Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 

Lumea virtuala versus lumea reala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#19
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Bun, influentele altor limbi in romana au existat si vor exista intotdeauna, ceea ce nu e deloc un lucru rau.

Cand vorbeam de "involutie" ma gandeam la "mirc-izarea" limbii, fenomene de tip k, sh, tz, prescurtarea cuvintelor pana la a ajunge neinteligibile, etc.

#20
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Dana_H, on Feb 7 2007, 08:47, said:

Bun, influentele altor limbi in romana au existat si vor exista intotdeauna, ceea ce nu e deloc un lucru rau.

Cand vorbeam de "involutie" ma gandeam la "mirc-izarea" limbii, fenomene de tip k, sh, tz, prescurtarea cuvintelor pana la a ajunge neinteligibile, etc.
Aaaa, m-am linistit, eu spun ca astea-s insignifiante ... chestii de om modern mereu pe graba ... un fel de cod al ... initiatilor mirc-inieni ... "Limba" asta nu ma pasioneaza si deci o ignor ... am doar o vaga idee la subiect ...

#21
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
Limba romana utilizata pe forumuri si in lumea virtuala in general nu reprezinta un etalon. Noi aici incercam, practic, sa imitam vorbirea de zi cu zi, de fapt asa ne si exprimam: "mai vorbim deseara pe yahoo" sau "ne mai auzim". De altfel, avem si miriadele de zambareti (nu-mi place cuvintul emoticons) si alte imagini zgomotoase care sa sugereze gesturi, mimica, altfel absente. Luati, de exemplu, o inregistrare cu limba vorbita pe strada sau modul in care noi ne exprimam si o sa vedeti ca e departe de limba literara. Toate acestea fac parte din registrul informal al limbii. Iar cand vedem "10x, 4 U, sk8, U 2", e de fapt limba engleza afectata de aceasta moda si nu limba romana. Problema cu limba romana e atunci cand trebuie sa scriem "nicio/niciun" in loc de "nici o/nici un". Dar asta deja nu mai tine de lumea virtuala si nu este un rezultat al acesteia. Tine probabil de reforma limbii, si in Franta s-a pus la un moment dat problema eliminarii accentelor, dar au renunta la idee pentru moment. Sau "β" german care este din ce in ce mai putin utilizat, fiind inlocuit de "ss". Peste tot se pierde specificul incetul cu incetul.

Partea interesanta e ca...nu as blama fenomenul "sh, tz" chiar in intregime pentru ca, practic, s-a gasit o portita pentru a sugera sunetul de care avem nevoie utilizand pachetul de baza oferit de componentele hardware a.k.a. (also known as) tastatura si de partea soft. Pentru diacritice mai trebuie sa instalam cate ceva, ceva mai complicat pentru cluburile de Internet s.a.m.d. Asa ca, trebuie sa privim problema din toate unghiurile.

#22
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

 Dana_H, on Feb 7 2007, 08:11, said:

Ceea ce se intampla acum cu limba romana nu as numi-o evolutie, ci mai degraba involutie. Dar e doar parerea mea.
E doar evolutie, sau schimbare nu poate fi involutie. Nu exista nici un scop maret, despre cum ar trebuii sa arate limba,  am spus ca nu e un cod pe care daca il modificam nu ne mai intelegem, limba se schimba odata cu oamenii. Cred ca cei care doresc limba sa ramana fixa cauta un punct de sprijin in asta, dar schimbarea limbii nu inseamna nimic e doar un efect. Cum ar fi sa vorbim azi limba din 1800 ?
Despre comunicarea pe internet o consider foarte buna, mii de oameni se aduna si vorbesc despre ce ii intereseaza, niciodata in istorie nu s-a mai intamplat asa ceva la asemenea scara

#23
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Activistii de diverse orientari din diverse epoci incearca sa seduca populatiile construind imagini-idol goale. "Limba", "Natie", "Glie" sunt cateva exemple.
Trebuie sa existe o doza de idolatrizare a unui concept care este doar un sistem de comunicatie, ca sa ne chinuie grija perisabilitatii sale.

#24
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Mama Voastra, asa este, sarcinile de serviciu, informarile asupra unor probleme din companie se transmit prin e_mailuri!
Eu ma refeream la un simplu: ce mai faci? sau ti-a trecut raceala?
Si ca sa mai si radem un pic, imi imaginez un viitor cand, eu din sufragerie, pe Mess, voi posta cu lterele cele mai mari, catre sotia din bucatarie: este gata masa?

Oricum in lumea virtuala inainte de a posta mai revezi odata comentariul, il mai retusezi, il mai cizelezi,etc. Odata plecat este ca ''mortul dus la groapa''.In lumea reala, chiar daca ai scapat o ''pasarica'' din gura, ai posibilitatea de a face corectia imediat, asa poti astepta pe forum si 24 de ore.


Foarte frumos caracterizeaza Ion Vinea in volumul:''Venin de Mai'' fara sa realizeze ca este de fapt vorba de o lume virtuala:
.........''negustori de abstractiuni,latifundiari de constiinte si transformisti in materie de de opinii''......


Lumea reala in care traim este limitata de conventii: legislative, sociale, morale, etice,etc., iar in plus nu poti sa fii altceva decat ceea ce esti in realitate, cu plusurile si minusurile tale!

Lumea virtuala are un regulament, arbitru(admin. sau moderator),cartonas galben( warn sau preview) si cartonas rosu(ban)!
Dar aici, cei ''priceputi'' isi pot confectiona o biografie falsa, ca sa para altceva decat sunt in realitate! De fapt, durii de pe forumuri pot fi mielusei in viata reala si invers! Totul depinde de frustarile simtite in cursul vietii si de potentialul de refulare!

#25
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Motzoc, on Feb 7 2007, 15:14, said:

...
Lumea virtuala are un regulament, arbitru(admin. sau moderator),cartonas galben( warn sau preview) si cartonas rosu(ban)!
Dar aici, cei ''priceputi'' isi pot confectiona o biografie falsa, ca sa para altceva decat sunt in realitate! De fapt, durii de pe forumuri pot fi mielusei in viata reala si invers! Totul depinde de frustarile simtite in cursul vietii si de potentialul de refulare!

Numai pe anumite forumuri. Reteaua include multe alte forme de comunicare,  inclusiv video-telefonie.

#26
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

Quote

De fapt, durii de pe forumuri pot fi mielusei in viata reala si invers! Totul depinde de frustarile simtite in cursul vietii si de potentialul de refulare!

Nu cred ca pot exista acesti "duri" sau "mielusei" pe forumuri, prin faptul ca suntam la distanta si anonimi daca unul incepe si ameninta , injura etc etc, poate fi simplu ignorat. Nu are folos pentru "duritatea" lui. La fel nu vad de ce ar exista "mielusei" oameni care sa le fie frica de ceva
Se poate spune ca un forum invata oamenii sa se poarte, aici nu poti vorbi oricum sau esti marginalizat , ignorat, iei ban :)

Edited by jet li, 07 February 2007 - 15:11.


#27
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 jet li, on Feb 7 2007, 14:11, said:

Nu cred ca pot exista acesti "duri" sau "mielusei" pe forumuri, prin faptul ca suntam la distanta si anonimi daca unul incepe si ameninta , injura etc etc, poate fi simplu ignorat. Nu are folos pentru "duritatea" lui. La fel nu vad de ce ar exista "mielusei" oameni care sa le fie frica de ceva
Se poate spune ca un forum invata oamenii sa se poarte, aici nu poti vorbi oricum sau esti marginalizat , ignorat, iei ban :)
Subscriu ...

#28
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

 Billy, on Feb 7 2007, 15:21, said:

Subscriu ...

Vad ca avem unii fata de altii un limbaj civilizat, replici la limta bunului simt si pertinente!
Revin la ideea ca unii din noi suntem mai buni la scris, iar altii la vorbit!
Offtopic!
Pe un alt Forum am un un prieten Maotzedung, parca ati fi frati! :coolspeak:

#29
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 Motzoc, on Feb 7 2007, 15:42, said:

Vad ca avem unii fata de altii un limbaj civilizat, replici la limta bunului simt si pertinente!
Revin la ideea ca unii din noi suntem mai buni la scris, iar altii la vorbit!
Offtopic!
Pe un alt Forum am un un prieten Maotzedung, parca ati fi frati! :coolspeak:
Cine-i prieten cu ... frate-miu trebuie sa fie prieten si cu mine ...

#30
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

Trebuie sa existe o doza de idolatrizare a unui concept care este doar un sistem de comunicatie, ca sa ne chinuie grija perisabilitatii sale

:lol: Ma indoiesc c-am ajuns la stadiul la care as idolatriza ceva / pe cineva, fie ea si limba romana. Pur si simplu imi ia mai mult timp si efort sa inteleg ceea ce se scrie, iar expresii de genul "ajtatima k nu shtiu k e greu" imi zgarie neuronii. Parca o luam catinel indarat catre maimute...daca nu mai avem timp sa scriem cuvintele ca lume, om mai avea timp sa mai gandim ? :huh:

Singura treaba cu care sunt de acord e intr-adevar "sh" si "tz", cum zicea si @ MV, inlocuiesc niste diacritice cam complicate (ca dovada ca nici eu nu le folosesc :) )

#31
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006

 mianna, on Feb 6 2007, 20:24, said:

mama ei de evolutie!  :P

si ma scuzati, as scrie si on topic, dar nu mai am ce :)

scuze mianna, dar scriu de pe o tastatura care functionaza ca si cum ar fi din primul razboi mondial, in plus cu greu imi gasesc eu propriile greseli de ortografie.

Quote

nseamna, ca nu am facut un editorial bun!
Sau nu este suficient de incitant!
Voi fi mai atent pe viitor!
Va multumesc amandoura!

nu. chiar deloc, de fapt ti-a raspuns dana H :)

#32
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Iata cum descria mijloacele de comunicare tip messenger, o prietena, dotata cu cu un dar al exprimarii mai bun decat mine si cu multa intuitie si putere de analiza:

''e ca un multi level marketing care promoveaza infidelitate''

#33
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Interesanta metafora, dar chestia cu promovatul infidelitatii mi se pare un pic exagerata. Depinde de fiecare, pana la urma, nu?

Acum depinde si ce intelege prietena ta prin "infidelitate"... :)

#34
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
"omul stie mult mai multe decat intelege" - Alfred Adler


Comunicarea virtuala este inca in perioada de inceput.
Cu toate ca chaturile si emailul functioneaza de ceva timp, dezvoltarea adevarata a comunicarii virtuale va avea loc in urmatorii 2 -3 ani.
Poate si mai putin.
Prin messenger se comunica acum aproape ca si in realitate.
Avem sunet si video deci nu se pierde decat contactul fizic.Copii mei  au videoeotelefonie  cu mine pe Skype.
Nu putem spune ca dialogul prin e-mail e mai greoi decat prin scrisoarea clasica, cea scrisa pe hartie.
Si la inceputurile telefoniei erau destui sceptici ce se indoiau de utilitatea acestei comunicari.
Daca privim cu atentie modul facil in care putem comunica intre noi acum, putem constata ca acest fel de comunicare ne indeparteaza dar ne si apropie in acelasi timp.
Asa cum telefonul a eliminat multe intalniri si vizite, messengerul emailul si alte forme de comunicare pe internet fac la fel.
Punctuatia conteaza, emoticoanele dau sensul dorit frazei si inlocuiesc mimica fetei.
Nu inseamna ca exprima si realitatea. Poti pune un zambet in urma unei fraze rautacioase, pentru a indulci sau a da senzatia de gluma.
Comunicarea virtuala, cu toate ca e inca la inceput are o viteza de dezvoltare inimaginabila.
Oamenii comunica  virtual intre ei, ori cu masinile(alarma de acasa de exemplu).
Daca cel cu care discuti pe net e o persoana cunoscuta discutia e mai
clara si fara interpretari gresite, insa cu cat e mai necunoscut interlocutorul, intuitia, punctuatia, felul dialogului, formularea si tema abordata, ne spun despre celalalt multe.
In timp ajungi sa poti cunoaste un interlocutor din cateva schimburi de replici.
E clar ca nu ne putem opune comunicarii virtuale chiar daca suntem pro ori contra.

Edited by Motzoc, 08 February 2007 - 11:43.


#35
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Dana_H, on Feb 7 2007, 20:02, said:

:lol: Ma indoiesc c-am ajuns la stadiul la care as idolatriza ceva / pe cineva, fie ea si limba romana. Pur si simplu imi ia mai mult timp si efort sa inteleg ceea ce se scrie, iar expresii de genul "ajtatima k nu shtiu k e greu" imi zgarie neuronii. Parca o luam catinel indarat catre maimute...daca nu mai avem timp sa scriem cuvintele ca lume, om mai avea timp sa mai gandim ? :huh:
Daca ceva ne ia timp si efort ca sa intelegem, nu inseamna ca ne invita la un exercitiu suplimentar de gandire?
La varsta mea ne jucam cu lipimbapa papasaparepeapascapa. Viteza de vocalizare fiind mai mare decat cea de tastare, atunci nu ne incurca sa lungim cuvintele.

Ce te face sa crezi ca modificand limbajul o luam catre maimute? Faptul ca il adaptam anumitor nevoi? Efortul de inventivitate/perspicacitate suplimentar?  sau lipsa de reverenta pentru valori deja instituite, ce trebuie folosite ca lumea?

Quote

Singura treaba cu care sunt de acord e intr-adevar "sh" si "tz", cum zicea si @ MV, inlocuiesc niste diacritice cam complicate (ca dovada ca nici eu nu le folosesc :) )

Edited by blimpyway, 08 February 2007 - 18:42.


#36
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
In lumea virtuala de pe alte subforumuri(Iocan si Religie), ori m-au privit ca pe omul ''invizibil'', ori au sarit sa ma muste, de parca descoperisera ei roata si eu vroiam sa le-o fur!
Daca era in real, acum eram deja la fripturi si vin rosu, asortate cu bancuri sexy!
CONCLUZIE: Unii scriem mai bine, altii vorbim convingator si unii.........raman la fel! :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate