Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Pentax K100D Super :)

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postlaston, on Feb 7 2008, 00:56, said:

Apropo de baterii/acumulatori: pe unde se pot gasi niste AA lithium in Romania sau R-CRv3( preferabil la o firma de la care se poate comanda pe net) ?

http://www.f64.ro/de...p?id=3&pid=1565

;)

#110
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 12.06.2004
Cam incomod de folosit R-CRV3-urile, intrucat trebuie sa le incarci pe rand (2*3 ore). Acum as prefera Eneloops&co
CRV3-uri la orice magazin foto mai rasarit. AA-uri de Li, daca nu la un magazin cu profil foto atunci poate prin supermarket-uri.

#111
laston

laston

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.02.2008
nu cred ca ar fi o problema, imi iau 2 incarcatoare pt r-crv3 :D. Am un Pentax K100D Super cumparat recent si niste acumulatori Sanyo de 2300 mAh( care incarcati intr-un incarcator Varta de prin 2003) spune ca sunt descarcati. Am observat pe dpreview ca multi recomanda eneloop( sau echivalent Hahnel Synergy). Ce incarcator pentru acumulatori NiMh R6 mi-ati recomanda( preferabil quick)

#112
laston

laston

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.02.2008
nu e problema cu r-crv3 de pe f64 pt acest pentax?

Edited by laston, 07 February 2008 - 22:31.


#113
Val1

Val1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2007

View Posttibidt, on Aug 29 2007, 08:05, said:

In manual, Pentax nu recomanda folosirea R-CRV3 reincarcabili .


Cu scuzele de rigoare pentru intarzire...

Eneloop nu sunt acumulatori cu litiu, ci sunt NiMH (http://www.eneloop.info/).  Pana si pretul spune asta  :D

#114
Val1

Val1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.04.2007

View Posttibidt, on Aug 29 2007, 08:05, said:

In manual, Pentax nu recomanda folosirea R-CRV3 reincarcabili .


Cu scuzele de rigoare pentru intarzire...

Eneloop nu sunt acumulatori cu litiu, ci sunt NiMH (http://www.eneloop.info/).  Pana si pretul spune asta  :D

#115
orpheus7777

orpheus7777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.10.2007
Am si eu o nelamurire.
Am pus la K100D Super un obiectiv tele mai vechi manual,Tokina 200mm (fara adaptorul M42,am tinut obiectivul in mana,desi stiu ca nu e recomandat) si in vizor imi aparea doar timpul de expunere si nr de poze care le mai pot face(la fel si pe ecranul mic de sus).
Pentru obiectivele aceste nu imi arata nimic despre expunere?Cum arata de exemplu in modul manual de lucru.
Daca este montat adaptorul o sa imi afiseze si expunerea?Si daca da,ce setari trebuie sa fac la aparat ? :-?

Si cand montez obiectivul imi cere sa aleg focala obiectivului ca sa se poata ajusta sistemul de stabilizare,la ce fel de focala se refera?Pentru format digital sau pe film?ca stiu ca e o diferenta intre ele.
Obiectivul este de la un aparat pe film deci cei 200 mm sunt pentru format pe film.
Imi cer scuze daca nu am folosit termeni corespunzatori si sper sa ma apoata ajuta careva

Cu stima

#116
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 12.06.2004
Ce informatii ai vrea sa-ti arate? Diafragma n-are cum s-o stie cu asemenea obiective, ramane deci timpul de expunere. Ai grija sa setezi functia custom care te lasa sa setezi diafragma din inel, si sa pui aparatul pe focus manual (daca nu vrei trap focus, dar asta-i altceva).
Stii prost, focala e de un singur soi - pe film, pe digital/APS-C sau cu obiectivul demontat.

#117
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
Cu sau fara adaptor, este f evident ca nu are cum sa transmita camerei diafragma setata pe obiectiv, deoarece nu are cum sa comunice cu aceasta.
Masori expunerea cu butonul verde si asta e.

La obiectivele m42, trebuie sa vezi daca au buton A/M - autodiafragma sau nu.
Daca nu au butonul respectiv, probabil ca o sa trebuiasca sa le blochezi pinul din spate ...


Legat de stabilizare, te poti uita cat scrie la un obiectiv FA pt ff.

#118
orpheus7777

orpheus7777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.10.2007

View Postloock, on Feb 20 2008, 11:38, said:

Cu sau fara adaptor, este f evident ca nu are cum sa transmita camerei diafragma setata pe obiectiv, deoarece nu are cum sa comunice cu aceasta.
Masori expunerea cu butonul verde si asta e.

La obiectivele m42, trebuie sa vezi daca au buton A/M - autodiafragma sau nu.
Daca nu au butonul respectiv, probabil ca o sa trebuiasca sa le blochezi pinul din spate ...


Legat de stabilizare, te poti uita cat scrie la un obiectiv FA pt ff.

Nu are A/M si am fixat pinul.
Butonul AE-L e cel la care tei referit tu?
Face un zgomot cand il apas si imi seteaza timpul de expunere pt diafragma pe care am ales-o.
Da oare asa trebuie sa faca zgomotul ala?  

Kunzite,te refer la la functia custum "using aperture ring -> permitted" ,nu?

Stiam ca nu are cum sa imi arate diafragma :P  ma refeream la expunere (sa imi afiseze in vizor,pentru ca am crezut ca o imi arate masurarea expuneri ca la modul manual)
Acum am reusit :)
Mersi pentru lamuriri !!!

Edited by orpheus7777, 20 February 2008 - 11:35.


#119
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
Ridica electromecanic parghia din camera, care inchide diafragma mecanic pt. expunere si DOF preview - de asta face zgomot.
Este o comanda mecanica destul de primitiva si sensibila, care insa are rost doar pt obiectivele cu baioneta K si diafragma automata cu si fara AF.
La cele AF de la seria F si pana in prezent si la cele manuale  din seria A, actuatorul obiectivelor se deplaseaza proportional cu suprafata deschiderii diafragmei si se expune corect fara ajutorul celui de-al doilea actuator.
La cele din seria K si M se deplaseaza proportional cu diametrul deschiderii diafragmei sau chiar fara legatuta directa, motiv pt care odata cu renuntarea la cel de-al doilea actuator - este nevoie de masurare cu diafragma inchisa .
La cele cu filet, mecanismul camerei se deplaseaza evident inutil, pt ca nu stie ce fel de obiective sunt.

Edited by loock, 20 February 2008 - 12:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate