Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 

AGEIA PhysX ! "face ce tzie nu-tzi place" :D

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Dic1, my point exactly. Nu imi pot explica, exact de aceea am cerut parerile si altor posesori de Ageia.

#56
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View PostDic1, on Apr 7 2008, 21:06, said:

Poate ca sunt eu mai greu de cap, dar cum este posibil ca jocurile care nu suporta Ageia sa ruleze mai bine?

Sunt niste lucruri pe care multi nu le inteleg, doar poate daca iti cumperi placa...

In afara de faptul ca scrie si pe cutia ei, iti vei da seama si singur, proband-o !!!

PPU = CPU +GPU ... ceva de genul, intelegi?

Iar acest accelerator grafic are ca sa spun asa... doua FUNCTII !!!

prima... fiind acel procesor de fizica, ce functioneaza DOAR la jocurile ce au implementat acea caracteristica, procesor de fizica (evident aici intra si programe, cum spunea echotech !!!

Iar a doua functie fiind cea de "inlocuire a CPU-ului si a  GPU-ului", nu inlocuire totala, pentru ca ar fi gresit spus, mai bine gandit... ca ajutare a acestora, un plus de performanta!!!

Si eu la inceput, inainte sa-mi cumpar placa.... ma uitam in gura tuturor! multi spuneau ca aceasta placa reduce vizibil viteza computerului, etc, etc, bla, bla, NUMAI PROSTII !!!

Cumpara si vei vedea ! dar dupa cum ai vazut si mai sus... iti tre totusi un computer mai performant pentru o asa placa, eu am un 8800gtx, un 8 gb ram, un q6600, nu ma plang.... insa tipu cu sempronul..... PICA !!!!

---------------------------------

Era cineva mai sus in care spunea.... CITEZ: " Pentru tine un sempron , 1.5gb ram si 2600 XT plus restul componentelor dintr-un sistem cat de cat decent valoreaza 250 ron ? " imi pare rau sa te dezamagesc insa... cu 7 milioane imi fac un computer pe componente... din magazine diferite... si pot ajunge lejer sa am pe el 1-2 gb ram, dual core, o placa slabuta...etc, etc !!! iar din cate stiu eu, din cate m-am uitat acum pe site-uri.... AGEIA este peste 500 RON, cand spun AGEIA ma refer la BFG, pentru ca ASUS au facut aceasta placa, insa in valori mai mici !!! Asadar... pe acel sempron n-as da mai mult de 500 ron, IN CONCLUZIE... "cristyyo" daca a dat-o sau nu la plesneala, A PREA NIMERIT-O !!!

---------------------------------

Din cate am mai citit prin posturi... se spunea cum ca... si atunci cand cei de la nvidia sau ati vor introduce procesor de FIZICA in placi, ageia tot va fi un lucru maret... EXACT !!! asa va fi, intr-adevar! dar tin sa va aduc informatii in legatura despre placile de la nvidia, de la 8800GTX in sus... cum ca au PROCESOR DE FIZICA introdus, nu AGEIA, insa au... unul mai putzin dezvoltat, evident!

Se tot vorbeste ca in placile cele noi NOI, seria 10 cum ar veni... cica ar fi cumparat astia de la nvidia pe cei de la ageia, etc, etc SI... vor implementa ageia direct in placa, DAR CHIAR SI ATUNCI, placa standalone de la AGEIA, tot va ajuta cu ceva, asadar... cei ce si-au cumparat-o, n-au niciun stres nici atunci! poate fi folosita lejer

----------------------------------

Inca ceva tot asa... ce am mai vazut, era o discutie despre 9800gx2 sau poate chiar 9800gtx, sau oricum, ORICE, SERIA asta 9xxx, voi chiar n-ati vazut ca a fost si este UN ESEC TOTAL DIN APRTEA CELOR DE LA NVIDIA?!?!?! promiteau marea cu sarea inainte sa scoata vreo placa din aceasta serie... iar dupa ce au scos-o, ce au realizat ?!?!!? un mare rahat, s-a dovedit ca nicio placa nu este mai performanta decat 8800 ULTRA !
sa luam ca exemple extreme!

8800GT, 8800GTS 512 mb, cele de care s-a tot vorbit , s-ar fi auzit ca sunt grande , etc, etc BUN: concluzia: aceste placi... aceste doua placi... bate 8800gtx-ul doar in anumite circumstante, doar cu conditia ca jocurile sa fie jucate in rezolutie sub 1024(iar asta... doar in cateva aplicatii/jocuri), de ce asta? SIMPLU, pentru ca GT si GTS n-au memoria si bitii GTX-ului (vedeti ca nici macar n-am spus de ULTRA) :P

seria 9xxxm 9800GTXm 9800GX2 VS ultra... s-a demonstrat perfect cum ca aceste doua placi ... o intrec pe ultra... DOAR LA REZOLUTII de peste 1920, ba chiar 2xxx.... din care vin eu si va intreb: Cati dintre voi jucati la o rezolutie mai mare de 1440x900, sau cati jucati sub 1024x768 ?!!? Da, stiu, foarte putini.... pentru ca majoritatea aveti monitoare LCD normale sau WIDE, acelea normale avand o rezolutie de 1240 parca... iar ceilalti cu WIDE pe 1440 !! Intr-un cuvant rezolutiile in care ar trebui sa joci un joc, ce te "forteaza" sa o faci datorita monitoarelor, are o limita intre 1024 si 1440, hai sa spunem si 1600 !!!

Eu personal am mai jucat jocuri si la 1920, pe TV LCD, n-am probleme cu GTX-ul, dar... totusi, una e sa joci pe un TV aflat la peste 4 metri, iar alta este sa joci pe un monitor ce e situat in ochii tai !!!

-----------------------------------

Bun, toate acestea fiind spuse... nu accept vorbe contradictorii, spun asta pentru ca eu folosesc aceste placi pe bancul de lucru, am testat si para testat aceste placi, mi-e scarba doar cand ma gandesc la ce urmeaza pentru a testa !!! Acum, puteti trage singuri concluzia despre tot ce am spus pe aici !!!


O zi buna tuturor !!!!


PS: Scuzati-mi greselile, postul l-am scris de pe un HTC 9100

--------------------------------------------------
Revin cu un mic EDIT:

Ca sa fiu putin mai PERFECT explicit in faza cu SEMPRONUL....sa iau niste componente, NOI, din magazin... pentru a va arata preturile !!!!

Sapphire 2600XT -  248,07 RON
Athlon64 3000+ - 96,63 RON
Geil 2 GB ram - 142,00 RON


ASADAR, intr-un total... 488 RON (asadar, SUB AGEIA LA PRET), iar componentele sunt mai performante


N-am nimic cu tipu ce poseda acel sistem, insa vreu doar sa-i deschid ochii lu' byzarre, preturile nu mai sunt cum erau odata! :P

Edited by pickone, 08 April 2008 - 08:44.


#57
ShadowLT

ShadowLT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2008
9800gx2 este ink la inceput si oricum a dat clasa Ati-ului...se poate culca linistit...

Cat despre AGEIA...sunt picati...quad sli si te scapa de orice belea.
Ar trebui sa intelegem cu totii ca AGEIA nu este 3DFX si ca minuni nu fac...da au avut si ei o contribuitie dar oricum slaba
pentru a vedea calitatiile ascunse ale acestei placi cel mai bine o pui pe un sistem dedicat pt grafica...gen statii grafice cu procesoare optimizate pt asa ceva...

#58
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
da, corect... nvidia intotdeauna va da clasa ati-ului !! ma mir ca nu-i cumpara sa scape de concurenta, dar daca n-ar exista, am avea noi produse la preturi exorbitante

Nu sunt o persoana controversata, insa tin sa te contrazic putin!!!


AGEIA !!! este folosita mai mult PENTRU faza cu FIZICA, procesorul de fizica, o placa video, sau doua, sau quad sli cum spuneai tu, nu face decat sa mareasca performanta, insa acele detalii ce le vezi cu procesorul de fizica de la AGEIA, n-o sa le vezi prea curand, nici pe 8 placi in sli (placi mai multe, performanta mai multe, insa nu si detalii in plus) !!! deci, pe langa un quad sli, o ageia face totul superb! chiar si la acel quad sli ....

iar faza cu "pentru a vedea calitatiile ascunse ale acestei placi cel mai bine o pui pe un sistem dedicat pt grafica...gen statii grafice cu procesoare optimizate pt asa ceva..." nu prea e asa... in general pe sisteme statii grafice... sunt folosite programe de editare vdeo, compozitie si animatie 3D!!! (si cu astea ma ocup, un hobby mai vechi de-al meu :P ) editare video si compozitia nu tine deloc de placa video, aici e cu procesorul si ramul ! intr-adevar la Animatie 3D, putem spune ca iti tre placa video, DAR NU AGEIA! :D deci, n-o poti folosi, nici 3D Max, Nici Maya, nici LightWave, niciunul din aceste programe pentru animatie 3D, nu FOLOSESC PROCESORUL DE FIZICA, Ageia a fost realizata mai mult pentru JOCURI, asta e adevarul, dezamagitor putzin pentru cei ce fac si 3D, dar asta e... Ageia reda mai multe detalii, mai fluente, mai calme, mai putin (patratoase cum spunem noi), ca sa va dau un exemplu, va afisez cateva imagini comparative intre un joc CU si FARA ageia !!!

Va pun niste GIF-uri animate, sa vedeti exact cum e CU ageia si cum este FARA ageia...

sa vedeti cate detalii sunt, mai exact, ce face cu adevarat aceasta placa....

iar la urmatoarele link-uri sunt filmulete de cate 2-3 MB... prin care puteti vedea clar cum este jocul CU ageia si FARA ageia....


PRIMUL JOC, FARA AGEIA !!!! ACELASI JOC, CU AGEIA !!!

alta demonstratie de AGEIA 1
alta demonstratie de AGEIA 2
alta demonstratie de AGEIA 3
alta demonstratie de AGEIA 4

Cred ca va sunt de ajunse pentru a vedea exact ce face aceasta PLACA !!!

bafta tututor

Attached Files


Edited by pickone, 08 April 2008 - 09:30.


#59
ShadowLT

ShadowLT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2008
[quote name='pickone' date='Apr 8 2008, 10:25' post='4382756']
da, corect... nvidia intotdeauna va da clasa ati-ului !! ma mir ca nu-i cumpara sa scape de concurenta, dar daca n-ar exista, am avea noi produse la preturi exorbitante

ar fi aiurea sa ii cumpere exact cum ai zis si tu..pe urma am avea un 8800GTS la 23mil :(( ceea ce inseamana ca nu pot sa ii mai fac SLI niciodata :D

#60
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
EXACT!!! GROAZNIC, TERIFIANT CHIAR!!! :P

din contra, mie mi-ar placea sa exista cat mai multe firme d-astea ce fac chipset-uri... insa tot nvidia sa fie cei mai tari, ii am la suflet de! :D

#61
sskuirt

sskuirt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 05.01.2008
ok....dar o placa asa buna precum 9800 gx2...nu poate inlocui ageia?....adica..daca cumperi un gx2....mai ai nevoie de ageia?

#62
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Se pare ca eu nu am fost DESTUL de explicit mai in urma unde am bagat posturi kilometrice !!!


AGEIA nu este placa video, ESTE ACCELERATOR DE FIZICA, unii ii spun accelerator grafic.... (INTR-UN CUVANT: ajuta procesorul CPU si procesorul GPU sa aiba niste performante mai deosebite)

Pana in momentul de faza, nu a aparut nicio placa VIDEO ce are incorporat un procesor de FIZICA destul de DEZVOLTAT !!! cele de la 8800GTX in sus, au procesor de fizica, dar nu este dezvoltat DELOC, e slab slab slab, e doar asa ca sa spui ca ai, dar nici macar 0,001% iti dai seama ca ar exista asa ceva pe ea !!!

Abia de la Seria 10 in sus, de la nvidia... s-ar vorbi ca vor implementa cu adevarat procesor de fizica in placile video, pentru ca NVIDIA a cuparat sau urmeaza sa cumpere AGIEA... cautati pe google "nvidia cumpara ageia", asadar.... asta a fost de spus!

INSAAAAA... chiar si in momentul in care nvidia vor scoate o asa placa cu ageia incorporat... credeti-ma, ageia, placa de acum... acest "stand-alone", inca va putea fi folosita, iar performantele vor fi observate perfect, tare rau ma mira ca n-or sa faca astia un Ageia Sli! :D :))

#63
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 15.07.2007

View PostShadowLT, on Apr 8 2008, 09:59, said:

9800gx2 este ink la inceput si oricum a dat clasa Ati-ului...se poate culca linistit...


asta nu prea... 9800GX2 da clasa la rezolutii uriase insa in rezolutii mai normale nu ii decat foarte putin peste un 3870x2...iar diferenta de pret de 5 mil face ATi-ul mult mai favorabil..

#64
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
sa speram ca este caracterizata o placa noua... si cum ca o vor face sa devina cat mai BugLess! :P


aaaaaaaa... mai e o faza... nu stiu sigur cat consuma gx2-ul asta, insa stiu ca cea de la ati... iti da instalatia electrica peste cap! metaforic vorbind...

Edited by pickone, 08 April 2008 - 14:02.


#65
gibonel

gibonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2007
cumpar AGEIA PhysX ...asus , bfg ...orice  stie cineva unde mai gasesc ?
ca nu se mai fabrica ....
[email protected]

#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cumpar AGEIA PhysX ...asus , bfg ...orice stie cineva unde mai gasesc ?
1. Asta nu e rubrica de vanzari/cumparari. Aia e mai jos un pic.
2. Cumpara orice placa video nVidia de la 8800 in sus si ai si Ageia Physycs cu ultimele drivere de pe site-ul nVidia.

#67
x_the_z24

x_the_z24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 08.03.2008
nVIDIA a cumparat Ageia PhysX si toate placile de la 8xxx in sus (nu stiu nimic despre 7xxx) au motor nVIDIA PhysX integrat ...

Attached File  gf.jpg   232.31K   36 downloads

Edited by x_the_z24, 26 October 2008 - 17:05.


#68
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Seria 7xxx, nu beneficiaza de aceasta facilitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate