Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive
 Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 

AM/FM - Receptoare DX Radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#181
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
cum vad pe beavix ca apare cu tunerul , eu ii spun ca pe GT23 noua tehnologie ce a scris-o este pusa in practica , deci quartz lock intra cu cele patru 4 trepte de selectivitate in functie de intensitatea semnalului receptionat , deci in integratul ala , pinul de activare este on , deci o mare neplacere iar .

Edited by Zvartoshu, 20 November 2008 - 15:31.


#182
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru ca sony si blaupunkt sunt super la receptie , le-am facut frate si sora la AFISAJ  B)

Attached Files



#183
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata ca lumea cere des "sesnibilitate si selectivitate " .. uite si tu cu ce malãci duc eu munca de lamurire , aia de la sony e ce mai malaca 48cm inaltime

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 02 December 2008 - 23:37.


#184
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008
Blaupunkt san remo 127 este baza orice ai zice . Sub el este Augsburg CR24 .. eu nu vad alt aparat mai sfand ca blaupunktul vechi cu amplificarea de antena in el .

#185
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostZvartoshu, on Nov 26 2008, 01:21, said:

pentru ca sony si blaupunkt sunt super la receptie , le-am facut frate si sora la AFISAJ  B)
dupa ce becklightul asta cu led cu rasina alabstruie sa basit in totalitate adica lumina in 3V extra varza , am bagat cel cu rasina + aia spre alb natural , ala cel mai si cel mai .. hahaha .. sa lumineze si asta pana i se maninca creieru si zeama din el  :lol:
in poze aveti ipostazele si verificarile intensitatilor produse de segmente conrta blit

Attached Files



#186
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 28.11.2005
Am cumparat cadou de Craciun pentru tatal meu un radio Panasonic RF 3500.
L-am testat si eu un pic si are o sensibilitate deosebita in FM si sunet frumos, curat si nedistorsionat .
Rezultate bune are si pe UM.
Desi are si scurte are o singura gama de la 6 la 18 MHz si cu o scala de dosr 10 cm rezultatele sunt mai modeste.
Pe ansamblu la capitolul sensibilitate este peste combina mea LG.
Comparativ cu ce se gaseste la tarabe la 40-60 lei este incomparabil mai bun. Si pretul este pe masura : 129 lei.
S-a dovedit insa o achizitie buna si o surpriza frumoasa de sarbatori.

A testat cineva "fratele lui mai mare" digital RF 3700 ?

#187
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
sa ai parte de cat mai mult dx si cat mai multa receptie non intermodulata . abia astept sa te vad cum impartasesti cu noi ce prinzi pe radio

#188
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
in materie de depanare si editare spectrica a purtatoarei scoase de un aparat de radio modern , exemplu sony gt 20 , se obsrva o imbunatatire masiva a semnalului radio redat .
reparatia aparatului a constat in schimbarea unui integrat de alimentare bloc selector intre radio si cd player .

Avand pe masa un radio singur am depistat ca nu se poate reda cu un integrat ultima generatie HDR semnale supramodulate , asta face ca auditia este in parametri mai noi fata de cele vechi.

La o vizualizare spectrica intre cele doo aparate de radio , blaupunkt 6124 si gt20 , apar diferente la inalte si la bass .
la nivel calitativ si sunet al inaltelor dinamice (macho) blaupunkt detine loc 1
la nivel presiune bass si voce calibrata - somy detine cea mai sincronizata redare in parametri dupa etaloane

acum vin  si cu decodoarele stereo .

dupa productie , tda 7540 are un decodor low noise atenuator si cu filtre lantz pe iesire , unele au unele nu , pentru a regla automat in functie de semnal agc , avand iesirea constanta , nu cu diferente , adica scotand usor antena sa se simta acelasi semnal audio ori ca e in pureci ori ca e maxim .
la integratele noi , dinamica audio este reglata altcumva , la noise mare se face limitare mica si se simte un fel de procesare , iar la zgomot de fond mare apare un noise atenuator ce face in asa fel sa para a mp3 cu compresia scazuta in kbps .

tda7310 - dsp de radio , fata de tas3208 ... pai din start diferenta este de gain si de prelucrare .
in primul rand ambele au aceeasi ambitie , planul vocal redat super bine , deci injectand muzica reala netratata va ejecta un sunet prelucrat , dinamic (semi) si cu mici tente de agc . la tef se tas se schimba radical , acela este cu totul altcumva proiectat si are cu totul alte reglaje si dinamica sonora , auditie mult mai mare si efect vocal mult mai imbunatatit

#189
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru dx  master , low intermodulation kits , adaug o noua  masinarie de receptie semnale dx de mare putere , dupa BP5501 seria BP5701 apare ca fratele oficial al blaupunktului meu
asadar 1.3µV realizat din 3Xmos-fet cu aceeasi intrare , aceleasi reglaje , acelasi TDA1574 vine dotat in DRESDEN RCR 45  :naughty:

asadar dx-eri .. bagati tare si cautati pe toate partile unu dintre bp5501 5701 .. o sa ma pomeniti la cat de PUTERNICE sunt acestea la semnalele dx cat si la AGC ce il au pe semnale LOW

TESTUL : 88,2 TRT  a fost trecut cu succes , semnalul luand-ul identic , dar indentic ca tarie si valuri cu bp5501  :peacefingers:
galerie foto

mica problema este ca a batut caldura in wv neamtzului si ia fu.. guma de transmisie spre utimile segmente

Attached Files



#190
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
in materie de sony de ultima generatie cu reglaje multiple ale semnalului , receptionat , AGC , STEREO face parte si TL1512/153520 ce contine kitulFAE370/371

Attached Files



#191
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
prima modificare de test in bp5701 - 1X150+2X180 - 150+162khz = 138khz

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 25 January 2009 - 21:48.


#192
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
upgrade versiune noua la MASA DX-ER

Attached Files



#193
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata un tv clasic de DX cu antena telescopica de 1M , selector marca samsung , contine kit de filtre bg-dk , separat are si stabilitate pe inalta , are aceeasi schema ca un tv normal .. uitati modelul first MD-234

Attached Files



#194
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
caz socant , ma refer la ce am vazut cu ochii mei ,
jvc talbot cu 3X150khz si cu 2 mofet
BP1138 berlin "bernil" cu 3 mosfeturi puse pe cablaj marca bf245 :)
mai tare decat se poate gandit .. ESSEN BP5201 cu .... 4 mosfeturi unu intralu si cu TDA1574 si cu 3X180khz ...  :surprise: . deci asta ii da si cu arusgburgul cu lingurita in gura sa manince dx pe paine la dresden si la bp5501!



LOOOME iata ca sony a ajuns pe bordura sa fie vandut la piese , iata un XDR sony pe jos la bucatele .. EXCLUSIV :D
e defcaut din modelul ala cu etaj de dab dar nelucrat , ara numai partea de fm cu 3 reglaje , ampl , mpx , agc

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 01 February 2009 - 13:31.


#195
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Urmarind cu mare atentie sfaturile TOKO , filtrul SKM5N apartine gruparii 130khz - 110khz deci nu va fi de 130khz daca este in circuit de OUT ci de 110khz deoarece este pe zona unde apare raspunsul filtrului vecin de 30db , deci 110khz cu 2X150 - rezulta o atenuare de 67db acuta , in total 132khz +110khz - rezulta un 99khz tipic .
daca mai calculam cei 109khz cu 150khz ce sta in baza quartz lock ies 99+150 - rezultat oficial teoretic 89khz , rezultat practic 92khz + - 3khz  :lol: deci dotarea dx acum indica 95.9 wil fm cu rds in orice imprejurare , 104.7 kiss fm cu mici paraituri si 104.95 darik bine , de la un 106.0 oberon incoltit la unul neincoltit de plaja ouaata de la city fm , mai pun si un  105.7 cand tac cei de la 105.8 auzind zu . :D

uite realitatea :D

ultima faza super de treaba - 90.0 info pro si cu plaja PE PURECI pe 90.05 si 89.95 .. bun asa :D

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 01 February 2009 - 15:29.


#196
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ajungand la o persoana ce imi este cunoscuta si e veche in alte vandutului de piese de schimb pentru BLAUPUNKT PANASONIC , SONY , PHILIPS , RENAULT , VOLVO . tot ce tine de auto radio si auto amplifier , mi sa recomandat la 1leu sa cumpar un radio RENAULT dotat cu 3x150Khz un VOLVO cu 3X180 si un bloc cu 1 de 150khz si unu de 110khz . uitati ce placi la un pret normal de 3 lei urmate si de caroserii si chiar cu unele componente , amplificarea interna functionale :

Attached Files



#197
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
echivalente exacte pentru augsburg
Ancona CR 24, Augsburg CR24, Essen CR43

#198
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata ca am prins in real prima propagare cu  Sud est , si am observat ca propagarea vine cu noise urmat de semnalul de radio , deci 104.3 normal se aude cu noise slab , cand apare TROPO semnalul preia noise dupa care se aude vag postul de radio , dupa care urca si coboara in decursul timpului de cateva ori si in final semnalul este la pragul de peste 26dB si apare RDS
07:02 - 07:32

Edited by Zvartoshu, 03 February 2009 - 21:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate