Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...
 Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 

Topic DRIVERE - ACER

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#109
Fantazio

Fantazio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.03.2007

View PostSandMan_Rave, on May 2 2008, 11:33, said:

Daca folosesti Vista, incearca Storm Codec, este mult mai bun ca Ace Mega, la fel, daca ai vista si vrei sa vezi filmele cu BSPlayer Options>Preferences>Video>Video Rendering>Selecteaza "Internal renderer RGB mode"


Evererest, NHC, sunt multe.


Laptop-ul tau este din seria TravelMate sau Aspire? Pentru aspire nu sunt drivere de XP pe site la Acer, dar componentele sunt foarte comune deci nu cred ca o sa ai probleme in gasirea driverelor.
Este din seria Aspire. Deci pot sa bag driverele de la TravelMate ?:)

#110
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Daca componentele pe care le ai tu sunt identice cu cele de la seria TM, da... normal.

#111
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
Salutare oameni buni!

A ajuns pe la mine un laptop Acer 5920G cu intentia de a-i intala un win xp
Pentru cei interesati gasiti drivere aici.

http://www.laptops-d...windows-xp.html
sau aici
http://66.102.9.104/...&...&path=WinXP

Totusi am intampiant 2 probleme...

1 - nu am reusit sa intalez placa video... are cineva idee cam ce trebuie facut. un driver alternativ...?
2 - Cum se poate face restore de pe partitia ascunsa (nu, nu am sers-o, este acolo intacta - nu merge faza cu alt+F10 si DSD restore din bios) trebuie un cd, ceva?

Multumesc

#112
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
Am instalat pe  Acer Aspire 4315  driverele de xp de la TravelMate 2493 si merg perfect.s-a rezolvat si problema cu placa de sunet.Asa ca pentru care au numai vista pot incerca cu drivere de la travel mate la aspire...

View Postfane_de_la_gara, on May 23 2008, 03:07, said:

Salutare oameni buni!

A ajuns pe la mine un laptop Acer 5920G cu intentia de a-i intala un win xp
Pentru cei interesati gasiti drivere aici.

http://www.laptops-d...windows-xp.html
sau aici
http://66.102.9.104/...&...&path=WinXP

Totusi am intampiant 2 probleme...

1 - nu am reusit sa intalez placa video... are cineva idee cam ce trebuie facut. un driver alternativ...?
2 - Cum se poate face restore de pe partitia ascunsa (nu, nu am sers-o, este acolo intacta - nu merge faza cu alt+F10 si DSD restore din bios) trebuie un cd, ceva?

Multumesc
Poti incerca cu Partition Magic sa montezi partitia si sa setezi sa arate fisierele system ascunse sau cum ai spus tu cu un cd care ar trebui sa vina odata cu laptopu pe care e programul de restore...

#113
AliNe_DoUx

AliNe_DoUx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.01.2008
Buna...

Am si eu un notebook Acer Aspire 5100, am instalat cat de curand Windows Vista Ultimate(64), si in momentul in care dau Control Panel/ Device Manager imi lipsesc 3 drivere PCI Flash Memory... si nu stiu de unde sa le iau...Pls help meeee....


Si o alta problema, in momentul in care apas butonul pentru Bluetooth, imi arata No Bluetooth Device..de ce???


Mersi!!!

Edited by AliNe_DoUx, 29 May 2008 - 17:39.


#114
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
Si o alta problema, in momentul in care apas butonul pentru Bluetooth, imi arata No Bluetooth Device..de ce???


Mersi!!!
[/quote]

Iti arata no bluetooth device pentru ca nu ai numai butonul asa am si eu la al meu si 3g si bluetooth dar doar butonul deoarece carcasa la laptop ai facuta pentru mai multe serii.Vezi manualul si ce are in dotare seria ta.

Edited by ProzacAddict, 31 May 2008 - 06:22.


#115
danailacatalin

danailacatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.11.2007
am luat drivere pentru xp de pe ftp://acer.com.my/ (user: download pass: download) le'am instalat.. dar in device manager imi raman astea 3 cu problema.. ce sunt alea? ce drivere tre' sa mai caut?

http://www.sharemobi...ice_manager.JPG

p.s. de mentionat acer aspire 4920g cu xp sp2

Edited by danailacatalin, 05 June 2008 - 22:45.


#116
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008

View Postdanailacatalin, on Jun 5 2008, 13:39, said:

am luat drivere pentru xp de pe ftp://acer.com.my/ (user: download pass: download) le'am instalat.. dar in device manager imi raman astea 3 cu problema.. ce sunt alea? ce drivere tre' sa mai caut?

http://www.sharemobi...ice_manager.JPG

p.s. de mentionat acer aspire 4920g cu xp sp2

Probabil ca nu ai instalat driverile de chipset la placa de baza asa ca din cate am vazut probabil ca ai chipset intel.
Dacă știi ce chipset are, mergi frumos pe site la Intel, http://downloadfinder.intel.com/ , din meniul din stânga alegi Chipsets > Laptop chipsets > modelul chipset-ului tău, apoi sistemul de operare, și în cele din urmă descarci cea mai recentă versiune de INF update pentru respectivul chipset. Alea-s driverele la „placa de bază”. Iar dacă nu știi ce chipset are, pe același site alegi din meniu Chipsets > Chipset software > Intel Chipset Identification Utility
Si apoi scoti driverele pentru chipsetu-l tau.ar trebui sa rezolve problema...

Edited by ProzacAddict, 06 June 2008 - 07:09.


#117
danailacatalin

danailacatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.11.2007
merci mult.. o sa incerc.. sper sa reusesc..!

#118
veljkokim

veljkokim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.11.2007
is there drive xor xp for model
ACER Aspire 6920G-6A2G25Mn

thks

#119
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
[quote name='veljkokim' date='Jun 17 2008, 08:26' post='4757144']
is there drive xor xp for model
ACER Aspire 6920G-6A2G25Mn


What kind of driver do you need? your chipset is: Chipset Mobile Intel PM965 Express and you can find driver's on intel page.

Edited by ProzacAddict, 22 June 2008 - 08:23.


#120
kimokato

kimokato

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2008
salut. am si eu un acer aspire 5520g si as vrea sa fac un upgrade de forceware la placa video dar nu stiu care ar fi mai stabil. am incercat niste drivere de pe guru3d dar nu am fost multumit. stie cineva care versiune de drivere e ce-a mai buna pt placa video 8600m gs a acestui laptop? am tot cautat pe google si gasesc foarte multe pareri impartite.

#121
Feel_X

Feel_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2008
salut...de curand m-am ocupat de un Acer Aspire 5720G...bininteles avea vista instalat pe el..am instalat xp-ul..si acum ia de unde nu-s driverele pentru xp...dar m-am chinuit 2 zile si am cautat pe net pana le-am gasit...indradevar le gasesti pe toate pe www.acerpanam.com...am instalat am dezinstalat pana am dat de cele bune si acum sunt foarte multmit ca merge perfect tot si sunet, placa video, webcam etc...am sa incerc sa urc aici driverele necesare pentru aspire 5720g...

#122
bogdan99999

bogdan99999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 04.07.2008
Uite cum poti sa faci, intra la acer pe site, si ia driverele de la un model aterior, de exemplu eu am aspire 5315, care la ei pe site are drivere pt vista, asa ca am luat driverele de la aspire 4315, si au mers ( aici ma refer doar la driverele pt retea wireles si lan)

#123
Darius_tm

Darius_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2008
Am o mare problema si eu... am un Acer 5220, pe care am avut Vista pana acum, si a reusit un prieten sa instaleze Windows XP Last (sau asa ceva) dar... a spus ca nu poate sa imi instaleze nici placa de retea, nici wireless-ul din cauza unor probleme de chipset... si nu stiu ce, nu ma pricep prea mult la computere.
Spuneti-mi ce pot face sa le instalez? Restul a reusit sa le instaleze, a intrat pe site-ul acer, si a luat versiunile de drivere pt vista, dar au mers.
Va multumesc

#124
bogdan99999

bogdan99999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 04.07.2008
Eu am zis mai sus ce poti sa faci. Te duci la acer pe site si iei de la un model mai inforior driverele pt xp eu asa am facut!!!

#125
yolisutz

yolisutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2008
buna.
am si eu nevoie de sfatul cuiva...va rog FRUMOS.
am un ACER ASPIRE 5630 si are instalat pe el windows vista . as vrea totusi sa lucrez pe xp fiindca imi e mai usor si  nu prea stiu de unde sa incep...cum sa-l instalez  sau de unde sa iau driverele. astept sfaturile voastre. multumesc frumos.

#126
ProzacAddict

ProzacAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.03.2008
Cauta un amic care are kit-ul de xp si vezi ce poate sa faca daca nu mergi la firma de unde ai luat laptopu si cere instalare de xp

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate