Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 "Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Mie imi/ tie iti...

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
FozoliF

FozoliF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.04.2006
Sunt in regula constructiile de tipul:

1)Mie mi se pare;
2)Mie imi scapa;
3)Tie iti place?

Nu e mai simplu si mai natural: Mi se pare;Imi scapa;Iti place?

Rog sa ma lamureasca careva si pe mine!

#2
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View PostFozoliF, on Jun 8 2007, 01:16, said:

Sunt in regula constructiile de tipul:

1)Mie mi se pare;
2)Mie imi scapa;
3)Tie iti place?

Nu e mai simplu si mai natural: Mi se pare;Imi scapa;Iti place?

Rog sa ma lamureasca careva si pe mine!
Era alt topic deschis pentru asta, dar daca tot ai deschis unul nou, am sa-ti raspund aici.
E mai simplu, dar daca vrei sa personalizezi / accentuezi ca e doar parerea ta , folosesti constructiile din primele exemple (ambele sunt corecte oricum ).
Spre exemplu: Cutare carte imi place [mie]. Tie ti se pare intersanta? sau
X: Nu imi amintesc orasul in care s-a nascut Shakespeare
Y: [Asta stiu], dar mie imi scapa anii intre care a trait.

#3
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Desi au acelasi sens, este o diferenta de nuanta, de tonalitate; de fapt, este vorba de a accentua ideea ca TU esti cel care simte, gandeste, proceseaza intr-un anumit fel o stiuatie, un eveniment, etc. Ca si in ultima constructie folosita de tine. Mai simplu era sa spui:  Rog sa ma lamureasca cineva, dar ai preferat sa adaugi "si pe mine", "si"-ul induce o mica tensiune cerintei tale, ca si cand ar fi imperativa.
Asta cred eu*. :P

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Rog sa ma lamureasca careva si pe mine!
lasand asta la o parte, eu cred ca are la baza constructia originara din franceza, "Moi, je croix que"
sau "Toi, tu croix quoi de ca ? "

#5
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postspare-me, on Jun 8 2007, 01:37, said:

lasand asta la o parte, eu cred ca are la baza constructia originara din franceza, "Moi, je croix que"
sau "Toi, tu croix quoi de ca ? "

Asta-mi aduce aminte de: [Auzi, dar] TU chiar crezi?

#6
FozoliF

FozoliF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.04.2006
Multam, "ca ca" a fost de la natura..:D

Cronica carcotasilor tot p'acolo e?

Edited by FozoliF, 08 June 2007 - 00:48.


#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu unul sustin si propun abolirea cacofoniei
suntem una dintre putinele tari, daca nu chiar singura, unde exista aceasta 'problema'
dupa parerea mea, aceasta asociere nu ar trebui sa fie rusinoasa si blamata atunci cand vine natural, fluent din vorbirea inerenta
una e sa spui "Ca cand o venit mama !" pentru ca e incorect gramatical, nu numai stilistic data fiind prezenta cacofoniei
si alta e sa spui  "El manca cartofi"
din moment ce el, efectiv manca, efectiv cartofi, de ce m-as feri ?
sa luam exemple ca "Finish it !"; "La mer de nos anciens !" si ma rog...in fiecare limba e imposibil sa nu existe asocieri
dar numai romanii braveaza si se considera destepti atunci cand evita "cacofonia"
care sa nu uitam e valabila si pentru alte asocieri gen "la latina " "hai sa sapam !" etc...
parerea voastra care e?

#8
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
Ca suna naspa biserica catolica si orice constructie in care se succed doi de "ca"  fara sa existe si o alta consoana in aceeasi silaba cu al doilea "ca". Semicacofoniile sunt ok :)
In franceza nu exista cacofonii, dar multi (francezi) evita constructii gen cent cendriers.

#9
Quix

Quix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.03.2007

View Postspare-me, on Jun 7 2007, 23:37, said:

lasand asta la o parte, eu cred ca are la baza constructia originara din franceza, "Moi, je croix que"
sau "Toi, tu croix quoi de ca ? "


Je crois que...
Tu crois que...

Qu'est-ce que tu crois de ca? :P

#10
FozoliF

FozoliF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.04.2006

View Postspare-me, on Jun 8 2007, 00:59, said:

eu unul sustin si propun abolirea cacofoniei

Nu am inteles-o exact si nici n-am gasit o explicatie suficient de bine argumentata care sa ma conduca la evitarea ei. Probabil tine de simturi, tine de evidenta. Nu stiu daca e bine sa ne construim propozitiile cu sabia lu' Damocles deasupra crestetului da' e bine sa existe si "fineturi" de genu' asta.  Acum daca totul ar fi simplu si coerent n-am mai rade unii de altii, nu am mai incerca sa ne diferentiem de gloata, nu ne-am mai bucura de competitia pentru o pozitie sociala cat mai inalta..fie si dpdv cultural.

#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbeaucafea, on Jun 8 2007, 02:30, said:

Ca suna naspa biserica catolica si orice constructie in care se succed doi de "ca"  fara sa existe si o alta consoana in aceeasi silaba cu al doilea "ca".


la "biserica catolica" e greu spre imposibil de gasit sinonime pentru a o evita. (si deja-i clasica - sau cel putin asa am invatat-o eu in copilarie, ca fiind una din cele 3 cacofonii acceptate, alaturi de "tactica cavaleriei" si "Ion Luca Caragiale"). dar eu mor de ras cand trec pe langa vreo filiala de la "banca carpatica" :D ce dracu, cand ti-o botezi cu mana ta chiar nu poti gasi ceva care sa nu-i lipeasca pe cei doi "ca"? "r"-ul din a doua silaba nu m-ajuta :)

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si banca comerciala e mai breaza ? :)

#13
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Nici mie nu mi se pare mare schemă cacofonia și nu încerc s-o evit, ba dimpotrivă, dacă îmi vine vreuna-n cap o folosesc cu încredere.  Cred că singura utilitate a cacofoniei în română e să le dea de lucru traducătorilor profesioniști, care răsucesc fraze în fel și chip pentru a o evita :D

#14
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Postmianna, on Jun 8 2007, 02:44, said:

la "biserica catolica" e greu spre imposibil de gasit sinonime pentru a o evita. (si deja-i clasica - sau cel putin asa am invatat-o eu in copilarie, ca fiind una din cele 3 cacofonii acceptate, alaturi de "tactica cavaleriei" si "Ion Luca Caragiale"). dar eu mor de ras cand trec pe langa vreo filiala de la "banca carpatica" :D ce dracu, cand ti-o botezi cu mana ta chiar nu poti gasi ceva care sa nu-i lipeasca pe cei doi "ca"? "r"-ul din a doua silaba nu m-ajuta :)
:) Stiu ca este acceptata, la fel am invatat si eu, dar to naspa suna.
Banca comericala e ceva mai bine, macar n-ai doi de "ca"

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,104
  • Înscris: 07.07.2006
Da, nici eu nu ma feresc de cacofonii, ba chiar mi se pare penibila fuga de ele si duc o lupta asidua cu alde "nu merge ca e cacofonie", "ca virgula calu" etc., explicindu-le ca cacofonia nu e semn de analfabetism, si nici ceva ilegal dpdv gramatical. Culmea e ca nu ma crede nimeni, cica in cartile de gramatica scrie ca nu e buna! E de evitat, pe cit posibil, dar nu ilegala. Si nici nu merita sa iti scrintesti logica cautind o fraza pe linga.

Din ciclul de mai sus, mi se pare exagerata si formularea (de regula manelistica) "mi-ai luat inima mea", desi, ca si "ti-am dat inima mea", ar putea fi OK, pentru ca puteam sa-ti dau inima lui, sau a ei (desi e cam horror).

In schimb nu stiu cit de corect e (pe mine ma zgiriie) "vi-o prezint pe fata mea" (vezi Partizan - Fata mea este model/ o cheama Coco Chanel/ e fata de colonel etc.). N-ar trebui sa fie "v-o prezint etc."?

#16
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Postabancor, on Jun 13 2007, 17:04, said:

Din ciclul de mai sus, mi se pare exagerata si formularea (de regula manelistica) "mi-ai luat inima mea", desi, ca si "ti-am dat inima mea", ar putea fi OK, pentru ca puteam sa-ti dau inima lui, sau a ei (desi e cam horror).
Tinde sa fie pleonasm, dat fiind ca nu prea poti sa dai inima altcuiva

In schimb nu stiu cit de corect e (pe mine ma zgiriie) "vi-o prezint pe fata mea" (vezi Partizan - Fata mea este model/ o cheama Coco Chanel/ e fata de colonel etc.). N-ar trebui sa fie "v-o prezint etc."?
Nu e corect :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate