Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

AM/FM - Receptoare DX Radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#127
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postdjl, on Jun 6 2008, 23:45, said:

Dar de ăsta ce ziceți?  :rolleyes:
La ce folosec S.W. 2~4 CAL și BFO/Pitch?
Păcat că pe F.M. ia bruiaje de la Radio 21 (dacă aș avea o rachetă balistică antena aia de la P-ța Vicitoriei nu ar mai fi).
Panasonic RF-2800 are AM, FM si shortwave , 3 benzi. Shortwave game sunt: 3.2-8, 8-16 și 16-30 MHz.  Led-urile rosi de afișare digitală (1 kHz) operează numai pe benzi de shortwave . The RF-2800-a-e este usor de folosit , de controlat. Acest radio are caracteristici: Mini mufa pentru căști, S-metru, BFO, MPx iesire, FM AFC, & Bass Treble control ton, Shoulder Strap, Record Jack, doua Tuning , Dial lamp, Lamp Dial Switch, RF GAIN . Din spatele  panoului de terminale  tipul antenei externe are multe zone de inrare.

Funcționează de la șase baterii sau 120 VAC. 15 x 9,8 x 4,75 inch 8,8 kg. (381x246x120mm 3,9 kg).

Acestea au fot vândute în Europa, ca modelul National Panasonic DR28.

TRADUCERE dupa prospect

djl .. scuze , ca sa nu zici ca maninc bors o sa vin o data in victoriei sa fac o scanare si pun pe youtube , nu se interfereaza daca ai aparat calumea de radio ! am testat o data si am ramas cu gura cascaund!

Edited by Zvartoshu, 06 June 2008 - 22:57.


#128
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Al meu nu are ieșire de căști, dar are 4 subgame de scurte, nu 3.

#129
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

Quote

La Panasonic RF-2900 este practic  ca și mai devreme RF-2800, dar prezintă un albastru fluorescent pe afișare digitală, mai degrabă si mai tare decât cu led, mai devreme RF2800 digital afișa doar shortwave numarul frecvențelor. În plus, RF-2900 afișează AM și frecvențele FM. Bass și Treble ton ,  controalele sunt prezente pas cu pas . Funcționează de la șase baterii sau 120 VAC. 15 x 9,8 x 4,75 inch 8,8 kg. (381x246x120mm 3,9 kg).

Quote

National Panasonic DR28
Un general de acoperire in portabile shortwave , un receptor cel bun la începutul anului 1980, DR-28 are un BFO și o frecvență afisata fluorescent digital pe readout. Performanță la acest radio, este excelenta spre cea mai excelenta, și in FM Recepție este printre cele mai bune le-am vazut.
S.PAUL


#130
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View Postdjl, on Jun 6 2008, 23:45, said:

Dar de ăsta ce ziceți?  :rolleyes:
La ce folosec S.W. 2~4 CAL și BFO/Pitch?
Păcat că pe F.M. ia bruiaje de la Radio 21 (dacă aș avea o rachetă balistică antena aia de la P-ța Vicitoriei nu ar mai fi).
Unul din puținele aparate pe semiconductoare care îmi place la fel de mult precum unul pe lămpi.
Păcat că nu are ieșire de căști...

Deaba aștept să-mi trag sârmă între 2 laturi ale blocului ca să am antenă A.M. (pt. mai multe aparate).

Este un aparat interesant la vremea lui si este placut sa te joci si azi cu el.

Acordul se face cu condensator variabil, rotind butonul mai rapid sau fin. Afisarea frecventei se face pe scala cilindrica, dar aceasta este dublata de un afisaj digital, cum faceau radioamatorii prin anii '70, adica: un frecventmetru digital care masoara frecventa oscilatorului local din radioreceptor, dar afiseaza diferenta dintre aceasta frecventa ( superdina) si frecventa intermediara (455 kHz pe AM).

SW cal inseamna calibrarea acestui afisaj, astfel incat sa coincida valoarea afisata cu frecventa posturilor din unde scurte. Azi, nu mai este nevoie de asa ceva,
pentru ca aparatele digitale genereaza frecventele foarte stabil, pe alt principiu ( sinteza cu cuart PLL - phase locked-loop, calare pe faza).

Comutatorul BFO/Pitch  si butonul rotitor aferent permit trecerea radioului in regim SSB, adica vei putea receptiona convorbiri ale radioamatorilor in Banda Laterala Unica, de exemplu intre 7000-7100 kHz. Prinzi pe unul care zice ceva neinteligibil si rotesti usor stanga-dreapta butonul si constati ca vocea devine pitigaiata sau ca de urs - asta inseamna Pitch... Reglezi pana cand vocea devine mai umana, asta este specific emisiei SSB (la emisie, se suprima una din benzile laterale, consumul energetic scade, randament ridicat etc.). BFO ar insemna Oscilator pentru obtinerea Batailor in Frecventa, traduse printr-o fluieratura a carei frecventa o poti ajusta din butonul rotitor, cand receptionezi semnale morse.

Deci un aparat pe care se poate face scoala, un avion monomotor de antrenament, placut de pilotat.

Edited by Anca12, 06 June 2008 - 23:35.


#131
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View Postdjl, on Jun 6 2008, 23:45, said:

Dar de ăsta ce ziceți?  :rolleyes:
La ce folosec S.W. 2~4 CAL și BFO/Pitch?
Păcat că pe F.M. ia bruiaje de la Radio 21 (dacă aș avea o rachetă balistică antena aia de la P-ța Vicitoriei nu ar mai fi).
Unul din puținele aparate pe semiconductoare care îmi place la fel de mult precum unul pe lămpi.
Păcat că nu are ieșire de căști...

Deaba aștept să-mi trag sârmă între 2 laturi ale blocului ca să am antenă A.M. (pt. mai multe aparate).

"Pacat ca nu are iesire de casti..."

Se rezolva astfel:

Attached Files



#132
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Uite, asta e problema care o am din partea Radio 21: http://forum.softped...t...=284353&hl=

Nu m-am prins de ce "National-Panasonic"-ul meu nu are L.W. (U.L.)  :huh:

Pe Banda Laterală Unică se emit numai semnale morse?  :rolleyes:

Edited by djl, 07 June 2008 - 09:20.


#133
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postdjl, on Jun 7 2008, 10:18, said:

Pe Banda Laterală Unică se emit numai semnale morse?  :rolleyes:

Nu, exista si comunicatii intre radioamatori prin voce si chiar posturi de radio mai "exotice" care emit in BLU.

Edited by Beavix, 07 June 2008 - 10:07.


#134
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View Postdjl, on Jun 7 2008, 10:18, said:

Uite, asta e problema care o am din partea Radio 21: http://forum.softped...t...=284353&hl=

Nu m-am prins de ce "National-Panasonic"-ul meu nu are L.W. (U.L.)  :huh:

Pe Banda Laterală Unică se emit numai semnale morse?  :rolleyes:


Panasonicul tau nu are unde lungi deoarece pe undele lungi se transmit programe de radiodifuziune numai in Europa si o parte din Asia. In rest,
de exemplu in SUA, nu exista emisiuni pentru public pe unde lungi: unele lungi se utilizaeza acolo numai pentru transmisii speciale (balize, meteo etc),
asa ca nu ar avea rost pe acolo sa ai un radio cu lungi.

Asa cum a spus Beavix, in BLU (adica SSB, pe englezeste) se comunica prin voce (fonie), dar si prin semnale morse.
Poti sa verifici astfel:
Pui comutatorul din dreapta-jos pe pozitia BFO ( muzica si vorba vor deveni de nerecunoscut), alegi banda de SW in care ai intervalul de frecvente
7000-7100 kHz ( banda de 40 metri a radioamatorilor) si treci incet prin acest interval. Vei constata ca in prima parte auzi semnale morse ( inaltimea muzicala a sunetului o reglezi din butonul rotitor Pitch), iar apoi, incepand cam cu 7060kHz, vei auzi si convorbiri, fonie. Cuvintele devin normale doar daca reglezi fin Pitch.
Reusesti sa prinzi cate ceva doar spre seara, cand in banda aceasta propagarea este mai buna.
Mai exista si alte "zone" cu radioamatori, de exemplu incepand cu 14000 kHz, aici propagarea fiind mai buna ziua.

Edited by Anca12, 07 June 2008 - 12:10.


#135
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Dar aia cu Band With (Lățime de bandă) la ce folosește?  :huh: (la "National-Panasonic"-ul meu).

#136
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View Postdjl, on Jun 8 2008, 10:31, said:

Dar aia cu Band With (Lățime de bandă) la ce folosește?  :huh: (la "National-Panasonic"-ul meu).
Este comutator cu doua pozitii: Bada Larga si Banda Ingusta.
Pe post puternic, lasi pe Banda Larga si obtii auditie cu tot spectrul de frecvente audio ( pana la 9 kHz : 2 = 4.5 kHz).
Pe post slab, cand nu poti separa bine posturile vecine si sunt multe zgomote, perturbatii, sau pe unde scurte vrei sa separi mai bine ,
treci pe Banda Ingusta. Sonorul va deveni mai sarac in frecvente (4 kHz : 2 = 2 kHz), dar va fi mai multa liniste in auditie.

Experimenteaza, fa comutarea de mai multe ori, la acelasi post, si te vei lamuri pe de-a-ntregul.

#137
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
exemplele de sensibilitati .
sanyo sl 5121
grundic bou 71
magnum pelele 2023
first model 208
elta 4571

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/epMkOqz_Slc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


exemplu de sensibilitate extrema [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WsPFX32BL-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#138
USA

USA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.05.2008
In brasov se prinde micul samaritean pe1548 Khz

#139
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
AMPLIFICATORUL de 27.5dB la test '!

PE FM - in banda 1 , sporadicele RUPEAU cu dipolul inchis , amplificat dipolul , mai prindea o LAIE LAITA
PE FM - in banda /87.5-108.0 .. GUERILLA PE PURECI DE LA UN CAP LA ALTUL , poti sa atenuezi cu mama atenuatoarelor , guerilla este baza , am testat 2 antene , directiva si dipoale verticale
PE TV - bulgaria 1 merge dar cu greu , cu antena normala deschide doar muting
PE UIF - tvr2 costila color , PATY TV lacrima fara pic de dunga purece sau alte alea .. pe normal ce vede aiurea dar se vede .


deci , pot monta sus , la antena , jos la 2 metri de radio cu regula lui , si tot GUERILLA CU RDS am pe 95.6 93.9 88.3 90.0 101.0 .. sa ii dau ciomege si tot aia vede , cat despre simtit propagare , nici prin cap sa nu te treaca asa ceva , deoarece purecii sunt oribili si tari , zgomotul de banda DEVOREAZA BANDA !

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 11 June 2008 - 15:05.


#140
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
o noua modificare , de la 27.5db , am montat un tranzistor de 38db , bfw17A , tranzistor de performanta intre 35mhz si 0.5Ghz pentru amplificare, pinii sai sunt galbeni , deci acest tranzistor este de RF .

IN VARIANTA de s-kip .. semnalele tv sunt foarte bune , modificarea fiind facuta in felul urmator , am eliminat etajele , in baza tranzistorului am introdus un trimer 10/60pici si am, legat antena de casa , am scos ceva tare , jordania tv si cu siria al sahbar mixandu-se bine nu pe pureci cum este in varianta normala neamplificata !

#141
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
88-108 MHz sensibilitate FM Tuner

Autorul principal al DX tuner FM va vorbi despre Onkyo T-9090 II. Deoarece toate  RF și IF este bine calculat, sensibilitatea este acum optima. Acum, că este un tuner destul de sensibil, are un zgomot 2dB de pre-amplificator ce contine BF981 . Asadar va oferim doar o mica imbunatatire pe semnalele slabe. Pe de altă parte, dacă un tuner este relativ mic la zgomot sau are nevoie de aliniere, o cifra 2dB zgomot in preamplifier poate oferi o îmbunătățire semnificativă pe semnalele slabe [dx]

În timp ce in zonele externe apare un zgomot produs de om sau fenomene atmosferice de , am găsi că utilizarea unui preamplifier redus de zgomot, de obicei nu ofera ameliorare pe banda 88-108 MHz FM. Din acest motiv, un tuner FM sensibile, care a optime de aliniere, de obicei nu va nevoie de suplimentare RF externe de pre-amplificare.

T-9090 II prezintă un semnal digital de masurare a forței. Prin tuning la un canal gol , iar conectarea unui preamplificator FM aeriene externe va produce puterea semnalului indică mai mare in dB . În condiții normale de zgomot redus, cresterea este de aproximativ 2dB. Dacă va crește cu mai mult de 3-4dB, extern, nivelurile de zgomot sunt ridicate, prin urmare, un preamplifier nu va produce nici o ameliorare.

Când utilizați un preamp pentru 88-108 MHz FM DX, este de obicei cel mai bine să folosiți "locale" RF setare de pe un tuner FM. Prin folosirea "locale", tuner's RF sensibilitate este atenuat ușor, de obicei, de 10dB. Aceasta înseamnă că în total RF câștig este redusă, prin urmare, este gama dinamica îmbunătățită.

Prin folosirea de "locale" setare RF, RF preamplifier va oferi predominanta de zgomot și semnalele de contribuție nu va fi mascat de către mixer de zgomot.

88-108 MHz FM Scatter semnale au 1 la 5 microvolts de obicei, la o distanta de 250 de mile, care necesită o sensibilitate 0,5 microvolt receptor si o antena de 10-12 dBi câștig.

pentru ionut y

#142
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
la capitolul dx , solnitza englezeasca , uite aici , aparat de comunicatie , super sensibilitate , face la olitza si nu trebuie scutecel .. noul rabla-bush , are

1  mosfet
3X280khz pe selectivitate
34 bobine rf smd , un procesor decodor
1 decodor dab de calitate
circuit de low energy .. consum redus


in bucuresti.. moarte clinica

21 se aude bec , one fm nu se aude decat cu antena spre nord vest , telescopica , daca nu , 21 cu plaja peste !

la capitolul plaja , de la 90,35-91,15 magic fm !!! traiasca .. uraaa ..

asta e dedicatie pentru victorii din romania .. face zob sony ! i da clasa si mucu' B)

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 26 September 2008 - 19:02.


#143
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on Sep 26 2008, 20:00, said:

la capitolul dx , solnitza englezeasca , uite aici , aparat de comunicatie , super sensibilitate , face la olitza si nu trebuie scutecel .. noul rabla-bush , are

1  mosfet
3X280khz pe selectivitate
34 bobine rf smd , un procesor decodor
1 decodor dab de calitate
circuit de low energy .. consum redus


in bucuresti.. moarte clinica

21 se aude bec , one fm nu se aude decat cu antena spre nord vest , telescopica , daca nu , 21 cu plaja peste !

la capitolul plaja , de la 90,35-91,15 magic fm !!! traiasca .. uraaa ..

asta e dedicatie pentru victorii din romania .. face zob sony ! i da clasa si mucu' B)
:D  multzumesc m-ai uns pe suflet, stiam ca gasesti ceva mai prost deccat radioul Sony, de fapt nici nu e asa greu in lumea portabilelor, eu le zic rapandule, overlodabile sau caraitori, bun si termenul de solnitza si rabla-bush, lasa ca cu asta face DX Duculeana  :D :D

#144
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
sapand in solnitza cu sare ,am dat de un extra overload ta2111 si am dat de un dab de ultim ragnet facut cu 2 procesoare , bah , mult sau mai gandit astia cand lau cacat .. uite si poze de bazza .. somn bun tuuuutuurooooraaa
rvc calm cu tata , vezi ca nu ai mos fet pe in la antena in jupuitura aia suli-overpulad ... fata tati , ai 2 buci in buci npn .

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate