Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Asta e prea de tot

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
bluero

bluero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 23.08.2004
atentie ia dat dar din pacate a lasat-o neprofilata color asa ca noi o vedem stearsa fara vividu/stralucirea, de ai incercat sa le adaugi tu
ia fa o comparatie
edit-assign profile si alege aRGB
parca se vede ceva diferenta :)
vezi atasata - e aRGB original convertit la sRGB
nu stiu de browsere de stiu de altceva decat de sRGB

View PostCadyllac, on Apr 20 2007, 14:21, said:

iata o poza buna la care nu i-ai dat atentie indeajuns, zic eu


#74
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Caddylac, daca citeai threadul respectiv cum trebuie ai fi vazut ca mi-am dat seama ca am pus pozele in Adobe RGB si nu in sRGB. Asta le face sa arate mai sterse, fara contrast si staturatie in browser. E o greseala din partea mea, dar pozele in aRGB arata mult mai bine decat le vezi tu in browser. Am corectat problema la urmatoarele puse in acelasi thread. Deci exemplul ales nu este cel mai bun. Si da, stiu ca trebuie sa mai studiez PS.

Insa repet si sper sa intelegeti ca ceea ce vedeti voi pe net nu e totuna cu poza la 100%. La 100% arata de multe ori soft (si daca-i dai sharpen cresti noise-ul), daca exagerezi cu saturatia si contrastul se amplifica noise-ul sau apare fenomenul de color banding. Iar pentru ceea ce fac eu, desi ar arata mai bine cu mai multa saturatie sau contrast, risc sa-mi fie respinse imaginile pe motive de prelucrare exagerata. Stiu ca se poate mai mult decat fac eu in post-procesare si ca mai am mult de studiat acolo. Insa pana una alta, cu cat imaginea din camera e mai buna, cu atat deteriorarea ei in post-procesare e mai mica. Deci justificarea ca de fapt ar trebui sa invat PS mai mult in loc sa-mi iau scule mai bune e doar partial adevarata. Eu cred ca e nevoie de ambele.

#75
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
sunt diferente itr-adevar dar nu am luat in considerare doar culoarea

oricum din partea mea poate sa faca ce vrea cu banii, sunt ai lui pana la urma dar il vad si pe el in dificultate, nu e sigur de ceea ce vrea
am trecut si eu prin acesta perioada dar din fericire mi-a trecut

eu sunt de parere ca pt stock nu e cazul sa-si schimbe aparatul, tot ce ce are nevoie este de lumina, atat in interior cat si in exterior

Edited by Cadyllac, 20 April 2007 - 14:36.


#76
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
caddy, si tie iti place "colorata, uite-i gata"?
vezi cum cade lumina aia. e apus. sau, oricum, spre apus. in poza ta lumina arata a amiaza. si nu e amiaza.
bluero a vazut corect.

#77
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
Taxon, ai dreptate, m-am uitat mai bine acum, pe zi imi reflecta lumina de la fereastra direct in monitor, se vedea bine atunci :)
adipelcz am citit discutia, chiar daca am citit-o printre picaturi

ca sa poti vedea de ce este in stare 350D-ul tau incearca sa faci niste poze imediat dupa poloaie (mai ales daca ploua timp de cateva zile), eu aici nu pot sa fotografiez natura din cauza poluarii, este ca o perdea de ceata de culoare gri care strica tot peisajul, din cauza asta am si vandut tele-ul

orcum eu iti urez bafta cu viitorul aparat

#78
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
interesant, și totodata de real folos acest topic.

nu s-a mai postat nimic aici ........ păcat  !

#79
cypher2000us

cypher2000us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 17.01.2009
Prin aceeasi criza am trecut si eu. A fost la un alt nivel pt ca ma inbdeletnicesc cu fotografia de vreo 2 ani si un pic dar a fost la fel de frustrant, ca dovada si vreo 2 topicuri care au starnit valuri pe forum si i-au facut pe unii sa ma considere o persoana superficiala.

Dupa ce am tras 1000 de cadre raw intr-o calatorie de 2 saptamani m-am linistit putin iar acum dupa ce mi-am luat 5D m-am linistit si mai tare. Tot ce am de facut e sa-mi completez kit-ul. Adaug ca la mine criza a fost partial declansata si de o lipsa acuta de inspiratie...o fi traversat vreo planeta pe unde nu trebuie de mi s-a taiat...nu stiu. Dar important e ca mi-am revenit. Tot de ce am avut nevoie a fost sa vad locuri "fotogenice"

Nu-ti face griji, iti vei reveni curand.

#80
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
bravo cypher, ai inviat un topic vechi de +2 ani :)

#81
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Ba nu . El a inviat un topic "inviat" ieri de c_anicai.

#82
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postanies0, on 7th July 2009, 16:04, said:

Ba nu . El a inviat un topic "inviat" ieri de c_anicai.
ba nu, c_anicai a spus doar "ce pacat ca a murit topicul asta"

iar cypher a venit sa-l mangaie pe initiatorul topicului :-)

#83
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

View Postglumetu, on 7th July 2009, 17:06, said:

ba nu, c_anicai a spus doar "ce pacat ca a murit topicul asta"

iar cypher a venit sa-l mangaie pe initiatorul topicului :-)
Acum stiu cine a mangaiat mumia! :P

Edited by Amenofis, 07 July 2009 - 16:15.


#84
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
doar cu bune intenții.

Țin să precizez că citind toate posturile din acest topic, (nu chiar toate) se poate ajunge măcar parțial la rezolvarea dilemei fotografului în alegerea echipamentului de o anumită marcă.

De asemenea nu s-ar naște peste noapte diverse topicuri noi de genul canon vs nikon .... vs pentax vs etc, .... dacă am reușit întrucâtva să mă explic.


cypher, prea puțini pe acest forum sunt în stare să vadă exact culoarea apei în care se bălăcesc, și intervin cu diverse ironii.

Edited by c_anicai, 07 July 2009 - 17:42.


#85
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postc_anicai, on 7th July 2009, 18:30, said:

cypher, prea puțini pe acest forum sunt în stare să vadă exact culoarea apei în care se bălăcesc, și intervin cu diverse ironii.
un pic cam aspru, nu crezi?  :mellow:

#86
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Da, foarte multi cred ca aparatura ii tine pe loc, cand de fapt e vorba de alte lipsuri: de talent, inspiratie, de a pune osul la treaba etc. E mult mai comod sa colinzi forumuri si reviewuri si sa te visezi mare fotograf. E mult mai greu sa iei dslr-ul cu tine cand pleci de acasa, fie el un model mai mic si cu obiectivul din kit. E drept ca un aparat nou iti da un avant, dar daca ai probleme dintre cele enumerate mai sus, avantul va fi trecator si iar vine vremea cand dai vina pe aparat. Am pe cineva in familie care mai tot timpul incearca sa utilizeze cate un un aparat (nu de fotografiat, aparate oarecare) dincolo de ceea ce pot ele prin constructie. Si nu de putine ori reuseste. Cam asa ar trebui sa facem si noi nu sculele. In loc sa ne vaicarim ca nu avem aia si ailalta, sa ne batem capul si sa scoatem untul din ele. Mi-aduc aminte de exemplu pe vremea zenitului, descoperisem ca daca il pun pe autodecansare si e pe B, expune 8 secunde. Plecand de aici am facut poze de studio pentru casa si prieteni cu o singura sursa de lumina continua, pe care o mutam in cele 8 secunde in diferite locuri etc. Deci vorba aia, "daca vrei, poti". Sau la editare, cate nu se pot face. Sunt tutoriale n, nu trebuiesc decat citite si experimentate, si experimentad vin alte idei si tot asa.
In concluzie, daca suntem prea poeti ne ia visarea (la alte aparate). Trebuie sa ne scuturam de visare (si de lene), sa luam aparatul de gat si sa facem poze.

#87
cypher2000us

cypher2000us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 17.01.2009
Ba, asta e! ce sa fac, trebuia sa mi se intample si mie, adica sa nu fiu atent si sa nu ma uit la datele post-urilor.

In rest, c_anicai are f mare dreptate si nu e aspru ci realist. Ai nevoie de foarte mare curaj sa constientizezi si sa accepti conditia in care esti si apoi sa o recunosti in fata altora.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate