Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Masini de cusut - reglaje, performante si multe altele

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#109
manolakiss

manolakiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2007
Multumesc mult de sfaturi.. o sa mesteresc la ea sa vedem ce iese..

#110
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Am avut si eu problema ta la o masina mecanica, veche, pe care o avea mama. Ii lipsea arcul de la tensiunea atei. Eu nu stiam asta la vremea respectiva, dar mi-a explicat un mecanic. Problema a disparut cand mi-a montat un arc la rotita care regla tensiunea atei.
Revenind la Pfaff, din descrierea ta, vad ca au pastrat forma mosorelului pana astazi. Ca idee (poate stii deja), mosorelul se monteaza in suveica cu ata spre stanga, invers decat la cele cu graifer oscilant. Cel putin, la masinile actuale asa este. Poti verifica si acest aspect.
Daca rezolvi problema, sa ne spui si noua de la ce era.

#111
manolakiss

manolakiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2007

View Postdorinacirstea, on 02 octombrie 2014 - 09:49, said:

Am avut si eu problema ta la o masina mecanica, veche, pe care o avea mama. Ii lipsea arcul de la tensiunea atei. Eu nu stiam asta la vremea respectiva, dar mi-a explicat un mecanic. Problema a disparut cand mi-a montat un arc la rotita care regla tensiunea atei.
Revenind la Pfaff, din descrierea ta, vad ca au pastrat forma mosorelului pana astazi. Ca idee (poate stii deja), mosorelul se monteaza in suveica cu ata spre stanga, invers decat la cele cu graifer oscilant. Cel putin, la masinile actuale asa este. Poti verifica si acest aspect.
Daca rezolvi problema, sa ne spui si noua de la ce era.
HMM. VENDOMATICUL A MERS MULT SI BINE FARA ARCULETUL ALA DE CARE ZICI PANA I-AM SCHIMBAT CU TOTUL SISTEMUL ALA DE TENSIONARE A ATEI CA GASISEM UNU DE SE POTRIVEA DE LA O MASHINA MAI VECHE.. DAR DE CUSUT COSEA  DESTUL DE BINE SI ASA..
PFAFF UL IL ARE , DECI E DIN ALTA PARTE..DAR CAND II DAU DE CAP VA ANUNT..

#112
Ioana90D

Ioana90D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2014
Salut! Detin o masina de cusut Ileana. Si trebuie schimbata cureaua. E greu procedeul? Ce anume trebuie facut?

#113
bantex

bantex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.08.2004
salutare, ce parere aveti despre: Masina de cusut Naumann Sigma Plus, 19 programe, 1500 imp./min, 19 programe de baza din care 6 elastice.
Tipuri de cusaturi:
- 2 cusaturi drepte din care 1 elastica
- 4 tipuri de cusatura invizibila din care 2 elastice
- 6 tipuri de surfilat din care 3 elastice
- 6 modele de broderii
- butoniera in 4 pasi
Masa de coasere cu brat detasabil (free arm)
Produsa de Singer in Vietnam

#114
bantex

bantex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.08.2004
va rog sa ma ajutati in alegerea unei masini de cusut, doresc sa o folosesc ptr scurtarea hainelor, aplicarea de fermoare, brodat, cusaturi pe materiale mai dure (jeans, stofa, imitatie de piele).

#115
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Pe pagina anterioara am raspuns eu ce trebuie sa aiba o masina, ma refer la necesitatile minime.
Daca ai intrebari suplimentare, se rezolva.

#116
machociprian

machociprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.02.2007
Am cumparat de cateva zile o masina de cusut Toyota SPB15,noua si am observat ca daca cos de ex un tiv la o pereche de blugi,cand ajunge la dublura(unde e mai gros),se aude o pocnitura(tacaneala mai mare)E normal sa faca asa pe portiunile mai groase sau e defecta masina?Va multumesc!

#117
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Nu este defecta. Masinile destinate uzului casnic, cele pe care noi le gasim in supermarket, de exemplu, nu au niste calitati deosebite. Ele nu transporta materialul la parametrii optimi. La un material gros, este normal sa faca un efort. Ar fi indicat sa ajuti putin transportul matarialului. Tragi usor de material, in timp ce cosi la viteza mica.

#118
razvan_vastea

razvan_vastea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.01.2012
Bună ziua,

Doresc să-i fac soției o surpriză și să achiziționez mașina de cusut Elna 240 http://www.elna.com/...explore-240.php
Ce părere aveți, merită?

#119
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Nu-i rea.
N-am vazut ce putere are motorul, ideal 70w. Asta, ca sa treaca peste un tiv de blugi.
Pentru uzul  casnic, este mult mai buna decat ce gasesti in Carrefour, de exemplu. Si mai scumpa.
Raportul calitate-pret este foarte bun.

#120
bantex

bantex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.08.2004
buna am achizitionat si eu o masina Toyota Minerva M832B pentru mama mea, dar nu gasesc un forum sau niste inforatii mai detailate pe internet despre ea. De pilda ce tip de ace are nevoie, ce accesorii originale sau compatibile (ce nu se gasesc in pachetul producatorului) am nevoie pentru ca sa poata coase un jeans, un palton, o plapuma sau patura mai groasa, daca se pricepe cineva sa ma ajute.

#121
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
In poza alaturata ti-am dat doua exemple de ace pentru masina casnica. Ele au un standard 130R/705H, sunt ace cu tesitura, de o anumita lungime. Acul se monteaza cu tesitura in partea posterioara si se introduce in dispozitiv pana la maxim.
Exista ace pentru blugi sau speciale pentru materiale elastice. Acele pentru blugi au varful intarit, dar nu mi s-au parut deosebite fata de celelalte, din contra mi se pare ca intra mai greu in material.
Acele pentru materiale elastice, lycra sau tricot au varful special facut ca sa nu rupa materialul. La masina mea, pot sa folosesc ace obisnuite la materiale elastice fara sa toace sau sa sara pasi, dar asta depinde de performanta masinii.
Toate aceste ace sunt pe dimensiuni, in ceea ce priveste grosimea: 70, 80, 90, 100, 110 etc. Se foloseste in functie de grosimea materialului. de exemplu, pentru blugi, paltoane, plapuma sau doc utilizam un ac de 100. Pentru materiale subtiri (camasa, cearsaf) folosim un ac de 80 sau 90. Pentru tricoturi subtiri este indicat un ac de 70.
Calitatea acelor difera, bineinteles. Exista ace care se tocesc dupa ce tragi un metru de material mai aspru (doc), pentru au o calitate proasta a metalului. De obicei, acele ambalate cate 5 in cutiuta sunt mai rezistente, dar si mai scumpe. Pentru mine, marca Milward sunt dintre cele mai bune. Le cumpar din mercerie, dar am gasit si in Carrefour.
De obicei, o masina vine in dotare cu anumite picioruse, depinde de producator. Pentru a coase un palton, patura sau blugi se foloseste piciorusul obisnuit.
Daca vrei un piciorus (fermoar ascuns) si masina nu-l are in doatere, acesta se poate cumpara separat, de la reprezentanta sau de la o mercerie. De la reprezentanta se va potrivi sigur, de la o mercerie, de obicei, sunt universale si nu este sigur ca se potrivesc.
Pentru a coase o bluza din tricot subtire eu folosesc un ac de 70, ata foarte subtire si piciorusul standard, dar aleg un model de cusatura care coase si surfileaza in acelasi timp.
De asemenea, este foarte importanta si calitatea atei. De pe piata romaneasca este foarte buna marca Coats.

Si poza, pe care o uitasem.

Attached Files


Edited by dorinacirstea, 09 December 2014 - 09:50.


#122
bantex

bantex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.08.2004
buna multumesc frumos pentru raspunsuri, pute-ti sa imi spuneti ce ace am nevoie pentru broderie pe material subtire, blugi, material gros. Deci sa inteleg ca eu am nevoie de ace 130/705H si in functie de tipul de cusatura folosesc ace standard 60/90, (adica 60 grosimea acului si 90 tipul de cusatura), am inteles bine?

#123
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Nu, acele se aleg in functie de grosimea materialului. Un ac de 70 nu va face fata unui material de blugi sau doc. Nu are forta necesara sa penetreze materialul si se va rupe repede. Prin el poti sa infirezi doar o ata subtire, nicidecum o ata groasa pentru blugi.
Este suficient sa ceri la mercerie ace de 70, 80 etc. Sunt marimi standard.
Pentru broderie pe materiale subtiri (fata de masa, cearsaf) poti folosi ace de 80 sau 90.
Eu as incerca masina sa vad cum face toate cusaturile.
Apoi, cand vrei sa cosi ceva, o camasa, sa zicem, pe un rest de material incerci modelul de cusatura si reglezi pasul si tensiunea din ata. Dupa ce obtii o cusatura ideala, te apuci de cusut camasa.
In timp, vei putea sa faci reglajele necesare fara o proba prealabila.



#124
sony_sony

sony_sony

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.07.2010
Buna ziua! Ma ajutati si pe mine cu un manual de utilizare  pentru masina de cusut INOTEC NM 902-2006.

#125
dragalasu

dragalasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.09.2007
Salut ! Am cumparat astazi o masina de cusut ruseasca , Klass 2M , si am rugamintea daca ma puteti ajuta cu un manual al acesteia, sau un link. Va multumesc !

Edited by dragalasu, 04 March 2015 - 17:52.


#126
ramm0nik

ramm0nik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2014
La noua masina noua, de nici 2 luni, SILVERCREST, luata cu vreo 400lei am rupt micul "surubel"/tzumburus de dinauntrul cheitei (menghina de la capul de cusut in care se fixeaza acul cu acel surub). Sunt mirata si cu am am reusit sa-l rup: cert e ca lucrurile s-au intamplat asa: am cusut in nestire, forjand-o, pana la un moment dat acul s-a rupt. Desuruband cheita ca sa scot acul, desi scosesem de tot surubul, acul nu iesea: parca era lipit acolo. Am tras si am tot tras de acul rupt... nedandu-mi seama (decat atunci cand a fost prea tarziu) ca de fapt, probabil in caldura degajata atunci cand am forjat masina de cusut (fara sa-i mai schimb acul multa vreme), cumva acul s-a lipit de tzumburusul ala care-l facea pe ac sa stea fixat in menghina capului de cusut.
Pana reusesc sa aflu unde gasesc piesa luni cand deschid magazinele online cu piese de schimb, ia sa incerc eu sa folosesc vechea si antica masina de cusut VERONICA - CUGIR la care nu am cusut niciodata, deci habar nu am pe unde se fac reglajele.
Intrebarea mea: are cineva manual de instructiuni pt VERONICA?
Mutumesc anticipat!!

Edited by ramm0nik, 08 August 2015 - 18:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate