Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
prescriere datorii pariti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 

Alarma DSC

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#127
sergionel

sergionel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 29.03.2005
salut,

imi poate spune cineva daca este vreo diferenta intre linia telefonica romtelecom si cea de la rds legat de o alarma dsc? am portat o line de la rtlc la rds si acum am eroare de comunicare in urma introducerii codului de acces prea lent de catre cel care a intrat in casa. a inceput sa sune alarma, am dezactivat-o eu la 2-3 secunde mai tirziu,fiind in spatele persoanei care a gresit. nu m-a sunat pe telefon, dar in schimb mi s-a aprins triunghiul portocaliu. este eroare de comunicatie si bipaie intr-una la un interval de timp.i-am taiat 220v apoi i-am scos acumulatorul pentru a reseta acea eroare. (am mai resetat-o asa de 2 ori)momentan am plecat de la locatie.
pe linie am 45v la placa alarmei. este un dsc pc1832, despre care s-a mai discutat aici pentru programarea telefoanelor.

multumesc!

#128
techno7lines

techno7lines

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.08.2014
Pe linia RDS de regula vine si semnalu pentru internet;trebuie sa cauti un separator (distribuitor) care separa semnalul de internet de semnalul de telefon.te vei conecta la alarma de la separator,,TEL,,.Altfel nu se poate.

#129
sergionel

sergionel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 29.03.2005
asa era la romtelecom.pe 2 fire de la telefon venea si netul. la rds, am fibra optica, apoi vine ont-ul(o cutie) sau multimedia cum s-o mai numi, iar din el ies 2 fire pentru telefon si 4 pentru net.nu cred ca asta e explicatia. daca telefonul merge iar linia de la alarma e paralela pe telefon, stie ont-ul ca formeaza alarma sau telefonul? o sa mai incerc sa  declansez alarma si sa o las mai mult, apoi sa o dezarmez.revin maine cu amanunte.

multumesc!

#130
techno7lines

techno7lines

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.08.2014
Atentie,daca vrei sa ai comunicare corecta,lasa sa treaca complet timpul de armare si apoi dupa 1 secunda sau doua pti dezarma.Evenimentul trebuie sa fie transmis corect.Dar,...tu de ce legi alarma in paralel pe linia telefonica si de ce nu intri cu linia pe RING si TIP si sa iesi catre telefon prin RX,TX ?

#131
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Ptr. apelare pe mobil verificati ca formatul de comunicare (sectiunea 350) sa fie pe (05) = Pager,
sau (06) = Residential dial.
Daca se foloseste mai mult decat un nr. de tel. in sectiunea [351] trebuie bifat si [2].
A nu se uita de codurile de raportare la [32o] si [324], adica introducere date:
*8, cod instal., 320, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, ##
*8, cod instal., 324, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 ##
Este important ca timpul setat la intrare (Entry delay) plus Communication Delay, (acesta este setat la sectiunea [377] si este setat default la 30 sec.) sa nu depaseasca in total 60 sec.
Trebuie vazuta sectiunea [380] unde trebuie setat tipul liniei (DTMF= RDS), adica ON [3] si [4] si bine-nteles [1].
Foarte importante sunt si optiunile din sectiunea [702] Second International Option Code:
[1] ON:the communicator uses 33/67 make/break ratio when pulse dialing. OFF:the system uses 40/60 make/break ratio.
[2] ON: the system dials regardless of the presence of dial tone after the first attempt. OFF: the system dials only if dial tone is detected.
[3] ON: changes the Test Transmission Cycle Time to minutes. OFF: sends a Test Transmission after the programmed number of days.
[4] ON: the system accepts 1600Hz handshake pulse formats. OFF: the system accepts 1400Hz or 2300Hz handshakes.
[5] ON: the system generates a tone for 500mS every 2 seconds indicating digital equipment is making the call vs. a voice call.
OFF: the system does not generate a tone.
[6] ON: the tone generated (2100Hz.) indicates that digital equipment is making the call. OFF: the tone is 1300Hz.

In sectiunea [701] =  [1] ON: configures the system for 50Hz AC. OFF: configures the system for 60Hz AC.

PS. Am uitat de Account, la [310] puteti introduce de ex. 1234##.

Edited by mateus13, 25 February 2015 - 06:03.


#132
pasarel6969

pasarel6969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2009
Salut

Am si eu o intrebare poate ma ajuta cineva

Am o centrala DSC PC1832 si de ieri sirena de afara bipaie din ora in ora cate 1 bep asta cu sistemul dezarmat
Eu presupun ca e de la acumulator pe care nu l-am schimbat de 4 ani
Azi am cumpart unul nou si urmeaza sa il inlocuiesc

A mai patit cineva asta

A si inca ceva stie cineva cum pot anula din tastatura sirena de afara , adica sa o fac silentioasa .

Multumesc

#133
pasarel6969

pasarel6969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2009
Sau macar cu  sa procedez daca  nu se poate din tatatura sa anulez sirena efectiv

Multumesc

#134
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Sirena nu poate fi anulata din tastatura, decat cand suna in caz de alarma, prin introducerea codului, se dezarmeaza si se opreste
din sunat. Ca sa schimbi acumulatorul, trebuie sa o desfaci (mai mult ca sigur ca va incepe sa sune) scoti acumulatorul vechi si
apoi firul de alimentare (plusul). Mergi la unitatea centrala, desfaci si de acolo firele de alimentare AUX (+) si (-) si apoi conectezi
acumulatorul nou in sirena (va beep-ai si  va clipii becul), legi inapoi plusul din sirena si o inchizi la loc. Apoi reconectezi
alimentarea (AUX) in unitatea de alarma si GATA!
Spor la treaba.

Edited by mateus13, 26 February 2015 - 17:43.


#135
pasarel6969

pasarel6969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2009
Multumesc

Am reusit , cu zgomot dar am reusit

#136
pasarel6969

pasarel6969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2009
Inca o intrebare pentru ajutor

Tot la dsc pc1832 cu modul de comunicare gsm , as vrea sa ii schimb numerele de telefon setate la care trimite alarme . Am in el o cartela gsm abonament orange .
Stie cineva cum se poate asta ?

Sau in cazul in care vreau sa schimb cartela de la orange la vodafone de exemplu cum se poate reprograma

Multumesc

#137
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Ce model e comunicatorul?

#138
Jorgensen

Jorgensen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.09.2011
salutare,
vin cu o mare rugaminte: detin de vreo 7-8 ani alarma DSC PC 1565H-2P cu tastatura PC 1555RKZ, alarma care nu a fost prea folosita...Cei care mi-au instalat-o mi-au setatla tastatura 2 variante, 1- sa armez toata casa(toti cei 7 senzori sa fie activi) sau 2- sa armez doar parterul casei(doar cei 4 senzori de la parter activi).
rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum sa armez doar varianta 2, adica doar cei 4 senzori de la parter. datorita nefolosirii acestei optiuni, am uitat si nu mai am nici manual.
multumesc anticipat

#139
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Pentru a arma partitia 2 trebuie apasata tasta [2] lung si apoi introdus codul de acces. Ledul verde Ready sa fie obligatoriu aprins.

#140
Jorgensen

Jorgensen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.09.2011
mateus13- multumesc pentru ajutor insa, in momentul in care apas lung tasta 2, se armeaza automat toata casa.probabil ca asa a fost setata.

#141
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Atunci incearca cu 1 lung, nu stiu cum sunt setate partitile la tine.

#142
Jorgensen

Jorgensen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.09.2011
mateus13- am incercat si cu 1 lung si cu 3 lung si nu funtioneaza, insa observ ca am activat, fara sa vreau o setare care, in momentul in care trec pe langa senzori, imi declanseaza cateva piuituri in tastatura...cum sa fac sa anulez acum aceasta functie?

#143
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
cu [*][4], vezi ca optiunea sa activezi doar parterul poate fi setata doar pentru tastatura de la etaj

#144
Jorgensen

Jorgensen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.09.2011
da, am reusit cu * 4 nu mai piuie tastatura. multumesc.
in toata casa am o singura tastatura, la iesire....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate