Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Pentax K100D Super :)

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Pentru cei care mai au nevoie de manuale ... :D ... eu le aveam in germana si era ca si cum nu le aveam:

http://www.pentax.co...k100d-super.pdf


http://www.pentax.co...-super_soft.pdf

#20
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Sau pe PentaxSLR.com. Sau pe Pentax Imaging/Customer care, unde au o colectie maricica.

#21
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Aveti idee cum se poate schimba punctul in care focalizeaza atata timp cat esti pe focus automat? La Canon 350D se putea ... am vazut un filmuletz pe net.

#22
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Ce conexiune ai, de nu s-a downloadat inca manualul in engleza? ;)
Hmm... sa vedem ce spune la pagina 128. Setezi Swtch dst mrs pt pe Select (dreptunghiul cu 9 puncte), apoi selectezi "de voie" punctul AF de la controller-ul 4-way, privind simultan prin vizor (va fi marcat cu un patratel rosu).

#23
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
@Kunzite ... mersi mult mult de tot ... nu imi place sa citesc de pe calculator si datorita manualului ala m-am dus si mi-am cumparat ieri un printer laser cu duplex ... sa scot fata verso ... findca cu asta cu jet de cerneala imi pierdeam mintile (sunt nebun stiu). OFF-TOPIC: printerul este la second hand si a fost 3 mil jumate ... asa ca nu sunt chiar atat de dement precum par :). Mersi mult pentru informatie ... acum ma apuc de printat manualul :P.

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
O fi bun si printerul ala la ceva ( sper....), dar cred ca ai fi f. castigat daca ai avea si un monitor la care sa te uiti cu placere.

Daca e CRT, in primul rand trebuie sa fie setat in 100 Hz cu forced in rezolutia in care il folosesti, apoi temperatura de culoare la 6500 K, gama verificata cu adobe gamma loader, luminozitatea si contrastul  setate cat sa vezi toate griurile dar sa ai totusi negru aproape curat si contrastul sa nu fie la maxim, sa nu te "zgarie" la ochi, verificate culorile si ajustate din OSD sau gamma, focalizarea reglata, moire-ul, convergenta, geometria, marimea, etc...si o sa poti citi si edita fotografii cu placere :)
Daca e LCD poti uita - de citit, pe unele o sa poti, dar ca sa te uiti la poze e bataie de joc la toate, inclusibv la alea de 1500 E.

Edited by loock, 21 August 2007 - 22:39.


#25
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
am un Hp NX6325 ... laptop ... asa ca ... e lcd ... nu asta conteaza ... pur si simplu e mult mai incomod sa stai in fund pe scaun si sa citesti sau cu laptopul fierbinte pe burta ... cand poti avea manualul cu tine in pat ;) ... dar oricum, de departam de subiect si imi inchid baietzii moderatori topicul ... asa ca

END OF THE OFF TOPIC :D

#26
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004

 BorisFlokow, on Aug 21 2007, 22:43, said:

[...]... acum ma apuc de printat manualul :P.
Nts nts nts... :nonobad:
"Pentru a obtine o tona de hartie de imprimanta sunt necesari 24 de copaci maturi"... si tu o risipesti in loc sa citesti pe monitor (oricum cand ajungi la jumatea manualului o sa uiti prim parte garantat :lol:)

#27
tibidt

tibidt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2007

 Kunzite, on Aug 12 2007, 00:42, said:

..... pentru baioneta K: de la Pentax seriile F, FA, FAJ(stay away), ......


salut, mi-am luat si eu de curand K100D si am doar obiectivul din kit 18-55 si vreu unul de tele. am vazut la Focus 94:  Pentax SMC FA J 75-300mm/4,5-5,6 AL  ... de ce ai zis : "FAJ(stay away) " , e chiar asa de pros asta
ma gandesc si la  Pentax DA 50 - 200mm/ F4 - 5.6 ED , dar primul era mai ieftin.

merci

#28
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Sa vedem... despre FA-J toata lumea zice ca-i prost, DA-ul 50-200 e laudat (e bun pentru cat costa)... eu pe care l-as alege? :)
Vezi ca mai e si varianta Samsung a 50-200-ului, posibil mai ieftina.

#29
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

 Kunzite, on Aug 22 2007, 21:26, said:

Sa vedem... despre FA-J toata lumea zice ca-i prost, DA-ul 50-200 e laudat (e bun pentru cat costa)... eu pe care l-as alege? :)
Vezi ca mai e si varianta Samsung a 50-200-ului, posibil mai ieftina.

Da de varianta Tamron AF 70-300mm f 4-5.6 Di LD Macro Pentax, ce parere ti face ? Ma bate gandul tare, macar ca e aproximativ
650 de lei si are si macro. Pe review-uri se zice ca e cam soft la tele, dar la banii astia... Ce zici se merita ?
Merci !


PS- Am 50-200 PENTAX, iar 16-45-ul focalizeaza de la 28 de cm, adica ar fi si el un '"pic macro'"...

Edited by ledongreen, 22 August 2007 - 20:40.


#30
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Din pacate nu ma prea pricep la zoom-uri, in special d-astea mai slabe :)
Poate insa te ajuta altcineva, care-a lucrat cu acest obiectiv?

#31
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

 Kunzite, on Aug 22 2007, 21:38, said:

Din pacate nu ma prea pricep la zoom-uri, in special d-astea mai slabe :)
Poate insa te ajuta altcineva, care-a lucrat cu acest obiectiv?

Merci pentru raspuns ! :peacefingers:

#32
tibidt

tibidt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2007
ok, la FA J  nu ma mai gandesc .

dar samsung : D-Xenon 50-200mm, f/4-5.6  (approx 600 lei) e mai slab decat  PENTAX DA 50-200 (aprox 800 lei )  ......?
ar mai fi si varianta  Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro pentru Pentax (approx 630 lei)

#33
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
D-Xenon-ul e Pentax-ul reetichetat :)
Acum, nu stiu daca-i produs in fabrica Pentax din Vietnam (cu SMC, QC similar samd) sau nu.

#34
tibidt

tibidt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2007
si pentax smc-da 18-55 ala din kit e facut in vietnam .... eu nu vad o problema aici ...  pana sa trec la dslr am avut un panasonic tz1 made in japan si cea mai tare parte al lui erau lentilele leica (ore se mai fac in rusia ? :) )

in fine , incerc sa imi iau pentax da 50-200 adus de cineva din state , dar daca nu o sa meraga treba ma gandes serios la samsungul 50-200 daca zici ca e acelasi .... 10x for the tip...

#35
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Si DA Limited-urile sunt facute in Vietnam. Cine-a zis ca ar fi o problema? Acolo e fabrica Pentax de obiective :)
Leica = Rusia???

#36
tibidt

tibidt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2007
nu e rusia e germania, my bad,   stiam de la un prieten asta dar e garesit, am verificat acum

care e treba cu lentilele pentax da limited edition, ca am vazut ca sunt mai scumpe :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate