Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Alegere casti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3742 replies to this topic

#3601
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016
Pentru ca am o pereche de ATH-M50 pentru muzica si un Corsair H2100 wireless pentru jocuri. Mai vreau o pereche analogica ca sa am si analogic pentru gaming.

#3602
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Păi ce, Corsair H2100 sunt căşti 7.1? Posted Image  Nu vă mai lăsați păcaliți de marketing, dacă are două drivere este stereo ( ca este emulat de placa audio sa imite un 5.1/7.1, aia este o altă mâncare de peste...).

O cască 7.1 (real) nu prea are cum să fie analogică, pentru că ar trebui să aibă 4 jack-uri stereo, și eu nu am văzut așa ceva pana acum ( sau poate nu sunt eu la curent cu acest tip de cască... ). Sunt într-adevăr și căşti ''7.1 REAL'' care se conectează la portul usb ( digital ), cu placă de sunet integrată, dar și alea sunt o mare glumă din punctul meu de vedere...

În opinia mea, o pereche bună de căști stereo cu design acustic deschis + o placa de sunet buna ( sau un DAC extern ) este cea mai buna varianta pentru gaming.Posted Image

#3603
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
[ https://images.sonicelectronix.com/images/1286235/main/rz04-00600100-r3u1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.razerzon...razer-tiamat-71

:)

#3604
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Aceste casti cu multe difuzoare inghesuite unul langa altul reprezinta un experiment neureusit. Ca sa produca cum trebuie sunetul multicanal difuzoarele au nevoie de spatiu intre ele, nu le poti pune unul langa altul si in pozitii fortate dupa care sa te astepti sa se comporte ca un multicanal format din boxe pozitionate corect.

In al doilea rand acest tip de casca sacrifica avantajul primordial al unor casti, anume sa ai langa ureche un difuzor mare si cat mai calitativ, care sa lucreze in voie pentru producerea unui sunet corect. Ca sa incapa atatea difuzoare trebuie sa le faci mici...

#3605
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Mie-mi place asta cu "casti analogice". As fi curios sa vad si sa ascult niste casti digitale ,de exemplu.

#3606
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postrazor01, on 19 aprilie 2017 - 18:49, said:

Aceste casti cu multe difuzoare inghesuite unul langa altul reprezinta un experiment neureusit. Ca sa produca cum trebuie sunetul multicanal difuzoarele au nevoie de spatiu intre ele, nu le poti pune unul langa altul si in pozitii fortate dupa care sa te astepti sa se comporte ca un multicanal format din boxe pozitionate corect.

In al doilea rand acest tip de casca sacrifica avantajul primordial al unor casti, anume sa ai langa ureche un difuzor mare si cat mai calitativ, care sa lucreze in voie pentru producerea unui sunet corect. Ca sa incapa atatea difuzoare trebuie sa le faci mici...
Habar n-am.

Dar tu, cate casti precum cele postate de mine mai sus ai testat? :naughty:

ps. in gaming conteaza mai putin fidelitatea in sens muzical si mai mult efectul 3d pe cat posibil

#3607
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016

View Postedigee, on 19 aprilie 2017 - 23:35, said:

Mie-mi place asta cu "casti analogice". As fi curios sa vad si sa ascult niste casti digitale ,de exemplu.

Vrei sa faci misto dar nu stii cum? Care-i diferenta intre casti stereo pe mufa jack, pe USB sau pe wireless?

View Postalexx20alexx, on 19 aprilie 2017 - 17:50, said:

O cască 7.1 (real) nu prea are cum să fie analogică, pentru că ar trebui să aibă 4 jack-uri stereo, și eu nu am văzut așa ceva pana acum ( sau poate nu sunt eu la curent cu acest tip de cască... ).

Razer Tiamat 7.1, e pe piata de ceva vreme insa sunt putin peste buget.

#3608
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Daca as vrea sa fac misto fii sigur ca as sti cum ,pe indelete! BTW ,Pe aia cu wireles-ul ai nimerit-o bine.Posted Image
Am intrebat doar pt. a depasi o chestiune ce tine efectiv de necunoastere. Nu se folosesc astfel de termeni la casti ,ca si la difuzoare. Ambele sunt niste simple traductoate ce transforma semnal electric in unde acustice. Daca nu scrie pe wiki atunci chiar logica elementara poate sa-ti spuna lucrul asta ,sau cunostintele dobandite la scoala ,daca s-a facut asa ceva.
Faptul ca accepta semnal analogic sau digital(castile) e cu totul alta problema ,nu se refera la tipul/caracterul castilor. Exista pe traseu un DAC/DAC+preamp/DSP unde intra semnalul. Acolo poti baga semnal digital dar castile in sine nu se numesc digitale indiferent daca vreun producator vrea sa pacaleasca publicul neavizat cu o asemenea denumire.
Ca fapt divers ,boxele Microlab Solo 9 nu se numesc boxe digitale ,desi primesc si semnal din surse digitale. La fel si Marantz PM 6006 nu e un amplificator digital ,desi are intrari digitale. Exista amplificatoare digitale dar aceasta caracteristica din descriere se foloseste la cu totul altceva (specifica un anumit principiu de functionare)  decat la tipul de semnal acceptat.

Edited by edigee, 20 April 2017 - 09:09.


#3609
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016
Bine, casti care sa functioneze cu semnal analogic atunci. Faci teoria batului de chibrit cu toate ca ai inteles de la inceput despre ce era vorba. Sa ma scuzi ca mi-a fost lene sa scriu toate alea si le-am prescurtat in analogic.

#3610
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostShadowBroker, on 20 aprilie 2017 - 01:35, said:

ps. in gaming conteaza mai putin fidelitatea in sens muzical si mai mult efectul 3d pe cat posibil

Complet fals, sunetul stereo al unor casti de calitate , cuplate la un DAC bun, este mult superior oricaror prostii de emulatii.
Si nu spun doar eu asta ci multa lume. Inclusiv cel care a implementat tehnologia DTS X pentru jocurile VR de pe PS4 explica acelasi lucru, ca o pereche de casti stereo le-a permis lui si echipei din care face parte sa construiasca aproape orice in materie de localizare a sunetului in spatiu.

Treaba cu cat de bine functioneaza sunetul stereo in jocuri tine exclusiv de cei care au implementat sunetul. Asadar la jocurile unde castile stereo nu localizeaza bine sunetul vorbim de incompetenta inginerilor care au implementat sunetul.

View PostStickyFingaz, on 20 aprilie 2017 - 09:21, said:

Faci teoria batului de chibrit cu toate ca ai inteles de la inceput despre ce era vorba

Nu e nicio teorie, toate castile sunt analogice, diferenta este ca unele vin cu placa de sunet atasata undeva, pe fir, in interiorul lor, altele vin fara placa de sunet.

Edited by razor01, 20 April 2017 - 10:25.


#3611
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
La 150 Euro mai bine încerci Beyerdynamic DT 990 PRO ( https://www.muziker....amic-dt-990-pro ) sau AKG K612PRO ( https://www.muziker.ro/akg-k612pro ) + un microfon. Sau la putin peste bugetul tău ai Audio-Technica ATH-AD700X ( https://www.muziker....nica-ath-ad700x ) si AKG K 702 ( https://www.muziker.ro/akg-k-702 ) + un microfon. Uită de acele căști fashion sclipicioase 5.1/7.1... Posted Image

De vizionat, poate iți este util:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VgTnJ3JQQ0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3fD-M1F6L4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexx20alexx, 20 April 2017 - 11:27.


#3612
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postalexx20alexx, on 20 aprilie 2017 - 11:18, said:

Audio-Technica ATH-AD700X

de curiozitate, cat de pretentioase la amplificare sunt castile din seria asta: 500, 700, 900?

#3613
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 17.02.2016

View Postalexx20alexx, on 20 aprilie 2017 - 11:18, said:

La 150 Euro mai bine încerci Beyerdynamic DT 990 PRO ( https://www.muziker....amic-dt-990-pro ) sau AKG K612PRO ( https://www.muziker.ro/akg-k612pro ) + un microfon.

Am deja ATH-M50, dar din cate tin minte driver-ul e de 40. Oricum nu mi se par extraordinare, le folosesc doar daca ascult muzica la calculator si la vizionat filme. H2100 are un zgomot de fond care de-abia se aude, care presupun ca e de la faptul ca are o gramada de parti electrice inauntru (baterie, receiver wi-fi, dac).
Sunt mai bune acestea doua decat ATH-M50?

#3614
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Sunt casti deschise, e cu totul alta mancare de peste decat ce ai tu.

#3615
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postrazor01, on 20 aprilie 2017 - 12:09, said:

de curiozitate, cat de pretentioase la amplificare sunt castile din seria asta: 500, 700, 900?

Sunt căști foarte eficiente, scalează binișor pe un AMP/DAC de calitate, dar sună senzațional și direct dintr-un smartphone/laptop. Eu am deținut Audio-Technica ATH-AD700X și mi-au plăcut foarte mult, după ce le-am vândut le-am cam dus lipsa, ba chiar mă bătea gândul sa cumpăr ATH-AD1000X ( dar din păcate la noi în tară sunt la un preț exagerat de mare... ). Dacă bass-ul nu este o prioritate pentru tine, dar vrei un soundstage uriaș și o imagine foarte bună, atunci ATH-AD500X/ AD700X/ AD900X sunt o variantă foarte bună pentru tine, chiar sunt niște căști deosebite, captivante.

View PostStickyFingaz, on 20 aprilie 2017 - 12:17, said:

Sunt mai bune acestea doua decat ATH-M50?

ATH-M50 duc lipsa fix de ce ai tu neapărată nevoie în gaming, și anume, nu au soundstage mare și imagine 3D bună. Niște căști deschise stau mult mai bine la aceste capitole, dar o sa iți cam lipsească probabil efectele sonore de frecventa joasa în schimb, care nu o să mai fie așa accentuate ( exploziile, de exemplu ). Posted Image

Edited by alexx20alexx, 20 April 2017 - 12:39.


#3616
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu ma gândisem la 1000X, pe Amazon sunt 270 dolari, mai adaug 20% TVA, ajung undeva pana in 1500 lei, adica ceva mai mult decat costa aici Sennheiser HD 600. Am banuiala ca la soundstage 1000X sta ceva mai bine.

#3617
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Da, fără doar şi poate, HD600 au o scenă micuţă ( pentru nişte căşti deschise ), dar cu imagine bună. ATH-AD1000X au scenă multicel mai mare, și asta fără să afecteze imaginea. Mai interesant este ca AD700X si AD900X au un soundstage chiar mai mare, și asta se trage probabil de la poziționarea driverelor care sunt mai înclinate, pentru a da senzația ca sunetul vine de undeva din fată. Posted Image

HD600 pe de altă parte sună mai natural, în opinia mea, ''timbrul vocal'' este redat mai bine, mai apropiat de realitate.

Edited by alexx20alexx, 20 April 2017 - 13:00.


#3618
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Varianta optima este sa le cumperi pe toate si sa le asculti pe rand , mai ramane doar problema banilor Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate