Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#29863
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 LazyPawn, on 5th November 2009, 20:04, said:

Gata, e clar. Hemoroizii sunt produși de drac și vindecați de dumnezeu, atunci când nu este prea ocupat să stoarcă mir din oase. Nu mai încape nicio îndoială.

Nu stiu drac sa se ocupe cu hemoroizii. Domnia ta stii? Si cine a spus ca hemoroizii mi-au fost vindecati de Dumnezeu? Eu? Sunt om si sunt supus greselii. Domnia ta nu gresesti? Adevarul este ca ma rugam la Dumnezeu si s-au vindecat din senin. Eu doar am facut aceasta asociere. Se mai intampla.
Sa fii iubit!


 sorin2007, on 5th November 2009, 20:17, said:

Tudorele, ai umplut topicurile, de ce? Mesajul frate, care e?

Imparatia lui Dumnezeu se afla inauntrul omului. Impreuna cu Dumnezeu.

#29864
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

 CBV, on 5th November 2009, 22:48, said:

O, Marx…

Asta inseamna  :
Ohhhhhhhh......Žmaaaaaaaarx !!!!!! :confuzzled:  :D


sau :

OH.......MaRRRRRRRRx...! :cursing:

??????????????????

#29865
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 tudorel666, on 5th November 2009, 21:53, said:

Nu stiu drac sa se ocupe cu hemoroizii. Domnia ta stii? Si cine a spus ca hemoroizii mi-au fost vindecati de Dumnezeu? Eu? Sunt om si sunt supus greselii. Domnia ta nu gresesti? Adevarul este ca ma rugam la Dumnezeu si s-au vindecat din senin. Eu doar am facut aceasta asociere. Se mai intampla.
Sa fii iubit!




Imparatia lui Dumnezeu se afla inauntrul omului. Impreuna cu Dumnezeu.
deci imparatia zeului megaloman exista doar la cei cu boli psihice ?

#29866
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 arpisz, on 5th November 2009, 22:11, said:

deci imparatia zeului megaloman exista doar la cei cu boli psihice ?

Ba exista la toata lumea, inclusiv la domnia ta.

#29867
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 tudorel666, on 5th November 2009, 22:15, said:

Ba exista la toata lumea, inclusiv la domnia ta.
deci prietene, daca tu ai o problema asta nu inseamna ca toata lumea are o problema adica ... ca sa intelegi .... daca nu ai halucinatii auditive si alte cele asta nu inseamna ca toata lumea e bun de psihotrope pentru ca are nevoie de ele ....
data viitoare vorbeste si tu ca si ceilalti crestinoizi in nume propriu si nu generalizati problemele voastre psihice asupra celora care nu le au

Edited by arpisz, 05 November 2009 - 22:28.


#29868
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 arpisz, on 5th November 2009, 22:28, said:

deci prietene, daca tu ai o problema asta nu inseamna ca toata lumea are o problema adica ... ca sa intelegi .... daca nu ai halucinatii auditive si alte cele asta nu inseamna ca toata lumea e bun de psihotrope pentru ca are nevoie de ele ....
data viitoare vorbeste si tu ca si ceilalti crestinoizi in nume propriu si nu generalizati problemele voastre psihice asupra celora care nu le au


Domnia ta nu ai un eu interior?

#29869
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 arpisz, on 5th November 2009, 22:28, said:

deci prietene, daca tu ai o problema asta nu inseamna ca toata lumea are o problema adica ... ca sa intelegi .... daca nu ai halucinatii auditive si alte cele asta nu inseamna ca toata lumea e bun de psihotrope pentru ca are nevoie de ele ....
data viitoare vorbeste si tu ca si ceilalti crestinoizi in nume propriu si nu generalizati problemele voastre psihice asupra celora care nu le au
Ma, stau si ma intreb daca nationalitatea e de vina, sau lipsa de educatie.
Fiecare mesaj musteste de frustrare si rautate. Dar frustrare d-aia grea.
Nu ti-e, ma, jena? Problemele voastre psihice, zici?

Edited by Bean, 05 November 2009 - 22:51.


#29870
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Bean, on 5th November 2009, 22:47, said:

Ma, stau si ma intreb daca nationalitatea e de vina, sau lipsa de educatie.
Fiecare mesaj musteste de frustrare si rautate. Dar frustrare d-aia grea.
Nu ti-e, ma, jena? Problemele voastre psihice, zici?


Cred ca eu sunt de vina: nu-s destul de prost si nebun ca sa fiu pe placul lor. Dar cred ca asta este voia lui Dumnezeu, sa le arate ateilor cum poate un om al lui sa treaca senin peste "aspide", fara sa il vatame muscatura lor. Lasa-l, este doar un actor al Dumnezeului in care nu crede. Tocmai aici este farmecul atitudinii lui.

Edited by tudorel666, 05 November 2009 - 23:10.


#29871
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 Bean, on 5th November 2009, 22:47, said:

Ma, stau si ma intreb daca nationalitatea e de vina, sau lipsa de educatie.
Fiecare mesaj musteste de frustrare si rautate. Dar frustrare d-aia grea.
Nu ti-e, ma, jena? Problemele voastre psihice, zici?
nu e problema mea ca unii considera halucinatiile de orice natura ceva de respectat mai ales cand oamenii refuza sa se trateze cum ar face orice om normal .... dar stiu ca tu esti mai aparte in tagma misticilor tu te gandesti la fluctuatii cuantice ...
sa imi fie rusine de ce ? ca zic la cineva care imi zice ceva de genul "dumnezeu mia zis .... whatever ...." ca are nevoie de tratament . NU ... NU imi este rusine
da mie jena .... mie jena de societatea care ii venereaza pe acesti indivizi care ar trebui sa fie sub tratament si supraveghere medicala ca poate poate prietenul o sa ii zica dute si omoaral pe icsulescu.
vad ca iar incerci sa iti proiectezi frustrarile .... eu nu sunt tu ... sa intelegi ... atat despre cariera/familie/prieteni si tot ce simti tu nevoia sa proiectezi pe cei pe care iai ?!citit?!

#29872
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

 Angelica_23, on 3rd November 2009, 17:58, said:

Sincera sa fiu nu am nici un raspuns cu ceia ce tu m-ai intrebat in legatura cu Scriptura si Coranul,eu nu stiu daca sunt ambele de provenienta divina,in primul rand eu tot ce pot spune e ceia ce am invatat eu la scoala la ora de religie,eu am citit Coranul care a fost scris de oameni credinciosi care l-au urmat pe Mahomed pentru ca Mahomed mereu a vorbit de Allah,exact cum Sfanta Scriptura este scrisa de Apostoli lui Iisus Hristos,si din cate am auzit si am citit Iisus a vorbit mereu Apostolilor de Dumnezeu,ceva similar nu?
Din ,,ceia,, ce scrii cred ca ai invatat gramatica la orele de religie si invers...

#29873
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 tudorel666, on 5th November 2009, 23:07, said:

Cred ca eu sunt de vina: nu-s destul de prost si nebun ca sa fiu pe placul lor. Dar cred ca asta este voia lui Dumnezeu, sa le arate ateilor cum poate un om al lui sa treaca senin peste "aspide", fara sa il vatame muscatura lor. Lasa-l, este doar un actor al Dumnezeului in care nu crede. Tocmai aici este farmecul atitudinii lui.
tu chiar poti rastalmaci si integra totul in lumea ta  dominata de o halucinatie ? fenomenal

#29874
7g_tronic

7g_tronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.11.2009

 arpisz, on 5th November 2009, 23:58, said:

tu chiar poti rastalmaci si integra totul in lumea ta  dominata de o halucinatie ? fenomenal

se poate abera la nesfarsit

#29875
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 LazyPawn, on 5th November 2009, 09:02, said:

Eu am afirmat că

Ia fii atent: ai afirmat că toată credința de orice tip este în esență doar o manifestare rudimentară a fricii de moarte, ceea ce reprezintă o tâmpenie, desigur. Bean ți-a replicat să nu generalizezi, pentru că vorbești despre ceea ce nu cunoști, ceea ce e un adevăr, fără îndoială. La care tu ai răspuns că vei accepta observația sa, dacă îți oferă exemple de religii cât de cât importante care susțin că atunci când mori, ești mort și gata. Iar eu ți-am indicat două culte care consideră că atunci când mori ești foarte mort, bineînțeles. Nu am mai specificat ( intenționat) faptul că mai consideră că ești mort doar o perioadă de timp și anume până la a doua venire a lui Cristos, conform Scripturii. Așadar, ei nu subscriu la ideea existenței sufletului după moarte și efectiv a vreunei vieți iminente/imediate după moartea fizică. Eu am înțeles la ce te refereai, probabil acum ai înțeles și tu ce vroiam eu să remarc. Generalizând și făcând abstracție de anumite detalii ai dreptate și anume că toate religiile mediatizează o continuare a vieții după moarte, sub o altă formă, altă dimensiune, alte condiții, nu știu etțetera Problema e alta, ca și aia cu porcul ăla simpatic care a simțit imperioasa nevoie de a deveni parizer: efectul unei manifestări rudimentare a fricii de moarte este credulitatea, nicidecum credința despre care vorbea Isus. Cei mai mulți sunt creduli, pe ceilalți îi numeri pe degete.
Și ca să nu mai remarc faptul că eu unul, deși bean nu prea se intersectează cu credința scripturală sau cu asta "religioasă", sunt absolut sigur că nu crede dintr-o teamă sau o frică izvorâtă din interior, aia de moarte. De-aceea te atenționa să fii mai ponderat în afirmații.

 LazyPawn, on 5th November 2009, 09:02, said:

Dacă s-ar demonstra dincolo de orice îndoială faptul că nu există o conștiință sau suflet care să supraviețuiască morții fizice,

Mai lesne se va putea demonstra existența sau inexistența lui Dumnezeu (să nu mă crezi pe cuvânt), decât că nu există o conștiință sau suflet care să supraviețuiască morții fizice, pentru că și Scriptura afirmă același lucru, ar fi chiar culmea...

Aici sper că ești de acord: singurii care pot "demonstra" indirect realitatea subiectului la care ne refeream amândoi sunt creștinii, că ne referim la ograda noastră, și asta cu o condiție - să se țină Isus de cuvânt!  :naughty:  
Că dacă nu vine, așa cum a promis (conform Bibliei), neam de neamul celui mai tare om de știință, de ț ori mai dăștept ca Einstein nu va demonstra vreodată dacă există sau nu viață după moarte! Bărerea mea.

Edited by mossel, 06 November 2009 - 00:37.


#29876
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 arpisz, on 5th November 2009, 22:28, said:

data viitoare vorbeste si tu ca si ceilalti crestinoizi in nume propriu s
Arpi,

Micro-ateu ce ești, ai învățat cuvinte noi?

#29877
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007

 tudorel666, on 5th November 2009, 14:52, said:

Asta este si ideee, ca desi lumea este plina de-alde "astia", pana acum nu a apasat niciunul pe buton. Te-ai intrebat de ce?
Din cauza tipilor solizi la costum, care poarta ochelari de soare si noaptea? Sa nu vorbesc ca au arme si mancarimi la deget...

Quote

Pana acum, omenirea ar fi trebuit sa dispara de cateva ori cel putin. Totusi iata ca mai este! Inchizitia, Hitler, Nero sau mai stiu eu ce dement, ar fi putut sa preia conducerea lumii si sa ramana la conducere definitiv urmasii lor. Dar nu au luat-o! Cine conduce lumea? Obama? Ha, ha!
Au incercat. Din fericire nu toti au fost de acord. Deci mai sunt sperante pentru umanitate...

Quote

Saducheii nu credeau in inviere, nu credeau in ingeri. Chiar unii crestini, probabil influentati de saduchei, nu credeau in inviere. Iov nu credea in inviere. Iar referitor la saduchei, care se pare ca preluasera de la religie doar partea de morala, erau un fel de...atei! Cam asta fac si ateii din ziua de astazi: sunt de acord cu morala crestina, nu sunt de acord cu duhurile, invierea si viata vesnica.
Sa fii iubit!
Daca saducheii credeau in zei, nu erau atei. Nici macar "un fel de".

#29878
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 adzuser, on 5th November 2009, 23:57, said:

Din ,,ceia,, ce scrii cred ca ai invatat gramatica la orele de religie si invers...
Adzuser, Adzuser..nu fi rău cu fata...S-ar putea să ai surprize, să știi...
Și, în plus, te pomenești că descoperi că ateismul...n-are nicio șansă în fața lui Allah... :D

#29879
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 mossel, on 6th November 2009, 00:12, said:

Ia fii atent: ai afirmat că toată credința de orice tip este în esență doar o manifestare rudimentară a fricii de moarte, ceea ce reprezintă o tâmpenie, desigur.
Uite, sunt ateu si iti dau partial dreptate. Afirmatia lui LazyPawn este insa corecta inlocuind "credinta" cu "credinta religioasa". Cred ca exista credinte care nu au legatura directa cu teama de moarte, gen:
- credinta in Mos Nicolae sau Mos Craciun
- credinta, pe care o ai la varste fragede, ca e bine sa te spei pe dinti. Mai tarziu vei intelege ratiunea acestui fapt, iar credinta va fi inlocuita cu intelegerea.
Nu cred ca un copil de catva ani intelege pe deplin conceptul de moarte. De aceea nu cred ca teama de morte motiveaza credintele copiilor.

Pentru mine, credinta este un substitut al cunoasterii. Nu poti explica rational ceva si in mintea ta incerci sa gasesti un gen de explicatie pentru o chestiune importanta. Uneori credinta este in raport cu cosmologia, alteori insa nu.

Edited by ain, 06 November 2009 - 11:53.


#29880
7g_tronic

7g_tronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.11.2009
este imperial sa punctam faptul ca o persoana care crede in Dumnezeu DAR nu crede in mos ENE sau zana maseluta are grave probleme de gandire sau pur si simplu probleme psihice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate