Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Coperti DVD nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#73
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Eu ma refeream la profesorii de photoshop de la Facultatea de Arte Plastice.Nu de la jurnalism.Normal ca ai vor corec si Quark ca..na..la tipografie asta se cere.

#74
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007
wassa, parca facusesi artele... aia nu e sepia. era altceva. pana sa-mi zica mtz ca am exagerat, nu imi dadusem seama. m-am uitat din nou la ele si mi-am dat seama ca are dreptate. in fine, ideea este ca sepia este duotone. adica imaginea este creata numai din doua tonuri, doua culori. un fel de grayscale. eu am acolo culoare, in caz ca nu ai observat. copertele lui vhs sunt profi, nu sunt comerciale. chiar sunt facute... cu bun gust e putin spus. ceea ce am vazut pe aici este o mare aglomerare haotica de culori alese prost si de elemente superficiale si fara nici un sens puse acolo. eu incercasem ceva simplu si, pe langa simplitatea elementelor, am incercat sa am o unitate si in culoare.

in legatura cu profesorii de photoshop, las-o asa, ca tot nu ai inteles :D

Edited by vajumic, 12 December 2007 - 15:14.


#75
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Copertile lui VHS sunt comerciale (seamana cu o coperta de film) insa, cu toate astea, sunt suficient de lucrate cat sa se vada ca s-a muncit putin la ele (nu-mi place prelucrare pozelor). Nu debordeaza pe parte artistica pt. ca vrea sa dea foarta multa informatie si automat devine prea incarcat. In acelasi timp sunt/par profesionale datorita formatului (incadratura, text etc.). Personal imi place doar prima parte a primei coperti, cea cu o poza simpla. In ordinea preferintelor mele imi plac urmatorele coperti: Vajumic (slab ca si compozitie, prelucrare excesiva etc.), Iora (template-uri arhicunoscute, coloristica criminala, prelucrare inexistenta), Wassa (template interesant, prelucrare inexistenta, amalgam de fonturi), Croconelu (template-uri kitch).
  Sper sa o luati ca atare si sa nu va simtiti ofensati, fiecare are puncte bune si proaste (opinia mea)
  In caz ca doriti sa postez si eu o coperta (daca tot comentez), va dezamagesc pt. ca nu mai fac coperti printate de anul trecut.

#76
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007
adica a mea iti place cel mai mult? uraaaa  :thumbup:  glumeam... da, stiu ca e slaba. si daca spun ca a fost facuta pe la 3-4 dimineata, ati crede ca gasesc scuze. dar era singura... si am postat-o si eu. va multumesc pentru critica.

#77
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostAnkh, on Dec 12 2007, 15:47, said:

Nu debordeaza pe parte artistica pt. ca vrea sa dea foarta multa informatie si automat devine prea incarcat.
Asta e stilul pe care eu l-am numit "ziare" intr-un post anterior. Stai si citesti la o coperta ca si cum ai sta sa citesti un ziar.
Totusi apare un conflict in mintea creatorului: sa ofere cat mai multe informatii, sau sa faca ceva artistic, elegant cu riscul de a pierde informatii care la un moment dat i-ar fi de folos.
Eu daca as fi in locul vostru mi-as crea un singur template in genul VHS, cu o chestie care sa ma reprezinte (zicea cineva intr-un alt post de "dunga albastra a lui wassa" - foarte bine, si-a creeat un "brand") la care as munci pana l-as considera perfect. Apoi toate nuntile pe acelasi template cu mici modificari, desigur.
Este si un castig dpdv al timpului, ca nu mai stau sa ma feresc de combinatii de roz cu auriu si albastru cu verde salata.

Ankh, pune si tu o coperta, chiar daca nu mai folosesti.

Vaju, tu ai deja ceea ce-ti trebuie, doar trebuie sa-l faci mai comercial.
Eu consider foarte importante fonturile. Nu mai puneti saracii de fonturi. Nu neaparat simplu inseamna si de bun gust, poate sa insemne saracie sau lipsa de imaginatie. Cand ai un brand puternic precum Nivea sau Garnier de exemplu, poti folosi un font "aproape" simplu. Pana una alta, trebuie sa iei ochiul la client si prin design.

enjoy,
Mtz

PS: 2 poze la misto care le aveam pe mobil cu "branduri":
Attached File  niveasun.jpg   5.25K   89 downloads Attached File  ExoticSun.jpg   18.32K   80 downloads

Edited by Mtz, 12 December 2007 - 16:19.


#78
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007
da, fonturile sunt foarte importante. si ceea ce ai spus cu brandul este adevarat... dar nu sunt de ideea de a merge pe aceeasi macheta la toti clientii. adica nu aceeasi coperta, doar cu numele si fotografia lor schimbate. un element subtil merge. un element care sa se regaseasca pe toate copertele facute de tine. in alta ordine de idei, imaginea ti-o faci prin materialele proprii: carti de vizita, coala cu antet pe care dai oferta ta sau alte informatii si alte materiale... ceea ce se numeste stationary... nu sunt de acord ca jumatate din coperta sa cuprinda datele de contact ale firmei tale si asa mai departe...

#79
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Vaju..gandeste te ca ajunge mai repede dvd ul cu nunta respectiva la un necunoscut..decat o carte de vizita sau un pliant.Adik se uita prima oara la dvd..la produsul final..nu la cartea ta de vizita.Cartea ta de vizita ajunge la el doar dupa ce a fost impresionat de ce faci.
Si hai sa o luam invers.Tu esti clientul.E prima oara in viata ta cand vezi un dvd de nunta.Sa nu mai zicem ca nunta e unica in viata(asa se zice).Pentru tine ca client e unica acea coperta.Si daca o sa o vada si la un vecin nu o sa se supere ci o sa zica ca ..aaa.si tu ai fost la firma respectiva?In felul asta reclama se metine pe o linie sigura.Daca faci coperti diferite unele sunt reusite iar altele nu.Si daca se vad clientii intrei ei e posibil ca  sa i placa mai mult ce iai facut celuilalt.Si scade reclama.Gandeste te la asta.
Si cu sepia stiue ce e..am zis asa..sa nu intru in prea multe detalii..
Pana una alta..folositi culori..nu va fie frica..si fonturi bune.
Succes.

#80
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007
da, ma, dar tot mi se pare aiurea... iar chestia cu "a, si tu ai fost la firma aia?" nu este asa, este mai degraba "si mie tot coperta de-aia mi-a facut:(". poti sa faci n coperti. daca ai un mod de lucru ok si nu lucrezi badaranos, iti faci imagine prin datele de contact, prin diversitate si prin dovada de imaginatie si bun simt. daca folosirea fonturilor nepotrivite inspira saracie, acelasi layout pentru toate copertele ce inspira?

#81
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Uite un flayer .

Na. Asta e parerea mea in privinta copertilor.
Nu mai continuam ca...nu ne schimbam noi ideile acuuma. Si ne mai si certam acusi. Nu vreau asta. :P

Attached Files


Edited by wassa, 12 December 2007 - 17:34.


#82
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View Postwassa, on Dec 12 2007, 17:32, said:

Uite un flayer .

Na. Asta e parerea mea in privinta copertilor.
Nu mai continuam ca...nu ne schimbam noi ideile acuuma. Si ne mai si certam acusi. Nu vreau asta. :P

da, e interesant flyerul si mult mai ok lucrat decat coperta. dar tot lipsesc diacritice. am eu o boala pe diacritice.
nu, nu ne certam, si poate invatam ceva din discutiile astea. adica eu sunt ok. nu stiu daca sunt constructive, dar nu simt ca ma cert si nici nu am de gand sa ma cert.

#83
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postwassa, on Dec 12 2007, 17:32, said:

Uite un flayer.
Cate fonturi ai in el?

enjoy,
Mtz

PS: misto faza cu acel blur. Ai blurat de asa natura ca sa ti se vada numarul de telefon. Dar noi suntem fraieri si nu ne-am dat seama ca ai "gresit" intentionat... :lol:  B)

#84
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
:lol:  :lol:
Esti belea.Pentru ce crezi ca vreau sa se afle numarul meu? :lol:  :lol:  :lol:

Ma grabeam.

Edited by Mtz, 12 December 2007 - 17:52.


#85
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu-s belea, sunt un cosmar... :bandit:  :bicycle:  :raygun:
Ti-ai lasat numarul ca sunt multe fotomodele pe forumul asta care se vor filmate si ne urmaresc din umbra... Nicidecum sa iti faci reclama pentru o eventuala nunta... :D

Te-ai grabit si cand ai facut "flayerul".
Mai bine ati extrage si voi partile bune din acest post.

Edited by Mtz, 12 December 2007 - 17:57.


#86
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
e, a dat un blur de aproape si nu s-a mai uitat si de la distanta  :lol:
nu le-am vazut pe ale lui VHS dar din cele puse aici, cea mai potrivita pentru nunti mi se pare cea din dreapta jos a lui Croconelu, cea cu verde pe alb

#87
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View PostMtz, on Dec 12 2007, 17:46, said:

PS: misto faza cu acel blur. Ai blurat de asa natura ca sa ti se vada numarul de telefon. Dar noi suntem fraieri si nu ne-am dat seama ca ai "gresit" intentionat... :lol:  B)

observasem si eu faza cu numarul, dar nu am zis sa nu creada wassa ca am ceva cu el :D
wassa, e facut de tine sau de baietii tai flyer-ul? just curious.

#88
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postuko, on Dec 12 2007, 17:57, said:

cea mai potrivita pentru nunti mi se pare cea din dreapta jos a lui Croconelu, cea cu verde pe alb
Hai ca exagerez acum cu buna stiinta, dar fara rautate intentionata, Croconele, ia-o ca pe o gluma, nu vreau sa te jignesc in niciun fel, aceea fiind cea mai buna coperta a ta si dupa parerea mea:

Uko, te referi la coperta care face reclama la marar/patrunjel?

Da click pe linkul din postul meu anterior ca sa vezi copertile lui VHS (Gabriel Bordas) si cateva din ideile sale despre o coperta. Dupa aceea, back aici pe forum de la pagina 1.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 12 December 2007 - 18:06.


#89
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Acum am vazut si cele ale lui VHS. in afara de cea cu hd, bluray nu stiu ce, CARE MA INTREB CUM SE VEDE INDOITA in carcasa...
nu e nimic deosebit. e prea mult text. e ca si cum ai vinde un dvd. nu e de nunta....da bine colajul cu terravision. dar e prea incarcata pentru asa ceva.
a lui Croconelu, cea cu iarba, are cel mai mult din ceea ce e nevoie la o nunta (bine, poate daca schimba cate ceva pe la ramele pozelor, dar nu e vorba de ce ar trebui facut aici)...e alba, e simpla si cat de cat eleganta, nu te pierzi in amanunte, are buchetul, are inele etc.
si ata ultima a lui wassa ar merge, doar ca i-a dat miresei un aer de zici ca ii pare rau ca face pasul asta.. :lol:

Edited by uko, 12 December 2007 - 18:13.


#90
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cand am vazut prima data flyerul lui wassa m-am dus cu gandul catre asta:

Attached File  flayer2.jpg   104.3K   265 downloads

Daca lucram si la culorile din partea dreapta ziceai ca e de la "mama" ei.

Cateva chestii din copertile lui VHS te duc cu gandul catre ceva profi.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 12 December 2007 - 18:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate