Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

HPV o necunoscuta?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
205 răspunsuri în acest subiect

#199
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.425
  • Înscris: 15.01.2008
fa o genotipare HPV care iti va spune exact cu ce tulpini esti infectata. Acestea se impart in 3 categorii: cu risc inalt, mediu si scazut. Intr-adevar, tulpinile cu risc scazut dau negi/condiloame, adica ce ai tu, fara sa prezinte un risc mare de cancer. Dar asta e in teorie, tu trebuie sa monitorizezi evolutia virusului ca sa nu te trezesti ca lucreaza si pe col.

Deci, dupa ce faci aceasta genotipare cere doctorului sa-ti faca si o colposcopie. Acolo se va vedea daca exista modificari pe col. Iar Papanicolaul repeta-l la 6 luni, nu la 1 an (e mai bine sa iei lucrurile din pripa).

In legatura cu sistemul imunitar, intr-adevar, e singurul care te poate scapa de virusul asta. In mod normal, il elimina intr-o perioada de 6 luni - 2 ani. Ce poti face tu e sa-l "ajuti" un pic, adica sa-l intaresti. Incearca sa duci o viata lipsita de stres si oboseala, cu o alimentatie sanatoasa si mult sport si in plus, ia echinaceea, propolis, vitamina C, baraka, ulei de catina etc. In fine, suplimente pentru imunitate.

Si nu te speria asa de tare, nu e un capat de lume. Sunt o gramada de femei care au avut condiloame, le-au tratat si n-au mai avut probleme. Succes!

#200
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostMichidoo, on 2nd February 2010, 22:33, said:

sunt nelamurita in legatura cu ASCUS. Definitia "celule modificate atipic cu semnificatie necunoscuta" nu-mi spune mare lucru. Acest stadiu este considerat precanceros? Daca nu (sper ca nu, dar habar n-am), in ce moment se pune problema de cancer? Cand e vorba de LSIL, HSIL?


la HSIL se poate pune, de cancer incipient.

nu stiu cum sa ma exprim ca sa nu sperii pe nimeni, dar nici sa nu insuflu un optimism nejustificat: orice cancer incepe cu modificari atipice. nu orice modificari atipice duc la cancer. de cand se folosesc atatea clasificari criptice, s-a renuntat la termenul de "leziune precanceroasa".

#201
crina_ioana

crina_ioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 02.02.2010
mai am o intrebare, daca totusi sunt infectata cu acest virus...se pot infecta si cei cu care locuiesc in aceeasi casa? adica, folosim aceeasi toaleta...ii va afecta?

#202
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postcrina_ioana, on 5th February 2010, 13:20, said:

mai am o intrebare, daca totusi sunt infectata cu acest virus...se pot infecta si cei cu care locuiesc in aceeasi casa? adica, folosim aceeasi toaleta...ii va afecta?
NU
se ia doar pe cale sexuala
de obicei barbatii sunt purtatori de HPV

#203
laura_pop

laura_pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 20.01.2011
Buna!Sora mea a fost diagnosticata cu virusul HPV,tulpina 50 si ceva nu stiu exact,doctorita i-a prescris un tratament cu interferon in niste ovule,plus medicamente destul de puternice pentru sistemul imunitar.In urma colonoscopiei a fost diagnosticata cu leucoplazie.I s-a spus sa urmeze tratamentul timp de o luna, dupa care se va interveni asupra leucoplaziei,prin chiuretaj sau cauterizare cred.
A mai avut cineva problema asta?Stiti ce tratamente se mai pot folosi in acest caz?
As vrea sa merg cu ea la spital in cluj pentru ca am auzit ca sunt doctori buni,ce credeti?

Editat de laura_pop, 20 ianuarie 2011 - 10:15.


#204
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 522
  • Înscris: 20.06.2010
V-am citit cu interes, mai ales ca stiu despre ce este vorba, de multi ani. Din fericire nu am HPV, dar am intalnit acest termen pentru prima data, acum 12 ani. In 1999, eram la Timisoara si m-am dus la o consultatie ginecologica. Faceam des micoze de la anticonceptionale si antibiotice. La cabinet, mi s-a recoltat o lama simpla, am asteptat cateva minute si mi s-a dat rezultatul. Era o micoza, cum banuisem eu, si scris cu rosu HPV. Pentru ca am fost asistenta medicala, stiam ce presupune un virus in organism, dar nu pricepeam cum de se putea vedea acesta pe o lama simpla.
Am venit in Bucuresti la institutul de virusologie si doctorita mi-a explicat ca acest virus se vizualizeaza pe medii speciale. Bineinteles, ca testul a fost negativ. Ca atare, faceti testul corespunzator, nu credeti orice apreciere.
Tot atunci am facut cateva colposcopii, unde am intalnit o pacienta (era doctorita) care avea HPV. Am vazut si eu colposcopia ei pe televizor. Tot vaginul si colul erau pline de papiloame. Spunea ca o usturau foarte tare. Daca papiloamele se vedeau la colposcop, inseamna ca erau foarte mici. Atunci nu existau medicamente antivirale pe piata romaneasca, dar acum sunt o gramada de medicamente.
Anul trecut am intalnit o alta pacienta care venise la spital pentru ca avea dureri mari, usturimi si nu reusea sa ramana gravida. A fost diagnosticata cu HPV. Nu stia nimic despre el si, desi avea aceste simptome de mult timp, nu venise la doctor din prima. Stiti voi, lasa ca trece. Era casatorita de cativa ani. Nu ezitati sa va duceti la medic cand va deranjeaza ceva, nimic nu trece de la sine.
De foarte multe ori cand aud despre HPV ii spun urmatoarea poveste: matusa sotului meu care are 70 de ani este purtatoare HPV din tinerete, hai sa zicem inainte de 30 de ani. N-am intrebat-o exact. Si este bine mersi, are doi copii mari si nu a facut cancer. Mi-a dat sa-i citesc rezultatul de la o examinare cu aparatul acela cu biorezonanta si era trecut acolo. Mi-am ridicat capul mirata si am intrebat-o daca are papiloma virus si mi-a confirmat. Mirata din doua motive: unul, ca stiam ce inseamna HPV si al doilea, ca nu credeam ca se poate detecta la acel aparat. Si ca ea, sunt mii de femei.

Va doresc foarte multa sanatate si sa aveti grija de voi!

#205
Printzy

Printzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 21.11.2012
Buna seara!Acum vreo 3 luni mi-a aparut o mica bubita pozitionata spre anus,vreo 2 saptamani am stat asa crezand ca este vreo iritatie ceva,dupa aceea am fost la medic,care mi-a spus ca este un condilom si mi-a prescris sa i-au isoprenossine si sa ma dau acasa cu condyline..am facut aceste lucruri,bubita a parut ca trece dar pe langa ea m-ai mi-au aparut vreo 2.am fost si la alt medic ginecolog care mi-a dat ovule cervugid si sa i-au in continuare cele mentionate mai sus,am facut acest lucru insa fara vreun rezultat satisfacator..bubitele mi se diminuau cat timp dadeam cu solutie condyline dupa apareau iar,intr-un final,la recomandarea mamei am fost la dna doctor adriana ciuvica,i-am povestit cele intamplate,mi-a facut colposcopia,papanicolau si testul hpv,astazi am fost sa i-au analizele si am fost diagnosticata cu virusul hpv:L1-pozitiv pt Hpv 6/11 E6/E7 negativ.S-a evidentiat prezenta DNA-HPV epizomal(infectie productiva)pt genotipul/genotipurile(6 si/sau 11) apartinand grupului cu risc oncologic scazut,papanicolaul      iesindu-mi bine,doar cu o mica inflamatie.Sunt foarte speriata de acest rezultat,nestiind mare lucru despre acest virus,existand diverse comentarii pe aceasta tema..Am intrebat-o pe dna doctor daca este grav,mi-a spus ca nu si sa speram ca o sa imi treaca cu ALDARA pe care trebuie va trebui sa o aplic dupa ce o voi cumpara de 2 ori pe saptamana la spital.Vroiam sa stiu daca ma voi vindeca vreodata de acest virus si daca se poate transforma in ceva foarte grav.Multumesc!

#206
beathe

beathe

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 11.07.2013
Buna,mi am facut testul pap ,mi a iesit pozitiv virusul hpv ..h-sil leziune intraepiteliala scuamoasa grad inalt,apoi m-au internat in spital mi-au facut biopsia care trebuie sa vina cam intr-o saptamana. La spital. la ginecolog,med. de famiie nimeni nu mi a zis nimic,atat ca "nu,nu trebuie sa asteptam rezultatu biopsie si apoi vorbim"....bine dar macar sa zica ce am pe intelesu meu. am 24 de ani anu trecut adevaru e ca am sangerat mult dar nu m am dus la doctor (de proasta ce sunt) ca mi a fost frica sa nu am ceva .na ia de aici ca am ceva.amdureri de spate si ovarel ma dor in fiecare zi ,uneori ma dosre f tare,ma dor oasele intre picioare sau cum sa ma exprim.....dragoste cu logodnicu nu mai pot ca ma doare f tare ,ameteli care ma tin vreo 10 min ...nu stiu daca hsil ..duce la cancer sau sau ce ,,,daca e vreo doamna domnisoarasau  doctor ceva..sa ma lamureasca cat de cat ...multumesc frumos

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate