Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...
 Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
8317 replies to this topic

#7957
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesaj_R_A_D_U, pe 12 mai 2024 - 20:34, a scris:

aia care n-are acei aditivi, pe pungă nu scrie termen de garantie 2 ani... Zice doar ”proaspăt prăjită”
In mod normal, o cafea cu data prajirii pe ea si din prajitorie, nu prea ar avea motiv sa tina ani de zile, ci consumata imediat pana in 2 (3) luni.... Oricum, dupa cateva luni, nu mai e ce era imediat dupa prajire, dar dupa 1 an ????....WTF.

#7958
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 02.06.2008
Ar fi bine sa te gandesti ce o sa pui in locul automatului :)))
ECM e o firma destul de buna in ceea ce inseamna “third wave coffee”, stai linistit, nu e deloc o alegere rea.

MMike, orice cafea e buna de scos ceva din ea un an de la prajire. Ce scoti, asta e cu totul altceva, dar e valabila un an.

#7959
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Automatul ii ramane de decor ca ii da bine :) dar il poate filosi cand se grabeste si pentru musafiri :)

Vizualizare mesajbx3m, pe 12 mai 2024 - 20:44, a scris:

MMike, orice cafea e buna de scos ceva din ea un an de la prajire. Ce scoti, asta e cu totul altceva, dar e valabila un an.
Exclus sa bag in semi automat cafea mai veche de cateva luni. Aia va merge direct in automat, de asta il pastrez :)

#7960
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 16.10.2018

Vizualizare mesajMMike, pe 12 mai 2024 - 20:45, a scris:

Automatul ii ramane de decor ca ii da bine Posted image dar il poate filosi cand se grabeste si pentru musafiri Posted image

Da, pentru musafiri! Ca să se certe cu ei, să nu-l mai viziteze în viitorul apropiat! Parcă*** și văd musafirii când sunt serviți cu poșirca de la incorporabil: ”da ce-ai făcut bobiță, Japoniaaaa?”


***Acesta e un pamflet și trebuie tratat ca atare.

#7961
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 13.11.2006
Ce va mai place sa băgați batul prin gard :)

Automatul rămâne la locul lui până se strică.
In schimb semiautomatul se va muta la home cinema, sa îl am aproape când mă bag la un film și să rămână loc în bucătărie pentru alte chestii specifice locului.

Edited by DY2, 12 May 2024 - 22:27.


#7962
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,563
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajDY2, pe 12 mai 2024 - 19:51, a scris:



In manual scrie ceva de genul HX de 61, nu stiu sigur daca e asa.

Atașament Captură de ecran 2024-05-12 184118.png

Am preferat varianta electronica cu memorii, in locul versiunii II, care are E61 si totul manual.
Important pentru mine a fost sa pot memora timpii de extractie la butoane, sa am doua manometre, sa nu astept mult pana se incalzeste si sa frolez laptele in acelasi timp in care se extrage espresso.
Ca si bonus, am mers pe calitate germana si nu regret inca
Ca minus, nu pot face pe grup profilare manuala.

Azi am rasnit mai grosier, cred ca prea grosier, pentru ca am scos in 22 secunde de la primul picur, 44.8 grame lichid:

Atașament IMG_20240512_171802_927.jpg

iar extractia arata asa:

https://photos.app.g...t7j25hjGLLdamC9

Gustul a fost bun, nu a necesitat zahar, cred ca mai trebuie sa dau putin mai grosier rasnita sa ma incadrez in 25 secunde de la primul picur, sau nu?
Flow-ul e mult mai ok. Joacă-te în zona asta…și vezi care e diferența de gust, până la urmă dincolo de măsurătorile exacte, asta este cel mai important.

#7963
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 13.11.2006
Intre timp, pentru cine are chef de experimente cu extractiile, am dat peste oferta asta:

https://www.barsin24...EM/653258669392=

sau asta, ca tot se vorbea despre Mara X:

https://www.barsin24...2X/471840659806

Edited by DY2, 13 May 2024 - 00:55.


#7964
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 27.10.2005
Nu aș da banii pe tamper dinamometric. Forța tamparii (câtă vreme ești într-un interval acceptabil, 10-15-20 kgf) are o influență mică asupra rezultatului în ceașcă. S-au făcut ceva teste și nu e mare chestie. Distribuția, dacă râșnița nu distribuie bine (n-o să vezi la nici un bar barista facandu-ti WDT) e importantă și o tampare dreaptă.

Nu știu dacă eu am vreun talent special, dar eu am exersat pe un fund de lemn pus pe un cântar de persoane și am văzut ce înseamnă 15-20 de kgf și aia a fost. Nu m-am mai verificat de foarte multa vreme și am channelling extrem de rar. Nici WDT nu mai fac. Am grijă când râșnesc să mai uniformizez măcinătura pe măsură ce cade în coș (mișc un pic coșul să nu se facă un con înalt), bat portafiltrul cu podul palmei să am cafeaua "dreaptă" cat de cât, nivelez și tampez atent ca sita să stea orizontal pe blat și să apăs vertical. Nu mă interesează că apăs cu 13 azi că mă doare umărul și cu 18 mâine că-s după sport și mi se pare ușor.

Și nici nu mai țintesc un timp fix, ci un "range", pentru că având cafeaua într-o cutie în care intră pentru 5-6 zile, între prima și ultima zi tot modific rasnirea și oricum când e uscat ca naiba și curge mai repede când e mai umed și curge mai încet.

Dar cu ristretto în 22-24 de secunde + 3 preinfuzie și cu espresso 1:2 in 25-30 de secunde + 3 preinfuzie iese bun în ceașcă, multă cremă, gust bun, etc.

Nu zic că dacă-ti face plăcere să nu iei all the gadgets in the world. Doar că pentru mine se poate și fără și iese, zic eu + anturajul, ceva mai bun decât în multe baruri. E drept, în noiembrie Victoria și Eureka mea, plus subsemnatul, împlinim patru ani de poligamie fericită.

#7965
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 28.04.2003

Citat

Intre timp, pentru cine are chef de experimente cu extractiile, am dat peste oferta asta:
alea sunt la mana 2-a? cam prea dubios de ieftine

#7966
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 13.11.2006
Sunt noi și cu plata la ramburs, dar livrare numai în Germania.
Probabil sunt categoria B putea buna oferta pentru sigilate.

@xml, pentru coșurile de 7 și 14 grame nu îmi fac probleme, dar la codul mare de 21 grame nu este limitator și am văzut că influențează tamparea.


#7967
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 02.06.2008
Mara X chiar si v1 la 400 de euro? Suspect de ieftin... Sigur nu sunt refurbish?

#7968
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 27.10.2005

Vizualizare mesajDY2, pe 13 mai 2024 - 10:02, a scris:

Sunt noi și cu plata la ramburs, dar livrare numai în Germania.
Probabil sunt categoria B putea buna oferta pentru sigilate.

@xml, pentru coșurile de 7 și 14 grame nu îmi fac probleme, dar la codul mare de 21 grame nu este limitator și am văzut că influențează tamparea.
Eu nu stiu ce inseamna limitator la cos si nici nu ma intereseaza, cata vreme eu stiu cam cum sa apas. Limitarea este data de atingerea unul anumit grad de compactare, atunci cand apesi cu o forta intr-un anumit interval. Nici un cos de bar nu are limitator, daca forma lui este aprox. cilindrica. An verificat acum si in sita mea intra tamperul inca vreo 5-6 mm peste nivelul la care tampez eu 20 de grame. Sita mea e de 18-22 de grame. Ce fac daca la un moment dat cumpar o cafea cu densitate mare (si implicit volum mai mic) si vreau sa fac 18 grame? Ma plang ca nu ajung cu tamperul la ea? Sita trebuie sa iti permita sa tampezi lejer intre minim si maxim care poate varia si in functie de cantitatea cafelei, asa ca o limitare fizica nu mi se pare deloc o idee buna.

Practic atunci cand rezistenta la compresiune a pucului este egala cu forta de apasare (cu presiunea de fapt, forta pe suprafata), tamperul se opreste. Aia e limita. Mai apesi un pic, mai compactezi pana cand rezistenta la compresiune din nou egaleaza presiunea de compactare. Si tot asa.

Edited by xml, 13 May 2024 - 10:57.


#7969
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 13.11.2006
La coșul mare este așa cum spui tu, trebuie să mă bazez pe apăsare:
Attached File  IMG_20240510_201456_678.jpg   258.94K   11 downloads

La coșul mic și mediu, forma este tronconică și are modelat o buza la interior, care nu lasă tamperul sa treacă peste

#7970
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajxml, pe 13 mai 2024 - 09:39, a scris:

Nu știu dacă eu am vreun talent special, dar eu am exersat pe un fund de lemn pus pe un cântar de persoane și am văzut ce înseamnă 15-20 de kgf și aia a fost.
Talentu tau e vechimea, experienta. Ti-a intrat in reflex. Un incepator are doua maini stangi....

#7971
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 27.10.2005
Am înțeles. Ăla nu e nici un limitator. E ridge-ul de la basket (sunt ridged Și ridgeless). Ridgeless sunt mai ok dacă stau bine în portafiltru. Și le și cureți mai ușor.

Coșul cel mai mic, pentru espresso standard, 7g, e o mizerie 😛. Un prieten de-al meu, care și-a luat același setup cu mine (monkey see, monkey do e mai simpu decât să îți bați capul) s-a încăpățânat să facă și single shots. Dar nu ajungea cu tamperul până jos. Așa că și-a luat un tamper mai mic, să-i încapă până în zona aia. La mine stă sita și se oxidează liniștită, cred.

Vizualizare mesajMMike, pe 13 mai 2024 - 13:00, a scris:

Talentu tau e vechimea, experienta. Ti-a intrat in reflex. Un incepator are doua maini stangi....
Nu, Mike, am luat un kil de cafea la inceput si l-am facut praf invatand. M-a interesat nu atat gustul, cat curgerea. Cum fac sa ma incadrez in timp cu diferite macinaturi, cum evit channelling, etc. Dupa care mi-am luat cafea proaspata si am continuat. Am inceput sa nimeresc relativ repede. Cred ca am inceput cu cafea de vreo 40 de lei kg, ceva Tchibo Barista de la Selgros, aia o gaseam relativ proaspata pentru una comerciala (vreo doua luni de la prajire). Si aia e. De acolo incolo a mers bine. Nu zic ca nu am invatat intre timp, pentru ca e clar ca am invatat.

Acum tocmai am extras un ristretto in 23 + 3 secunde. 32 de grame. Dupa ce dimineata, cand a fost mai umed, din fix aceeasi cafea, a trebuit sa stau 30 pentru espresso (40 de grame din 20). Clar ca am modificat rasnita sa rasneasca un pic mai fin. Si asta doar de dimineata pana acum. Curgere destul de uniforma si atunci si acum.

#7972
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,563
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajbx3m, pe 13 mai 2024 - 10:19, a scris:

Mara X chiar si v1 la 400 de euro? Suspect de ieftin... Sigur nu sunt refurbish?
Asa mi se pare și mie. Parcă prea ieftin. Și mașina din poză e v2 … ceea ce ar fi și mai ciudat

#7973
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 02.06.2008
Bine, chiar si refurbish, mi-as lua Mara X V2 la 400 de euro :D

#7974
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Eu nu inteleg ce tot ii dati cu extraterestrii aia de Mara si Bianca. Mi se pare suficient cel putin pentru o buna bucata de timp un pl41.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

7 user(s) are reading this topic

2 members, 5 guests, 0 anonymous users

mishu_bz, bx3m

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate