Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 

Statie RADIO CB

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
myaadd

myaadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.12.2005
salut. am o danita 1240. e ok. 10 km in afara...
am o intrebare cu privire la difuzorul suplimentar ce se poate conecta la ea...
am o mufa ptr cel din interiorul auto si scrie 8 ohmi su unul pentru PA tot 8 ohmi.
daca leg ok la 8 ohmi, oare de cati watti pot fi difuzoarele?
ma puteti ajuta? merci.

#20
talpaiute

talpaiute

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.02.2009
imi place ideea si ce se vb aici dar eu am facut armata la radio morse am clasa 2 si sint tare curios de aceste chesti lucrez pe un sprinter pe care am un cb prezsident jonson 2 cu un amplif linear de  wat si cateodata cand e propagare cum merg mult prin tara am timp sa ascult si se aud multe , sa stiti ca ramai uimit, dac cineva poate sa imi dee niste sfaturi folositoare astept cu nerabdare!! stiu eu ceva sa am receptie buna ceva legat de atena
  sau alceva :D

#21
piticu'1980

piticu'1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 30.01.2007
Salut imi poate explica si mie cum se calibreaza o antena pentru un CB
Mulțumesc

#22
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Probabil ca nu ai citit cu atentie, cateva informatii gasesti aici
http://www.radioamat...view.php?id=281

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am incercat sa ascult si eu canalul 22 din CB. Eram cu XYL (sotia) + goanga de fimiu in masina, asa ca mi-a fost imposibil sa raman pe receptie mai mult de cateva minute. La maxim 3 cuvinte 10 p.....i@ f..ti, bagami-as...
Asa ca am ajuns sa ma gandesc ca unii care folosesc 145.350 MHz din YO3-adica Bucuresti- sunt copilasi inocenti, pt ca nu vorbesc chiar atat de murdar..
Plus ca unii sofer au amplificatoare cu care BUBUIE intr-o nesimtire ..
Un radioamator superpasionat mi-a zis ca in canalele superioare se poate face performanta, adica legaturi la distante mari (DX-uri) si ca oamenii de acolo folosesc un limbaj adecvat, adica cel putin politicos. Si trimit si QSL-uri (carti postale de confirmare a legaturilor), exact ca adevaratii radioamatori..
Din cate stiu in subforumul auto este o discutie extrem de animata -adica cu foarte multe pagini- despre CB...
talpaiute
Daca ti-a placut Morsele, vezi ca poti descarca free, moka si gratuit niste programe cu care sa te antrenezi. De ex Morse Runner sau RUFZ.
Ultimul soft se foloseste si la Campionatele Nationale. Sau Europene@Modiale, unde de ani buni forma in care se afla  echipa YO -adica a Romaniei- stabileste clasamentul si podiumul...
Chiar, la inceputul lui aprilie 2009 in YO3 se va desfasura Camp. National de Telegrafie Viteza, individual. Daca dta sau alt forumist va participa, sa imi scrie pe personala, poate ne intalnim pe acolo..
Nu, eu nu voi concura. Recunosc public ca am "ureche de tabla" si nu simt diferenta dintre alfa si zulu nici la 10 semne/minut. Asta e. CW-ul mi-e interzis..
Am intrat in amanunte pt ca de multa vreme ma intrebam de ce nu exista si in acest subforum si o sectiune dedicata radioamatorismului. Poate ca asa se va sparge gheata...
PS. Am un CB pe suflet, hi, hi. Adica datorita incurajarilor mele si-a depasit frica de examen si a devenit radioamator autorizat, are statie, antena etc si lucreaza in draci...
Si mai vreau sa corup tineretul, indiferent de varsta, hi, hi...

#24
yo4lhr

yo4lhr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.01.2009
Cine asculta 27,555 MHz LSB ?

#25
haimana

haimana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2009
salutare . am si eu o intrebare: am o statie cb pe turismul meu  midland alan 48 plus si o antena ml 145.sirio. la antena folosesc o membrana de cauciuc peste magnet pt a nu zgaria vopseaua. dauneaza planului de masa aceasta membrana? sau nu are importanta? mentionez ca antena nu am calibrat-o cu statia .trebuie facut asta nu? cand o folosesc ii aud pe colegii de trafic de la aprox 10 15 km dar cand emit ma aud la max 4  5 km. multumesc. astept ceva pareri.

#26
geruladacul

geruladacul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.12.2009
[quote name='Prien' date='26th February 2009, 08:37' post='6071462']
Am incercat sa ascult si eu canalul 22 din CB. Eram cu XYL (sotia) + goanga de fimiu in masina, asa ca mi-a fost imposibil sa raman pe receptie mai mult de cateva minute. La maxim 3 cuvinte 10 p.....i@ f..ti, bagami-as...


Eu tot cu familia calatoresc, dar mi-am luat o casca pentru alan 42multi. O tin in ureche, vorbesc in microfon cind e nevoie, are PTT la microfon. Recomand folosirea unor casti cu microfon, mai ales cind cei mici sunt si ei in masina.

#27
catalinas20

catalinas20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.12.2006
Eu tot cu familia calatoresc, dar mi-am luat o casca pentru alan 42multi. O tin in ureche, vorbesc in microfon cind e nevoie, are PTT la microfon. Recomand folosirea unor casti cu microfon, mai ales cind cei mici sunt si ei in masina.
[/quote]


Buna ziua! Ma puteti ajuta, va rog, cu detalii-link-poza ceva, cum arata astfel de casti? Conteaza model statie sau e de ajuns iesirea de tip "jack" 3,5"? Multumesc anticipat!

Edited by catalinas20, 15 April 2010 - 14:05.


#28
233dd010

233dd010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.08.2010

 yo4lhr, on 18th May 2009, 02:25, said:

Cine asculta 27,555 MHz LSB ?

mai nou, traficul se face USB
din ce in ce mai rar in LSB
dar si CW pe 27,500 fix


parerea mea ;)


 haimana, on 28th September 2009, 21:08, said:

salutare . am si eu o intrebare: am o statie cb pe turismul meu  midland alan 48 plus si o antena ml 145.sirio. la antena folosesc o membrana de cauciuc peste magnet pt a nu zgaria vopseaua. dauneaza planului de masa aceasta membrana? sau nu are importanta? mentionez ca antena nu am calibrat-o cu statia .trebuie facut asta nu? cand o folosesc ii aud pe colegii de trafic de la aprox 10 15 km dar cand emit ma aud la max 4  5 km. multumesc. astept ceva pareri.

salutare

Planu` de masa n`are nicio legatura cu membrana de cauciuc sau cu magnetu` lu` suportu`.
Planul de masa (cel de-al doi-lea pol) se formeaza din cauza reactantelor capacitive ce apar intre tresa cablului coaxial si caroseria lu` masina (era sa scriu caruta  :thumbup:  dar ma gandeam la mine)
Pentru a avea "performante" trebe musai sa calibrezi antena (frecventa de rezonanta a antenei sa fie frecventa de lucru - doar asa intreaga energie va fi radiata, ma rog, scazand randamentul antenei si swr-ul)
Vad ca ai o antena ML145. Ai 200-300 W la emisie?
Cam asta este


Parerea mea ;)

Edited by 233dd010, 17 August 2010 - 09:01.


#29
233dd010

233dd010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.08.2010

 wolf_florin, on 23rd November 2010, 00:04, said:

Noroc' ma declar multumit de statia cb tti550 , am antena mica , bate la 5 km in oras!
As vrea sa -i pun un amplificator, ce parere aveti?  Se mareste distanta pana la 10 km ?

salut

buna statia, ieftina si buna

daca vrei un amplificator, verifica mai intai daca antena poate suporta (in regim continuu) puterea maxima debitata de amplificator

daca da, este de preferat un amplificator de putere dar care sa aiba si amplificator la receptie (ceva de genul KL 200/P sau altele) deoarece s-ar putea sa ai surpriza ca sa fi auzit si sa nu auzi corespondentul (lucru patit de mine); dar merita incercat; oricum, din experienta mea, mai mult de 25W nu cred ca se merita; eu am un booster-747 (fro` 100W) si l-am modificat sa poata scoate si 25W maxim; in legaturile CB cu modulatie in frecventa nu am sesizat nicio diferenta (doar ca la 100W se cam incingea bobina antenei) doar in cazul legaturilor in banda de 10m (de, sunt radioamatr); acolo conteaza - alte moduri de lucru; dar sa stii, cand este propagare poti avea surprize de genul tulcea-arad cu doar 4W sau chiar cu tari din europa, dar asa ceva mai rar

chestia cu 10 km (probabil in mediul urban) este relativa; depinde de foarte multi factori : configuratia zonei, cladiri inalte si, nu in ultimul rand, antena pe care o folosesti; foarte multi folosesc acel ML145 dar cred ca e prea mare si nu merita (parerea mea, dom`le); este de tipul 1/4 lambda iar castigul oferit - si nu cel afisat de vanzator - este aproape inexistent; eu folosesc o "bomba" fabricata prin china, are doar 1,2m dar este de tipul 5/8 lambda; si, crede-ma, are un castig de aproape 3dB (masurati in conditii de laborator) ceea ce eschivaleaza cu dublarea puterii la emisie (nu chiar dar pe aproape) precum si cu dublarea amplitudinii semnalului receptionat


multa bafta

Edited by 233dd010, 24 November 2010 - 19:31.


#30
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Eu cred ca pe @wolf_florin il intereseaza mai mult sa fenteze radarele sau cintarele ARR-ului decit sa intre in rindurile membrilor DX . :D

#31
233dd010

233dd010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.08.2010

 bit 61, on 24th November 2010, 20:29, said:

Eu cred ca pe @wolf_florin il intereseaza mai mult sa fenteze radarele sau cintarele ARR-ului decit sa intre in rindurile membrilor DX . :D

sunt convins ca asa este

dar e bine sa mai stie lumea si pe ce da banii (apropos; diferenta dintre bomba mea de antena si prea-laudata ML145 este doar de fro` 100lei; si isi face treaba beton) dar si daca se merita sa dea banii pe echipamente care, de multe ori, sunt inutile dar arata frumos in masina

eu nu vand ehipamente radio asa ca pot spune ca sunt mai putin subiectiv

#32
blisteringdejeu

blisteringdejeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2009
va salut,cu respect ! statia din poza de mai jos am primit-o de la cineva care lucreaza in strainatate! a avut ceva probleme de alimentare,s-a rezolvat! problema cea mare e aceea ca nu are canale decat de la 4 la 15,iar participantii la trafic lucreaza pe canalul 22! verificata cu ajutorul unui coleg(care dispune de statie pe masina),aceasta functioneaza perfect pe toate canalele de care dispune! intrebarea mea e cum as putea proceda sa o trag in banda de care am eu nevoie,sa o deviez de la canalul 15 in sus,de exemplu! oare cu ceva c-uri as rezolva problema sau problema e mult mai complicata? va multumesc!

Attached Files



#33
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Cu ce ai facut pozele alea asa de mici ?

da o poza mai mare cu panoul frontal . Poate are cumva doua game de canale

#34
blisteringdejeu

blisteringdejeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2009
scuze,le-am facut resize,erau de cativa mega! aveti pozele mai jos! multumesc!



nu stiu ce e cu anl-ul acela,butonul din stanga sus,acela a fost defect cand a ajuns statia la mine,l-am pus pe direct,mi s-a parut ceva amplificare ,pe direct sunetul(parazitii) era mai ridicat!

Attached Files


Edited by blisteringdejeu, 01 June 2011 - 19:28.


#35
blisteringdejeu

blisteringdejeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2009
dupa ce am sapat putin,se pare ca google-ul imi arata ca statia lucreaza in AM! http://www.museo-cb....ratofon-sm-121/
nu inteleg de ce functioneaza,pe canalele de care dispune,cu o statie in fm,cea a colegului meu! :confuzzled:

Edited by blisteringdejeu, 06 June 2011 - 20:04.


#36
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
ANL= automatic noise limiter.
Deci are treaba cu parazitii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate