Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Pentax K100D Super :)

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,211
  • Înscris: 12.06.2004
Sunt o serie de obiective cu focala fixa, ultracompacte, cu optica de varf si constructie pe masura (full-metal).
Numele "Limited Edition" a fost initial atribuit celor 3 FA-uri - despre care poti citi un articolas aici.

#38
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postloock, on Aug 21 2007, 23:38, said:

Daca e CRT, in primul rand trebuie sa fie setat in 100 Hz cu forced in rezolutia in care il folosesti, apoi temperatura de culoare la 6500 K

Mie mi se pare ca la 7000 e mai bine. ;)

Ca idee de tele, Tamronul 55-200 scoate niste chestii foarte frumoase pt cat costa.

#39
tibidt

tibidt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2007

View PostAlexIP, on Aug 23 2007, 16:03, said:

Mie mi se pare ca la 7000 e mai bine. ;)

Ca idee de tele, Tamronul 55-200 scoate niste chestii foarte frumoase pt cat costa.


exista si pentru pentax ?  si unde se gaseste ?

#40
Val1

Val1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2007

View PostSato, on Aug 13 2007, 01:22, said:

interzisi de fabricant sunt toti R-CRV3..TOTI!

Eu am luat niste no-name-uri fara divizor de tensiune...am masurat si scot abia incarcati 3.5V si nu mai mult...insa am luat si niste Eneloops si nu i-am mai folosit din teama...


Sunt pe Eneloop de cateva luni si merg perfect (K100D).  Nu cred ca sunt pe litiu, pentru ca se pot incarca pe aparate normale pentru NiMH.

#41
tibidt

tibidt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2007

View PostVal1, on Aug 28 2007, 13:40, said:

Sunt pe Eneloop de cateva luni si merg perfect (K100D).  Nu cred ca sunt pe litiu, pentru ca se pot incarca pe aparate normale pentru NiMH.


In manual, Pentax nu recomanda folosirea R-CRV3 reincarcabili .

#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Am explicat de ce nu recomanda - au tensiune prea mare si se poate arde cel putin blitzul.
Am auzit si de alte circuite arse.
Daca se utilizeaza insa R-CRV3 cu limitator de tensiune, atunci sunt probabil cea mai buna alegere - poate mai putin durabilitatea in timp a bateriei....
Nu se pot confunda acesti acumulatori - al treilea contact de suntare, facut special pt inarcator, este un semn distinctiv destul de clar. Si incarcatorul lor de asemenea este diferit.

#43
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Am instalat abia acum software-ul Pentax. Treaba este ca tot acum am incercat sa trag cateva cadre in raw ... si surpriza. Deci ... cum pot sa prelucrez raw-ul in photoshop?

#44
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,211
  • Înscris: 12.06.2004
Din pacate K100D Super nu e inca suportat de Adobe. Trebuie sa astepti pare-se o noua versiune de Camera RAW.
Partea interesanta e ca fisierele ar trebui sa fie identice cu cele ale K100D-ului; difera tag-ul de identificare al aparatului.

L.E. Poti incerca sa convertesti pef-urile in dng-uri, cu Pentax Photo Lab - Photoshop-ul ar trebui sa poata lucra cu aceste dng-uri.

Edited by Kunzite, 29 August 2007 - 13:46.


#45
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Dar K100D o fi suportat?

#46
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,211
  • Înscris: 12.06.2004
Pai sa vedem: http://www.adobe.com.../cameraraw.html ;)

#47
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
De obicei cam care este intervalul de aparitie al unei noi versiuni de Adobe Camera Raw? In momentul in care apare o versiune suporta automat toate camerele care au aparut in intervalul trecut? Am cautat aceste informatii pe net si nu am gasit nimic. Am dat si un mail la Adobe ... si ... astept raspuns ... probabil degeaba.

#48
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostBorisFlokow, on Aug 29 2007, 16:21, said:

De obicei cam care este intervalul de aparitie al unei noi versiuni de Adobe Camera Raw? In momentul in care apare o versiune suporta automat toate camerele care au aparut in intervalul trecut? Am cautat aceste informatii pe net si nu am gasit nimic. Am dat si un mail la Adobe ... si ... astept raspuns ... probabil degeaba.
Astepti raspuns... Le-ai trimis si serialul de la softul tau original?

#49
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Nu le-am trimis nimic, findca pe site la formularul de contact nu era cerut nimic.

#50
tibidt

tibidt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2007
am deschis si raw de k100D in pentax photo lab si in SILKYPIX , probela e ca in fereastra de preview pozele se vad doar in nuante de rusu-roz ... :(    nu m-am jucat suficient cu ele

in Adobe CS3 , probabil are si camera RAW instalat  pozele se vad ok ...

#51
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Eu am camera raw instalat, doar ca am K100D Super, si cred ca e prea noua deocamdata, findca camera raw nu o suporta inca. Astept cu interes urmatoarea versiune de camera raw ... pana atunci ... ma multumesc cu jpg ;)

#52
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Buna,

View Posttibidt, on Aug 23 2007, 16:13, said:

exista si pentru pentax ?  si unde se gaseste ?

Nu am vazut la F64.ro decat pe Nikon/Canon. D-Xenon-ul 50-200 nu e pe stoc. Mai exista doar Tamron 70-300 Di LD.

Sample-uri:
http://www.photozone...dex.html#pentax

Intrebare :

Pentax/D-Xenon 50-200 estge laudat de multa lume dar din testele de aici ( http://www.photozone...0_456/index.htm ); reiese destul de slab. Parca ar fi un Jupiter 9 la diagragma f:2, chiar mai rau. O fi defect obiectivul testat ? Cine are astfel de obiectiv , asa i-ai "iesit" imaginile ?

Multumesc.

#53
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am 50-200 pentax si sunt incantat de el...sharp si bokeh chiar fain...de asemenea multi utilizatori de pe dpreview erau multumiti...nu stiu ce s-a intamplat pe photozone insa obiectivul e mult mai bun decat scrie acolo...il recomand din toata inima...

#54
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostSato, on Sep 4 2007, 10:19, said:

Eu am 50-200 pentax si sunt incantat de el...sharp si bokeh chiar fain...de asemenea multi utilizatori de pe dpreview erau multumiti...nu stiu ce s-a intamplat pe photozone insa obiectivul e mult mai bun decat scrie acolo...il recomand din toata inima...

este ciudat testul de pe photozone din ce stiam eu este cel mai bun zoom "de buget"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate