Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2459 replies to this topic

#1981
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 LeoT, on 10 august 2021 - 16:20, said:

@camelia19: comparativ cu Skiathos / Skopelos cum ti s-a parut Kefalonia ?

Anul trecut vacanta mea a fost asa: 7 nopti Skiathos, 5 Skopelos, 3 Alonisos si 4 Pelion. Skiathos mi a placut cel mai mult si as mai reveni candva. Insa Kefalonia e cu totul altceva, e o insula mult mai complexa, mult mai ofertanta, are si plaje exceptionale, dar si multe alte locuri frumoase. Skiathos in afara de plaje si Town nu are nimic. E mai de relaxare asa. Skopelos are ceva plaje, vreo 2 orase ok si inca 2-3 obiective.  In timp ce Kefalonia are o multime de plaje cu nisip sau pietris dupa gust (Myrtos, Fteri, Petani, Antisamos, Platis Gialos, Avithos), cateva orase port superbe, pesteri, munti, drumuri de coasta incredibile (cele mai frumoase pe care le am vazut pana acum), practic are absolut orice ti ai putea dori de la o insula. Si are si acea atmosfera greceasca autentica, turismul inca n a prins radacini asa adanci ca pe Skiathos de exemplu. Asa ca oricat mi ar placea Skiathos si Skopelos, nu se pot compara sub nicio forma cu Kefalonia. Daca te hotarasti sa mergi si te incurajez s o faci, sa fie minim 7 nopti. Altfel o sa ti para foarte rau cand va trebui sa pleci. E o bijuterie de insula.




 ionescunic, on 10 august 2021 - 16:44, said:


Poate ne descrii si cum ti-a gadilat talpile nisipul de pe plajele alea doua din Antipaxos...ca vad ca ai inceput cu sfarsitul...e normal, e cel mai proaspat in memorie si insula cea mai...incredibila...

Urmeaza...am inceput cu ce mi a placut cel mai mult. :)

#1982
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
@ Camelia19 : multzam foarte mult pentru raspuns. Target : Kefalonia . poate avem noroc in septembrie ..

#1983
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
Eu ti-as recomanda sa te duci in prima parte a lunii Iunie 2022...ziua este foarte lunga si poti sa vezi cat mai multe!

#1984
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 01.04.2008
Leo T, noi am fost in Kefalonia de 3 ori si in Skopelos o data. Ne-au placut ambele, dar de intors tot in Kefalonia ne-am (re)intoarce.
Cum spunea Camelia mai sus, e o insula mult, mult mai complexa, pentru noi imbina toate "mofturile": peisaje si plaje spectaculoase, plaje izolate, plaje organizate si cu nisip, parti din insula inverzite, cu vegetatie si paduri vs. zona de plaje domoala si cu nisip din sudul insulei, orasele dichisite sau sate izolate neatinse de turisti.
E ca si cum ai avea mai multe insule intr-una.

#1985
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,900
  • Înscris: 04.07.2010

 protecties, on 11 august 2021 - 16:43, said:

Eu ti-as recomanda sa te duci in prima parte a lunii Iunie ...

Nu în a doua ?
Să nu fie apa prea rece. După experiențele din Parga, Lefkada și Zakinthos, eu nu aș risca să merg în prima jumătate. Plus că în a doua jumătate și ziua e mai lungă.

Prin rece nevastă-mea înțelege sub 23 de grade. Zici că nu e atât de rece ?


Sănătate și toate cele bune !

#1986
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 elena_j, on 11 august 2021 - 16:46, said:

E ca si cum ai avea mai multe insule intr-una.
Exact asa am simtit si eu Kefalonia cand am mers din nord in sud.

 LeoT, on 11 august 2021 - 15:22, said:

@ Camelia19 : multzam foarte mult pentru raspuns. Target : Kefalonia . poate avem noroc in septembrie ..

Vacanta minunata sa aveti! :)

#1987
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
Depinde Ovidiu, sunt zone unde apa e mai rece dar sunt zone gen Xi unde apa este calda si la inceput de iunie.

#1988
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,900
  • Înscris: 04.07.2010
Asta ar însemna să ştiu cam care sunt plajele cu apă acceptabilă ca temperatură şi să planific sejurul în funcţie de statul la plajă doar pe acelea. Iar în rest să mă duc şi să fac doar poze, cum şi fac eu de obicei.

În fine, cred că mai bine aleg ca de obicei, adică ultima săptămână din iunie + prima săptămână din iulie.
Voi mai vedea la anu' ce-o mai fi, anul acesta e compromis ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 11 August 2021 - 23:14.


#1989
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011

 camelia19, on 06 august 2021 - 08:04, said:

Ziua 5: Fiind penultima zi plina pe Kefalonia, nu am mai amanat si am plecat dimineata direct spre Sami sa cumparam biletele pentru intoarcerea pe continent (Sami-Astakos, ora 9:45 cu Ionion Pelagos).
Cum se procedeaza, mai exact, cu biletele? Ati sunat inainte pentru a face rezervarea, iar acum ati mers doar sa platiti biletele? Sau ati luat bilete fara nicio rezervarea prealabila? La fel ati procedat si la dus (Astakos - Sami)?

#1990
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Rezervare e necesara doar ptr cursele din Lefkada sau spre Lefkada din cauza ca e vasul prea mic.
Pentru restul fiind mai mari o sa gasesti bilete fara probleme ...

#1991
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 iseteqiube, on 12 august 2021 - 09:32, said:

Cum se procedeaza, mai exact, cu biletele? Ati sunat inainte pentru a face rezervarea, iar acum ati mers doar sa platiti biletele? Sau ati luat bilete fara nicio rezervarea prealabila? La fel ati procedat si la dus (Astakos - Sami)?

Am mers si am cumparat direct, fara rezervare. Daca aveti masina e bine sa le cumparati cu vreo saptamana inainte, am auzit cazuri anul asta ca au ramas fara loc, sau au prins loc doar la cursele de seara, care sunt mai incomode. In iulie-august e problema.

 Bosley, on 12 august 2021 - 09:45, said:

Rezervare e necesara doar ptr cursele din Lefkada sau spre Lefkada din cauza ca e vasul prea mic.
Pentru restul fiind mai mari o sa gasesti bilete fara probleme ...

Nu e chiar asa, daca ai masina si calatoresti spre continent duminica, sa zicem, s-ar putea deja cu 4-5 zile inainte sa nu mai gasesti loc. Intre Lefkada si Kefalonia macar sunt vreo 4-5 curse pe zi.

#1992
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
Va stresați prea mult cu feribotul dintre Kefalonia si Lefkada...pentru cei mai relaxați exista varianta ( din punctul meu de vedere cea mai buna indiferent de condițiile meteo sau aglomerație ) Killini/Patras - Poros/Sami.

#1993
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 protecties, on 12 august 2021 - 13:59, said:

Va stresați prea mult cu feribotul dintre Kefalonia si Lefkada...pentru cei mai relaxați exista varianta ( din punctul meu de vedere cea mai buna indiferent de condițiile meteo sau aglomerație ) Killini/Patras - Poros/Sami.

Poate unii vor sa stea si in Lefkada cateva zile si le e mult mai ok pe acolo sa treaca.

#1994
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Noi din Kefalonia plecam direct spre casa, si din cate am calculat, daca luam Kefalonia (Sami) - Astakos (pleaca la 9:45) ajugem cu aproximativ 5h mai devreme acasa decat daca am lua Kefalonia (Poros) - Kilini (plecare la 12:45). Acesta este motivul pentru care o sa folosim Ionion Pelagos.

O sa sunam cu 1 saptamana inainte pentru a rezerva biletele (dus-intors), desi ma gandesc ca la inceput de septembrie nu o sa mai fie atat de aglomerat incat sa riscam sa nu prindem loc pentru masina.

Multumesc de info!

#1995
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 iseteqiube, on 12 august 2021 - 15:00, said:

Noi din Kefalonia
, desi ma gandesc ca la inceput de septembrie nu o sa mai fie atat de aglomerat incat sa riscam sa nu prindem loc pentru masina.
In conditiile date, covid, dar de obicei era full in septembrie.

#1996
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Anul trecut la plecare din Kefalonia ne-am decis in dimineata plecarii sa luam din Sami spre Patras.
Am ajuns cu 15 minute inaintea plecarii si am gasit si bilete si locuri.
Daca nu il prindeam mai erau variante: https://www.levantef....com/en/routes/
Acum depinde unde si cand vreti sa ajungeti.

#1997
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 Bosley, on 13 august 2021 - 15:31, said:

Anul trecut la plecare din Kefalonia ne-am decis in dimineata plecarii sa luam din Sami spre Patras.
Am ajuns cu 15 minute inaintea plecarii si am gasit si bilete si locuri.
Daca nu il prindeam mai erau variante: https://www.levantef....com/en/routes/
Acum depinde unde si cand vreti sa ajungeti.
Deja de ieri nu mai erau locuri pt masini pt data de 15, Sami-Astakos.

#1998
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
Eu cand va zic... haideți sa oprim discuțiile despre feribot mai ales ca avem un topic dedicat acestui lucru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate