Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Catolici si Ortodocsi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
389 replies to this topic

#109
EndTimes

EndTimes

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.09.2008
Pînă astăzi, învățăturile greșite ale unui om ce și-a întemeiat o biserică fără Hristos sunt ținute de întregul Apus, o întreagă omenire ce se crede mînuită prin omul-papă. Urmînd primului papă ce a strîmbat prin filioque Crezul întocmit de Sfinții Părinți la primul Sobor al Creștinătății, TOȚI papii de mai apoi nu au renunțat la această eretică înnoire, ba mai mult, au modificat data prăznuirii Sfintei Învieri, au introdus slujirea cu azimă ca evreii, botezul este făcut prin stropire nu prin afundare. Toate aceste și multe alte hule aduse dreptei credințe au depărtat de la catolici harul Duhului Sfant.
Catolicismul s-a ridicat prin respingerea și înlocuirea învățăturii ortodoxe despre Biserică, latinii proclamînd dogme eretice despre întîietatea și negreșelnicia papei, adică a omului pămîntesc, contrar Sfintei Scripturi care amintește in prima Epistolă a Sfîntului Apostol Ioan (I Ioan 1:8,10): Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos și cuvântul Lui Hristos nu este întru noi.
Dar cea mai clară mărturie a dezbinării adusă Bisericii Ortodoxe de papism este însăși dezbinarea catolicismului în miile de culte protestante contemporane. Protestantismul este cea mai apropiată și credincioasă odraslă a papismului, care prin gîndirea sa profund neortodoxă se aruncă din erezie în erezie și se îneacă fără încetare în feluritele otrăvuri ale rătăcirilor eretice. Pe lîngă aceasta, trufia papistă și nebunia "infailibilă" domnesc în chip desăvîrșit în sufletele credincioșilor protestantismului, pustiindu-le. În principiu, orice protestant este un papă de sine stătător, preot infailibil în toate chestiunile de credință; iar lucrul acesta duce totdeauna dintr-o moarte duhovnicească în alta, al căror sfîrșit este iadul
Așa stînd lucrurile, ecumenismul papisto-protestant, cu biserica sa mincinoasă și cu creștinismul său mincinos, nu are ieșire din moartea și din chinul său, dacă nu se va pocăi din toată inima înaintea Dumnezeu-Omului, Domnul Hristos, și a Bisericii Lui Ortodoxe. Pocăința este leacul pentru orice păcat, leacul dat ființei omenești, celei după chipul lui Dumnezeu, de către singurul iubitor de oameni.




Care sunt diferentele intre catolici si ortodocsi?

1. filioque: Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin fiul. (Ioan)

2. suprematia papala: Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant! Mai mare decat toti patriarhii! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. Mandrie draceasca. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru!

3. infaibilitatea papala: Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el ceea ce iarasi este o dogma noua respinsa de Biserica Ortodoxa

4. purgatoriul: Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in Rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.

5. azimile: Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii

6. imaculata conceptie: Ei zic ca Maica Domnului ar fi nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.

7. substantialitatea: La sfintirea Sfintelor Daruri catolicii nu fac rugaciunea de invocare a Sfantului Duh, cum facem noi la Sfanta Epicleza. Ei zic ca Darurile se sfintesc singure, cand se zice: Luati mancati... si celelalte. Nu au rugaciunea de pogorare a Duhului Sfant, peste Daruri

8. celibatul preotilor: Preotii catolici nu se casatoresc. Sunt celibatari, impotriva Sinoadelor ecumenice care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie

9. indulgente papale: Alta ratacire. Papei, daca-i dai parale multe, poti sa faci oricate pacate te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune

10. mirungerea: Catolicii nu miruiesc copii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.

Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana

Fragment din "Ne vorbeste parintele Cleopa", vol.3, p.65, ed. Episcopiei Romanului, 1996
Una dintre ratacirile mai recente ale catolicilor este acceptarea celorlalte credinte ca fiind revelate.

papa a sarutat coranul...!!!

Edited by EndTimes, 06 September 2008 - 09:05.


#110
EndTimes

EndTimes

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.09.2008

 Greco-Catolica, on Jul 29 2008, 06:16, said:

Vad ca incercati sa dezbateti in acest topic ceea ce-i desparte pe ortodocsi de catolici.

Teologul ortodox Cristian Badilita abordeaza intr-un amplu articol dogmele catolice pe care unii din Biserica Ortodoxa le considera de netrecut pentru obtinerea comuniunii depline intre Bisericile surori Catolica si Ortodoxa.

"Ereziile" catolice revizitate de un istoric crestin ortodox (2): Imaculata conceptiune, Infailibitatea Papei, Purgatoriul

Sper sa gasiti articolul interesant.
da sunt mari erezii..
esti catolica?? imi pare rau
ai citit vreodata coranul?? iti recomand sa il citesti sa vezi cate tampenii sunt scrise de Iisus in coran...au afirmat ca Iisus e in iad pt pacatele lui ca iudeii nu au crezut in Hristos si in continuare nu cred doar ei L`Au rastignit ...nu?:) alta erezie...papa se declara sfant si el traieste in ditamai palatul si a fost ales prin voturi..da oare un om e sfintit de lume ?? sau de faptele sale? se declara perfect si negresit ...de cand asta? citeste comm meu de mai sus si ai sa intelegi...si de ce papa ala a vostru a sarutat coranul cand iudeii sunt dusmanii lui Hristos?? trzirea ba ca sunteti inapoiatzi cine s`a indepartat de dreapta credintza??? nu voi v`ati despartit de ortodoxie??? la ce primim sfaturi precum "intoarceti`va la dreapta credintza"...  sa se intoarca aia care s`au departat ca noi am ramas ca si acum 2000 de ani...

Edited by EndTimes, 07 September 2008 - 09:31.


#111
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008
eu consider ca suntem frati intru Domnul, chiar nu am nimic de comentat la adresa credinciosilor catolici, care sunt frati cu cei ortodocsi...separatia o fac cei mari si chestii de orgolii pe care unii dintre fratii nostri crestini sau ortodocsi le aprofundeaza f tare ca si unii preoti din ambele biserici. Spre unire fratilor si egalitate intre episcopi fie el Benedict, fie Daniel, fie cel de la Constantinopol, imi scapa numele...dar pericol fie Alexie al2lea, asta este cel mai periculos...eu nu vad dusmani in catolici desi sunt un ortodox practicant

#112
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008

 giovi_buru, on Oct 8 2008, 19:02, said:

eu consider ca suntem frati intru Domnul, chiar nu am nimic de comentat la adresa credinciosilor catolici, care sunt frati cu cei ortodocsi...separatia o fac cei mari si chestii de orgolii pe care unii dintre fratii nostri crestini sau ortodocsi le aprofundeaza f tare ca si unii preoti din ambele biserici. Spre unire fratilor si egalitate intre episcopi fie el Benedict, fie Daniel, fie cel de la Constantinopol, imi scapa numele...dar pericol fie Alexie al2lea, asta este cel mai periculos...eu nu vad dusmani in catolici desi sunt un ortodox practicant

giovi, de-ai fi tu ortodox practicant cum spui ai stii ca intalnirea noastra (ortodocsii) cu catolicii nu poate fi decat in Adevar. Noi nu mergem sa ne-nfratim cu ei la crâșma din coltul strazi ci doar in Adevar.
Atata timp cat ei au luat-o pe aratura, mai precis pe calea dracilor, nu putem merge si noi ortodocsi pe aceeasi cale cu ei.
Da, toti ortodocsi, vor sa se-ntalneasca cu cei ce i-au parasit cu mult timp inainte dar numai si numai in Adevar.
Aici nu-i vorba de dusmani, fiindca nu oameni ne sunt noua dusmani ci dusmani ne sunt diavolii cei ce i-au dus in ratacire pe catolici, protestanti si alte secte desprinse din crestinism.
Poate ai vazut ca mai nou preoti de prin suedia defileaza cot la cot cu homosexuali pentru drepturile celor din urma, pe motiv ca si intre homosexuali ii dragoste. Nu intru in detalii fiindca ma apuca scârba, insa te-ntreb pe tine acum: sa ne facem frati si cu astia ?
oare astia din urma nu-l reprezinta pe satan ? (si sunt supusi papei)
dar giovi sunt 100% convins ca tu nici n-ai intrat vreodata intro biserica ortodoxa.

Edited by lpt1, 13 October 2008 - 15:11.


#113
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 lpt1, on Oct 13 2008, 16:03, said:

Poate ai vazut ca mai nou preoti de prin suedia defileaza cot la cot cu homosexuali pentru drepturile celor din urma, pe motiv ca si intre homosexuali ii dragoste. Nu intru in detalii fiindca ma apuca scârba, insa te-ntreb pe tine acum: sa ne facem frati si cu astia ?
oare astia din urma nu-l reprezinta pe satan ? (si sunt supusi papei)
Iar eu te intreb... preotii aia erau catolici sau vorbesti numai de dragul de a arunca cu rahat in altul. Nu conteaza ca e minciuna, daca prinde si e in intersul ortodocsilor, atunci cel de sus iarta nu?

#114
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Megara, on Oct 13 2008, 16:41, said:

Iar eu te intreb... preotii aia erau catolici sau vorbesti numai de dragul de a arunca cu rahat in altul. Nu conteaza ca e minciuna, daca prinde si e in intersul ortodocsilor, atunci cel de sus iarta nu?

ecumenismul ce inseamna pentru BC? numai unirea cu ortodocsii? sau se merge mai departe, protestanti, neoprotestanti etc.? unde se trage linia?

#115
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008

 Megara, on Oct 13 2008, 16:41, said:

Iar eu te intreb... preotii aia erau catolici sau vorbesti numai de dragul de a arunca cu rahat in altul. Nu conteaza ca e minciuna, daca prinde si e in intersul ortodocsilor, atunci cel de sus iarta nu?
Megara, pentru mine sunt acelasi lucru, ca mi-s luterani, anglicani, catolici, toti sunt la fel. Te uita putin la ideile papei avute in ultimul an: concursuri de miss la calugarite, biserici gonflabile, "fratii nostri extraterestri".
Toate aceste biserici sunt o apa si-un pamant, plecate de mult pe calea pierzarii.


Cu astia de mai jos sa ne-nfratim noi ?
Cu astia sa ne consideram noi frati ?
Cu diavolul sa ne-nfratim ?
Numai putregaiul din biserica ortodoxa se va-nfrati cu uni ca astia.


"Premieră în Suedia. Reprezentanți ai Bisericii protestante luterane vor participa la parada homosexualilor și a lesbienelor de la Stockholm de sâmbătă. Un cortegiu de circa 30 de pastori va defila la Gay Pride sub sloganul „Dragostea e mai puternică decât orice”. Printre cei care vor defila se numără și reprezentanți de rang înalt ai catedralelor din Stockholm și Uppsala. „Biserica suedeză este una deschisă, unde fiecare are locul său”, a explicat Ann-Katrin Bosbach, pastor la Uppsala. Dovadă stă faptul că, începând din ianuarie 2007, cuplurile homosexuale pot veni să ceară binecuvântarea Bisericii suedeze pentru uniunea lor.
Și autoritățile laice sudeze sunt extrem de deschise. Suedia este una din primele țări care au legalizat adopția în cuplurile homosexuale. În plus, în 2008, Parlamentul va dezbate o lege care să introducă noțiunea de mariaj „neutru din punct de vedere sexual”, care să recunoască uniunea cuplurilor homosexuale în fața Bisericii protestante Luterane."

Edited by lpt1, 14 October 2008 - 09:55.


#116
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 lpt1, on Oct 14 2008, 10:43, said:

Megara, pentru mine sunt acelasi lucru, ca mi-s luterani, anglicani, catolici, toti sunt la fel. Te uita putin la ideile papei avute in ultimul an: concursuri de miss la calugarite, biserici gonflabile, "fratii nostri extraterestri".
Toate aceste biserici sunt o apa si-un pamant, plecate de mult pe calea pierzarii.
Nu tot ce vine din BC inseamna ca vine de la Papa. BO pierde teren si enoriasi la greu fiindca nu stie sa ii tina aproape si atunci, incepe sa dea in altii ca da de va castiga si ea ceva.

Si BOR are destule pacate... unele le-am expus si eu pe Greselile BOR, vad ca e cazul sa reactivez acel topic ca deja iar incepeti sa va credeti fara de pacat.

In cee ace priveste homosexualitatea... chiar recent BOR a avut un calugar homosexual... se pare ca sunt destui dar ii tine la saramura pana o sa fie si aia descoperiti:
Călugăr filmat în timpul unei orgii homosexuale

BOR consideră cazul călugărului homosexual drept unul "singular" și "minor". Membrii comunității homosexualilor și lesbienelor susțin contrariul. "Fie că recunoaște (n.r., Bartolomeu), fie nu, în BOR sunt foarte mulți homosexuali. Probabil că dânsul îi acceptă neoficial, sigur are prieteni din rândul lor", ne-a declarat Lucian Dunăreanu, președintele "Be An Angel" România.

#117
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008

 Megara, on Oct 14 2008, 13:46, said:

Nu tot ce vine din BC inseamna ca vine de la Papa. BO pierde teren si enoriasi la greu fiindca nu stie sa ii tina aproape si atunci, incepe sa dea in altii ca da de va castiga si ea ceva.
Si BOR are destule pacate... unele le-am expus si eu pe Greselile BOR, vad ca e cazul sa reactivez acel topic ca deja iar incepeti sa va credeti fara de pacat.
In cee ace priveste homosexualitatea... chiar recent BOR a avut un calugar homosexual... se pare ca sunt destui dar ii tine la saramura pana o sa fie si aia descoperiti:
Călugăr filmat în timpul unei orgii homosexuale
BOR consideră cazul călugărului homosexual drept unul "singular" și "minor". Membrii comunității homosexualilor și lesbienelor susțin contrariul. "Fie că recunoaște (n.r., Bartolomeu), fie nu, în BOR sunt foarte mulți homosexuali. Probabil că dânsul îi acceptă neoficial, sigur are prieteni din rândul lor", ne-a declarat Lucian Dunăreanu, președintele "Be An Angel" România.


Invata sa faci distinctie intre Biserica si slujitorul acesteia.
Eu acolo iti spuneam de cei ce conduc bisericile eretice de lucruri care calauzesc aceste biserici.
Tu imi vorbesti aici de slujitorii bisericii ortodoxe.
Sunt doua lucruri diferite.
Exista pacatosi, exista oameni posedati, exista oameni cuprinsi de patima pacatului, dar cand necuratul conduce biserica, atunci cu siguranta este o mare, mare problema, cand "biserica" indeamna la pacat atunci .... ii sfarsitul.

Edited by lpt1, 14 October 2008 - 16:25.


#118
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 lpt1, on Oct 14 2008, 17:24, said:

Invata sa faci distinctie intre Biserica si slujitorul acesteia.
Eu acolo iti spuneam de cei ce conduc bisericile eretice de lucruri care calauzesc aceste biserici.
Tu imi vorbesti aici de slujitorii bisericii ortodoxe.
Sunt doua lucruri diferite.
Exista pacatosi, exista oameni posedati, exista oameni cuprinsi de patima pacatului, dar cand necuratul conduce biserica, atunci cu siguranta este o mare, mare problema, cand "biserica" indeamna la pacat atunci .... ii sfarsitul.
Hai nu o mai da la intors... acu ca ti-am scos si eu un ortodox in sutana ce ii place la nebunie sa si-o traga in dos, si nu oricum, ci chiar pe bani, o dai la intors.

Citeste pe Greselile BOR si vezi acolo de Patriarhii ce au facut sau mitropoliti. Vrei sa-ti scriu si aici?

Edited by Megara, 14 October 2008 - 16:38.


#119
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 Megara, on Oct 14 2008, 13:46, said:

...
BOR consideră cazul călugărului homosexual drept unul "singular" și "minor". Membrii comunității homosexualilor și lesbienelor susțin contrariul. "Fie că recunoaște (n.r., Bartolomeu), fie nu, în BOR sunt foarte mulți homosexuali. Probabil că dânsul îi acceptă neoficial, sigur are prieteni din rândul lor", ne-a declarat Lucian Dunăreanu, președintele "Be An Angel" România.

pentru tine "Be An Angel" :lol: este mai credibila de decat Mitropolitul Anania -_-

#120
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 data, on Oct 14 2008, 22:50, said:

pentru tine "Be An Angel" :lol: este mai credibila de decat Mitropolitul Anania -_-
Pai ar fi fost credibil si Anania daca si-ar fi tras-o om dos cu acei calugari... ailalti sigur si-au tras-o deci vorbesc in cunoastinta de cauza.
Ah, dar are si Anania astfel de placeri de zici ca e mai credibil decat ceilalti? Nu m-ar mira sa aiba....

#121
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Filioque este ceva care daca s-ar respecta Scriptura s-ar intelege imediat.
  • Botezul infant este idolatrie.
  • Scufundarea la botez este idolatrie.
  • Inchinatul la maini de morti este idolatrie.
  • Inchinatul la icoane si facerea de icoane este idolatrie.
  • Traditia si scrierile "parintilor" luate ca autoritate este idolatrie.
  • Considerarea Mariei ca ATOTPUTERNICA este idolatrie.
Nici nu are rost sa mai continui........ Ambele biserici fac idolatrie si nu doresc corectarea doctrinelor.

Edited by zexelica, 15 October 2008 - 14:38.


#122
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 zexelica, on Oct 15 2008, 15:38, said:

Filioque este ceva care daca s-ar respecta Scriptura s-ar intelege imediat.
  • Botezul infant este idolatrie.
  • Scufundarea la botez este idolatrie.
  • Inchinatul la maini de morti este idolatrie.
  • Inchinatul la icoane si facerea de icoane este idolatrie.
  • Traditia si scrierile "parintilor" luate ca autoritate este idolatrie.
  • Considerarea Mariei ca ATOTPUTERNICA este idolatrie.
Nici nu are rost sa mai continui........ Ambele biserici fac idolatrie si nu doresc corectarea doctrinelor.

nu te baga nimeni in seama si simti nevoia sa invadezi toate discutiile? poti scrie si tu legat de subiectul topic-ului?

 Megara, on Oct 15 2008, 05:24, said:

Pai ar fi fost credibil si Anania daca si-ar fi tras-o om dos cu acei calugari... .

fratii catolici :puke:

#123
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 data, on Oct 17 2008, 21:07, said:

nu te baga nimeni in seama si simti nevoia sa invadezi toate discutiile? poti scrie si tu legat de subiectul topic-ului?
Observ ca tu dispretuiesti Scriptura si nici macar nu intelegi caracterul ei si consecintele nerespectarii ei.

Scriptura are un caracter progresiv in intelegere (Daniel 12:4, 9; 2Cor. 4:3, etc....). Ceea ce se stia acum 1000 de ani nu este egal cu ce se stie azi. Petru a gresit si a primit corectie. Pavel pana sa fie salvat, desi stia Scriptura, nu intelegea.

Faptul ca nu te intereseaza deloc daca se respecta poruncile Domnului denota nivelul tau de intelegere si faptul ca te simti...... "invadat"  :lol:

#124
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 zexelica, on Oct 18 2008, 14:58, said:

Observ ca tu dispretuiesti Scriptura si nici macar nu intelegi caracterul ei si consecintele nerespectarii ei.

Scriptura are un caracter progresiv in intelegere (Daniel 12:4, 9; 2Cor. 4:3, etc....). Ceea ce se stia acum 1000 de ani nu este egal cu ce se stie azi. Petru a gresit si a primit corectie. Pavel pana sa fie salvat, desi stia Scriptura, nu intelegea.

Faptul ca nu te intereseaza deloc daca se respecta poruncile Domnului denota nivelul tau de intelegere si faptul ca te simti...... "invadat"  :lol:


nu zau? Iov a fost mai necredincios decat esti tu pentru ca a trait mai demult
Petru, Pavel sau Andrei nu stiu ce stii tu azi;
primii crestini, care au suferit martiriul, aveau o credinta mai slaba decat ai tu ...

incercarea vostra de a nega trecutul si a sustine ca voi stati in aer, fara o baza, duce la afirmatii ridicole

:wave:

#125
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 data, on Oct 19 2008, 20:19, said:

nu zau? Iov a fost mai necredincios decat esti tu pentru ca a trait mai demult
Petru, Pavel sau Andrei nu stiu ce stii tu azi;
primii crestini, care au suferit martiriul, aveau o credinta mai slaba decat ai tu ...

incercarea vostra de a nega trecutul si a sustine ca voi stati in aer, fara o baza, duce la afirmatii ridicole

:wave:
Mai "necredincios" nu exista. Ori ai credinta lui Hristos, ori nu. Credinta omului valoreaza cat o ceapa degerata. Suferinta fizica si martiriul pe care il apreciezi tu nu inseamna credinta. Credinta este paza poruncilor, adica sa nu-ti faci icoane si sa nu te inchini la femei moarte si sa le numsti atotputernice.

Daniel stia mai putin decat noi azi....... mai citeste Scriptura, nu inventiile popilor tai.

#126
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 data, on Oct 19 2008, 20:19, said:

nu zau? Iov a fost mai necredincios decat esti tu pentru ca a trait mai demult
Petru, Pavel sau Andrei nu stiu ce stii tu azi;
primii crestini, care au suferit martiriul, aveau o credinta mai slaba decat ai tu ...

incercarea vostra de a nega trecutul si a sustine ca voi stati in aer, fara o baza, duce la afirmatii ridicole

:wave:
Mai "necredincios" nu exista. Ori ai credinta lui Hristos, ori nu. Credinta omului valoreaza cat o ceapa degerata. Suferinta fizica si martiriul pe care il apreciezi tu nu inseamna credinta. Credinta este paza poruncilor, adica sa nu-ti faci icoane si sa nu te inchini la femei moarte si sa le numsti atotputernice.

Daniel stia mai putin decat noi azi....... mai citeste Scriptura, nu inventiile popilor tai.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate