Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 

vechea garda vs. noua garda

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

Poll: ce va place? (39 member(s) have cast votes)

Ce alegeti? Rockul anilor `70, `80, `90 sau cel nou, de dupa 2000?

  1. vechea garda (34 votes [87.18%])

    Percentage of vote: 87.18%

  2. noua garda (5 votes [12.82%])

    Percentage of vote: 12.82%

Vote Guests cannot vote

#19
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postkill_them_all1000, on Jan 26 2007, 17:16, said:

Cred ca 90% din cei care scriu pe acest forum au varsta cuprinsa intre 18-25 ani si 90% din ei prefera muzica veche.
Fac parte din minoritate :w00t: , dar cred ca sunt mai mult de 90% de ascultatori de rock vechi. Probabil ca ține si de felul de a fi al fiecaruia ce asculta. Cei 'vechi' sunt mai nostalgici. :lol:

#20
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Dar nu am auzit pe nimeni sa mentioneze trupe care nu sunt mainstream ? Cred ca putem fi de acord ca muzica si cultura americana sunt in general = gunoi. Au avut si ei cateva trupe mari si inca mai au (Iced Earth, Kamelot - de ce nu ?) insa tot Europa este inima rockului ;)

#21
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Edguy (Avantasia), Nightrage, Hammerfall, Brainstorm, Dragonforce, Sonata Arctica, Tristania, Silent Force, Divercia etc.
Majoritatea sunt Power sau Progressive Metal si daca nu ma insel toate sunt din Europa. In toate CD-urile care le am cu formatii tinere nu cred ca am gasit o formatie de pe continentul american care sa imi placa.

#22
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Idem...doar Kamelot, Iced Earth (pana sa plece Barlow)....si cateva vagi sclipiri din alte parti.

#23
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Postkrossfire, on Jan 27 2007, 13:22, said:

Idem...doar Kamelot, Iced Earth (pana sa plece Barlow)....si cateva vagi sclipiri din alte parti.
Kamelot vor face un turneu impreuna cu Leaves' Eye iar in aprilie vor canta in Budapesta si in Belgrade. Sunt curios daca se gandeste cineva sa ii aduca si pe aici.

#24
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Monster Magnet, Queens of The Stone Age, Morphine, Primus, Infectious Grooves, RATM, Audioslave,Satriani, Vai,  etc, etc.
Nu as da niciodata originalitatea si rautatea americana pe Hammerfall sau alti Manowar wannabes.

Elitistii europeni (ca vad ca e la moda) de pe aici ar fi bine sa-si aminteasca ca multe din trupele legendare(led zep, sabbath) s-au promovat si au cunoscut succesul in AMERICA , deoarece la ei pe continent nu prea erau bagati in seama !

#25
sigurros

sigurros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.01.2007
si eu sunt de acord ca daca se impartea in '70-'80, respectiv '90-'00  ^_^  voturile ar fi aratat altfel.
sunt multe trupe care au aparut in anii 90 si sunt considerate ca apartinand noii generatii de trupe (si pe buna dreptate). cum ar fi deftones (care sunt lansati chiar inainte de 90). acuma eu.. in loc de led zeppelin si deftones, i-as alege pe ultimii, ca m-am cam saturat de zeppelin.. pentru ca si ai mei ii ascultau. nu spun ca deftones ar fi mai buni. oricum ar fi exagerat sa compar cele doua trupe.
pe langa deftones ar mai fi multe altele.
deci acest chestionar nu e concludent, dupa parerea mea.

#26
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Postsepguy, on Jan 27 2007, 16:42, said:

Monster Magnet, Queens of The Stone Age, Morphine, Primus, Infectious Grooves, RATM, Audioslave,Satriani, Vai,  etc, etc.
Nu as da niciodata originalitatea si rautatea americana pe Hammerfall sau alti Manowar wannabes.

Elitistii europeni (ca vad ca e la moda) de pe aici ar fi bine sa-si aminteasca ca multe din trupele legendare(led zep, sabbath) s-au promovat si au cunoscut succesul in AMERICA , deoarece la ei pe continent nu prea erau bagati in seama !
Si eu pot sa iti amintesc ca metal-ul e inca la inaltime din cauza Europenilor. Formatiile britanice vechi au cunoscut succesul major in State pentru ca acolo se vorbea engleza. La inceputul anilor 70 nu cred ca era asa populara engleza in tari precum RFG, Franta, Italia, Spania, Ungaria etc. Plus ca pot sa iti dau exemple de formatii americane care au fost sustinute financiar mult mai mult in Europa decat in America (Metallica). Acum formatiile mari in State, poate cu cateva exceptii, canta majoritar la public format din 10.000-15.000 de oameni in timp ce in Europa sub 20.000 nu prea vezi concerte [mie nu mi-a venit sa cred ca Trans Siberian Orchestra a cantat in fata a aproape 2.500 (sala avea 5000 de locuri) de oameni in Statele Unite].
Iar despre underground-ul american eu nu prea am auzit multe (si am o gramada de compilatii cu formatii tinere adunate de prin reviste), poate ne povesteti tu mai multe.

#27
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
vechea garda

#28
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postkill_them_all1000, on Jan 27 2007, 16:25, said:

Kamelot vor face un turneu impreuna cu Leaves' Eye iar in aprilie vor canta in Budapesta si in Belgrade. Sunt curios daca se gandeste cineva sa ii aduca si pe aici.

Thomas Youngblood scria acum o luna pe blogul sau ''I'm eagger to see Hungary and ROMANIA'' - insa nimic nu este sigur :(

#29
dany_why

dany_why

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.01.2007
Vechea garda...care sunt aia de au ales noua garda? :deadtongue:

#30
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Totusi sa modifice cineva chestionarul...sa fie 70-90 si 90-prezent

#31
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
nici asa nu o sa se schimbe prea multe. ce naiba?vorbim de  metallica, megadeth, maiden, sabbath, acdc, led zepp, judas, slayer...din punctul meu de vedere nici nu se pune problema de concurenta intre cele 2 perioade

#32
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Totusi cea mai importanta perioda de la Metallica e perioda de dupa '90, majoritatea albumelor sunt scoase in perioada 90-prezent

Edited by mwlambo, 29 January 2007 - 12:29.


#33
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
inainte de 90 sunt 4, dupa sunt tot 4 (metallica, load, reload, st.anger) care oricum nu sunt considerate atat de importante precum precedentele(poate metallica se ridica la un anumit nivel)

#34
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Daca stau sa ma gandesc, 70% din albumele mele preferate de metal sunt scoase in anii '90 !
Doar gandul la Metallica in the 80's, ma impiedica sa spun ca fost fara nici un dubiu cea mai buna perioada din istorie !

Edited by sepguy, 29 January 2007 - 17:32.


#35
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
hmmm...zi-mi si mie cateva din alea 70% sa imi mai imbogatesc si eu folderul cu muzica

#36
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Ar fi in principiu tot de la Sepultura, Pantera si Megadeth (pana in 96-97), Slayer - Seasons in the Abyss; Soulfly; Gorefest - Soul Survivour; Monster Magnet - Powertrip; Kreator - Coma of Souls; Testament - The Gahtering;  Pro-Pain - Contents Under Pressure; Tiamat - Wildhoney; Rage - XIII si multe multe altele ( deja mi-e lene).

PS Sunt albumele care mi-au placut  mie si nu am pretentia sa fie universal valabile (nu ca m-ar interesa) dar totusi cred ca trebuie sa fii nebun sa spui ca in anii 90 nu s-a facut muzica !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate