Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri BMW X3 Benzina, model dupa...

Email client Windows 11 și A...

Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?
 Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 

AM/FM - Receptoare DX Radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#217
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Iata ce am mai gasit pe net la capitolul dx-eri: http://www.ab4oj.com...c7600/main.html

Edited by chatnoir401, 03 April 2009 - 13:06.


#218
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,391
  • Înscris: 07.02.2003
Slab fata de 7800 aparut de ceva vreme :) http://www.lccom.ro/images/7800fp1.jpg

Edited by andreic, 03 April 2009 - 13:20.


#219
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
E interesant modelul!  :D

#220
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata o modificare de beklight de la unu cu bec la unu cu 1 led ulterior cu beklight de la camera foto de la afisaj .
iata rezultatul iluminari in \3v la 12,7mA
deci .. leudrile puse pe folie , + de la folie vine in serie cu 470ohm de 0.5W la 12V cat are pe alimentare  :thumbup:
pozele sunt cu ipostazee , normal camera photos si auto exposure photos
pentru vedere marita apasati pe poze

Attached Files



#221
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,881
  • Înscris: 01.10.2002
Ciao,

Ce parere aveti de radio Bluesky BPR510 din Carrefour Romania?

http://online.carref.....9670AACC0A96}

L-a testat cineva pana acum? ma intereseaza pentru receptia US.

#222
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
w o portabila nu face decat sa redea in conditi bune sau mai putin buna deoarece unele merg in zone unde sunt statii de emisie unele nu . cat de receptia in celelalte benzi deja acum nu se mai pune problema sa nu simti semnale in AM sau LW de la distanta noaptea , constructia e la fel .


SEPARAT , pentru dx users iata sony s3 unde are bag-uri am insemnat .
1 rds este fortat
2 nui dat mutting la nivel
3 anenele nu se adapteaza corespunzator si apar pierderi
4 filtrele sunt gresit adaptate pe schema FI unde se cer punti a cate 2 deoarece este fi ACTIV si puternic fata de un radio normal unde e mai lenes in general
5 decodorul stereo e bata si baga noise pe stereo si nu atenueaza nimic , deci pierdere la redarea stereofonica ..]

de la dxfmeurope .. va dorim dx placut .. dave , patrik Attached File  smain.jpg   109.85K   56 downloads

Edited by Zvartoshu, 22 April 2009 - 21:33.


#223
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
in aceasta noapte am avut placerea sa ma dau pe un TDA7540 , un integrat real de dx , cu un amplificator real 3dB pe circuit ce il incurcam des cu mosfer . deci LOGANUL bp6124 acela cu caseta exte extra superb ....
IA FITI ATENTI cu 3 filtre rviciene faci dx .
DATORITA sistemului implementant ISS [ INTELIGENT SYSTEM SELECTIVITY] acest ingerat a fost testat la magareala cu 1X230+2X180khz si ajungea sa il faca praf pe blaupunkt5501 in test .. deci SELECTIVITATEA este in functie de RDS , asa cum rds la ala de logan e praf SEMNALUL util cules dx este super ingust .
ASTA stiam de 10102132 de ori am zis ca e ingust . nu am spus altele

AM DEPISTAT cu inca unu care am avut fata in fata toata noaptea acest aparat face to face sa scapam de anti noise band detector .. acel atenuator care iti scade receptia deoarece deparaziteaza banda . AM reusit sa atenuam acest circuit prin strap , propriuzis acel tranzistor de care ne-am lovit este alimentat la 0.8V si daca din baza si pe condenatorul de pe colector facem strap .. acel transitor nu mai functioneaza si nu mai activeaza noise atenuator si receptia este in parametrii mari . deci auzi cele mai varzxa semnale .
IN teste cu 230 pe langa 180 am descoperit ca in unele pozitii se echivaleaza cu 5501 si in unele ipostaze nici pe departe .. batandu-l pe urmar de la distanta
IATA ca acu am montat o punte 150X2+150+180 adica maxim 132khz , teoretic 129khz si rezultatele sunt aproape de necrezut ce iese pe out
102.0 fara tropo se aude cu romantic care e in maxim 76dB .. deci trece prin el
100.4 semnal cu opera .. pare shumen sa fie cu botevu lui
100.8 varza national , luat si cu alalt
106.0 cu asta e bine si neparait si cu ala e parait si cu amplificare mare ...
100.70 curat daca tace one fm cateva secunde .. daca darik nui in tropo tot il aud varza

DECI va merge numai daca se eleimina tranzitorul de muting alfel nu se aude nimic dx ca e astupat de atenuator .

Edited by Zvartoshu, 08 May 2009 - 05:58.


#224
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Radio blaupunkt 6124 un radio cu selectivitate interna foarte buna , randament foarte crescut , cu el auzi semnalele apropiate ale altor stati fara a folosi cinestie ce filtre selective .
Tda7540 si 8540 cele doua integrate calculate special pentru a rezulta asadar un receptor  de mare calitate calitatea aparand cand cu un amplificator intern de 3dB apare o receptie normala , si mai ales caruia i se poate face o selectivitate automata in functie de pilot si semnal rds . Ascultand cu atentie in bucuresti la o sistanta de 4.4km de student fm si 3.5km de smart fm , aud radio horizont silistra continuu si hristobotev silistra , receptie ce apare numai noaptea inteligibila deoarece ziua scade proprietatea propagari din cauza solara!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WBDFEKPoYy8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 10 May 2009 - 01:12.


#225
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
PM primit de la prieteni :

Quote

Clarion AB213RG
tehnical detail :
4.3dB Whf amplifier withn 1 gain IC + 2 bipolar transitor
Overload - 27%
Power simulation 270W , AGC 88.6% forced ajustable
Reception at 250M near 500w - 47% AGC LOW noise
Storm fenomens troposferic : YES , 72% signals

:gonosz:

SONYS3AS :
2.7dB whf amplfier
1.1dB noise geometrye
Overload - 34%
Power simulation - 120w - AGC 100% , forced , overload not possible ajustable
Reception at 500M near 250w - 62.57% AGC normal , non ajustable , minim intermodulation >21%
STORMS fenomen : NO , 100% overload + noise

BLAUPUNKT DRESDEN with card :
8.3dB whf amplifier , 3Xbfp64
0.6dB noise geometry
OVERLOAD : 7.6%
POWER simulation near 800w - AGC 48% medium forced , very ajustable
Reception at 500M near 1000w - 29.68% AGC , naturally MID noise -2.7dB , ajustable
Minim intermodulation simulator near 2KW : >14%
STORMS fenomen : YES , tests e-skip in mountain areas = YES , NOISE storm 22dB - OVERLOAD storm - 2.463% , AGC in number maxim signals - 72.94%

BLAUPUNKT 6124 RENAULT
4.2dB whf amplifier
0.2dB geometry
OVERLOAD - 2.4%
POWER SIMULATOR near 1kw - AGC simulatnous ajustable to minim , scalled 45% to 62%
Reception at 1km near site 5kw - 33.48% AGC , naturally , MID noise -1.17%
MINIM intermodulation simulator near 8kw : >12.27%
STORMS fenomen : YES , test succcesful , mountains areas , sea area , ISS compatible - NOISE storm : detected , very low levels 8% , AGC in number maxim signals - 84.36%

RENAULT is nice from selectivity , E-skip , low intermodualtion , and dresden with card

Edited by Zvartoshu, 12 May 2009 - 04:29.


#226
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
SANYO sl5151 / 1982 stantza interoara
merge in ambele benzi AM SW FM B1 si FM B2

DX in sw de calitate
DX in banda EST de calitate

BANDA vest si AM sunt prastie .. dar merg super .. overload mare

[ http://i87.servimg.com/u/f87/12/17/05/46/p1060710.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#227
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
http://www.trilulilu.../eba7970ff68dcb calibrarea blaupunktului dupa 1 an jumate

#228
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
blaupunkt acr3250/bp5501 - aparat de radio cu intrare in amplificator de gain , urmata de schema propriuzisa , nu are diosde pe antena cum au majoritatea! filtrele naturale 3X180khz !

TUNARE :
incepem cu FI mix unde acolo aveam 180khz si pe schema avem o rezistenta de 68ohmpusa pe out de la filtru .
realizam o punte cascadata din 2X150khz si pe cracu de out al filtrului atarnam 260ohm sau 160ohm umata de schema de pe FI out , acolo avem deja o punte de filtre si atentie o iesire pe 330ohm catre demodulator . adica comunicatia se face corespunzator .
FIltrele de pe punte au o greseala , adaptarea rezistenta serie OUT-IN pe cele 2 filtre este printr-o rezistenta de 100 ohm urmata de 220ohm la masa , fiind smd-uri .
TUNARE , luam filtrele de 150khz si le adaugam pe socluri si eliminam absolut rezistenta de 100ohm cat si aia de 220 ohm , si incepem cu ce trebuie , intre OUT si IN de la cele 2 filtre punem fire si in capat un buton ce il voim atasa pe laterala casetofonului adica vom face WIDE reception + narrow . Adica cand  se va inchide va culpa FI-IN cu FI out de la cele 2 filtre  si cand se va deschide va intra automat si semireglabilul de 1k in acctiune  care il vom pune pentru adaptare , rezistenta de obicei se seteaza cu aparatul de masura intre 330-660ohm de preferat la wide 10dB sa avem scadre de FI  .

Demodulator , schema are pin de control pe tda4210 pe el , deci vom pune schema normala de decibelometru , sau S-M ,

Selectivitate si mai puternica , adaugam o jumate de filtru de 10.8 S , 180khz pe OUT de pe filtrul 1 de pe FI out , si legam masa de la filtru pe OUT si IN de la jumatatea de filtru  la masa , ca sa inlaturam neplacerea scaderii masive a semnalerlor si distorsionarea facem un buton pe caroserie , pe lateral care sa punem pinul de jos la masa si pinul de mijloc cu firul ce vine din Intrarea de la jumatate de filtru .
RAA - se pune peste rezistenta de 3.3K o rezsistenata de 3.3K si aia e amplificarea AGC ce va da un rezusltat masiv adica auzi cel mai slab semnal radio .

Asa dar si ca urmare cine zicea .."iauitel si pe ala cu radio de masina .. sa inselat si am puterea sa il jignesc si eu cu dreptul deoarece radio e tunat la greu si el crede ca e varza si original neatins! LOL LOL lOL

Edited by Zvartoshu, 27 May 2009 - 08:36.


#229
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,881
  • Înscris: 01.10.2002
In 25 mai la o deplasare de serviciu cu un Logan Ph1, intoarcere in Romania, receptie cu Blaupunt, modelul standard Logan Laureate, cu CD (fara mp3):

H 14.15 - 100 Km inainte de Budapesta, Antena Satelor 153 kHz
H 15. 30 - Iesirea din Budapesta, RRA 603 kHz, Radio Timisoara 630 kHz

Semnal destul de bun ca intensitate, dar incarcat de paraziti generati de masina.

H 17.30 - intre Mako si Batania (mergand spre Vama Turnu), receptie perfecta Radio Resita 105,6 MHz (mai mult de 100 Km distanta).

Am testat in conditii similare alte radio de masina (modele "standard" de pe Focus, Golf, Corolla), dar toate au fost mai slabe decat acesta. Radioul de VW Golf mi s-a parut cel mai slab.

#230
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
daca puneai antena pe 90º luai resita peste 150KM deoarece ala emite orizontal si mansile au cea mai gresita antena , cea verticala care pe site-urile orizontale nu poti face nici o masuratoare la distanta . oricum apreciez munca

#231
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,881
  • Înscris: 01.10.2002
Antena era inclinata la 45 grade.

#232
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 Wotan, on 28th May 2009, 21:07, said:

Antena era inclinata la 45 grade.
sporadic e buna pentru arabi , locale merg jumi juma ca e intre H si V la distanta se tampeste pe romaneste mai ales ca unele mai sunt la 38cm in loc de 72cm!

#233
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,881
  • Înscris: 01.10.2002
Sapamana trecuta mi-a venit masina cumparata, Logan facelift laureat. Singura optiune, MP3 Radio CD. Blaupunkturile nu se dezmint. In Arad, pe langa posturile locale, prind in conditii bune radio Resita, Danubius Radio, Slager Radio (unguresti), B92 (sarbesc). E cel mai bun radio de masina pe care am pus mana.

#234
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nu aparatul ci TDA7540. iSS tehnologyes .. este singura actualmente ce se bate cu sony xdr-ul , sau tef7630

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate