Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2373 replies to this topic

#1999
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008
Vad ca e liniste...asa ca intreb si eu...a fost cineva la plaja asta? Kalamia - Lassi :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wUvdviU4eIA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2000
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Noi am fost si ne a placut muuult. :)

#2001
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
M-am reîntors în Kefalonia.

Aici e plaja Fteri. Cei mai bine cheltuiți 15 euro (dus-întors cu taxiboat).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B4VCljV8ap0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2002
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,516
  • Înscris: 21.10.2009
Cei care ati fost atat in Lefkada, cat si in Kefalonia, care dintre ele vi s-a parut mai frumoasa?

#2003
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View PostcrazyAlex, on 26 august 2021 - 19:15, said:

Aici e plaja Fteri. Cei mai bine cheltuiți 15 euro

Exact asa mi s a parut si mie. :)

Edited by camelia19, 26 August 2021 - 21:16.


#2004
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postlex2010, on 26 august 2021 - 20:17, said:

Cei care ati fost atat in Lefkada, cat si in Kefalonia, care dintre ele vi s-a parut mai frumoasa?
Dpmdv Kefalonia, dar este si mult mai mare. Eu am stat pe amandoua, recomand 4-5 zile Lefkada si cat se poate de mult pe Kefalonia.

#2005
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postlex2010, on 26 august 2021 - 20:17, said:

Cei care ati fost atat in Lefkada, cat si in Kefalonia, care dintre ele vi s-a parut mai frumoasa?

Si eu recomand la fel, 4-5 zile pe Lefkada si cat de multe pe Kefalonia. Kefalonia mi s-a parut peste Lefkada, din toate punctele de vedere (peisaje, drumuri, orase, plaje, atmosfera generala).

#2006
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Nu mă pronunț despre Kefalonia, fiindcă încă n-am ajuns, dar 4-5 zile în Lefkada sunt puține. Am deja 16 (în 2 sejururi), și m-aș mai duce.

Când îi va veni rândul voi aloca probabil vreo 12 zile Kefaloniei.

#2007
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostBrainie, on 27 august 2021 - 09:07, said:

Când îi va veni rândul voi aloca probabil vreo 120 zile Kefaloniei.
Posted Image

View PostBrainie, on 27 august 2021 - 09:07, said:

dar 4-5 zile în Lefkada sunt puține. Am deja 16 (în 2 sejururi), și m-aș mai duce.
Normal ca sunt putine, dar anul asta 4-5 zile Lefkada si + 7 zile pe Kefalonia, anul viitor la fel si tot nu te saturiPosted Image

Edited by cata, 27 August 2021 - 09:20.


#2008
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007

View Postlex2010, on 26 august 2021 - 20:17, said:

Cei care ati fost atat in Lefkada, cat si in Kefalonia, care dintre ele vi s-a parut mai frumoasa?

E greu să le compari. Și cu Thassos sau altă insulă, tot e greu să compari.

Majoritatea insulelor au minusuri și plusuri.

La prima vedere ar câstiga Kefalonia, dar față de Lefkada are și minusuri:

- mai greu de ajuns pe ea și mai scump (trebuie să iei feribotul)
- mai scumpă la cazare și masă.
- plajele mișto sunt distanțate între ele. Una e pe partea de vest, alta este pe penisnula Paliki, alta este pe partea de est, alta în partea de sud, alta în nord etc. Lefkada le are pe cele mai mișto pe partea de vest.

Cu minusuri și plusuri, mie mi-a plăcut mai mult Kefalonia, dar și Lefkada e tot pe acolo.

Într-un top 10 plaje, 5 plaje ar fi din Kefalonia și 5 din Lefkada. Aici contează mult gusturile.
Mie îmi place cel mai mult Fteri, dar Porto Katsiki mai mult decât Myrtos (mă refer când ajungi jos pe plajă, nu văzute de sus), Agiofili mai mult decât Petani, dar pe Antisamos m-am simțit cel mai bine tratat (loc de parcare gratuit, șezlong cu saltea, toaletă curată, restaurant decent, soarele nu-ți bate în față toată ziua, apă perfectă pentru snorkeling etc). Repet, contează mult gusturile.

Legat de snorkeling la Antisamos, a fost cam așa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JohZvoF4CxE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2009
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Kefalonia mai scumpă la cazare și masă? Te înșeli amarnic din păcate. Lefkada e mult mai scumpă si mult mai comercială ...

#2010
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Cu mențiunea că trebuie ajuns la ea cât mai de dimineață.

Pessada este din punctul meu de vedere a doua cea mai mișto plajă din Kefalonia.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P0dP69f8a8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2011
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Am revenit si noi de cateva zile din a patra vacanta in Kefalonia. Am preferat anul acesta sa alegem tot o destinatie cunoscuta fiindca nu am avut chef de nimic necunoscut si imprevizibil in contextul actual. Am mers la sigur, cum s-ar spune. In plus, este locul in care ne simtim cel mai bine de pana acum (chiar daca am vazut si locuri mai frumoase).
Ca diferenta fata de anii trecuti, cand alegeam cazare doar in Sami, anul acesta am stat primele 3 nopti langa Skala, in Katelios. In anii trecuti alegeam mai mult plajele cu pietre, din golfulete, desori mai greu accesibile; anul acesta "ne-am lenevit" un pic si la nisip, pe plaja Kaminia sau pe plaja din Skala, zona din capat.

Am si fost mai asezati si nedornici de plimbari fata de anii trecuti; nu am mai ajuns deloc pe Ainos sau in partea de sud, sud-vest, nu am mai coborat in Assos, nu am mai ajuns la Fteri sau Agia Chorgota, doua plaje preferate.

Am reusit insa sa admiram doua apusuri la Myrtos, doua rasarituri la Antisamos, sa facem un tur pe partea de est pana in Fiskardo si apoi coborat pe partea de vest.
Ne-am relaxat mai mult si ne-am plimbat mai putin.

Ce am remarcat foarte neplacut a fost numarul foarte mari de viespi de pe partea de est si de nord, nici cu crema nu ne puteam da, fiindca mai tare le atrageam. Pe plaja Ellenika de langa A. Efimia, una dintre preferatele noastre in ultima vreme, erau capcane din pet-uri mari pline cu sute de viespi cred, nu exagerez. Si eu, si sotul am fost intepati, iar la taverne ni s-a spus ca si ei sunt disperati, de obicei nu sunt chiar asa de multe.

Atmosfera generala parea mult mai animata decat anul trecut, desi numarul de turisti a fost foarte rezonabil pentru confortul nostru. Erau ceva urme de incendii in Katelios si pe drumul dintre Sami si Poros. Am prins si noi unul mic pe marginea drumului, la iesire din Sami, dar au venit repede pompierii si l-au stins.

Cam peste tot pe unde am mancat, am mancat bine; preturile sunt comparabile cu cele din anii trecuti, poate o idee mai mari si difera mult in functie de locatie la acelasi preparat. Noi am mancat si la taverne traditionale, si la taverne mai moderne, in functie de locul in care ne aflam si de ce review-uri mai gaseam.

Localnicii in schimb, mi s-au parut ceva mai obositi, mai blazati; nu stiu daca e normalul pentru finalul de sezon sau doar o consecinta a perioadei prin care trecem.

Si la dus (cu Ionian Lines), si la intors (cu Levante) s-au verificat amanuntit la urcarea pe ferry documentele de vaccinare/testare etc. de catre politia portuara. Mare diferenta fata de intrarea la Kulata, unde nu s-a uitat nimeni la absolut nimic.

#2012
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postelena_j, on 08 septembrie 2021 - 13:48, said:

Ce am remarcat foarte neplacut a fost numarul foarte mari de viespi de pe partea de est si de nord, nici cu crema nu ne puteam da, fiindca mai tare le atrageam.

Si noi am remarcat (si chiar am avut contact cu ele din pacate) anul asta viepsile din Kefalonia, mai multe decat in toate celelalte insule in care am fost pana acum. Pe Dafnoudi nu am putut sta deloc, desi am mers mult pe jos pana la acea plaja si am fi vrut sa ne racorim si odihnim putin, efectiv a fost imposibil. Pe Antisamos am vazut cateva, dar si pe drumuri erau multe, iar cand mergi cu moto in echipament de plaja e cam nasol...Frumoasa Skala si plaja aferenta, iar preferata mea din sud e Katelios, am fost singuri pe plaja aia toata ziua. :)

#2013
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Camelia, tot in nord m-a intepat pe mine, la Foki beach, s-a bagat sub rochie, nici nu stiu cum. Si eu ma umflu destul de tare la locul intepaturii. Am fost norocoasa, sotul a incasat doua lovituri :))).
La terase in unele locuri foloseau borcanele cu cafea macinata careia ii dadeau foc si le tineau cat de cat la distanta. Dar da, a fost foarte stresant. In sud am remarcat si eu mai putine sau, ma rog, rezonabile ca numar.

Legat de plaje, cu ani in urma nu imi placeau cele intinse si cu nisip, cred ca imi aminteau de litoralul nostru :)) si le preferam pe cele din golfulete linistite cu ape turcoaz, pietre si pini. Dar am inceput sa apreciem din nou marea intinsa, plajele cu nisip... si am gasit si la Skala, si la Kaminia, loc unde sa fim singuri pe o raza destul de mare.

#2014
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008

View PostcrazyAlex, on 26 august 2021 - 19:15, said:

M-am reîntors în Kefalonia.

Aici e plaja Fteri. Cei mai bine cheltuiți 15 euro (dus-întors cu taxiboat).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B4VCljV8ap0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Superb! Acum imi pare si mai rau ca nu i-am mai facut si noi o vizita.
Sa va fie de bine!

#2015
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
incerc sa rezerv o vacanta combinata Kefalonia si Zakynthos, insa presimt ca voi avea o problema cu feribotul intre cele doua insule
site-ul http://www.ionionpelagos.com/ e down

#2016
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
n ai nicio treaba
merge snur.testat personal.vacanta placuta. sper sa te intorci pana de 1 martie sa ne spui cum  a fost ca pe 7 plec si eu cu nevasta unui amic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate