Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 

Program Prelucrat Capturi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
doco

doco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.04.2007
Ma scuzati daca s-a mai discutat despre asa ceva :) eu sunt nou in domeniu, am citit pe forum si nu am gasit nimic la Subiect. Mi-am cumparat o camera video SONY DCRDVD205 - inregistreza direct pe mini dvd. Acum beleaua :D nu stiu sa prelucrez, k vreau niste efecte la inceput, la sfarsit, sa unesc filmuletze k sunt de 30 min. Dak puteti sa-mi spuneti niste nume de programe care sa faca asa ceva.

Am calc destul de bunicel:
Intel Celeron 2800
Memorie DDR 512
HDD 200gb/ 7200 rpm
Combo DVD-R/CD-RW
Ge Force FX 5200 128 MB...
,
Daca mai aveti niste sfaturi pentru un tanar de 18 ani incepator in treaba cu filmarea postati aici :). Vreau sa o folosesc si la nunti pt ca sunt de 2 ani in treaba asta cu sonorizari.

Ms anticipat.
Cu stima,
Doru

#2
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Dar tu faci captura de pe o camera care inregistreaza pe DVD?  :o

In ce format sunt fisierele de pe mini DVD?..., ca n-am folosit niciodata o astfel de camera.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,106
  • Înscris: 28.10.2006
Daca citeai ce s-a scris pe acest forum despre tipul de suport la camerele de amatori inainte de a lua camera era SUPER.
Acum nu prea mai ai ce face, ramai cu ce ai luat, cu ce filmezi pe camera, cam cu aia ramai. Teoretic se poate adauga cate ceva efecte, editari, dar pierderea de calitate e sensibila si timpul alocat este destul de mare. Nu se face transfer din camera, se introduce miniDVD-ul in PC si se copiaza continutul. In nici un caz cu asa ceva la nunti, doar daca mirii sunt prieteni buni si tu filmezi ca si camera surpriza, nu cea principala.

Mai citeste ce s-a scris referitor la camerele cu miniDVD.

#4
doco

doco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.04.2007
:|

#5
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Ce te incrunti nu stii sa multumesti alora care iti da sfaturi?
Aia nu e camera de filmat la nunti. Ramai DJ.
:confused:

#6
doco

doco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.04.2007
Ms de sfaturi :P mai astept idei :( chiar nu se pot prelucra imaginile? sa-i fac un intro sa bag un scris ceva :((?

#7
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Se poate, foloseste un soft care poate edita MPEG-2. Womble MPEG Video Wizard, de exemplu. Cauta pe Net, vei mai gasi multe soft-uri care-ti vor satisface doleantele dar vei mai pierde din calitatea materialului video. Succes!

#8
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
http://forum.softped...t...&hl=miniDVD

http://forum.softped...t...&hl=miniDVD

http://forum.softped...t...&hl=miniDVD

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu zic sa faci altfel. Iti faci reclama ca tu faci ceea ce altii "nu pot": oferi materialul filmat pe loc, gata pe suport DVD. :D
Cand se termina nunta, le dai DVD(urile) si iei banu'. Ura si la gara! Fara timp pierdut pentru editare sau alte chestii. Ei isi vor dori cel mai mult ceea ce ai filmat, nu meniuri sau alte traznai. In comparatie cu altii care asteapta zile bune sa se vada in momentele de la nunta, cu ceea ce faci tu, ei deja se pot admira cand servesc ciorba de potroace de a doua zi.

enjoy,
Mtz

#10
anderchir

anderchir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.03.2007
sal.
am doua camere video Panasonic,M7 si M3500 si cam de un an am inceput sa fac si DVD-uri cu ajutorul unui combo DVD/VCR recorder,DVD urile aveau o claritate superioara de imagine,dar mai ereau/sunt persoane care doresc efecte ,meniuri personalizate si chesti dastea ,pt asta trebuia sa transfer nunta pe DVD apoi copiam DVD-ul in PC ,il prelucram si dupa aceea il sriam pe DVD-ul final, e cam mult de lucru.m-am hotarat sa cumpar o camera video JVC cu hard disc pt a fi mai putin de lucru,credeti ca e bine daca am sa cumpar camera cu hard disc? acel JVC are un HDD de 30GB si inregistreaza pana la 37 de ore si • 7 ore de inregistrare video MPEG-2 de inalta calitate (8,5Mbps mediu, 720 x 576/50i in modul ULTRA) cu sunet Dolby Digital (fisier MOD), acum ma gandeam cum as putea baga cele 7 ore de inalt calitate pe cat mai putine DVD-uri pt ca sun 7 0re pe 30 GB? cu ce program pot face acest lucru si sa pot adauga efecte de sunet si imagie ,meniu personalizat si mai multe...  .
Mutumesc anticipat pt sfaturi si indrumari!

#11
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
Si clientii tai ce zic?! Probabil ca le place..."Multi vede, putini pricepe!"
Succese in activitatea ta, dar mi-ar placea sa realizezi TU singur lipsa de respect fata de clientii tai.
Ca sa fiu mai explicit: 1. daca vrei sa le iei banii, cred ca trebuie sa muncesti...2. Reusesti cu succes sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga; Si nu in ultimul rand, 3: crezi ca "8,5Mbps mediu, 720 x 576/50i in modul ULTRA", face calitatea?! Hm...Daca ai vrea sa muncesti, ai incepe sa cauti pe forum si ai vedea cum stau lucrurile...Dar, crede-ma niciodata nu e prea tarziu...
PS: Asta este cea mai tare:  :coolspeak: "acum ma gandeam cum as putea baga cele 7 ore de inalt calitate pe cat mai putine DVD-uri pt ca sun 7 0re pe 30 GB"
Te asigur ca-l poti baga si pe un CD...E mai ieftin CD-ul decat DVD-ul. Ma gandeam ca s-ar putea sa conteze pt tine!

#12
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

 anderchir, on Apr 6 2007, 01:34, said:

sal.
am doua camere video Panasonic,M7 si M3500 si cam de un an am inceput sa fac si DVD-uri cu ajutorul unui combo DVD/VCR recorder,DVD urile aveau o claritate superioara de imagine,dar mai ereau/sunt persoane care doresc efecte ,meniuri personalizate si chesti dastea ,pt asta trebuia sa transfer nunta pe DVD apoi copiam DVD-ul in PC ,il prelucram si dupa aceea il sriam pe DVD-ul final, e cam mult de lucru.m-am hotarat sa cumpar o camera video JVC cu hard disc pt a fi mai putin de lucru,credeti ca e bine daca am sa cumpar camera cu hard disc? acel JVC are un HDD de 30GB si inregistreaza pana la 37 de ore si ‱ 7 ore de inregistrare video MPEG-2 de inalta calitate (8,5Mbps mediu, 720 x 576/50i in modul ULTRA) cu sunet Dolby Digital (fisier MOD), acum ma gandeam cum as putea baga cele 7 ore de inalt calitate pe cat mai putine DVD-uri pt ca sun 7 0re pe 30 GB? cu ce program pot face acest lucru si sa pot adauga efecte de sunet si imagie ,meniu personalizat si mai multe...  .
Mutumesc anticipat pt sfaturi si indrumari!

Mare-i gradina...  :blink:

@Mtz, @bydede ...  :clapping:

Edited by valiro, 06 April 2007 - 07:23.


#13
anderchir

anderchir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.03.2007

 bydede, on Apr 6 2007, 02:11, said:

Si clientii tai ce zic?! Probabil ca le place..."Multi vede, putini pricepe!"
Succese in activitatea ta, dar mi-ar placea sa realizezi TU singur lipsa de respect fata de clientii tai.
Ca sa fiu mai explicit: 1. daca vrei sa le iei banii, cred ca trebuie sa muncesti...2. Reusesti cu succes sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga; Si nu in ultimul rand, 3: crezi ca "8,5Mbps mediu, 720 x 576/50i in modul ULTRA", face calitatea?! Hm...Daca ai vrea sa muncesti, ai incepe sa cauti pe forum si ai vedea cum stau lucrurile...Dar, crede-ma niciodata nu e prea tarziu...
PS: Asta este cea mai tare:  :coolspeak: "acum ma gandeam cum as putea baga cele 7 ore de inalt calitate pe cat mai putine DVD-uri pt ca sun 7 0re pe 30 GB"
Te asigur ca-l poti baga si pe un CD...E mai ieftin CD-ul decat DVD-ul. Ma gandeam ca s-ar putea sa conteze pt tine!
ce ai vrut sa zici domnu 'bydede'  cu:"Si clientii tai ce zic?! Probabil ca le place..."Multi vede, putini pricepe!" " ca nu prea am inteles, fii mai explicit daca se poate, ce M3500 nu este o camera buna ,sau ce? ia spuneti mai expertilor  ce trebuie sa fac pt "a pticepe toti clientii mei ceea ce filmez eu"? "Te asigur ca-l poti baga si pe un CD..." si aici ce ai vrut sa mai zici ,ca pot baga cele  7 ore pe un singur CD? mai am o itrebare ,daca camerelke pe HDD nu sunt bune atunci ce ar trebui sa iau, pe DVD?

#14
anderchir

anderchir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.03.2007
Ce camera (ditre cele digitale) e buna pt nunti,ca toti care mai filmeaza pe la nunti si-au luat camere cu card mini dvd si alte deastea si ma gandeam sa trec si eu la camerele digitale ,dar am observat ceva, ca cei cu camerele astea digitale nu prea sunt cautati,pt ca oameni vor materialul video imediat dupa ce se termina nunta,pt ca incepand cu a doua zi sa se uite ce au facut si cum arata la TV, aici ii dau dreptate lui Mtz.  ce sa fac, sa trec la digital sau sa raman tot la  VHS?

#15
nick&raul

nick&raul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2007

 anderchir, on Apr 6 2007, 01:34, said:

sal.
am doua camere video Panasonic,M7 si M3500 si cam de un an am inceput sa fac si DVD-uri cu ajutorul unui combo DVD/VCR recorder,DVD urile aveau o claritate superioara de imagine,dar mai ereau/sunt persoane care doresc efecte ,meniuri personalizate si chesti dastea ,pt asta trebuia sa transfer nunta pe DVD apoi copiam DVD-ul in PC ,il prelucram si dupa aceea il sriam pe DVD-ul final, e cam mult de lucru.m-am hotarat sa cumpar o camera video JVC cu hard disc pt a fi mai putin de lucru,credeti ca e bine daca am sa cumpar camera cu hard disc? acel JVC are un HDD de 30GB si inregistreaza pana la 37 de ore si • 7 ore de inregistrare video MPEG-2 de inalta calitate (8,5Mbps mediu, 720 x 576/50i in modul ULTRA) cu sunet Dolby Digital (fisier MOD), acum ma gandeam cum as putea baga cele 7 ore de inalt calitate pe cat mai putine DVD-uri pt ca sun 7 0re pe 30 GB? cu ce program pot face acest lucru si sa pot adauga efecte de sunet si imagie ,meniu personalizat si mai multe...  .
Mutumesc anticipat pt sfaturi si indrumari!

Daca chiar ai bani pentu upgrate ia-ti a camera digitala ce filmeaza pe caseta (mini dv) : Un calc. Pentium Dual Core, 1 Giga Ram DDR2, Placa video 256 MB, Hard SATA  250 GIGA sau chiar doua. Un DVD WRITER si o placa de captura PINNACLE 700 USB sau PCI. O sa ai rezultate uimitoare daca ai imaginatie si te tuce un pic capul.
Pentru Camera video: SONY VX2100, daca ai bani, daca nu e bun si PANASONIC MD10000 dar o sa ai nevoie de lumina mai multa ca la VX.

BAFTA !

#16
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005

 anderchir, on Apr 6 2007, 23:22, said:

Ce camera (ditre cele digitale) e buna pt nunti,ca toti care mai filmeaza pe la nunti si-au luat camere cu card mini dvd si alte deastea si ma gandeam sa trec si eu la camerele digitale ,dar am observat ceva, ca cei cu camerele astea digitale nu prea sunt cautati,pt ca oameni vor materialul video imediat dupa ce se termina nunta,pt ca incepand cu a doua zi sa se uite ce au facut si cum arata la TV, aici ii dau dreptate lui Mtz.  ce sa fac, sa trec la digital sau sa raman tot la  VHS?


 nick&raul, on Apr 6 2007, 23:28, said:

Daca chiar ai bani pentu upgrate ia-ti a camera digitala ce filmeaza pe caseta (mini dv) : Un calc. Pentium Dual Core, 1 Giga Ram DDR2, Placa video 256 MB, Hard SATA  250 GIGA sau chiar doua. Un DVD WRITER si o placa de captura PINNACLE 700 USB sau PCI. O sa ai rezultate uimitoare daca ai imaginatie si te tuce un pic capul.
Pentru Camera video: SONY VX2100, daca ai bani, daca nu e bun si PANASONIC MD10000 dar o sa ai nevoie de lumina mai multa ca la VX.

BAFTA !


Si mai baga un ochi si AICI. Nu se stie ce mai inveti.

:peacefingers:

#17
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
http://forum.softped...t...29&hl=NUNTI

http://forum.softped...t...24&hl=NUNTI

http://forum.softped...t...52&hl=NUNTI

http://forum.softped...t...69&hl=NUNTI

http://forum.softped...m...t&p=2281421

Si mai sunt multe topicuri care te-ar putea ajuta sa gasesti un raspuns la problemele tale.

Use Search

#18
ancab

ancab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 04.12.2006

 anderchir, on Apr 6 2007, 21:00, said:

ce ai vrut sa zici domnu 'bydede'  cu:"Si clientii tai ce zic?! Probabil ca le place..."Multi vede, putini pricepe!" " ca nu prea am inteles, fii mai explicit daca se poate, ce M3500 nu este o camera buna ,sau ce? ia spuneti mai expertilor  ce trebuie sa fac pt "a pticepe toti clientii mei ceea ce filmez eu"? "Te asigur ca-l poti baga si pe un CD..." si aici ce ai vrut sa mai zici ,ca pot baga cele  7 ore pe un singur CD? mai am o itrebare ,daca camerelke pe HDD nu sunt bune atunci ce ar trebui sa iau, pe DVD?
???????? Asta-i o gluma? Daca-i pe bune chiar ca-mi ...... in el de neam si emigrez in congo

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate