Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 

Canon 30D

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostKunzite, on Jun 24 2007, 07:54, said:

Dar daca masurati pe o suprafata cat mai aproape de gri 12%?
Sigur nu voiai sa zici 18%  :P ?
Interesant subiectul cum este descris aici: http://www.bythom.com/graycards.htm

Cardurile existente de 18% vor indica expunerea cu 1/2 trepte mai inchisa... dar asta este off topic, sorry.

Edited by SuperDuper, 24 June 2007 - 14:18.


#56
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007
Kunzite, prin expunere corecta eu as intelege ca acel indicator de expunere sa fie pe mijloc (poate gresesc, nu am facut niciun curs in domeniu). In trecut am folosit un 350D pe modul manual si faceam acelasi lucru, insa rezultatele sunt total diferite.

#57
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
SuperDuper, pe mine ma interesa strict cazul unei suprafete gri 12%. Suprafetele gri 18% sunt IMO complet neinteresante :P

Indicator de expunere? Exact la ce te referi? La faptul ca expui conform indicatiilor sistemului de masurare sau...?

#58
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007
ma refer la acea scara de la -2 la +2 unde eu stiu ca indicatorul trebuie (in general) sa stea pe 0.

#59
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Paradoxor, problema e ca aia nu-i expunere corecta; e expunere conform indicatiilor aparatului ;)
Sistemul de masurare face o gramada de presupuneri (inclusiv in privinta a ceea ce inseamna expunere 'corecta' - el n-are cum sa stie ca pozezi un catel negru sau unul alb, de ex.). Sistemele multisegment incearca sa 'ghiceasca' tipul de scena, prin comparatii cu o baza de date cu expuneri 'corecte' - dar si el mai da gres. Pentru a detecta o posibila problema este absolut necesar sa evitam asemenea situatii - folosind instrumente de masura specifice precum cartonasele acelea (cel mai simplu accesoriu nu-i neaparat si ieftin); totusi, experienta poate indica in ce conditii si in ce directie sistemul de masurare tinde sa greseasca.

#60
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007
Sunt de acord ca acel sistem mai greseste, dar o face la fiecare poza in aceeasi masura. Si de ce acest aparat o face si 350D nu a facut`o?

#61
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,155
  • Înscris: 17.03.2005
man, in functie de scena, punctul  sau punctele de focus si modul metering, aparatul calculeaza o EXPUNERE MATEMATIC apropiata de ideal...  in esenta, simplist vorbind, in zona punctului de focus incearca sa obtina tonuri medii fara sa arda sau sa subexpuna zonele albe sau negre.
  DAR, in functie de compozitia scenei, ce aparatul decide ca e corect poate fi TOTAL aiurea... de aia exsita compensarea expunerii spre exemplu.

   daca tu tragi pe manual liniuta aia iti indica in ce fel setarile sunt fata de ceea ce aparatul calculeaza ca fiind corect....in Av sau Tv , fara compensare, exact acelasi cadru, ai acelasi timp si aceeasi diafragma? ar trebui sa ai...  

ori e setarea metering dublata de lipsa ta de cunostinte/experienta, ori e o eroare a sistemului de metering, desi repet, imi e greu sa cred, ori e OBIECTIVUL....sunt obiective impreuna cu care aparatul o ia in balarii...

spre exemplu eu am folosit un M42 si am facut meteringul evaluativ cu diafragma inchisa la valoarea la care am facut poza. totusi 5D-ul a dat erori de pana la 1 1/3 stop in modul Av...

ce obiective folosesti si pe care iti da erori? filtre? etc?

ideea e ca sunt multe rahaturi care pot fi cauza neajunsuolui tau. mult prea mult pt ca noi aci sa oferim o explicatie pertinenta.

incearca sa tragi nsitre cadre cu o dinamica MODESTA (padure, copaci, iarba, ceva obiecte nu foarte luminoase, fara cer, fara obiecte negre, pe evaluativ ) ai grija sa nu ai compensare. daca si in acest caz hsitograma e in balarii mergi la service pt o calibrare..


PS:
uite 2 exemple din ce am gasiti uploadat pe bucket, fara negru si fara alb , tip de cadru in care aparatul nu are voie sa greseaca (foarte mult)



[ http://i16.photobucket.com/albums/b36/parintele/IMG_1585a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i16.photobucket.com/albums/b36/parintele/IMG_3199b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by parintele, 24 June 2007 - 16:56.


#62
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007
folosesc obiectivul din kit 18-55 si cel 55-200 USM.
Am pus 2 poze facute cu 18-55
Prima e cu indicatorul la mijloc, dar histograma indica valori mari la shadows, iar a doua e cu histograma pozitionata cat de cat la mijloc, insa am supraexpus cu aproape 2 trepte (penultima linie).
[ http://img411.imageshack.us/img411/1997/img2010kw0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img201.imageshack.us/img201/2778/img2013eo7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
In prima poza, aparatul probabil incerca sa nu 'arda' poza. Nu vad care-i problema...

#64
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007
prima poza pe LCD apare foarte bine; a doua apare arsa.

#65
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Prima poza este mai aproape de ce trebuie sa fie. Histograma nu este INTOTDEAUNA pe mijloc, pentru ca depinde de compozitia pozei. La subiecte contrastante cum este cel pus de tine ca exemplu, este normala o expunere ca prima care nu arde zonele de highlights. Iar zonele de shadows au inca destula informatie in ele pentru a suporta o prelucrare cu... shadows in PS.

#66
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
A doua imagine este clar supraexpusa - e spalacita toata.
Trebuie sa zic ca am monitorul pus pe 12% luminozitate 73%contrast si este perfect calibrat asa.

In fotografie se cauta o anumita expresivitate, care uneori poate fi chiar una dramatica, realizata prin contrast de clar-obscur (inchis-deschis).
Este cunoscut faptul ca 350D supraexpune f. des la lumina de zi - el este cel cu probleme mai mari.

Daca ai 30D, inseamna ca ai si masura spot, asta pe langa compensarea expunerii, ai si AE-L, deci te poti descurca in toate situatiile.
La imaginea de mai sus - puteai supraexpune cel mult cu o treapta, dar cat ai inchide sau deschide nu ai ce scoate din ea....:)
In f. de subiect, experienta si talentul fotografului trebuie sa decida daca imaginea este mai expresiva atunci cand este mai intunecata sau mai luminoasa si cat anume.
Asta pe langa celelalte probleme de compunere a spatiului, de contraste cromatice si armonie cromatica.....

Edited by loock, 24 June 2007 - 18:53.


#67
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007
cand faci un portret pentru a vinde poza omului nu cred ca are nevoie de umbre artistice ;) Poate ca se cam duce si monitorul meu... si pozele de pe telefonul mobil imi apar putin mai inchise decat arata pe tel. Totusi cele cu aparatul foto nu doar la mine sunt intunecate.

#68
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
incearca sa iti reglezi luminozitatea lcd-ului de pe aparat, aceeasi problema am avut-o si eu, si acu tin brightness pe la jumate. Si incearca sa tragi raw :D

#69
dragoshm

dragoshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.03.2007
Paradoxor, daca crezi ca te linisteste (desi ti-am spus ca poza e normal sa fie arsa pe LCD la Canon, pentru a fi corect expusa) putem sa facem o comparatie in paralel intre 30d-ul tau, al meu si al unui prieten, sa te convingi ca nu are nimica aparatul tau. Suna-ma in cursul saptamanii si vedem cum facem sa ne intalnim.

#70
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,155
  • Înscris: 17.03.2005
paradoxor,l oamenii d'aci au dreptate. TU esti ala cu problema. nu stii foarte bine cu e cu matrix-ul, meteringul in general si histograma, nu ai expereinta, etc.. prima poza este foarte aproape de ce TREBUIE sa scoata aparatul pe evaluativ intr-o astfel de situatie.

#71
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007
parintele, ar fi in avantajul meu ca tu sa ai dreptate ;)

#72
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007
Tind sa cred ca problema se trage mult de la monitor. Folosesc acum un crt care imi cam topeste retina de la refresh mic si luminozitate mare, iar pozele se vad asa cum vreau eu. Voi continua sa aprofundez cercetarea problemei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate