Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

AM/FM - Receptoare DX Radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#109
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View PostZvartoshu, on May 21 2008, 23:39, said:

ia la rand carfur domo , etc , lasa petarda aia de price  , stiu si firma , sunt prea de tot uneori ! nici orientativ nu merge , e scump
Posibil sa aiba, ramane de vazut si cam cat valoreaza.

#110
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postchatnoir401, on May 22 2008, 07:15, said:

Posibil sa aiba, ramane de vazut si cam cat valoreaza.
Chatnoir, eu iti recomand tunner Onkyo Integra T4970, uite ce stie sa faca [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/35SblqWsjcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], gasesti pe ebay de la 120-200 euro + transport, e o suma nu zic, dar cu aparatul asta nu ai cum sa nu faci performanta in receptia radio. Parerea mea e ca e peste Sony SA3ES datorita sistemului Dynas si a pasului de 25 khz.
Ma gandesc ca oricum daca faci receptie in casa e mai usor sa folosesti un tunner decat un radio auto.
Uite, ca sa vezi ca Onkyo e rezonabil la pret, niste tunnere noi la preturi > 4000 lei http://www.dvdplanet...p;start_with=20  - he he daca era Becali radioamator isi lua vro 10 ACCUPHASE.
din specificatii are asa :
Dual-stage tuning front end easily handles high signal levels - deci ar trebui sa nu se gorileze
High-performance "Advanced DGL" FM detector  - asta nu stiu ce e...

Edited by rvic77, 22 May 2008 - 09:20.


#111
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Intr-adevar e interesant modelul, daca are macar si unde medii sau scurte zic ca se merita.

#112
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Da, cu siguranta un tuner bun este solutia ideala in cazul in care receptia se face acasa. Asta pentru FM. Pentru AM e de preferat ceva mobil, pentru ca nimic nu se compara cu receptia facuta in zone fara paraziti electromagnetici, undeva in afara orasului. La mine acasa nici nu se pune problema de DX pe unde medii si lungi, e o baraiala continua pe toata banda.

Si nu uitati ca cel putin la fel de important ca receptorul este antena. Degeaba ai scule performante daca nu ai cu ce le "hrani". O antena buna face minuni.

#113
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 06.09.2004
@Beavix: e foarte misto aparatul, sa il stapinesti sanatos; si eu m-am uitat mult timp dupa el dar era prea scump si il voiam nou. Am luat Sangean pina la urma.

Edited by isr2002, 22 May 2008 - 11:45.


#114
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Partea mai interesanta e ca nu prea se mai gasesc in comert portabile de dimensiuni mai mici care sa aiba macar AM si FM si bineinteles de calitate buna, nu chinezesti de care vedem prin mai toate magazinele.

#115
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postchatnoir401, on May 22 2008, 11:55, said:

Partea mai interesanta e ca nu prea se mai gasesc in comert portabile de dimensiuni mai mici care sa aiba macar AM si FM si bineinteles de calitate buna, nu chinezesti de care vedem prin mai toate magazinele.

Ca fapt divers, Eton E1 este cam la limita portabilitatii, este un aparat mare si destul de greu... iata comparatia cu Sony 7600GR.

Attached Files


Edited by Beavix, 22 May 2008 - 13:26.


#116
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostBeavix, on May 22 2008, 14:23, said:

Ca fapt divers, Eton E1 este cam la limita portabilitatii, este un aparat mare si destul de greu... iata comparatia cu Sony 7600GR.
Da e diferenta  :lol: , eu ma gandeam la Eton E5 care e micut e undeva intre 7600 si 909ATS si am inteles ca e destul de performant pentru o scula mica.
Mare pacat ca nu are RDS, putea sa concureze serios cu Sangean 909 daca avea !
De acord total cu receptia pe medii, in Bucuresti recomand parcurile, nu prea faceti auditie buna in AM nici macar de pe strada la cate cabluri sunt insirate.
Chatnoir, tunnerul recomandat de mine e pentru FM, pentru AM intradevar e ok in portabil, sunt multe modele de radio care fac performanta buna aici cu antene lor de ferita inclusa dar iti trebuie  pozitie deschisa si fara bruiaje - greu de obtinut in orase.
Ca fapt divers am comparat la tara receptia AM intre Sony7600, Sangean PRD5 si Sony SA3ES (tunner). Cel mai slab la receptie a fost tunnerul din cauza antenei, am pus 2 sarme de 5 m, altceva mai lung n-am avut :cursing:, apoi cam la egalitate portabilele, 7600 se aude ceva mai pe inalte si, de asemenea are si un avantaj clar : pasul de 1 khz si filtrarea ceva mai buna, deci locul 2 ar fi Sangean PRD5 si locul 1 Sony7600. Sangeanul e optimizat pentru muzica, are mediile joase si cand calitatea audio e slaba e greu copiabil, pe Sony mediile sunt sus si se intelege vocea mai usor dar suna mai rau pe muzica.
Am tot cautat dar n-am gasit radio portabil cu selectare IF pe FM, poate stiti voi...

#117
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
insfarsit ma mir ca zise samariteanu una buna .. receptia am se face in parcuri .. gieee , simtzi surse de pc pe oriunde ! lol

#118
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru cei cu tunere cu quartz lock ... cand prindeti un semnal , el se imparte pe 4 etape de putere , 4 etape de selectivitate. In special pentu cei ce afirma , domne , langa emitator nu am socos nici un dx deoarece plaja lui ma omora , GRESIT . in primul rand lobul semnalului a facut in asa fel sa dea quartz lock pe treapta finala unde se afla filtrul de 230khz , deci henzt pe fatza . Daca semnalele sunt slabe , de ce selectivitatea este crescuta , asta e intrebarea care si-o pun aia cu 3 filtre de 180khz .. pai normal , quartz lock pleaca pe treapta finala unde exista deja 142khz rezultat din 3X180khz . Am un semnal mediu , semnalul mediu caraie partial semnalul receptionat dx de langa . Dece ? deoarece quartz lock da drumu la 2X180khz deci sta in treapta de mijloc 162khz. INVATATI ce zic , deci daca luati petarde de tunere , vedeti cum stati cu quartz lock , numar de filtre , mai ales sa nu depinda receptia de quartz lock , ci de FILTRE , daca am 3 filtre , sa stea in ma-sa pe 142khz si acolo sa crape crapai-ar creierii . si eu am tul in rasa de blaupunkt , al naibi are 3 trepte . la mine am 1 langa integrat legat pe pini lui si 2 ce vin legate de 1 bobina un trz si un condensator .2 trasee mergand spre integrat de la cele 2 filtre , deci nu iese 1 si bun , iesind 3 trasee separate spre sinteza prin 3 cond , daca scot un cond , de ex cel cu zona filtrului aluia singur de langa integrat [o iei pe nimereala ca nu sti ce e in integrat ], atunci quarzt lock a luato la deal pe romaneste si scade selectivitatea mult , daca ii dau enable scade selctivitatea , evident 4X150 adica 109khz . atenurea dupa filtrele mele , 61.2dB , deci m-aim tras un buton tzaranesc , 0 si 1 , 1 = inchide circuitul cu cond spre sinteza - selectivitatea si mai scazuta

Attached Files



#119
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
In final, cum merge Eton E1? Ma bate gandul sa imi iau si eu unul de pe ebay. Prinde mai bine semnalele decat un Sony 7600GR?


View PostBeavix, on May 22 2008, 14:23, said:

Ca fapt divers, Eton E1 este cam la limita portabilitatii, este un aparat mare si destul de greu... iata comparatia cu Sony 7600GR.


#120
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postdacdac, on Jun 5 2008, 18:38, said:

In final, cum merge Eton E1? Ma bate gandul sa imi iau si eu unul de pe ebay. Prinde mai bine semnalele decat un Sony 7600GR?

Partea de FM la E1 este incomparabil mai buna decat la Sony. In aceleasi conditii de semnal puternic, Sony-ul o da in overload, Eton E1 nu.

Pe AM Eton are un punct mai slab: nu are antena de ferita. Antena telescopica din dotare nu este directiva (e si normal) si in plus e mai sensibila la paraziti. In apartament uneori nu pot sa prind nimic pe unele frecvente de unde lungi si medii, din cauza perturbatiilor (computere, routere, cablu TV, motoare...).

Pe de alta parte, Eton-ul da clasa intr-un loc fara perturbatii. Daca-i mai pui si o antena exterioara... rupe tot.

#121
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
deci sa inteleg ca eu cu firstul ma egalez cu tine , insa nu o sa poti face ce am facut eu , stau la 2.3km de emitator de 30kw , evident cu antena spre el si fac dx . sa vedem daca si asta stie , atunci cautam si ne luam toti si nu mai stau cu 9 bateri la scoci dupa mine si antena de televizor pe un catarg de 1.7m de plastic.

#122
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Salutare!!!

Probabil ma cunoasteti de la sectiunea de sateliti si download offline.

Citind mai mult din curiozitate despre fm si stuff , azi seara neavand ce face am decis sa scot de la naftalina tunerul meu radio care nu a mai fost folosit de vreo 7-8 ani,Saracu era tare prafuit!! :D

E vorba de un :
<<<<<<<<<<<<<<ROTEL AM/FM STEREO TUNNER RT-1010>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

mar interesa sa-mi spuneti exact clasa de tunnere radio din care face parte,sepoate folosi pt dx ?, are filtre bune si altele.
Mentionez ca eu locuiesc in Maramures si am reusit sa receptionez cu o antena mesterita dintr-o bara de al de 6mm posturi de radio din slovacia si ucraina.

Astept parerile voastre!! :rolleyes:

Attached Files



#123
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
logic ca merge dx , filtrele le testezi simplu , posturi de radio foarte apropiate , 100khz sau 200khz .. vezi care se aude si estimezi filtrul , PS vezi ca 180 nu prea face decat 150khz si ff rar  asta daca stie tunerul sa se lase . ANTENA trebuie sa aiba maxim 150CM adica 2X75cm

#124
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
Ok. Daca zici ca e mai bun Eton E1, cred ca imi iau si eu unul. Cat ai dat pe el? Am gasit pe la 350$ plus transport.

Pe partea de am o sa ii iau o antena externa. Ma gandesc la o antena de ferita, ceva in genul "c. crane twin coil ferite antenna" sau sugestiile voastre pentru utilizare la bloc. M-ar fi tentat o antena passiva loop ca sa o pot folosi si cu 7600GR, insa cum Eton E1 nu are bara de ferita nu am ce face cu asa ceva.


View PostBeavix, on Jun 5 2008, 21:27, said:

Partea de FM la E1 este incomparabil mai buna decat la Sony. In aceleasi conditii de semnal puternic, Sony-ul o da in overload, Eton E1 nu.

Pe AM Eton are un punct mai slab: nu are antena de ferita. Antena telescopica din dotare nu este directiva (e si normal) si in plus e mai sensibila la paraziti. In apartament uneori nu pot sa prind nimic pe unele frecvente de unde lungi si medii, din cauza perturbatiilor (computere, routere, cablu TV, motoare...).

Pe de alta parte, Eton-ul da clasa intr-un loc fara perturbatii. Daca-i mai pui si o antena exterioara... rupe tot.


#125
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008

View Postdacdac, on Jun 6 2008, 21:49, said:

Ok. Daca zici ca e mai bun Eton E1, cred ca imi iau si eu unul. Cat ai dat pe el? Am gasit pe la 350$ plus transport.

Pe partea de am o sa ii iau o antena externa. Ma gandesc la o antena de ferita, ceva in genul "c. crane twin coil ferite antenna" sau sugestiile voastre pentru utilizare la bloc. M-ar fi tentat o antena passiva loop ca sa o pot folosi si cu 7600GR, insa cum Eton E1 nu are bara de ferita nu am ce face cu asa ceva.
Daca radioreceptorul nu ara bara de ferita, cu atat mai bine: confectionezi o spira din conductor mai rigid ( dimensiunea si forma nu sunt critice), o apropii de loop antenna, iar capetele spirei le duci la bornele antena/ pamant ale radioreceptorului, de preferat prin cablu coaxial, sa nu prinda paraziti pe traseu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d4RjzekvP1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Urmareste si altele ce s-au scris pe "522kHz-1620kHz ce mai prindem News..."

#126
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,026
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de ăsta ce ziceți?  :rolleyes:
La ce folosec S.W. 2~4 CAL și BFO/Pitch?
Păcat că pe F.M. ia bruiaje de la Radio 21 (dacă aș avea o rachetă balistică antena aia de la P-ța Vicitoriei nu ar mai fi).
Unul din puținele aparate pe semiconductoare care îmi place la fel de mult precum unul pe lămpi.
Păcat că nu are ieșire de căști...

Deaba aștept să-mi trag sârmă între 2 laturi ale blocului ca să am antenă A.M. (pt. mai multe aparate).

Edited by djl, 06 June 2008 - 22:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate