Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2459 replies to this topic

#2449
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 23.01.2010
Sonic3R, in Grecia nu exista vignetta, se plateste taxa de drum la fiecare statie de taxare, cum ti s-a spus mai sus, adaug faptul ca se poate plati cu cardul la majoritatea.
Mancarea este excelenta, sunt mai multe taverne traditionale in care se mananca bine in Kefalonia, totul este sa citesti review-urile pe google maps inainte. Plajele sunt diverse, gasesti in urma mai multe postari cu recomandari, in functie de ce preferi.
Vacanta frumoasa!

#2450
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
Pentru cei ce mergi cu Ferry din Lefkada in Kefalonia...va rog sa va refaceți calculele, este foarte aglomerat până în Vasiliki mai ales la traversarea podului rabatabil .... circa 1 ora și 30 de minute azi in jurul orei 13.

Sincer ....avand in vedere perioada aglomerata...pe google maps când am ieșit de pe autostrada spre Lefkada îmi dădea un timp estimativ de 2 ore, tot în 2 ore pe autostrada eram la Patras + încă 1 ora până in Kilini...3 ore ...am făcut azi 3 ora jumătate până în Vasiliki. Trageți voi concluziile.

#2451
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
Apropo, azi feribotul de ora 10 către Kefalonia din Vasiliki...plin de români!

Îmi cam pare rău acum că și această insulă a devenit mai populară fata de acum  sa zicem 9/10 ani.

Îmi vine să șterg toate pozele și postările despre Kefalonia...

#2452
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 12.12.2006
Nu e vina ta, e natural ce se intampla. A crescut nivelul de trai in Romania, tot mai multi romani isi permit sa isi petreaca concediul in Grecia. Dupa ce au mers ani si ani in Thassos si Halkidiki, s-au saturat de ele si au luat-o inspre sud. Nu ca s-ar fi eliberat primele, au venit alte valuri.

Edited by mdt, 23 June 2024 - 09:34.


#2453
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 20.06.2005

 protecties, pe 23 iunie 2024 - 08:49, a scris:

Apropo, azi feribotul de ora 10 către Kefalonia din Vasiliki...plin de români!
Asa si … ? Cum ai ajuns si tu acolo de ce nu ar fi si alți români? Poate sint chiar ok o parte din ei, nu poți caracteriza omul după nație, fiecare are și uscaturi...

#2454
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
Am vrut să îți răspund mai dur dar mă abțin.

@mdt ai dreptate..

#2455
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 20.06.2005
Pai te rog sa răspunzi. Nu o sa ma deranjeze.

#2456
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic sa nu va mai raspundeti atata, cred ca s-a inteles de toate partile cine ce a vrut sa spuna.

@protecties concediu placut si hai cu vesti, eu imi fac planuri de Kefalonia pt la anul.

Daca ajungi cumva la Antisamos, m-ar interesa daca e in continuare plaja acoperita aproape complet de sezlonguri si daca e muzica sau liniste. Daca nu ajungi, nu-i problema.

Am mai vazut o chestie interesanta in peregrinarile mele virtuale pe insula (Google Maps sa traiasca), https://maps.app.goo...cTREzt6?g_st=ic
Ma tenteaza si asta sa o pun pe lista, la capitolul mancatorii pitoresti.

Edited by mdt, 23 June 2024 - 13:49.


#2457
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
Îți răspund așa!

Attached Files



#2458
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
A se observa că nu mai sunt șezlonguri la Myrtos...vedem daca o se ne plimbam pe insula atât de mult fiind cu doi pitici de data asta după noi.

Foarte ciudat, azi deși marea a fost liniștită, westferry a avut un tangaj destul de pronunțat și a fost plin, au rămas mașini în port pentru tura următoare.

Încercând cele 3 variante pentru a ajunge in Kefalonia, recomand Astakos și Kilini. Prin Lefkada doar daca dormiți o noapte în Vasiliki pentru a nu rămâne fără loc.

E cald acum, 40 de grade ...dar ziua este lungă și astfel se poate sta pe plaja la ora 21 in funcție de cum este poziționată fata de soare.

Kefalonia pare neschimbată, mai aerisită, mai liniștită, mai altfel..sper să rămână așa.



#2459
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 19.06.2018
Postez din Antisamos, e aproape acoperita dar ramane o zona destul de larga de cearceafuri.De fapt nu e atat de generoasa dar la ora asta, 11 05, sunt doar 5,6 umbrele Stau pe zona de sezlonguri de la Mojito se aude muzica dar foarte discret, deloc deranjant.

#2460
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 06.11.2008
Nu se aplică legea nouă cu care se lăudau grecii la începutul anului?

In Lourdata/Lourdas sunt zone cu șezlonguri dar și zona fără un 40/60 sa zicem. Apa este foarte caldă, puțin agitată, prețuri mai mari la mâncare. Motorina e la preț bun 1.68/69 ..la ultima vizită pe insula am băgat atat cu 2.50 euro cât și cu 2.20 euro.

Edited by protecties, 24 June 2024 - 13:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate