Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Pentax K100 sau Nikon D40

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Deci... afirmatia mea initiala era ca M42 IN GENERAL nu sunt recomandate pentru fotografia digitala, mai ales cele iefine care se gasesc in Romania.
Kunzite zice ca nu am dreptate. Ceea ce logic insemna ca el sustine ca M42 sunt RECOMANDATE pentru montarea pe aparate digitale, inclusiv cele ieftine.
Eu zic ca coatingul obiectivelor dedicate foto digitale are ceva IN PLUS fata de cele dedicate film datoriata reflectivitatii mai mari a CCD, el imi zice ca si alea pe film au au coating - ce zic eu si ce intelege el!

Ma intreb de ce s-or fi chinuit aia de la Pentax (si numai) sa faca obiective speciale pentru digital...
In limba romana stiu ca "in general" nu este totuna cu "intotdeauna". Mentionarea unor exceptii de la o regula GENERALA nu o invalideaza.

Despre citatul unde te consideri jignit, este direct rezultat al afirmatiilor tale (si aa altor Pentax owners) anterioare. Este o concluzie personala, nu incerc sa argumentez nimic cu ea. Pe forumul asta toate flame-urile pe care le-am avut sau le-am vazut intre alte doua persoane contin constant un anume ingradient - un Pentaxist.
Este o observatie generala nu insemna ca TOTI sunt la fel, ci dupa cum am avertizat, unii cad in aceasta extrema dupa achizitia respectiva.

Edited by SuperDuper, 09 August 2007 - 12:37.


#38
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004

 SuperDuper, on Jul 27 2007, 13:25, said:

Obiectivele M42 nu sunt recomndate pentru digital pentru ca nu au coatingul necesar aparatelor cu senzor CCD (mai reflectiv decat pelicula) si mai ales pentru ca nu au puterea optica de rezolvare necesara pentru senzorii CCD

Eu sustin doar ca afirmatia de mai sus e falsa :rolleyes:

#39
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
io abia astept sa aflu pe pielea mea cat de rele sunt obiectivele pe M42 :coolspeak:

#40
mcoste

mcoste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006
Hmm...Na sunt chiar in balans...serios..
Nu a reusit nici unul de aici sa ma conviga ca Pentax sau Nikon ar fii o alegere mai buna.
Eu nu am din pacate un magazin prin "zona" ...unde sa ma duc sa ma joc cu DSLR-uri ca in Capitala :)
..if u get my point :)
Au inceput sa ma atraga niste lucruri la Nikon D40 ..(http://www.dpreview....nD40/page20.asp ) ..puteti vedea
aici poze de "laborator" facute cu D40 si K100 ...unde, pentru mine K100 a pierdut GARANTAT. Culorile mi se par mult prea nenaturale la
K100 plus ca are distorsiune de culoare...se poate vedea in special la poza mare , pe sticla neagra din mijloc, pe scrisul de pe lateral...care evident la Nikon este alb,
pe cand la Pentax este o multidudine de aberatii de culori :) (pentru cei mai profi de aici va rog sa-mi scuzati jargonul :) si sper ca stiti de gluma )....
Am acum alta problema si anume...pe mine ma tenteaza rau de tot kit-ul de la Nikon D40 dar vreau sa-mi iau pe langa el si un obiectiv separat si anume acela de la Tamron
http://www.tamron.co...300_di_a017.asp
Vroiam numai sa stiu daca asta ma afecteaza la AutoFocus sau nu ? Care pentru mine ca incepator ar fii o functie destul de importanta....
Daca este cineva in masura sa-mi raspunda....i-as fi foarte recunoscator :=)

mircha

#41
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004

 SuperDuper, on Aug 9 2007, 13:32, said:

Ma intreb de ce s-or fi chinuit aia de la Pentax (si numai) sa faca obiective speciale pentru digital...
Pe obiectivele alea nu le face speciale coating-ul lentilelor.

#42
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
A pierdut garantat? Uitandu-te la poza aia????
Mai, ia-ti Nikon daca asa simti (daca vei cumpara avand indoieli, vei gasi aparatului toate bubele posibile si imposibile). Dar pur si simplu nu vad ce-ai putea reprosa K100D-ului. Care btw. mai e si in modul Bright (culori mai saturate).
Incearca totusi sa pui mana pe ambele aparate, avand si pe cineva care sa-ti explice ce si cum. Restul sunt discutii sterile pe marginea unor detalii pe care poti si sa nu le observi in viata de zi cu zi.

Din cate vad n-o sa ai AF cu acel obiectiv.

#43
ngttrr

ngttrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 18.05.2006

 mcoste, on Aug 9 2007, 15:49, said:

Am acum alta problema si anume...pe mine ma tenteaza rau de tot kit-ul de la Nikon D40 dar vreau sa-mi iau pe langa el si un obiectiv separat si anume acela de la Tamron
http://www.tamron.co...300_di_a017.asp
Vroiam numai sa stiu daca asta ma afecteaza la AutoFocus sau nu ? Care pentru mine ca incepator ar fii o functie destul de importanta....
Daca este cineva in masura sa-mi raspunda....i-as fi foarte recunoscator :=)

mircha


Pe obiectivul mentionat de tine nu ai autofocus cu D40. Eu unul i-ti recomand un Nikkor AF-S DX 55-200mm f/4-5.6 G ED
(http://www.f64.ro/de...id=163&pid=3869) care este foarte accesibil ca si pret sau daca doresti un capat tele mai mare un Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR (http://www.f64.ro/de...id=163&pid=5067) care din pacate este mai scump. Alta optiune (nu sunt 100% sigur) ar fi obiectivele de la Sigma, obiective cu HSM (Hyper-Sonic Motor) care au posibilitatea auto-focus-ului pe D40.
Eu am ales Kitul D40 cu 18-55 si am mai cumparat un 55-200. Sunt foarte multumit de ele (performante bune pentru bani putini) si visez la un 18-200 si poate odata peste mult timp un 200-400. Oricum momentan nu ma simt limitat de cele doua obiective, inca mai am ceva timp sa le stapanesc in totalitate.
Mult succes in alegere!

#44
mcoste

mcoste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006

 ngttrr, on Aug 9 2007, 15:12, said:

Pe obiectivul mentionat de tine nu ai autofocus cu D40. Eu unul i-ti recomand un Nikkor AF-S DX 55-200mm f/4-5.6 G ED
(http://www.f64.ro/de...id=163&pid=3869) care este foarte accesibil ca si pret sau daca doresti un capat tele mai mare un Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR (http://www.f64.ro/de...id=163&pid=5067) care din pacate este mai scump. Alta optiune (nu sunt 100% sigur) ar fi obiectivele de la Sigma, obiective cu HSM (Hyper-Sonic Motor) care au posibilitatea auto-focus-ului pe D40.
Eu am ales Kitul D40 cu 18-55 si am mai cumparat un 55-200. Sunt foarte multumit de ele (performante bune pentru bani putini) si visez la un 18-200 si poate odata peste mult timp un 200-400. Oricum momentan nu ma simt limitat de cele doua obiective, inca mai am ceva timp sa le stapanesc in totalitate.
Mult succes in alegere!

Mersi foarte mult :)
Era fix raspunsul care il doream !! :)
Dau o bere cand am tot pachetul :=)

#45
mcoste

mcoste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006
http://www.f64.ro/de...id=163&pid=3275
Dar asta ?
Asta are autofocus ? :)
Sper sa nu devin enervant ...

http://www.f64.ro/de...id=163&pid=5641

Asta ar cam fii inlocuiitorul celui de la Tamron...nu pot sa imi dau seama daca are autofocus sau nu....:-s

Edited by mcoste, 09 August 2007 - 16:10.


#46
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Raspunsurile sunt nu si nu - in aceasta ordine :)
Cauta obiective cu motor incorporat - AF-S si AF-I de la Nikon, Sigma HSM.

Ce sa-ti fac, daca vrei Nikon :P

Edited by Kunzite, 09 August 2007 - 16:14.


#47
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Nu are. Si oricum, este de evitat obiectivul respectiv.
55-200, desi este AF-S este la fel de slab. AF extrem de lent... de evitat si asta. Varianta mai recenta, cea cu VR s-ar putea sa fie mai buna, dar n-am testat-o... asa ca nu pot sa ma pronunt.

Eu zic sa strangi bani pt 70-300 VR. Este singurul care merita din gama asta ;)

#48
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
M-am uitat pe F64 la lista de obiective Nikon si problema-i mai nasoala decat mi-am imaginat. Prea multe obiective care mi s-au parut interesante nu au motor incorporat.
Recomand nikonistilor in devenire sa se gandeasca bine la un D80.

#49
mcoste

mcoste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006

 Kunzite, on Aug 9 2007, 16:13, said:

Raspunsurile sunt nu si nu - in aceasta ordine :)
Cauta obiective cu motor incorporat - AF-S si AF-I de la Nikon, Sigma HSM.

Ce sa-ti fac, daca vrei Nikon :P


Fuck...sunt iara de unde am plecat...Eu NU insist pe Nikon...sunt doar chestii care le-am vazut...repet..pentru cei care nu au citit mai sus..
NU am unde sa ma duc sa ma joc cu Nikon D40, iar Pentax l-am avut 1 data in mana pentru 1 ora...sau asa....
Chestia asta acuma cu obiectivele m-a dat rau peste cap...nu ma asteptam chiar la asa niste chestii...:-s
Ma convinge cineva ca vreau totusi Pentax K100 ?? :D

#50
JollyRoger

JollyRoger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 15.09.2004
Vrei Pentax K100D. Sau Nikon mai sus de D40 (vezi D50, D80)

#51
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
La jpeg, K100D are la alegere doua moduri bright si natural, bright fiind mai saturat si mai contrast.
Evident ca poate produce si unele artefacte, cel putin cromatice.
In testul de pe dpreview, autorul recunoaste ca pana nu demult considera K100D in top la calitatea imaginii jpeg.
De asemenea, in alte teste afirma ca diferentele se vad la mariri exagerate - A3 sau 200%, adica aproape de 4 ori mai mari decat se printeaza 6 MP la 300 DPI reali - limitati oricum prin driverul imprimantei, restul fiind de obicei dithering.
Oricum, cine are intentii serioase de a face printuri mari si vrea calitate, are la indemana formatul RAW care prin conversie software scapa de artefactele introduse de procesarea JPEG din camera.

La printuri cu mariri normale, si chiar mult peste, garantat nu o sa vezi artefacte - poti sa te chiombesti oricat la ele...:), si ai si RAW care te scapa oricum de ele.
In schimb diferenta de calitate intre Nikon si Pentax, respectiv numarul gradatiilor de tonuri si nuante - o s-o vezi sigur daca tragi RAW !
La fel si cu bokehul - felul in care sunt redate planurile aflate in afara profunzimii de claritate - iar o sa vezi o mare diferenta, cel putin daca compari niste obiectibe Pentax bune cu altele Nikon...

Edited by loock, 09 August 2007 - 16:46.


#52
mcoste

mcoste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006

 JollyRoger, on Aug 9 2007, 16:35, said:

Vrei Pentax K100D. Sau Nikon mai sus de D40 (vezi D50, D80)
Este cineva in Romania care aduce K100D ? Ma refer la magazine ...poate chiar PF :)  As vrea sa evit sa-l iau din state din motive de garantie si asa...
chit ca pret mai mic ca si acolo nu o sa gasesc nici unde...430 USD Kit-ul...damn

#53
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Distribuitorul autorizat Pentax in Romania este Focus94.

#54
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
Importatorul autorizat este cel de mai sus, distribuitori mai sunt cativa.
Mai sunt din cand in cand oferte surprinzatoare, chiar la CORA, dar acum cele mai bune preturi sunt la importator

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate