Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

AGEIA PhysX ! "face ce tzie nu-tzi place" :D

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
lucicam

lucicam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 12.10.2006
salut 1 imi poti zice te rog siteu de unde ai gasit placa cu 400-450 ron !! te rog mult de tot

#20
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postlucicam, on Jul 3 2007, 13:25, said:

salut 1 imi poti zice te rog siteu de unde ai gasit placa cu 400-450 ron !! te rog mult de tot

banuiesc shopit sau pcgarage

#21
lucicam

lucicam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 12.10.2006
oare ar merita sa imi schimb placa video Nvidia GeForce 6600 2566mb pe un BFG Ageia PhysX 128mb ?????

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

oare ar merita sa imi schimb placa video Nvidia GeForce 6600 2566mb pe un BFG Ageia PhysX 128mb ?????

Tu ai citit macar topicul asta pe care ai postat ? Nici macar nu stii ce-i Ageia da vrei si tu. Ageia este un procesor de fizica, si nu inlocuieste placa video. Dimpotriva, ai nevoie de o placa mult mai puternica ptr a face fata.

#23
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Ageia asta SUX rau de tot... defapt nu chiar sux... dar itzi tre placa de placa, una sa fie de doua ori mai buna ca 8800gtx, ca sa itzi multzumeasca perfect totul. Spun asta ... pt ca nici 8800gtx ea asa singurica saraca nu poate face fatza la absolut totul. Am bagat Lost Planet Extreme Condition pe Vista... cu toate  la maxim pe o rezolutzie de 1440x900 ...... si scoate decat 10-25 fps-uri.... asadar foarte putzin!!! sunt curios ce stie sa faca pe Crisys, imi dau seama  ca daca mai era si o ageia.... era belea mare, 2-5 fps-uri , ceva de genul.... cu toate ca 8800gtx s-ar spune ca are un procesor de fizica pe ea... intr-adevar la unele jocuri este activat acel procesor! oricum ageia nu se merita chiar daca e fie 200 ron.... iar 8800gtx, credeam ca poa sa duca si mai mult de atat... oricum e super puternica, insa se putea si mai bine!!! asteptam noua serie de placi poate trecem pe 11000gtx! :))))))

#24
bulbazar

bulbazar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2007
ba nene da' chiar nu se gaseste unu care are placa sta si ne spune si noua ( competent ) care e faza?  
eu unu merg pe ideea ca daca se ocupa de fizica din jocuri inseamna ca cpu si gpu pot sa faca texturi mai repede..deci ' se misca ' mai bine....
nu am inteles exact statementu' cu " merge mai greu ", adica , hello!?, nu aveti nici o explicatie logica dar sustineti cu inversunare.....
placa asta nu face fizica doar pt jocurile "speciale" ci se ocupa cu fizica din renderring....deci teoretic si un 3dmark poate sa ne spuna ceva, cu si fara fara ageia

once again...postati niste teste cu cifre si eventual un screenshot ceva sa ne convingem.... :peacefingers:

#25
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Wrong!!!...

Ageia face ca acel cpu si gpu cum ai spus tu, nu sa realizeze mai rapid texturile, ci sa adauge mai multe "obiecte" fortand acele doua lucruri sa le randeze... asadar... daca aceasta placa forteaza... inseamna ca ingreuneaza procesul de randare al obiectelor... nu cu mult, dar indeajuns...

Te intrebi de ce nu apare unul cu o placa sa ne spuna exact... dar te-ai gandit la ceva?! cine e asa "stupid" sa-si cumpere... daca acum, mai nou... a iesit un patch la crysis in care iti deblocheaza niste setari grafice ce ii imbunatateste grafica si mai mult (insemnand ca pe o rezolutie decenta, in vista, cu toate la maxim, eventual si mai la maxim dupa instalarea patch-ului, pe un quad core... cu un 8800gtx ultra... chiar si overclockata, 4gb ram... nu vei scoate mai mult de 15-20 fps-uri)

Sau daca e sa luam un joc ce foloseste aceasta caracteristica de fizica... cautand pe google , toata lumea se plange de acest fapt, fps-uri mai putzine, pe cea mai buna placa video aparuta pana acum... (cauta, vezi gasi chiar oameni ce si-au cumparat-o)

bafta

#26
radurock2006

radurock2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.02.2007
tzin sa te contrazic...cu un q6600 si un 8800 ultra toate in maxim pe 1280x1024 merge cu 30fps+ constant...e testat

#27
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007

View Postpickone, on May 19 2007, 08:30, said:

Sincer sa fiu ma gandesc la placa asta si chiar mi-ar placea... insa ma deranjeaza rau faza cu frame-urile deoarece in teste se arata ca 8800gtx in crysis pe o rezolutzie destul de mare da doar 50-60 Fps! :( si itzi dai seama daca mai pui si ageia... cred ca se duce dreaq totul! :(
AGEIA CRESTE(ai citit bine),CRESTE numarul de frame`uri.Nu`l scade sub nici o forma asa ca stai linistit.Ideea era ca nu merge la toate jocurile.
L.E:am mai citit prostiile tale.Mah texturile care deobicei placa ta video trebuie sa le randeze sunt luate de placa asta AGEIA Physix si le randeaza ea inclusiv munca procesorului.Deci nu mai zi ca incetineste sistemu.Iti dau si pareri ale celor care au cumparat`o ca esti turc:))
Pro:

Elebereaza procesorul de foarte multe procese pt fizica din jocuri si sporeste performanta totala a sistemului. Sunt destule jocuri "decente" care folosesc ageia si vor continua sa fie (un bun exemplu este Crysis).

Ageia chiar functioneaza, pentru cei ce nu cred acest lucru isi cred ca ageia PhysX e doar ceva realizat din foarte mult marketing, va recomanda sa jucati Cellfactor pe o configuratie asemanatoare: Conroe E6850; 2GB RAM Geil UltraX; Nvidia 8800GTS; va garantez ca pe aceasta cofiguratie sa misca in frameuri dein cand in cand fara procesor fizic, iar specificatiile astea depasesc cu mult cele cerute de Cellfactor dar din cauza ca nu este prezent un procesor fizic nic macar un Conroe E6850 nu poate face fata la atatea calcule fizice.

Altele:

Spre deosebire de presupusul procesor fizic de la nvidia integrat in seria 8 si de Havok, care acestea sunt doar pe hartie si sunt menite doar sa atraga atentia nestiutorului, si in mare parte datorita marketingului, ageia chiar face ceea ce scrie "procesor fizic" .

Pentru cei care nu il vad ca un lucru viitor le zic sa se mai gandeasca si sa se documenteze inainte sa faca astfel de afirmatii, precum aceasta "ageia e varza si cei de la nvidia si havok spun ca nu are viitor - intrebarea mea e, ce ar spune intel despre AMD, nu ar spune ceva de genul "AMD nu are nici un viitor deoarece procesoarele noastre sunt cu mult inaintea lor" (nu sunt fan AMD in caz ca unii ar spune asa ceva) asa dar cei de la nvidia si havok spun ca ageia nu are viitor deoarece vor sa elimine concurenta nu pentru ca cei de la ageia sunt depasiti tehnologic sau ceva de genul asta. Unii au mai spus si de Nvidia Tesla. Da este foarte bun dar intai documentati-va, nu aruncati vorbe in vant ca ati auzit de la Gheorghe ca nu stiu ce super chestie apare. In primul rand Tesla C870 nu este recomandat pentru desktopuri (acest lucru fiind spus de cei de la Nvidia), ci pentru servere sau workstationuri, in al doilea rand din ce se spune de la diferiti producatori precum Asus si Gygabite, Tesla nu este menit sa faca procese fizice pentru jocuri si nici nu se stie daca cei de la Nvidio vor face si o baza software care va fca posibila procesare fizica pentru jocuri, si in al treilea rand pretul care este cu mult peste Ageia aproximativ 1300$, deci pentru cei care inca spun ca ageia nu se merita si ca e prea scump, va spun sa va mai ganditi si sa facetzi singuri calculele.
uite si site`u http://www.pcgarage....b-ddr3-128-bit/

Edited by yeeeeman, 01 February 2008 - 14:07.


#28
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View Postradurock2006, on Feb 1 2008, 13:53, said:

tzin sa te contrazic...cu un q6600 si un 8800 ultra toate in maxim pe 1280x1024 merge cu 30fps+ constant...e testat

pe un Q6600, 4GB Corsair Dominator, 8800GTX, Fatal1ty FPS, Raptor Raid Configuration si WINDOWS VISTA... baga tu Crysis pe o rezolutie de 1440x900, instaleaza Patch-ul de care vorbeam... TOTUL peste MAXIM... si joaca-l, daca iti da mai mult de 15 fps-uri, esti cel mai tare...


View Postyeeeeman, on Feb 1 2008, 14:01, said:

AGEIA CRESTE(ai citit bine),CRESTE numarul de frame`uri.Nu`l scade sub nici o forma asa ca stai linistit.Ideea era ca nu merge la toate jocurile.
L.E:am mai citit prostiile tale.Mah texturile care deobicei placa ta video trebuie sa le randeze sunt luate de placa asta AGEIA Physix si le randeaza ea inclusiv munca procesorului.Deci nu mai zi ca incetineste sistemu.Iti dau si pareri ale celor care au cumparat`o ca esti turc:))
Pro:

Elebereaza procesorul de foarte multe procese pt fizica din jocuri si sporeste performanta totala a sistemului. Sunt destule jocuri "decente" care folosesc ageia si vor continua sa fie (un bun exemplu este Crysis).

Ageia chiar functioneaza, pentru cei ce nu cred acest lucru isi cred ca ageia PhysX e doar ceva realizat din foarte mult marketing, va recomanda sa jucati Cellfactor pe o configuratie asemanatoare: Conroe E6850; 2GB RAM Geil UltraX; Nvidia 8800GTS; va garantez ca pe aceasta cofiguratie sa misca in frameuri dein cand in cand fara procesor fizic, iar specificatiile astea depasesc cu mult cele cerute de Cellfactor dar din cauza ca nu este prezent un procesor fizic nic macar un Conroe E6850 nu poate face fata la atatea calcule fizice.

Altele:

Spre deosebire de presupusul procesor fizic de la nvidia integrat in seria 8 si de Havok, care acestea sunt doar pe hartie si sunt menite doar sa atraga atentia nestiutorului, si in mare parte datorita marketingului, ageia chiar face ceea ce scrie "procesor fizic" .

Pentru cei care nu il vad ca un lucru viitor le zic sa se mai gandeasca si sa se documenteze inainte sa faca astfel de afirmatii, precum aceasta "ageia e varza si cei de la nvidia si havok spun ca nu are viitor - intrebarea mea e, ce ar spune intel despre AMD, nu ar spune ceva de genul "AMD nu are nici un viitor deoarece procesoarele noastre sunt cu mult inaintea lor" (nu sunt fan AMD in caz ca unii ar spune asa ceva) asa dar cei de la nvidia si havok spun ca ageia nu are viitor deoarece vor sa elimine concurenta nu pentru ca cei de la ageia sunt depasiti tehnologic sau ceva de genul asta. Unii au mai spus si de Nvidia Tesla. Da este foarte bun dar intai documentati-va, nu aruncati vorbe in vant ca ati auzit de la Gheorghe ca nu stiu ce super chestie apare. In primul rand Tesla C870 nu este recomandat pentru desktopuri (acest lucru fiind spus de cei de la Nvidia), ci pentru servere sau workstationuri, in al doilea rand din ce se spune de la diferiti producatori precum Asus si Gygabite, Tesla nu este menit sa faca procese fizice pentru jocuri si nici nu se stie daca cei de la Nvidio vor face si o baza software care va fca posibila procesare fizica pentru jocuri, si in al treilea rand pretul care este cu mult peste Ageia aproximativ 1300$, deci pentru cei care inca spun ca ageia nu se merita si ca e prea scump, va spun sa va mai ganditi si sa facetzi singuri calculele.
uite si site`u http://www.pcgarage....b-ddr3-128-bit/

Eu ma documentez doar din parerile altora, ce pot sa spun... degeaba imi aduci injurii daca eu am facut asta!!! iar de documentat din carti, reviste, sau alte pareri... nush ce sa zic! CEL MAI BINE, total Recomandat, este sa o testezi PERSONAL...

ia spune-mi... e vreo diferenta la performante dintre astea doua?!   PRIMA si A DOUA

Mai repede ma bate gandu spre asus-ul ala, ce parere ai? Spun asta pentru ca eu n-am sloturi PCI libere, doar PCIeX

Edited by pickone, 02 February 2008 - 09:44.


#29
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007

View Postpickone, on Feb 2 2008, 09:31, said:

pe un Q6600, 4GB Corsair Dominator, 8800GTX, Fatal1ty FPS, Raptor Raid Configuration si WINDOWS VISTA... baga tu Crysis pe o rezolutie de 1440x900, instaleaza Patch-ul de care vorbeam... TOTUL peste MAXIM... si joaca-l, daca iti da mai mult de 15 fps-uri, esti cel mai tare...




Eu ma documentez doar din parerile altora, ce pot sa spun... degeaba imi aduci injurii daca eu am facut asta!!! iar de documentat din carti, reviste, sau alte pareri... nush ce sa zic! CEL MAI BINE, total Recomandat, este sa o testezi PERSONAL...

ia spune-mi... e vreo diferenta la performante dintre astea doua?!   PRIMA si A DOUA

Mai repede ma bate gandu spre asus-ul ala, ce parere ai? Spun asta pentru ca eu n-am sloturi PCI libere, doar PCIeX
BFG;)

#30
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Ok, BFG spui tu, dar de ce bfg? eu oricum placa video o am ASUS, chiar daca n-are nicio treaba cu ageia ce vreau sa o cumpar... doar spuneam! :P

Iar faza la BFG este ca nu am gasit varianta pe PCIeX, doar pe PCI simplu, iar eu nu mai am porturi PCI libere... Spre deosebire de ASUS-ul acela ce functioneaza pe PCIeX... nush ce sa zic...


Ce parere ai? crezi ca exista vreo diferenta intre cele doua? inafara de firma! :P

Totusi, sa ne gandim si la treaba asta: PCI-urile, sloturile, cat si placile... n-or sa mai tina mult pe piata!!! d-asta ma gandeam sa migrez cat mai mult spre PCIeX

Edited by pickone, 04 February 2008 - 09:05.


#31
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
aaaaaaa.. shit... acum am deschis ochii mai bine, si asus-ul si bfg-ul ... tot pe PCI simplu functioneaza... insa prostii de acolo au scris PCI Express la ASUS...


BTW: exista Ageia pe slot PCI EXPRESS ?! una d-asta as vrea sa cumpar

#32
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007

View Postpickone, on Feb 4 2008, 08:56, said:

Ok, BFG spui tu, dar de ce bfg? eu oricum placa video o am ASUS, chiar daca n-are nicio treaba cu ageia ce vreau sa o cumpar... doar spuneam! :P

Iar faza la BFG este ca nu am gasit varianta pe PCIeX, doar pe PCI simplu, iar eu nu mai am porturi PCI libere... Spre deosebire de ASUS-ul acela ce functioneaza pe PCIeX... nush ce sa zic...


Ce parere ai? crezi ca exista vreo diferenta intre cele doua? inafara de firma! :P

Totusi, sa ne gandim si la treaba asta: PCI-urile, sloturile, cat si placile... n-or sa mai tina mult pe piata!!! d-asta ma gandeam sa migrez cat mai mult spre PCIeX
Poti alege si ASUS.Oricum ambele sunt PCI  si nu sunt mari diferente...Pe PCI-E nu exista..

Edited by yeeeeman, 04 February 2008 - 14:20.


#33
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
e clar!!! trebuie sa-mi cumpar placa de sunet pe pci-ex... pentru a face loc la ageia! ma gandesc la asus xonar-d2x

#34
tibidt

tibidt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.08.2007
Ma gandes si eu sa achizitione aceasta placa. As dori pareara cuiva care a testat-o si nu in Crysys :D ...  Nu imi vine sa cred cat de noobi sunt unii, discutiile pe acest thread referitoare la Crysys si Lost Planet nu un nici un rost pt ca AGEIA PhysX nu este suportata in aceste jocuri si deci nu face nimic.

Sa revenim la subiect, aceasta palca este folosita doar de 6 engine-uri pe care sunt (sau vor fi in viitorul apropiat) vreo 26 de jocuri (link: http://www.ageia.com/physx/titles.html ), din lista asta cel putin 2 titluri sunt extraordianre: UT 3 si Gears of War (exista si ceva zvonuri de GoW2). Pentru astea merita cumparata placa.  
Teoretic placa realizeaza calculele de fizica eliberand procesorul (CPU). Intrebarea mea este urmatoarea: placa ajuta si pe un sistem mai vechi (P4 HT 3GhZ ci GeForece 7600GT) ? Va rog sa imi raspunda cineva care a testat sau a gasit o opinie avizata pe undeva. Multumesc.

PS: faptul ce e pe PCI e bine venit deoarece permite folosirea acestia si de cei ce au un singur PCI Exprees si de cei ce au 2X PCI Express si vor sa foloseasca o configuratie SLI.
Un articol despre Ageia: http://www.xtremecom...h...=346&page=1

#35
radurock2006

radurock2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.02.2007
nu inteleg care e ideea sa cumperi acum ageia.... abia a fost cumparata de nvidia ... mai bn mai astepti cateva luni sa iasa pe piata noile placi nvidia care vor avea si tehnologia ageia inclusa

#36
Viktor1985

Viktor1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 28.08.2007
@tibidt - In banii care ii dai sa iei Ageia iti schimbi 7600GT cu Radeon x1950pro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate