Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

AM/FM - Receptoare DX Radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#145
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on Sep 26 2008, 20:56, said:

sapand in solnitza cu sare ,am dat de un extra overload ta2111 si am dat de un dab de ultim ragnet facut cu 2 procesoare , bah , mult sau mai gandit astia cand lau cacat .. uite si poze de bazza .. somn bun tuuuutuurooooraaa
rvc calm cu tata , vezi ca nu ai mos fet pe in la antena in jupuitura aia suli-overpulad ... fata tati , ai 2 buci in buci npn .
are domne Mosh Fet si Baba Rada, tot ce vrei, e rapandula nu solnitza, te rog

#146
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
si de la zvartoshu citire , un nou tip de a a asculta stereo intre buci , bagi cornu in el , .. am zis eu , mama mult au mai gandit sa il cace , 2 procesoare in loc de  1 , stereo cu disfuzoarele unu langa altu .. deja sunt sub masa .. uite cum aud eu 21 B)
rvc mama e pentru tine bun .. bagi i tu capu la buci cand nui nevastata

Attached Files



#147
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
si oricum Sony ala e mic, il bagi in buzunar si ai 0.15-30 Mhz all mode si 76-108 Fm stereo, Bush-ul ala are cutia mare degeaba, asa ca ori e mic si portabil, ori daca e mare macar sa fie tunner, d-aia zic si Sangeanul e ceva mai bun ca Sony la overlaod, dar la cat e demica diferenta  per ansamblu ni mi se pare ca merita, se aude frumos dar nici cal nici magar nu e, adica nici portabil ca e mare si nici tunner ca are receptie ca draq si ciuciu pas de 0.05
esti in urma cu nevasta, sau ma rog, nu stiu la care te referi acum, noi sa fim fericiti alaturi de fumei si aparate de radio bune ! Pisica e in partaj dar vine dupa mine ca s-a saturat sa fie gorilata, macar aici are in cap Europe, 21 si Kiss-uri

Edited by rvic77, 26 September 2008 - 20:40.


#148
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pi un picior di plai pi un crac de rai , iac asa , ca are final audio de 2X3.5W , pe langa asta are DSP ..ma da  bazat al domnului mai e aparatu' asta  

in fine , tot la misto e futut .. 2 procesoare in loc de  1 , stereo , cu difuzoarele unu langa altu , si cu 1 mosfet pe antena pe integrat overload .. traiasca

auzi ce zice unu , are de la oveload in camp si 0.7 .. deci o ia pe urmele lu nea first dementu asta !

rvc , bagi capu intre buci si auzi stereo , buca si canalu ba ..

bai aveam mari pretentii de la tine ... !

#149
tino30

tino30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2008
cu un asemenea gunoi nici la fund nu m-as sterge. ce dracu bai zvartoshule, chiar nu-ti permiti o scula k lumea? cu rahatul asta nu treci de statiile locale, ai vazut ce petarda de samsung are. ci mai prost ca asta nu cred sa existe pe piata. poti sa faci nspe mii de modificari in el ca nu rezolvi nimic. trage-ti selena in banda vest si vei vedea diferenta. si porcaria asta chinezeasca arunc-o in primul tomberon iesit in cale.


View PostZvartoshu, on Oct 5 2007, 23:22, said:

receiver .. transfomat in TUNER .. seria MAGNUM PLL 2022 . adaugari piese lipsa , adugari si circuite Lc de corjare , iesire separata pentru RDS , iesire si cu BUTON pentru zone cu INTERMODULATII , transfer ecran , nu pe plastic cu fire comducatoare suflate cu grafit , guma transmisie , flex gumat . circuite elimiatoare antii oscilatie intre sinteza si etaj alimtare , bobina deparazitoare in zona intrarii tesiunii pentru dublare de varicap , corijare sunet cu bass si inalte ! filtru de 180 marca MURATA , fata de 230KHz TOCO !
deci nu mai e ce a fost
uite cum arata el . si interiuorul
asta fiind portabila mea!


alt gunoi si mai mare ca magnumul. bai zvartoshule, din tot ce ai eu as tine numai Blaupunkt si Selena. si cu mare indulgenta combina Aiwa. restul la tomberon. am un tuner Onkyo T4700 si un cass de masina Blaupunkt Montreux RCR44 care din pacate are numai FM si la care i-am schimbat filtrele din tuner si din fi cu 10,7 JA. cu HY avea probleme la decodarea RDS. dar astea doua scule bat tot ce ai tu pe masa in afara de cass-ul de masina Blaupunkt.



View PostZvartoshu, on Oct 8 2007, 11:47, said:

uiteati aici alt aparat de radio , tot care este bun la dx , plus cateva adaugari aferente . FIRST 208 AUSTRIA model din 1998

atasez poze cu vederea din fata si sus , decodor rds , compozitie interioare , memoria rescriibila a sintezei, firele de la s-metru  - rds , filtrul de 150khz atasat peste cele de 180khz , filtrele de la sinteza externe cu tot cu fiultru si filtrul de adaptare antena acela cu numele de X , butoanele , cel de la agc si cel de la 150khz , filtrul de la RDS


#150
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Posttino30, on Nov 7 2008, 12:02, said:

cu un asemenea gunoi nici la fund nu m-as sterge. ce dracu bai zvartoshule, chiar nu-ti permiti o scula k lumea? cu rahatul asta nu treci de statiile locale, ai vazut ce petarda de samsung are. ci mai prost ca asta nu cred sa existe pe piata. poti sa faci nspe mii de modificari in el ca nu rezolvi nimic. trage-ti selena in banda vest si vei vedea diferenta. si porcaria asta chinezeasca arunc-o in primul tomberon iesit in cale.





alt gunoi si mai mare ca magnumul. bai zvartoshule, din tot ce ai eu as tine numai Blaupunkt si Selena. si cu mare indulgenta combina Aiwa. restul la tomberon. am un tuner Onkyo T4700 si un cass de masina Blaupunkt Montreux RCR44 care din pacate are numai FM si la care i-am schimbat filtrele din tuner si din fi cu 10,7 JA. cu HY avea probleme la decodarea RDS. dar astea doua scule bat tot ce ai tu pe masa in afara de cass-ul de masina Blaupunkt.

salutare, de Sony SA3ES cu 150 khz ce parare ai? as vrea sa fac un upgrade sa iau ceva bun pe Onkyo, ce mi-a recomanda ca sa fie upgrade si nu downgrade? am avut pe masa tunnere Panasonic, JVC, Tehnics, toate mult mai slabe ca SA3ES. Stau la 1.3 km de megaemitatorul EuropeiFM, deci trebuie ceva cu o rejectie a draqului de mare  :cursing:
De portabile m-am lasat, am ajuns la vorba lui Petrica, tunnerul sau radioul de masina portabil, porcabilele sunt bune de aruncat

#151
tino30

tino30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2008
n-am lucrat cu Sony SA3ES si pana nu testez un aparat nu pot spune ca e bun sau prost. eu iti spun cu mana pe inima, Onkyo e un tuner foarte bun, l-am testat si sunt multumit de el.

View Postrvic77, on Nov 7 2008, 13:00, said:

salutare, de Sony SA3ES cu 150 khz ce parare ai? as vrea sa fac un upgrade sa iau ceva bun pe Onkyo, ce mi-a recomanda ca sa fie upgrade si nu downgrade? am avut pe masa tunnere Panasonic, JVC, Tehnics, toate mult mai slabe ca SA3ES. Stau la 1.3 km de megaemitatorul EuropeiFM, deci trebuie ceva cu o rejectie a draqului de mare  :cursing:
De portabile m-am lasat, am ajuns la vorba lui Petrica, tunnerul sau radioul de masina portabil, porcabilele sunt bune de aruncat

Edited by tino30, 07 November 2008 - 16:12.


#152
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
tino , merge varza da merge petardometru ala fleasca magnum , insa fistul e mai nou facut pe L metru , vobler si osciloscop . mi l-au adus un tov si profu la linia de plutire , avea probl , dar eu nu stiam .

recomand si lu victor ca s3as este cocean sa isi ia macar un onkyo , macar , e la 0.9µ macar se apropie nitel de blaupunkt bp 6124 . in nici un caz sony gt 20 , ala e mai sus la amnplificare , ori blaupunkt bp5501 ala da la cioc la toate petardele puse cap la cap .. e sus , cica 3305 e pe 4 mosfet , ar avea 1.7µ teoretic si practic daca are 1.45-1.5µ sa vezi ce sar de bucurie .. ala tot cu tedea 1574 e facut .

rvic nu simte defectul , are pe fi semnal lenes , da lenes , si zice ca merge bine , la el cum e mai tare semnalul da distorsiune , se orebeste , el zice .. domne e bec .. eu zic ,, e praf .. in fine gustu nu se discuta !

#153
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
doua vesti
incep cu aia buna , pe gt merge sa faci punte de filtre .
vestea proasta este ca are filtre pe fi de 10.7180khz si nu de 10.7150khz
bou ala care a cosntruit , nu a vazut ca este cu 3 mosfeturi , ce teoretic este de 1.3µv pe antena si fi atent cu 2 filtre , praf schema , nu cu 2 ci cu 3 filtre , au omis cond de la filtre , au lasat 330ohm si atat .. am ramas ca la dentist cat de prost e lucrat etajul
ca sa iei voces trebuie neapaat 3X150 si eu nu am 3 , am luat puntea de 2 si ma bagato cu 180khz , am scos voces necarait de plaja guturaiului de pe 101.3 .
RVIC , poti sa bagi in 7600 ala 1filtru sau 2 ca tot nimic nu faci , trebuie nene punte si vazuta schema , acu am vazut , cxa ala din gt si mi-a cazut botu ca e lucata cu picioarele
vezi ca la s3as ala 1 integratu trebuie vazut , 2 adaptarea de la filtre cu integratu , vad ca si tu acelasi cct zici , adaptare proasta ca hodorogeste pe semnale varza ..

#154
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
hai sa dam un tur prin sony gt
[ http://i77.servimg.com/u/f77/12/17/05/46/p1010612.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i77.servimg.com/u/f77/12/17/05/46/p1010613.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i77.servimg.com/u/f77/12/17/05/46/p1010614.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i77.servimg.com/u/f77/12/17/05/46/p1010615.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ulterior acum este dx aparatul si nu TUNER cu 2 filtre de 180khz , ci 2X150khz in punte + 180khz - aproximativ 129khz selectivitate !

Edited by Zvartoshu, 17 November 2008 - 03:22.


#155
Diligenta_cu_papusi

Diligenta_cu_papusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 11.11.2008
AM SI EU UN MAGNUM PLL 2012 SI PRIND  CU EL MAI TOT CE SE POATE PRINDE.MIC DA DESTEPT

#156
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Pt portabil nu e nevoie de nu stiu ce,am luat si eu un first FA-2305 ,numa lungi nu are in rest pe fm, am si scurte rupe (are si pas de scanare de 1khz pt am si scurte).Daca ai deschidere si esti la inaltime orice petarda de portabil se transforma si chiar depaseste tuneru din casa .Altfel, cine stie o adresa de magazin online din ro de unde se pot lua tunnere ?

#157
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nu mai sunt tunere pe piatza , oricum echivalent de sensibilitate tuner este first , ala se echivaleaza exact cu technis-uri si cu cateva onkyo , bp6124 cu kenwood kt6040 , blaupunkt 5501 cu un onkio serie limitata cu selector nenica de zici ca e de tv

Edited by Zvartoshu, 17 November 2008 - 13:28.


#158
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Posttino30, on Nov 7 2008, 16:08, said:

n-am lucrat cu Sony SA3ES si pana nu testez un aparat nu pot spune ca e bun sau prost. eu iti spun cu mana pe inima, Onkyo e un tuner foarte bun, l-am testat si sunt multumit de el.
pai stai putin, ce-i aia Onkyo ? zi-mi modelul pe care il recomanzi ! eu pana la Sony Sa3ES am schimbat mai multe modele de tunnere care au fost clar mai slabe.
Am un amic cu on amplituner Onkyo mai vechi si e praf, e sub amplitunnerul meu JVC, asa ca discutam pe modele clare si versiuni nu pe marci !
Valabil si pt. Daniel, ok, nici un lucru nu e perfect, rugamintea mea a fost sa-mi recomanzi ceva mai bun, nu sa-mi zici ce stiu deja !
ionut2, fara suparare nici o portabila nu va ajunge tunner indiferent de pozitie, ca am prins noi ceva pe deal acolo cu pocnitoarile alea e o treaba, daca aveam tunner acolo le luam mai bine si sigur mai descopeream ceva, d-aia la vara o sa urc tunnerul la 2510 m ca sa trec de 500 statii descoperite in banda - e damblaua mea :D , portabila acolo caraie neinteligibil pe multe frecvente !

#159
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
rvic , o sa incerc si eu ceva , dx langa costila sau cozia , sa vad daca merge ceva , stiu ca langga realitatea aud continuu si des info prop 90.0 si langa 96.9 pe 97.2 scot varza turci , deci blaupunktu nu se ineasca decat la intermdoulatie , insa la receptie , cap coada simt dx si peste spletere si peste intermodulatie .
ia exemplu , cu 6124 nu se poate auzi de 99.0 kiss 99.2 ca hodorogeste , insa cu sony gt cu 2X150khz si cu 1X180 se aude de nu are gara , la fel si cu blaupunkt 5501 , deci clar ca nu are treaba cu miztisstarausss
asta este  nu stim tot , nu poti sa zici ca tu sti sau eu , atat stim , eu cu bp5501 simt voces continuu 101.1 asta ca am 4X150khz pe el si nu 3X150 si 2X150 sau 1X150 si 2X180 sau 3X180 .. ca e nu repecti puntea cu 4X150 nici in panzele vecilor nu va merge , teoretic vorbim ,insa practic rup ca fac des combinatie ca am soculu pe la filtre, am incercat si para incercat combinatie  , am o tona de filtre si am vazut ce fac pe receptie, nu 1 si nici 3 , de la 4 in sus incepe sa mearga treaba , itzi recomand , faza cu hodorogeaala la filtre multe nui valabila pe sony gt. am bagat 3 filtre in punte 150X2+180 si tot branza aia se auzea si tot tune pe 99.75 indica . deci nu are nici o treaba cu numarul , ci integratul de receptie , acela daca e prepulis te caci pe el de sus , eu am problema asta cu grundic , ala zici ca e duli suli , daca nu as acvea adaptorul ala luat pentru receptie , nici maine nu as avea vre un post pe banda de guerla si gold .

ca sa intelegi ce e de facut , nu te repezi cum faci tu clasic , ca superficial omiti o droaie de detalii.

Edited by Zvartoshu, 17 November 2008 - 13:57.


#160
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Deci tunere adevarate nu se mai gasesc numa in targuri?Sunt la domo,altex etc ceva amplitunnere sony,toshiba etc alea isi merita banii?In rest stiti alta posibilitate de achizitionare tunere de undeva? Rvic poate ai dreptate ca cu tuneru pe deal ai scoate poate mai multe posturi(dar de unde curent ), dar oricum scoate destul de bine si orice portabil cu filtre de  150

#161
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nu cu 1 si nici 2 de 150khz , de la 3 incepe distractia si la 4 dx-ereala .. incercati mai oameni si o sa ma intelegeti , daca nu vreti si nu va place , lasati locul sa nu mai fie la dx cu standarde , ori dx se face de la 150khz in jos nu cum zice rvic cu un 1 de 150 restu de 180 , aia nu se numeste selectivitate , ci plaja .. plaja nene .
baga 3 de 150 , 129khz , atenuare de 47dB si ai sa ma pomenesti , daca lasi in grudnic 2 de 150 merge asa si asa , am eu pe magnum

#162
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postionut2, on Nov 17 2008, 14:29, said:

Deci tunere adevarate nu se mai gasesc numa in targuri?Sunt la domo,altex etc ceva amplitunnere sony,toshiba etc alea isi merita banii?In rest stiti alta posibilitate de achizitionare tunere de undeva? Rvic poate ai dreptate ca cu tuneru pe deal ai scoate poate mai multe posturi(dar de unde curent ), dar oricum scoate destul de bine si orice portabil cu filtre de  150
problema la portabila nu e filtru sau de sensibilitate cat faptul ca se ineaca receptia. Receptorul ala mare al tau statea mai bine la overload decat joanghina mea, dar nu avea atata sensibilitate, oricum la tine pe deal e poezie, pe munte sus la 2000 m pe deschidere sa te vad portabila,  asa sa mergi o ora sa te dai la scanat merge si o portabila dar nu se cheama ca faci DX.
mare lucru sa cari un UPS de 4 kile...tine  pana la 8 ore pe testate, e de mers vara la cort, instalat antene in varf de undita si stat mai mult dupa vanare de propagare, asta e DX, altfel faci bandscan ceea ce poate face oricine !
acum nu se mai fac tunnere bune pentru ca nu se mai cer, lumea trece pe DAB, radio digital, asculta pe net si pentru 3-4 dx-eri nu face nimeni productie de serie, important e sa fie ieftin ! :cursing:
mai sunt si cele din gama profi dar aici vorbim de investitii de mii de euro pe care probabil nu o sa le faca nimeni de pe aici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate