Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. I)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3784 replies to this topic

#2161
Jack2010

Jack2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.03.2010
Dar la lansarea PRO TV din 1995, decembrie, chiar seful PDSR Ion Iliescu a dat startul...

Edited by Jack2010, 28 November 2012 - 15:41.


#2162
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 djl, on 27 noiembrie 2012 - 23:28, said:

Antena 1, fiind post cam pro-P.D.S.R.-ist a beneficiat de retransmitere pe relee terestre. Pro Tv-ul nefiind pup-în-P.D.S.R.-ist a trebuit să retransmită prin satelit.
Macar veste buna ca in Dambovita (zona montana),in Ardeal sau in Moldova se putea prinde bine,nu doar in Ilfov,Arges (zona campiei) si Giurgiu! Posted Image

#2163
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,957
  • Înscris: 28.11.2006

 c4n1b4lul, on 27 noiembrie 2012 - 21:16, said:

Din Ploiesti esti? Ca la voi la 60 de KM de Capitala nu era direct pe eter? Posted Image

Din Valenii de Munte. Si Antena si Pro TV aveau statii locale terestre in Ploiesti iar cablistii preluau semnalul (la o calitate jalnica). Tot terestru preluau si Tele 7, dar nu mai stiu daca de la Ploiesti sau direct de la Bucuresti.

Il invidiam pe unchiul meu din Sinaia, pentru ca ei aveau statii Pro TV si Antena chiar in oras si se vedea oglinda. Parca aveau si Tele 7, dar nu mai sunt sigur.

Edited by pufonel, 28 November 2012 - 20:56.


#2164
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 pufonel, on 28 noiembrie 2012 - 20:55, said:

Din Valenii de Munte. Si Antena si Pro TV aveau statii locale terestre in Ploiesti iar cablistii preluau semnalul (la o calitate jalnica). Tot terestru preluau si Tele 7, dar nu mai stiu daca de la Ploiesti sau direct de la Bucuresti.

Il invidiam pe unchiul meu din Sinaia, pentru ca ei aveau statii Pro TV si Antena chiar in oras si se vedea oglinda. Parca aveau si Tele 7, dar nu mai sunt sigur.
Bine,ma,in Sinaia era lux! Era si familia regala acolo (aveau Pelesul),era si statiune montana,poate dealerul avea si la hoteluri aceleasi canale! Posted Image

#2165
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Aveai semnal prost, dar măcar aveai la dispoziţie mai multe posturi din care să alegi.
La Proviţa de Sus nu prindeam decât TV.R. 1 (pe deal şi pe lângă râu se prindea şi 2-ul; dacă mai ajung la anul pe acolo am să întreb dacă se prindeau şi alte posturi tv în anii '90). În casă, pe F.M. cred că se prindeau doar posturile de stat pe F.M. (pe atunci Radio Prahova emitea în bandă est şi la ţară aveam numai radio cu bandă vest); îl livadă am prins Pro F.M.-ul. Nişte băieţi care locuiau în următorul sat aveau un radiocasetofon care recepţiona Radio Contact şi altul care recepţiona Pro F.M. (bine, ei locuiau în zona râului) - eu nu am ascultat radio la ei (erau prieteni mai mult cu sor-mea vitregă prin alianţă şi cu nepoatele vecinilor, nu cu mine Posted Image)

Edited by djl, 29 November 2012 - 02:51.


#2166
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 djl, on 29 noiembrie 2012 - 02:46, said:

Aveai semnal prost, dar măcar aveai la dispoziţie mai multe posturi din care să alegi.
La Proviţa de Sus nu prindeam decât TV.R. 1 (pe deal şi pe lângă râu se prindea şi 2-ul; dacă mai ajung la anul pe acolo am să întreb dacă se prindeau şi alte posturi tv în anii '90). În casă, pe F.M. cred că se prindeau doar posturile de stat pe F.M. (pe atunci Radio Prahova emitea în bandă est şi la ţară aveam numai radio cu bandă vest); îl livadă am prins Pro F.M.-ul. Nişte băieţi care locuiau în următorul sat aveau un radiocasetofon care recepţiona Radio Contact şi altul care recepţiona Pro F.M. (bine, ei locuiau în zona râului) - eu nu am ascultat radio la ei (erau prieteni mai mult cu sor-mea vitregă prin alianţă şi cu nepoatele vecinilor, nu cu mine Posted Image)
Acum in Targu-Mures,pe decodor Digi am vreo 15-20 de canale in maghiara,iar pe cablu vreo 10! Posted Image Si in anii 90 in Ardeal aveai 50 in straina,si 3 in romana!Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YA-n3LyFT6Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce era in 2000 in Gherla!

#2167
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,096
  • Înscris: 13.06.2004
Prima Tv nu aveau?
Doamne, ce mă enervau cei care lăsau posturile în ordinea dată de societatea de cablu şi nu le grupau după genul postului sau ţară...

#2168
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 djl, on 29 noiembrie 2012 - 17:15, said:

Prima Tv nu aveau?
Doamne, ce mă enervau cei care lăsau posturile în ordinea dată de societatea de cablu şi nu le grupau după genul postului sau ţară...
In Gherla,frate! Prima TV pana in 97 era canal Bucurestean!
Si Gherlenii erau sucari daca prindeau prin 99-2000!
Antena 1 il prindeau,dar cu purici!
HBO era criptat.
Si Gherla era la 450-500 de km de Bucuresti,poate :ori Astral nu avea contract ori cu Prima,ori n-aveau semnal pana acolo. Posted Image

#2169
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,957
  • Înscris: 28.11.2006
Ce canal e al doilea (imediat dupa cel cu anunturi)?

#2170
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 pufonel, on 29 noiembrie 2012 - 21:09, said:

Ce canal e al doilea (imediat dupa cel cu anunturi)?
Cred ca ceva spaniol.Posted Image
RTVE.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cjNp8e3bJa4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c4n1b4lul, 29 November 2012 - 22:00.


#2171
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 11.10.2006
Cand TVR trecea la 2 ore de emisie, programul "1001 de seri" a fost preluat de o televiziune canadiana, unde a avut destul succes. Informatia apare in "55 de ani de TVR in 55 de confesiuni" aparuta la editura Biblioteca Metropolitana.

#2172
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,594
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 29 noiembrie 2012 - 17:15, said:

Prima Tv nu aveau?
Doamne, ce mă enervau cei care lăsau posturile în ordinea dată de societatea de cablu şi nu le grupau după genul postului sau ţară...

Cei de la RCS & RDS abia acum in 2012 s-a gandit sa aranjeze tematic grila analogica, in functie de genul posturilor. Mereu au fost de-a valma si era greu sa le aranjezi, plus ca se zvonea CA KAnal D a dat spaga pentru a avea pozitia 1 in grila RCS Bucuresti.

#2173
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Prin ce an s-au lansat,si unde vedetele respective? :
- Virgil Iantu
- Liviu Varciu
- Mantea? Ca-s curios...Posted Image
Ceva din 1995,fara showbiz,la TVR 2:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6JLqqWLxz7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c4n1b4lul, 30 November 2012 - 16:34.


#2174
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Manios ca o pierdut U-Mobitelco Cluj! 82-72 contra BC Mures! Am fost la meci! Posted Image
Sa revenim la discutii... [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NWUarI9MLic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image

#2175
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,957
  • Înscris: 28.11.2006

 c4n1b4lul, on 29 noiembrie 2012 - 22:24, said:

Cred ca ceva spaniol.Posted Image
RTVE.
TVE era ceva mai la coada, chiar urmaream concursul respectiv (Saber y ganar  adica Stii si castigi).

#2176
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 18.06.2009

 pufonel, on 29 noiembrie 2012 - 21:09, said:

Ce canal e al doilea (imediat dupa cel cu anunturi)?

MTV Europe

#2177
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,924
  • Înscris: 06.04.2005
Pentru cine are abonament la voyo.ro cei de la PRO TV au pus Stirile PRO TV din 1 decembrie din fiecare an de existenta a acestui post de televiziune.

http://voyo.ro/emisi...ctacolul-vietii

#2178
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,957
  • Înscris: 28.11.2006

 Rainwish, on 30 noiembrie 2012 - 22:10, said:


MTV Europe
Multumesc. Nu intlegeam nimic din sigla aia :huh:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate