Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

ati radeon 2600xt

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
Cyrrus

Cyrrus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2006
Eu ti-as recomanda o placa cu cel putin 256biti aici ai o placa de la nvidea (http://www.appinform...xdvi-tv-xxx.php) oricum eu sunt fan ati dar asta care ti-am puso aici cred ca o bate lejeer pe 2600xt.

#38
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View PostCyrrus, on Sep 8 2007, 17:32, said:

Eu ti-as recomanda o placa cu cel putin 256biti aici ai o placa de la nvidea (http://www.appinform...xdvi-tv-xxx.php) oricum eu sunt fan ati dar asta care ti-am puso aici cred ca o bate lejeer pe 2600xt.
Asta e linkul de care ziceam mai devreme...in unele teste, 2600XT cu DDR3 bate la diferenta foarte mica pe cel cu DDR4. Oricum, lasind deoparte modelele "extremiste" ca cel din linkul tau, Cyrrus, care sint sigur ca bate cam orice 2600XT destul de bine, intre modelele "comune" 8600GT si 2600XT pe 128 de biti si DDR3, batalia nu prea are cistigator...cum ziceam, cred ca imi iau un 1950PRO/XT si ies mai bine decit cam orice 2600.

http://www.elitebast...mp;limitstart=3

#39
fox

fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.05.2002
Da, am mai si exagerat in unele privinte pt a scoate in evidenta posibilitatile de a "castiga" cateva FPSuri in plus. Si asa e: nimenu nu se opreste din alergat print-un joc pt a se uita la un anumit detaliu. Cum am mai spus: fiecare incearca sa fie deasupra, iar caracteristica cea mai importanta pt gameri se numeste "FPS".
Cat despre cei care inventeaza... a existat odata 3dFX. In momentul in care aceasta a murit a iesit pe piata GeforceFX. De atunci Nvidia a facut un pas important si se tine foarte bine.

#40
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
incep prin a spune nu am testat nici una dintre cele 2 placi video 2600XT sau 8600GT :rolleyes: . dar, sunt fff interesat in a achizitiona una dintre ele in viitorul foarte apropiat (1-2luni). momentan am un g-force 7600GS pe agp, upgrade la radeonul 9200se... la capitolul performanta in jocuri nu este nimic de comentat, dar exact cum spunea si fox, mi se pare ca la calitate ati-ul cam iese in fata.... la capitolul filme... orice setari ii fac nu reusesc sa obtin calitatea care o obtineam cu 9200-le by default, tv-out-ul e jalnic la 7600gs in comparatie cu 9200... adevarat ca in jocuri nu am ce comenta. test drive unlimited(alceva nu joc) 1280/1024 detali high, 4xAA B)  am incercat si cu HDR, dar parca miscarea nu e la fel de uniforma... Avand in vedere ca placa video e o varianta silent de la gigabyte cu ddr2 pe agp... nu pot sa ma declar decat incantat de performantele ei.... in jocuri...  <_<  repet la capitolul filme si tv-out VARZA  :death:

#41
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004
acum am un geforce 6600 GT, inainte am avut ati radeon 9200, si crede-ma ca nu exista comparatie, la nici un capitol (in afara de tv-out unde nu ma pot pronunta pt ca mi-a mers alb-negru la singura incercare, probabil driverele, oricum nu il folosesc). Calitatea in filme depinde in special de playerul folosit, de output-ul selectat (overlay, vmr, etc) si de codecuri. Oricum procesorul iti decodeaza filmele nu placa video, in afara de dvd si formatele hd, unde mai nou se implementeaza decodarea pe procesorul grafic, dar nu cred ca la asta te refereai, ci la banalele avi cu video xvid/divx...
Si eu intentionez sa imi schimb placa video cat mai repede posibil, si nu stiu ce sa-mi iau, cred ca va depinde exclusiv de bani, ca nu o sa am prea multi. Oricum, 2600xt, 8600gt, tot acolo e. Imi pare rau ca nu se mai gasesc 7900 GS la max 400 ron cum erau in vara, si ca nu mai scade o data pretul la x1950 pro X-)

#42
Mugy

Mugy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2007
rezultate la benchmark-ul COJ dx10:

Attached Files

  • Attached File  coj.jpg   70.25K   75 downloads
  • Attached File  coj2.jpg   69.29K   56 downloads


#43
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007

View PostKodrutZ, on Sep 8 2007, 19:22, said:

Asta e linkul de care ziceam mai devreme...in unele teste, 2600XT cu DDR3 bate la diferenta foarte mica pe cel cu DDR4. Oricum, lasind deoparte modelele "extremiste" ca cel din linkul tau, Cyrrus, care sint sigur ca bate cam orice 2600XT destul de bine, intre modelele "comune" 8600GT si 2600XT pe 128 de biti si DDR3, batalia nu prea are cistigator...cum ziceam, cred ca imi iau un 1950PRO/XT si ies mai bine decit cam orice 2600.

http://www.elitebast...mp;limitstart=3
e destul de irelevant faptul ca varianta cu ddr3 depaseste fff putin pe cea cu ddr4 in unele teste din 3dmark06. dar nici in jocuri nu par sa fie departe una de cealalta.

cat despre castigator se pare ca nu se poate stabili, inclin totusi sa cred ca in majoritatea cazurilor ordinea ar fi ddr4, 8600gt comun, ddr3, cum de altfel sunt si preturile. cu toate ca exista varianta aceea ultra-clockata de  catre producator (gainward). asa ca cel putin acum, ea ar trebui sa fie prima optiune, sau cum ai zis si tu 1950pro.

anyway, orice rezultat din jocuri/bench e binevenit, tocmai pentru a nu avea un clasament batut in cuie.  ;)

#44
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
Dupa ce mi-am stors creierii oleaca si am citit review-uri in sus si in jos, m-am hotarit. Kitul meu de upgrade o sa arate cam asa - http://www.pcgarage....wishlist/22384/, iar rezultate voi avea cel mai devreme in vreo 3-4 zile, cel mai tirziu spre sfirsitul lunii. De luat o sa le iau de la un magazin din Iasi, cam la acelasi pret.

#45
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View PostKodrutZ, on Sep 9 2007, 14:34, said:

Dupa ce mi-am stors creierii oleaca si am citit review-uri in sus si in jos, m-am hotarit. Kitul meu de upgrade o sa arate cam asa - http://www.pcgarage....wishlist/22384/, iar rezultate voi avea cel mai devreme in vreo 3-4 zile, cel mai tirziu spre sfirsitul lunii. De luat o sa le iau de la un magazin din Iasi, cam la acelasi pret.
Damn, ce-i cu sursa aia?? :o  N-ar fi mult mai buna o Antec EW380, Sirtec de 430 etc? Si astea-s si mai ieftine..

#46
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 13.01.2007
Care e magazinul ala ca si eu as fi interesat si pt mine si pt sora mea (tre sa-i fac un comp nou acusi). Mersic !

#47
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View PostEstel, on Sep 9 2007, 17:37, said:

Care e magazinul ala ca si eu as fi interesat si pt mine si pt sora mea (tre sa-i fac un comp nou acusi). Mersic !
Oferta de surse de acolo e foaaarte restrinsa. O sa incerc sa vad ce imi pot aduce la comanda, dar nu sper la o varietate deosebita de produse...

Magazinul e Artcore, au si site, pui un .ro in coada la nume si voila! Preturile sint cele mai bune din Iasi, la majoritatea produselor, unele produse fiind chiar mai ieftine ca la PC Garage! (eu cind mi-am luat hardul de 250, am dat mai putin cu vreo 10.000 de lei vechi decit era la garaj....si garantia o ai in Iasi, evident).

P.S. Poti sa zici ca vii din partea mea, sa stie ca le-am mai trimis oameni! :)

Later Edit: ca alternative la sursa aia (aia am pus-o de pe PC Garage...dar nu e la Artcore, din cite se pare, asa ca sa revin) ar fi RAIDMAX 420W REAL POWER RETAIL (85RON), ATX ALLIED 400W-SE RETAIL (95RON), RAIDMAX 520W REAL POWER RETAIL (135RON) sau CHIEFTEC 400W/450W (150/165RON). Cam asa ceva. Din cite am inteles citind in stinga si in dreapta, ATI recomanda macar un 450W la X1950Pro, dar fiindca nu o sa am decit un hard disc si o unitate optica, nu cred ca se supara cu 400.

Edited by KodrutZ, 09 September 2007 - 18:34.


#48
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
cum sa nu gasesti intr-un oras ca iasi o sursa ca lumea? imi vine greu sa cred. poate merge sa faci comanda la un magazin online, eventual impreuna cu altceva ce nu mai gasesti pt a acoperi o suma minima de transport, sau taxe mai mici, nu ma pricep exact. parerea mea : mai cauta!  ;)

#49
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View PostKodrutZ, on Sep 9 2007, 19:29, said:

Later Edit: ca alternative la sursa aia (aia am pus-o de pe PC Garage...dar nu e la Artcore, din cite se pare, asa ca sa revin) ar fi RAIDMAX 420W REAL POWER RETAIL (85RON), ATX ALLIED 400W-SE RETAIL (95RON), RAIDMAX 520W REAL POWER RETAIL (135RON) sau CHIEFTEC 400W/450W (150/165RON). Cam asa ceva. Din cite am inteles citind in stinga si in dreapta, ATI recomanda macar un 450W la X1950Pro, dar fiindca nu o sa am decit un hard disc si o unitate optica, nu cred ca se supara cu 400.

poti sa comanzi un antec EA430 de aici si ai transport gratuit ;)

#50
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View PostAde_Dear, on Sep 9 2007, 20:12, said:

poti sa comanzi un antec EA430 de aici si ai transport gratuit ;)
Eheee...nu vreau sa trec peste 2M cu sursa, si as vrea sa am toate garantiile in acelasi loc. Cred ca pina la urma iau un Raidmax. Se prajeste ceva in el din cauza sursei, oricum or sa fie toate in garantie...si in plus, calculatorul o sa mearga pus pe un UPS, ca si acum. Din cele listate de mai sus nu e chiar nici una mai acatarii? La o adica, dau si 150-180RON pe o sursa, dar nu ma incinta teribil de tare perspectiva asta. Am o chinezarie de sursa de vreo 3 ani, timp in care a mers calculatorul cam non-stop (prin "cam" inteleg uptime de pina la 20-30 zile, nu 12-14 ore si "stingerea"), si nu mi-a facut nici o problema.

#51
S!lv!u

S!lv!u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 11.03.2007

View PostKodrutZ, on Sep 9 2007, 19:29, said:

Oferta de surse de acolo e foaaarte restrinsa. O sa incerc sa vad ce imi pot aduce la comanda, dar nu sper la o varietate deosebita de produse...

Magazinul e Artcore, au si site, pui un .ro in coada la nume si voila! Preturile sint cele mai bune din Iasi, la majoritatea produselor, unele produse fiind chiar mai ieftine ca la PC Garage! (eu cind mi-am luat hardul de 250, am dat mai putin cu vreo 10.000 de lei vechi decit era la garaj....si garantia o ai in Iasi, evident).

P.S. Poti sa zici ca vii din partea mea, sa stie ca le-am mai trimis oameni! :)

Later Edit: ca alternative la sursa aia (aia am pus-o de pe PC Garage...dar nu e la Artcore, din cite se pare, asa ca sa revin) ar fi RAIDMAX 420W REAL POWER RETAIL (85RON), ATX ALLIED 400W-SE RETAIL (95RON), RAIDMAX 520W REAL POWER RETAIL (135RON) sau CHIEFTEC 400W/450W (150/165RON). Cam asa ceva. Din cite am inteles citind in stinga si in dreapta, ATI recomanda macar un 450W la X1950Pro, dar fiindca nu o sa am decit un hard disc si o unitate optica, nu cred ca se supara cu 400.

ia CHIEFTEC 400W/450W (150/165RON) altceva nu se merita.
de asemenea mai gasesti la diverta in mall ceva surse(poti face comanda pe site daca nu le au la magazin, si ti le aduc la magazin fara vre-un cost suplimentar) Sirtec 430? EA380?

mai poti incerca si la DC, poate mai au vreun TR2 pana in 150 de lei, la Turbozone(dar sa te duci in persoana la magazin, sau poti intreba pe id-urile lor de messenger, pentru ca site-ul nu e actualizat)

Edited by S!lv!u, 10 September 2007 - 19:59.


#52
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Artistule X, ti-ai luat vreo placa? Poate e tarziu, insa eu am luat Gecube 2600XT DDR3 256MB 800/1400 MHz cu 310 ron. Am tot asteptat ieftiniri la 8600GT insa nimic...
La primele impresii ventilatorul e zgomotos dar o recomand cu caldura (cu tot cu aia pe care o degaja).
Revin mai incolo cu rezultate, fie pe topicul asta, fie pe cele din preajma...  :D

#53
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Raportul preț/dotări este excelent!!
Driver-ele sunt adevărata catastrofă la plăcile ATI.
Nici după 3-4 actualizări nu ești sigur dacă placa funcționează la capacitatea sa maximă.

#54
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
am luat 8600gt Sonic+, doar ai postat si tu pe topicul respectiv. ma chinuiam sa o fac stabila la 675/2000, dar nu am reusit.

la DDR4, Saphhire 2600xt e peste GeCube, dar asta nu implica acelasi lucru si la DDR3.

in dx9, 2600xt e sub 8600gt si cu AA si fara AA activat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate