam ca sinteti varza si ca ati gresit saitu. sintem siguri ca ati vrut sa postati pe forumul romania mare insa ati incurcat tastele. se intimpla, mai ales daca nu exista nimic deasupra gitului. mosotti nu este un "prototip de evreu" si nici macar evreu nu este. nu trebuia sa vomitati aici ceea ce ati mincat din buda in care s-a defecat azi-dimineata tovarasul tribun vadim pentru ca oricum nu intereseaza pe nimeni.

in toate discursurile astea de doi lei exista un pattern, se incearca o dovedire a obiectivitatii timpeniilor debitate de respectivul. dar un lucru e clar ca apa de izvor: oricine spune ceva de genul "nu am nimic impotriva [evreilor, homosexualilor, negrilor etc] care stau la ei acasa si nu incearca sa [timpenii, prostii, blablabla care sint doar in caplul lui], chiar dupa ce a latrat ca un ciine turbat este un idiot definitiv.

#81
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003

Quote

domnu corcolea, welcome to softedia. dupa primul post trebuie sa va comunicam ca sinteti varza si ca ati gresit saitu

Massoti tata, bunul simt elementar se pare ca tie iti lipseste cu desavarsire. Nu e o problema, nu esti singurul.
Chiar ma mira ceea ce debitai, avei idei (destule) dar fixe. Stii si tu unii sunt cu idei putine dar fixe - dar la Massoti erau multe, de aici si nelamurirea mea. Dar acum domniile voastre m-au lamurit.
Imi permit sa citez din voi care reprezentati un adevarat far caluzitor al forumului softpedia, un luceafar (cu voia dvs. desigur) inegalabil:

va comunicam ca sinteti varza: pai aici sa inteleg ca sunteti mai multi. Atunci se explica si multitudinea de idei debitate de domiile voastre.


Fac apel daca se poate la urma de bun simt care exista in fiecare dintre dvs. Incercati sa cititi pe rand si apoi toti impreuna, ceea ce a scris fiecare. Daca sunteti de acord ori nu, f. bine, este opinia voastra, dar incercati sa si argumentati venind cu argumente si contraargumente pt a contracara ineptiile debitate de noi ceilalti useri.

Cu deosebit respect pt domiile voastre Mass[C]oti
Hai ca-mi sunteti simpatici, multi dar unitii.

#82
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca tot nu ai nimic de spus la obiect, de ce nu iti pui ochelarii sa vezi ca nu sint masotti si mOsotti. si ai grija la noapte, o sa vina boogy men (evreii si homosexualii).

#83
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003

Mosotti, on Sep 16 2004, 21:59, said:

daca tot nu ai nimic de spus la obiect, de ce nu iti pui ochelarii sa vezi ca nu sint masotti si mOsotti. si ai grija la noapte, o sa vina boogy men (evreii si homosexualii).

<{POST_SNAPBACK}>



Chair imi sunteti simpatici, Mass[C]oti.

Am sa incerc sa va ascult sfaturile. Anume sa revin la obiectul discutiei deturnat de cineva ...?
Am sa-mi pun ochelari si o sa astept doar o parte din boogy men, anume evreii - pt. ca nu am chiar nimic cu ei. Cat ii priveste pe homosexuali presupun ca o sa vina la domniile voastre, sunteti mai multi si mai apetisanti. Hai distractie placuta

Edited by sarmiro, 16 September 2004 - 21:07.


#84
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-------
Am sa-mi pun ochelari si o sa astept doar o parte din boogy men, anume evreii - pt. ca nu am chiar nimic cu ei.
-------
bine ca ai ceva cu mine care am ceva cu aia care au ceva cu evreii. mi-am expus parerea despre asemenea scuze ceva mai sus...

#85
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
@korkolea ai perfecta drepate in ce ai spus si cine a frecat si alte carti in afara de alea de joc poate sa-si dea seama.Cat despre Mascalzzotti ai si despre el dreptate, dar saracul nu e vina lui ca a ajuns asa.Intra la categoria "Si ei sunt ai nostri"

#86
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
@hitlerash, mai bine citesc carti de joc decit romania mare si paul goma si, de ce nu, main kampf. btw, ti-ai gresit avatarul. uite o poza cu idolul tau, sint sigur ca nu are nimic impotriva sa o folosesti. nici el nu a avut nimic cu evreii, decit cu aia care traiau.

Attached Files



#87
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Iar e nevoie sa revin pe threadul asta sa fac ordine ?
De ce nu intelegeti ca Hitler nu a fost un personaj negativ ?

Mascoti,
Asta e buna, multumesc, sarmiro, daca Hitler nu exista, Europa era mult in urma Rusiei...

#88
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
burvi, lasa duma si concentraza-te la sah...

#89
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Hai totusi sa incercam sa revenim la subiect. Anume acei 9.000 de evrei omarati la Iasi. Chair daca ne palce ori ba, ceva s-a intamplat acolo si asta arunca o vina asupra poporului roman sau mai precis asupra guvernarii din timpul maresalului Antonescu. Pt. mine e destul de clar ca nu voi putea prea curand sa aflu cu exactitate ceea ce s-a intamplat acolo sau in Romania in general cu populatia de origine evreiasca. Pacat este ca au murit oamenii nevinovati fie ei evrei, tigani, rusi, nemti sau mai stiu eu ce altceva. Insa ce ma doare mai mult este ca au murit si romani. Deh sangele apa nu se face.
Cineva spunea ca ii admira pe evrei pt capacitatea lor de a impune prin lobby ideea unui holocaust, care a existat si ca de ce nu am face si noi la fel. Cred ca e putin naiv sa credem ca noi, romanii, vom reusi prea curand sa-i tragem la raspundere pe cei ce ne-au "dorit binele"  De ce? Nu are rost sa mai raspund.
Insa nu doresc sub nici o forma sa ajungem in situatia de a crea comisii de genul celor insarcinate cu vanatoarea de "nazisti" gen Wiesenthal.
Sa incerci sa faci comert cu moarte unora, sa castigi o pozitie privigeliata in lume de pe urma unor orori nu mi se pare tocmai OK. Ori la ora asta e cat se poate de calr ca evreii si statul Israel au o asemenea pozitie.
Se pune problema studierii in romania a Holocaustului (care obligatoriu este UNIC evreiesc), dar de ce nu am studia si holocaustul armean. Cecenii sau palestinienii nu trebuiesc si ei studiatii?
Daca tot vorbim de Hitler, exponent al extremei drepte am si eu o intrebare:
In Israel la ora actuala la conducere se afla partidul Likud, de ce orientare politica este acest partid si asta unde, intr-un stat ai carui cetatenii au avut de suferit de pe urma unui regim de extrema dreapta.
Holocaustul la noi trebuie studiat si o sa dureze daca cumva organuizatiile sioniste nu vor exercita presiuni si mai mari pt o concluzie mai rapida.
Presa la noi, la fel ca in toata Eurpoa si SUA stim si noi cum reflecta problematica evreiasca si nu se spune un cuvant despre o eventuala exagerare a numarului de victime. Dar hai sa incercam sa ascultam, (si nu obligatoriu sa dam dreptate) si ceea ce zic altii - chiar daca acesti altii ar fi sa zicem de cealalta parte - sa numim generic Romania Mare la care tot fac apel Mass[C]oti (e multi domne' ce vrei)

Nu sunt din Romania Mare, nu trebuiesc obligatoriu crezuti dar merita macar cititi (pt diversitate macar)

My Webpage

sau

My Webpage

Scuze pt greseli, sigur sant dar nu am rabdare sa trec la piptane ceea ce am scris

#90
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-----------
My Webpage
http://digilander.li...tidelegiune.htm
-----------
care legiune? esti legionar? pai de ce nu spui de la inceput?

nu conteaza daca au fost ucisi 9000 sau 1000. aici nu vorbim de vite la abator, ci de oameni. chiar daca nu au fost 6 milioane, ci doar 1 milion, nu inseamna ca e mai putin grav. sa spunem ca au fost ucisi 1000 la iasi. sint sigur ca nu toti aia 1000 de evrei erau niste afaceristi care-i sfidau pe bietii romani. si chiar daca i-ar fi sfidat, sfidarea nu se pedepseste cu moartea. decit la voi in legiune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate