Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 

Cum ma las de mancat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
620 replies to this topic

#37
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
u got urself a deal kitten !

now let's get back on topic !
cu berea cum procedam, de ex ?
e buna pentru rinichi, e buna pentru continut (hamei, orz, secara, malt, functie de bere si de tara)
dar...bineinteles, ingrasa

#38
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 spare-me, on Apr 26 2007, 21:05, said:

u got urself a deal kitten !

now let's get back on topic !
cu berea cum procedam, de ex ?
e buna pentru rinichi, e buna pentru continut (hamei, orz, secara, malt, functie de bere si de tara)
dar...bineinteles, ingrasa

Pentru rinichi sunt bune si ceaiurile, nu numai berea, sa stii! :P

#39
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 spare-me, on Apr 26 2007, 20:06, said:

miscare fac...merg la sala, alerg, joc fotbal si baschet de minim 2-3 ori pe saptamana...

E evident ca nu e suficient.

Cand simti ca vrei sa mananci (fara sa iti fie neaparat foame), iesi la o plimbare (pe jos). Evident, iesi fara mancare. :)

#40
georgianapana

georgianapana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.04.2007
ceva sport, noi preocupari si stai putin acasa, evita localurile unde se manaca si cum ti-e foame manaca un mar, bea un ceai, iar manaca un mar....
daca vrei se poate....eu te incurajez, fiecare le are pe-ale lui, deci......te inteleg....

#41
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 e_X_tas_Y_, on Apr 26 2007, 21:12, said:

E evident ca nu e suficient.

Cand simti ca vrei sa mananci (fara sa iti fie neaparat foame), iesi la o plimbare (pe jos). Evident, iesi fara mancare. :)

Si daca il apuca foamea noaptea?

In orice conditii meteorologice?

Edited by Laberta, 26 April 2007 - 20:15.


#42
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 spare-me, on Apr 26 2007, 21:05, said:

cu berea cum procedam, de ex ?
e buna pentru rinichi, e buna pentru continut (hamei, orz, secara, malt, functie de bere si de tara)
dar...bineinteles, ingrasa
Ei, una pe zi nu are nimic (180-210 calorii), mai multe calorii are o punguta cu alune...De la 4 beri/zi in sus e alta poveste. Aviz amatorilor! Cauta pe net si vei gasi tabelul caloric al alimentelor, de acolo iti poti face o lista cu ce ai voie sau nu. Pentru o slabire garantata se recomanda maximum 1500 calorii/zi.

#43
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si asta e o problema...ca ajung tarziu acasa, si mai de lucru la calculator (si daca nu am de lucru stau de placere, cum ar fi pe SP), si inainte fumam si beam cafea...acum mananc si beau cafea :)
si noaptea si ziua si dimineata si oricand...jesus !
normal, nu mereu, mai glumesc si eu, mai ales daca am mult de alergat intr-o zi si nu am timp
...inca nu ma pot dumiri ce serviciu are padurarul de mananca la pranz cartofi, friptura, ciorba, legume si juma' de tava de placinte, dar in fine :)

noaptea nu mancati ? de placere, plictiseala, etc?

consum si ceai suficient...ceai si cafea din belsug trai-mi-ar ulcerul :)

Edited by spare-me, 26 April 2007 - 20:21.


#44
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 Laberta, on Apr 26 2007, 21:14, said:

Si daca il apuca foamea noaptea?

In orice conditii meteorologice?

Noapte de obicei se doarme...

Daca e tornada afara si moare de pofta sa manance ceva, se poate culca. :D E o solutie foarte buna, recomandata chiar!

Quote

Signs of compulsive overeating
Binge eating, or eating uncontrollably even when not physically hungry
Eating much more rapidly than normal
Eating alone due to shame and embarrassment
Feelings of guilt due to overeating
Preoccupation with body weight
Depression or mood swings
Awareness that eating patterns are abnormal
History of weight fluctuations
Withdrawal from activities because of embarrassment about weight
History of many different unsuccessful diets
Eating little in public, but maintaining a high body weight
Daca indeplinesti cel putin doua conditii din cele de mai sus, asta e problema.

Quote

Although many sufferers of compulsive overeating try to combat their increasing weight through dieting, this can exacerbate the condition. Dieting can lead to feelings of deprivation, which the compulsive overeater is then driven to block out by further binging. Unless the emotional reasons for binging are resolved, the sufferer frequently becomes locked into an unending cycle of dieting and binging, with the accompanying feelings of guilt, shame, self-loathing and depression that result.
Si daca asta e problema, dietele NU sunt recomandate.

Trebuie lucrat la cauza, nu la efect.

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
extasy...multumesc, si e punct de vedere foarte pertinent, dar chiar nu cred ca asta e problema
nu sunt gras, si nu vreau sa devin gras ! asta e cheia !
nu am probleme emotionale, nu sunt instabil din cauza asta !
mananc tot timpul pentru ca...X unde x = ?!
nu pot sa ma uit la un film 2 ore fara sa rontai ceva de exemplu (recte dulciuri)
sau nu pot sa ma ridic la masa inca flamand, cum se spune in carti
sunt sigur ca majoritatea 'barbatilor' au problema asta, mancand mai mult si mai inutil decat femeile.
si mai mult decat atat, majoritatea barbatilor au problema  cu burta care se face mare, cu vremea
iar eu nu vreau sa se faca mare (burta)...
si cate abdomene doamne iarta-ma sa fac intr-o zi sa se duca...sau cat sport sa fac pe zi sa nu se mai puna ?
ca mai e si scoala, si job si altele...:(

#46
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Ia-ti un corset!

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de colacei cum scap ?
ca burta e simetrica de jur imprejurul bustului !...:(
unfortunately

#48
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 spare-me, on Apr 26 2007, 21:37, said:

nu pot sa ma uit la un film 2 ore fara sa rontai ceva de exemplu (recte dulciuri)
:(
e nu poti...l-ai luat pe "nu" in brate. Ia gindeste-te cind te pui sa te uiti la film " buun, acum ma uit la film fara sa rontai nimic, fara sa beau nimic, ca o sa ma fac cit un porc. si nu vreau sa ma fac cit un porc."
Si ca sa pacalesti "sistemul" pentru inceput poti sa torni la apa minerala ( la mine aia plate n-are nici un efect, pur si simplu nu imi trece setea daca beau apa plata!) in tine cita intra, sa te umfli cu apa

#49
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

Quote

Feelings of guilt due to overeating
Preoccupation with body weight
Awareness that eating patterns are abnormal

Ce zici, te incadrezi la astea 3? :)

In principiu, "compulsive eating"-ul se caracterizeaza printr-o obsesie pentru mancare. Nu poti sa iti tii gandurile departe de ea. Faci ce faci, si parca ai manca ceva, chiar daca nu iti e foame... si pe masura ce rontai, ai rontai mai mult. De obicei, intr-o "faza", consumi aprox 1500 calorii, dupa care incepe sa scada pofta.

#50
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 spare-me, on Apr 26 2007, 21:42, said:

de colacei cum scap ?
ca burta e simetrica de jur imprejurul bustului !...:(
unfortunately

Baga abdomene. Cu 30-40 pe zi (facute corect), in 2-3 luni ai scapat de burta. Si daca ai gene bune, poate apare si o urma de "six pack".
Nu e neaparat sa incepi cu 30. Incepi cu cate poti face, si cresti numarul progresiv.

#51
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
singura problema, desi la o prima vedere m-as incadra, este ca nu am sentimente de vinovatie ! ceea ce dpdv psihologic face o mare diferenta !
nu e normal, ok, nu duce decat la ceva nesanatos si inestetic, dar nu am sentimente de vinovatie, nu ma invinovatesc, si nu-mi bag degetele pe gat dupa, la fel cum nu imi e rusine in public (inca) de mine sau de faptul ca mananc :)

#52
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Ia-ti o centura din aia cu vibromasaj si ti-o pui cand te uiti la filme. Banuiesc ca n-o sa-ti mai arda de rontait cand o sa fii zgaltait, nu?

#53
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
hmm..si ...te-ai gindit cind simti nevoia sa rontai ceva sa maninci fructe in loc de ciocolata napolitane si ce mai ziceai ca maninci? Incearca cu mere, chiar daca te scirbesti repede de ele, cu citrice ( ma ales grapefruit), ananas, lamai ( mie imi plac la nebunie sa rontai la ele doar ca ti se cam strepezesc dintii daca n-ai antrenament), capsuni, cirese, ce se mai gaseste acuma prin piata, orice e mai sanatos si mai putin caloric. Daca suporti poti sa incerci si legume, rosiile poti sa le maninci ca pe mere, castraveti , telina taiata "sticks-uri", morcov( si e bun si pentru vedere, deci impusti doi iepuri dintr-o lovitura), o frunza de salata....Oricum, pentru inceput trebuie sa iei o hotarire ferma, gen "de azi gata cu dulciurile", arunci toata ciocolata de prin casa/ o dai la copii, si NU iti cumperi alta. :)

#54
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Majoritatea sfaturilor postate pe aici nu te vor ajuta, pentru ca incearca sa combata efectele, nu cauza.

Sa o luam logic. Intrebi cum sa te lasi de mancat => esti constient ca ai o problema cu asta (si un mic sentiment de vinovatie). Daca ai o problema, ataci cauza ei (este de natura psihologica).

Si eu am avut problema asta, si in 2 luni am reusit sa ma corectez pana in punctul in care pur si simplu uitam ca trebuie sa mananc. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate