Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda online, compania nu vrea ...

Reduceri mincinoase Makita

Ccleaner

Interviu viza turist SUA
 medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B
 Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 

despre banci

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
463 replies to this topic

#73
xkx

xkx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.09.2004

View PostEPoX, on Sep 4 2006, 18:48, said:

am o problema
am fost la banca si am bagat un beneficiar
si cand fac transfer de pe contul meu pe al beneficiarului ( ala find un ant al altei banci si titular fiind tot eu ) imi cere un COD/Parola ..... ?????ce tre s afac ce bag acolo

Salut!
Acolo bagi parola cu care te si loghezi in cont la inceput! :peacefingers:

#74
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
vreau sa platesc si eu factura la electrica dar nu stiu ce sa trec la motiv si detalii transfer

#75
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postpstefan, on Apr 11 2007, 18:06, said:

vreau sa platesc si eu factura la electrica dar nu stiu ce sa trec la motiv si detalii transfer

Nu sunt sigur, dar la motiv cred ca trebuie sa treci codul de abonat. La detalii transfer... no idea. S-ar putea sa fie invers.
Eu cand imi platesc abonamentul la tel, la motiv introduc codul de abonat.

Oricum, daca introduci ceva gresit, te suna si te roaga sa corectezi! :coolspeak:

#76
domedia

domedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.02.2007
Ce inseamna sa nu ai somn si sa citesti la aproape 3 noaptea topicuri pe SP din vara lui 2005  :photo:

Mai frati romani, cred ca inca nu v-ati obisnuit cu comisioanele. Pai la o tranzactie de cateva milioane, zeci sau poate chiar sute, de cei 3 RON va cramponati, mai ales ca faceti totul din confortul casei sau al biroului ? Mie mi se pare aberant. Si mai speriati inutil si pe cei necunoscatori de cauza  :nonobad:

#77
myself1

myself1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.07.2005
BRD in totalitatea lui este TZEAPA... nu doar BRDNET

este bataie de joc

#78
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu lucrez de 4-5 ani de zile cu doua banci mari si late BRD si ING asta insemnand si credite si carduri si conturi si plati online si online banking si salarii si orice si n-am avut in viata mea nici un fel de problema sau de teapa

#79
domedia

domedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.02.2007

View Postspare-me, on Apr 22 2007, 00:51, said:

eu lucrez de 4-5 ani de zile cu doua banci mari si late BRD si ING asta insemnand si credite si carduri si conturi si plati online si online banking si salarii si orice si n-am avut in viata mea nici un fel de problema sau de teapa

  Normal spare-me, dar depinde acum ce intelege lumea prin teapa. Romanul nostru "numeste" si asigurarile "jaf la drumu' mare" , asta nu inseamna ca are si dreptate si ca nu sunt vitale. Asa ca e o chestie de conceptii mai mult. Pai o banca pe ce "respira"? Nu pe comisioane? La noi inca nu e asa rich lumea ca sa fie depozite cum sunt in alte parti, si din ceva trebuie sa recupereze. Daca "e naspa bancile" tineti la ciorap banii :naughty: . Erori sunt, si de ordin uman, si de ordin informatic in tara noastra si in exterior. Va garantez eu ca sunt banci mari din afara tarii care nu-ti dau nimic pentru ca-ti tin banii, din contra, chiar iau. Intr-adevar, sistemele informatice cam lasa de dorit la anumite aspecte, dar sunt bune si-asa cum sunt, cel putin eu unul sunt multumit. Nu are rost sa despica firul in patru sau sa damacum exemple despre sistemele informatice bancare din exterior, pentru ca ar trebui samergem si pe firul istoriei si ati vedea acolo motivele pentru care e tara noastra cum este in ziua de astazi.

  Intr-o alta ordine de idei:

  1.O banca mare e mai mare decat una mica... logic nu?  :D
    
          Ce inseamna asta? Pur si simplu faptul ca o banca cu 50 de filiale in tara are mai multe sanse sa ramana neinjurata fata de una cu 5000 care are toate sansele avand personal si sistem mult mai extins.

  2.Nu judecati o banca intreaga pentru incidentele locale.

          Lucrez cu BRD si ca persoana fizica, si ca persoana juridica si nu ma plang de nimic. Filiale sunt foarte multe (cel putin unde stau eu) si lucrul cu oamenii de la filiala cu care colaborez in mod frecvent m-au facut sa am incredere in ei si nu i-as schimba pe nimic. Sa stiti ca cel mai mult depinzi de omul de la ghiseu si de cum isi face treaba, restul e praf...

#80
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Lucrez cu BRD si ca persoana fizica, si ca persoana juridica si nu ma plang de nimic. Filiale sunt foarte multe (cel putin unde stau eu) si lucrul cu oamenii de la filiala cu care colaborez in mod frecvent m-au facut sa am incredere in ei si nu i-as schimba pe nimic. Sa stiti ca cel mai mult depinzi de omul de la ghiseu si de cum isi face treaba, restul e praf...

sunt perfect de acord cu tine...totusi, individul/a din spatele ghiseului este un functionar.
angajatorul nu poate decide in urma unui interviu mare lucru din personalitatea lui.
chiar daca, sa zicem BRD il testeaza f. bine dpdv al pregatirii profesionale, si a personalitatii...pot fi usor pacaliti
iar poi tu, daca ai ghinion depinzi de toanele unuia de la ghiseu care nu intelege ca lucreaza cu oameni, si intre 9 si 17 problemele lui personale nu conteaza
din acest punct de vedere iarasi, norocul meu c-am prins numai persoane amabile la ghiseu care m-au ajutat absolut intotdeauna !

#81
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
cum se poate renunta la brd net? trebuie sa treaca un an?...sau oricand.
nu am gandit prea mult inainte sa-mi fac abonamentul...dar parca e mai scump decat sa ma duc la atm sau la ghiseu.
plati?...nu am decat la voda... la atm cu cardul e comision 0, la brd-net... 3.2 lei aprox.
daca vreau sa mut 500 lei din contul curent in contul de economii...platesc comision 8 lei. daca ma duc la atm sa scot 500 lei imi ia 1 leu si apoi ii pot depune in contul meu de economii gratis la ghiseu. si tot asa...daca faci mai multe tranzactii ajungi la cativa zeci de lei pe luna / sute de lei pe an...doar pt simplul motiv  ca stau si fac asta din fata calculatorului si mai platesc abonament 1 euro pe luna.
poate ca e justificata aceasta modalitate pentru cei care nu au timp ...dar eu am timp sa ma duc sa stau 5-10 min la banca de apreciat ca unde ma duc dau numai peste brd-uri si atm-uri de la brd). nu cred sa existe alta banca care sa stea mai bine la capitoul asta. de asta am si conurile la ei ca au f f multe filiale si atm-uri.

#82
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 03.02.2005
bubalus, plata facturii la Vodafone se poate face si de pe Internet, din cadrul paginilor din myAccount, daca ai cont, desigur, iar comisionul este tot 0. BRD-NET il poti folosi pentru a-ti vizualiza in timp cat de cat real soldul conturilor curente, pe cand la ATM o interogare te costa 0,54 ron.
Pentru a renunta la BRD-NET, parca poti sa te adresezi unui angajat de la sucursala de la care ai incheiat contractul ori de la oricare alta, poate chiar si telefonic: *banca

Edited by Ciubex, 22 May 2007 - 16:58.


#83
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostCiubex, on May 22 2007, 17:55, said:

bubalus, plata facturii la Vodafone se poate face si de pe Internet, din cadrul paginilor din myAccount, daca ai cont, desigur, iar comisionul este tot 0. BRD-NET il poti folosi pentru a-ti vizualiza in timp cat de cat real soldul conturilor curente, pe cand la ATM o interogare te costa 0,54 ron.
stiu ca pot plati din my account....chiar am si platit.... vroiam doar sa evidentiez diferenta de comisioane....

oricum... in viitor o sa folosesc brd-net-ul pt soldurile conturilor si pentru eventuale transferuri catre terti

#84
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Am card maestro - in euro.

Ma uitam la BT24 - internet banking si am vazut ca mereu imi percepe 1 euro taxa la retragere bani de la ghiseul lor, desi stiam si am verificat si spune ca este comision 0.2 % la orice retragere de la ghiseu. Mi-a spus mai demult tipa de-acolo ca nu poti retrage de la ATM daca ai un asemenea card, maestro (al meu in euro).

Cand ma uit, la toate retragerile, oricat de mici sau mari, este un comision de 1 euro pe factura si-mi aduc aminte exact ca 8 euro am cerut sa-mi scoata. de exemplu:

08/06/2007 RIDICARE NUMERAR PF #my name#  xxxxxxxxx  ref PJB16xxxxx 08/06/2007 7.00   DB
08/06/2007 COMISION TRANZACTIE ref PJB1xxxxxx 08/06/2007 1.00   DB


Mai am un card master card mondo si ma gandesc daca n-ar fi mai rentabil sa-mi mut banii de pe maestro pe mastercard, iar de fiecare data cand vreau, retrag prin ATM de pe mastercard. Tin sa mentionez ca banii imi vin pe maestro, cel cu euro.

#85
malybe

malybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.11.2006

View PostEnoeth, on Jun 15 2007, 22:56, said:

Am card maestro - in euro.

Ma uitam la BT24 - internet banking si am vazut ca mereu imi percepe 1 euro taxa la retragere bani de la ghiseul lor, desi stiam si am verificat si spune ca este comision 0.2 % la orice retragere de la ghiseu. Mi-a spus mai demult tipa de-acolo ca nu poti retrage de la ATM daca ai un asemenea card, maestro (al meu in euro).

Cand ma uit, la toate retragerile, oricat de mici sau mari, este un comision de 1 euro pe factura si-mi aduc aminte exact ca 8 euro am cerut sa-mi scoata. de exemplu:

08/06/2007 RIDICARE NUMERAR PF #my name#  xxxxxxxxx  ref PJB16xxxxx 08/06/2007 7.00   DB
08/06/2007 COMISION TRANZACTIE ref PJB1xxxxxx 08/06/2007 1.00   DB
Mai am un card master card mondo si ma gandesc daca n-ar fi mai rentabil sa-mi mut banii de pe maestro pe mastercard, iar de fiecare data cand vreau, retrag prin ATM de pe mastercard. Tin sa mentionez ca banii imi vin pe maestro, cel cu euro.

Da, dar sa iti activezi  mastercard si optiunea pt euro, nu te costa. Se poate si pt usd. Se face si prin tel.

#86
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Tare ciudat acest card Maestro cu care nu pot sa iei bani de la ATM. Sincer, nu stiam ca exista asa ceva pe piata.

#87
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005

View PostEnoeth, on Jun 15 2007, 22:56, said:

Am card maestro - in euro.

Ma uitam la BT24 - internet banking si am vazut ca mereu imi percepe 1 euro taxa la retragere bani de la ghiseul lor, desi stiam si am verificat si spune ca este comision 0.2 % la orice retragere de la ghiseu. Mi-a spus mai demult tipa de-acolo ca nu poti retrage de la ATM daca ai un asemenea card, maestro (al meu in euro).

Cand ma uit, la toate retragerile, oricat de mici sau mari, este un comision de 1 euro pe factura si-mi aduc aminte exact ca 8 euro am cerut sa-mi scoata. de exemplu:

08/06/2007 RIDICARE NUMERAR PF #my name#  xxxxxxxxx  ref PJB16xxxxx 08/06/2007 7.00   DB
08/06/2007 COMISION TRANZACTIE ref PJB1xxxxxx 08/06/2007 1.00   DB
Mai am un card master card mondo si ma gandesc daca n-ar fi mai rentabil sa-mi mut banii de pe maestro pe mastercard, iar de fiecare data cand vreau, retrag prin ATM de pe mastercard. Tin sa mentionez ca banii imi vin pe maestro, cel cu euro.
citeste mai bine
comisionul e 0.4%, dar minim 1 euro.

#88
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

View Postmikiduta, on Jun 16 2007, 21:19, said:

citeste mai bine
comisionul e 0.4%, dar minim 1 euro.

Si .. recomandari, ceva ?

Quote

Da, dar sa iti activezi mastercard si optiunea pt euro, nu te costa. Se poate si pt usd. Se face si prin tel.

Adica sa adaug un sub-cont euro atasat contului in lei de care este legat cardul de debit mastercard mondo ?
Nu este subcontul acela deja folosit de cardul de debit maestro pe care il am ?

Edited by Enoeth, 16 June 2007 - 22:04.


#89
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
Foloseste cineva serviciul Mobilis la BRD?
nu ma intereseaza pentru tranzactii de pe telefon ci doar pentru primirea de notificari la modificarea soldului contului la care este atasat cardul.
Merci.

#90
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
sunt si eu curios .de cele intrbate mai sus

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate