Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Alarma DSC

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#181
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 25.11.2004
Ok, eu am desfacut doar cateva sirene si cum  aveau intrarea de service am presupus toate au .
Oricum am mai invatat ceva.Posted Image

#182
Jorgensen

Jorgensen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.09.2011

View Postmateus13, on 24 august 2015 - 17:25, said:

Sirenele DSC vor suna intodeauna cand le desfaci. Deschide sirena, scoate-i bornele de acumulator si apoi deconecteaza firul de +12V din unitatea de alarma care
alimenteaza sirena (nu din sirena). Pui acumulatorul nou, inchizi cutia sirenei si apoi conectezi inapoi firul de +12V pe care l-ai desfacut din unitatea de alarma.

Multumesc.
Pai in cazul asta, desfac capacul sirenei, ea va suna... ii scot bornele de la acumulator si il schimb repede. Ea va suna maxim un minut cat eu montez acumulatorul nou.
Ce rost mai are sa mai scot firul de 12v de la unitatea centrala?

#183
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Daca ii scoti acumulatorul sirena trebuie reinitializata, vei vedea cum face dupa ce-i pui acumulatorul nou, daca faci cum ti-am zis.

#184
Jorgensen

Jorgensen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.09.2011

View Postmateus13, on 24 august 2015 - 18:55, said:

Daca ii scoti acumulatorul sirena trebuie reinitializata, vei vedea cum face dupa ce-i pui acumulatorul nou, daca faci cum ti-am zis.

Aha, acum am inteles si iti multumesc pentru raspunsuri.
Eu sunt ca tiganul, nu mai scapi de mine; te rog inca o intrebare: vreau sa schimb acumulatorul si la unitatea centrala. Se schimba normal? Sau si aici sunt cativa pasi care trebuiesc respectati.
Daca da, ce ar trebui sa fac?
Multumesc anticipat.

#185
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
In unitate acumulatorul il schimbi normal.

#186
Jorgensen

Jorgensen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.09.2011

View Postmateus13, on 25 august 2015 - 04:27, said:

In unitate acumulatorul il schimbi normal.

cu ajutorul vostru,am reusit sa schimb ambii acumulatori de la alarma si va multumesc...

#187
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006
Buna ziua,

Am instalata o alarma DSC  PC 585 de vreo 4 ani si a functionat fara probleme pana acum.
Saptamana trecuta am observat ca becul rosu de sub sirena ramane aprins continuu (pana acum se aprindeau intermitent doua becuri, stanga-dreapta).
Ieri am facut un test de sirena si suna foarte anemic.
Stie cineva ce test as putea face pentru a afla care este problema?

Multumesc.

#188
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu ai specificat ce model de sirena folosesti, dar oricum nu poti sa faci tu vreun test anume
pentru a vedea cauza exacta a problemei. Unele sirene au o iesire speciala de "Report". Prin
monitorizarea acestei iesiri, unitatea de alarma poate trimite o informatie de “defect” dispeceratului
de monitorizare al sistemului de alarma, daca aceasta este monitorizata non-stop de catre o statie
de monitorizare si interventie.
Dupa cele spuse de tine cel mai probabil acumulatorul din sirena pare a fi descarcat sau cel putin
sub limita normala de functionare.
Din cate stiu eu semnalizarea acustica si vizuala a defectelor la sirena PS128, este urmatoarea:
Arderea becului din sirena este indicat ca defect, printr-un sunet cu ton tipic, in timp ce
defectiunea la difuzorul sirenei este indicat visual de catre lampa prin clipiri successive cu
durata fixa. Defectul de acumulator este indicat printr-o combinatie a acestor moduri (visual si sonor).
La alte modele de sirene, aceste semnalizari pot fi diferite.

#189
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006
Merci de raspuns.
O sa incerc sa schimb acumulatorul de la sirena cu cel din UC.
Totusi daca e alimentata nu ar trebui sa functioneze si cu un acumulator slab?
Am atasat si o poza cu sirena (se vede lampa din mijloc care e aprinsa tot timpul).

Attached Files


Edited by dan_tm, 03 September 2015 - 04:59.


#190
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Din poza atasata se pare ca sirena ta este modelul PNI S002. Din pacate in manualul de utilizare al acesteia nu sunt specificate tipurile de defectiuni sau
afisarea acestora.. Despre acumulator scrie doar ca daca tensiunea acestuia scade sub 8V, sirena nu mai functioneaza. Oricum are un consum mare in
stare de alarma, de 1,8A asa ca n-ar fi de mirare ca acumulatorul sa fie cauza problemei.

#191
remusanu

remusanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.04.2010
Salut,
am nevoie de o informatie:
1. cum leg efectiv o linie telefonica de rds la o centrala 1404- stiu ca intru cu doua fire pe tip si ring si ies din t-1 si r-1 si intru in aparatul telefonic... o priza....in manual se face referire la priza RJ-31x - la noi exista asa ceva ?? daca exista ar fi indicat sa am un cablu telefonic cu 4 fire nu? (cele doua fire care intra si ies au polaritate ?? trebuie sa respect vreo ordine) ?
va multumesc

#192
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu conteaza polaritatea firelor, daca vrei sa folosesti un conector RJ31X, poti lega firele dupa schita de mai jos:
Totodata firele de la linia telefonica se pot lega si in paralel pe bornele Ring si Tip ale unitatii de alarma, atat doar ca in acest caz
daca telefonul este ocupat in momentul in care alarma vrea sa transmita ceva, nu o va putea face.

Attached Files

  • Attached File  tel.jpg   126.34K   74 downloads


#193
remusanu

remusanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.04.2010
Salut multumesc mateus13, se pare ca tu esti d-nul profesor aici....,
Mai am 3 intrebari
1. cum leg in serie 3 senzori deol de la dsc ? in prezent fiecare ii legat (T2-com), (T1-nc 5,6 k) (nc-c 5,6 k) c -zona)
2. cum leg detector de caldura 601 de la bentel cu soclu mub rv ? eu ma gandeam asa L la - aux si L1 la PGM2 iar L2 si M pe o zona ?
3. cum leg detector de caldura IN 323-4 tot pe pgm2 si pe o zona....?
PGM2 o sa fie pt reset
multumesc anticipat

#194
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
1, Daca te referi la 3 senzori DEOL pe aceiasi zona, ai o schita in atasament.
2. E ok.
3. Pentru IN 323-4, acesta poate fi legat direct pe o zona, are 2 fire de alimentare si 2 pentru comun si zona (selectezi din jumperul de sub
capacul detectorului NC sau NO, ce vrei tu). Dac vrei sa folosesti pgm2 pentru reset, ai nevoie de un releu cu NC pe care il alimentezi de
la +AUX si PGM2, la comunul releului duci -AUX care prin borna NC a releului alimenteaza detectorul de fum impreuna cu un +AUX, iar
in cazul aclansarii PGM2 acesta taie prin releu alimentarea detectorului de fum. Daca n-ai inteles iti fac si o schita.

Attached Files


Edited by mateus13, 18 September 2015 - 05:16.


#195
remusanu

remusanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.04.2010
Multumesc de raspuns, mai am o curiozitate... legarea in serie a 2...3 senzori Seol legati nc - com ; c -5.6km -no-z.
Multumesc

#196
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu prea inteleg ce anume vrei sa zici cu "legarea in serie a 2...3 senzori Seol legati nc - com ; c -5.6km -no-z". Daca folosesti NO la un senzor,
pentru legarea mai multora pe aceiasi zona, acestia se leaga in paralel, nu se inseriaza. Cel mult daca vrei sa-i legi ne-aparat in serie, la ceilalti nu
mai poti folosii NO, numai bornele NC si C.

#197
remusanu

remusanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.04.2010
Pai ma gandeam ca standard de securitate senzorii de miscare nu se leaga in paraelel... atunci eu daca insist la ii leg in serie ....primul senzor il leg  asa  NC la COM ;  intre C si NO o rezistenta de 5.6km iar din NO ma duc in NC -ul de la al doilea senzor iar din NO de la al doilea senzor ma duc in zona de la centrala sau in NC de la a treilea senzor(daca mai pun senzor) si la la al doilea senzr pastrez rezistenta de 5,6 .... .
E mare prostie ce am scris mai sus...?
multumesc

#198
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Standardul de securitate zice ca fiecare senzor se leaga pe o zona diferita (ptr. a sti care dintre ei a declansat alarma, fie ea reala, fie falsa). Este
adevarat ca cu mici exceptii se permite conectarea a max. 2 senzori pe aceiasi zona (doar daca acestia se afla in aceiasi incapere), dar nu este
recomandat.  Acum sa revenim la problema ta. Daca  inseriezi cum ai spus mai sus, citez: " si la  al doilea senzr pastrez rezistenta de 5,6 .... ." ,
unitatea va vedea 5,6 + 5,6+ (5,6 al treilea senzor), crezi ca e bine 11,2 sau 15,8 ?  Eu nu prea cred. Daca nu pui rezistente in al doilea si al
treilea, cand nu exista miscare apare intrerupere prin NO, deci tot nu e bine.
Apropo, pana la urma nu inteleg de ce vrei sa folosesti neaparat si NO

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate