Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros
 

Alarma DSC

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#199
remusanu

remusanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.04.2010
Nu vreau neaparat, vroiam sa ii inseriez si doar asa stiu sa ii leg Seol....

Doar asa stii sa leg un senzor eol....., dar trebuie sa inseriez vreo 2 3 ca numai am zone libere...

#200
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Leaga-i folosind doar NC si C, ca si in figura de mai jos: La fel poti inseria si sabotajul (T1 si T2)

Attached Files



#201
remusanu

remusanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.04.2010
Salut, multumesc Mateus am reusit sa leg senzorii de caldura...un pic mi-au dat bataie de cap... ca ii tot vedea ca si zona deschisa centrala dar am schimbat atributul zonelor iN normaly closed loop si nu am mai avut zone deschise, mai trebuie sa ii testez cu o sursa de caldura.  
Buton de panica il leg? normal inchis ? Trebuie sa ii pun ceva rezistenta ? (Cum il programez ca si zona....ca nu imi dau seama)?
Si mai am o intrebare :
Pe tastatura la *2 am mesaj general ssystem sv.... oare poate fi din cauza ca initial nu am inrolat bine tastatura(o tot puneaM tastatura globala)... in dls imi apar 2 tasturi...



#202
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Butonul de panica il legi normal inchis, cu rezistenta la fel ca senzorii de rmiscare si il programezi de tip [16].
In legatura cu defectiuea de la *2 (General System Supervisory) adica Defectiune generala de supraveghere
si inseamna ca unitatea nu poate comunica cu unul din modulele conectate la magistrala de comunicare (adica
tastatura de care vorbesti). In acest caz trebuie resetata supravegherea modulelor. Resetarea se face intrand
in modul de programare la sectiunea [902]. Dupa resetare, unitatea va cunoaste si va supraveghea doar modulele
conectate la sistem.

#203
byronero

byronero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.02.2008

 mateus13, on 25 septembrie 2015 - 20:39, said:

Butonul de panica il legi normal inchis, cu rezistenta la fel ca senzorii de rmiscare si il programezi de tip [16].
In legatura cu defectiuea de la *2 (General System Supervisory) adica Defectiune generala de supraveghere
si inseamna ca unitatea nu poate comunica cu unul din modulele conectate la magistrala de comunicare (adica
tastatura de care vorbesti). In acest caz trebuie resetata supravegherea modulelor. Resetarea se face intrand
in modul de programare la sectiunea [902]. Dupa resetare, unitatea va cunoaste si va supraveghea doar modulele
conectate la sistem.
ma intereseaza cineva sa mi lege o sirena exterioara la un dsc 585 si sa o reprogrameze !

#204
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
N-ai ce programa la ea din cate tin mine ...
Se leaga asa:
in centrala ................................. in sirena
- AUX ......................................... MASA (ai un semn de masa .... prima sau ultima borna in functie din ce parte incepi ... e langa celelalte oricum)
+BELL ....................................... +N
-BELL ......................................... A

Si nu uita de o rezistenta de 1K intre +BELL si -BELL

Mai asteapta si alte confirmari poate am gresit eu ceva

Edited by 0absolut, 12 November 2015 - 21:43.


#205
pretorian

pretorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.02.2004
Am o centrala pc585 instalata la un prieten si ma rugat sa o leg la linia telefonica,el este client rcs si are un modem de cablu optic marca ZTE,
am configurat centrala asa a scris user-ul mateus13 si nimic,centrala cupleaza releul dar apelul telefonic nu se face.
Am legat atunci un modem orange huawei 960 care are si linie telefonica in locul celui zte si surpriza acesta apeleaza fara probleme.
Am chemat echipa de interventie de la rcs dar nu au fost in stare sa faca nimic decat sa dea vina pe lungimea de aproximativ 25 de metri de la modem la centrala,
lungime care nu a fost nici o problema pentru modemul orange.
A mai intalnit cineva o astfel de situatie?
Multumesc.

#206
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Unele modemuri care folosesc reteaua RDS-RCS, au nevoie de un filtru pentru conectarea liniei telefonice la comunicatorul telefonic de pe placa unitatii de
alarma, altfel acesta nu recunoaste tonul liniei si nu poate efectua apelul. Acest filtru are rolul de a separa semnalele de date si voce.

#207
pretorian

pretorian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.02.2004
Centrala 585 a fost conectata direct la mufa de telefon a modemului zte.Oricum rcs nu foloseste asa ceva deoarece nu da date prin mufa de telefon.

#208
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Buna ziua.
Inrolare zona la tastatura
1 introducere tastatura in sistem *8 CI 000 0 ,aici default 11 pentru taste LED si 18 pentru cele LCD 1 este partiti si 1 sau 8 slotul adica locul ocupat in sistem
2 intru  la 020 si acolo la slotul respectiv se introduce nr zonei pe care doresc sa o folosesc ex: daca zona este 8 la tastele LED la slotul 1 scriu 08,daca este tasta LCD cu Z in "coada"(doar cele cu Z suporta zona cablata pe acestea) la slotul 8 scriu 08,
3 definesc zona la 001 ,de obicei 01 adica intirziata  *8 ci 001 zonele
4 asignez zonele la partitii *8 ci 202 sau 203 si acolo aprind zonele folosite
ETC
Procedura este corecta!!!! ?special zona 020!!!
Cablarea senzorului de pe tastatura este la fel ca si la zonele din centrala?NC,EOL,
Daca zona de pe tastatura o pun spre exemplu 03 zona de pe centrala 03 mai trebuie strapata cu rezistor 5K6??
Un apelator GSM simplu fara SMS ,doar apelare la efractie ?

Cu  respect

Edited by aghet, 29 November 2015 - 10:41.


#209
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Aproximativ e bine, dar daca vrei sa sti procedura exacta, spune ce unitate folosesti, cate tastaturi si ce model, cati senzori ai legati
pe unitate, si ce zona vrei sa fie zona de tastatura.

#210
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
LA MULTI ANI ROMANIA!
Multumesc de raspuns. Centrala DSC 1616 tastatura PK5500Z . Zona de intrare cu PIR.
Zona 2 am atribuit tastaturii la slotul 8 am scris 02 ,am lasat zona 2 fara strap 5K6 am programat la 005 timpii de intrare/ iesire
FOARTE important: dupa toate setarile se  intra in 902 si se asteapta 1-2 minute (fara aceasta procedura ai senzatia ca zona nu functioneaza--lectii invatate!!!)
Am apelator GSM B-TEL 120; la centrala, care setare trebuie sa o fac? -doresc sa nu ma sune si la armare!.
Am comfirmat cu tasta 1 sau am inchis -cam asa am rezolvat eu problema.
Cu respect.

#211
NickMihai

NickMihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.08.2003
Salut,

Am un Paradox spectra 1727 si am o problema destul de ciudata.

De cand mi-am portat mobilul din vodafone in orange nu mai suna telefonul cand este vreo alarma.

Alarma comunica prin RDS dar a funtionat perfect pana sa imi portez nr-ul din vdf in orange.
Am pus un alt tel pe vodafone, neportat si suna la alarma.

O fi vreo problema din cauza acelor piuituri care le da reteaua de tel mobila cand incearca sa sune centrala de alarma?
Inca ceva, daca suni de pe vdf pe tel orange portat din vdf iti da acele trei bipuri inainte sa sune,
dar daca suni pe acelasi numar portat din vdf in orange de pe linia de RDS
(prin care comunica si centrala de alarma) da acele piuituri de 2 ori, unul dupa altul si dupa aceea suna.

Ma gandesc ca centrala o detecta ton de ocupat si decupleaza comunicatia in momentul in care "aude" acele piuituri de "portare"?! Alta explicatie nu am gasit.

Se poate face ceva in conditiile de fata? Adica sa nu schimb operatorii de telefonie, sa trec pe vdf din cauza asta sau mai stiu eu ce idei cretze?

V-ati mai lovit de problema asta ciudata?

Multumesc!

#212
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Incearca in sectiunea 077 (answer machine override delay) care defaul e pus pe disabled,  sa introduci minim 010 (10 sec.) sau
chiar mai mult. Mai vezi in sectiunea 135, Pulse ratio  tasta 5 sa fie ON.

#213
NickMihai

NickMihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.08.2003
Mersi frumos mateus13, incerc asta seara si am sa te anunt.

#214
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Vezi ca unitatea ta nu este Spectra 1727 ci 1728. Chiar sunt curios sa-mi spui exact ce scrie pe placa unitatii, inclusiv ce versiune este.

#215
NickMihai

NickMihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.08.2003
Salutare,

Intr-adevar este 1728 dar nu despre ea este vorba. Mai am o alta ESPRIT 748, cu ea am problema semnalata mai sus. M-am uitat pe manual dar sunt total bulversat, nu am gasit mare lucru.

la answering machine am ceva cu un soft pe pc al paradox-ului si e ceva de genul sa dezactivez answ machine si sa il pun printr-un soft pe pc, etc. Sunt total bulversat. Treaba cu pulse ratio nu am gasit-o.

Daca nu ai manualul pot sa urc aici, am si manualul instalatorului si de utilizare.

Deci este vorba depre cealalta centrala a mea: ESPRIT 748.

Mersi!

#216
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
La Esprit reprogrameaza nr. de telefon, nr. de acount si formatul de comunicare dupa cum urmeaza:
[Enter]+[cod instal]+[7]+[0][4]+[numar telefon cu prefix]+[TBL][TBL]+ [ENTER] +[0][6]+[numar telefon din nou]+
+[TBL][TBL]+[Enter][Clear][Clear] Atentie nr. de telefon trebuie sa fie din 10 cifre.
[Enter]+[ cod instal]+[7]+[0][8]+[1][2][3][4][1][2][3][4]+[Enter][Clear][Clear]
[Enter]+[cod instal]+[7]+[0][9]+[2ND][2ND]+[4][4]+[TBL][TBL]+[2ND][2ND]+[Enter]+[Clear][Clear]


  

Edited by mateus13, 24 February 2016 - 17:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate