Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masini de cusut - reglaje, performante si multe altele

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#145
buruemil

buruemil

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2016

 mariantudor111, on 18 mai 2016 - 09:19, said:

poate graifer ... in nici un caz grifer
GRÁIFER, graifere, s. n. 1. Organ al unor mașini de cusut care are rolul de a prinde, de a deplasa etc. ața. [Var.: grĂĄifăr s. n.] – Din germ. Greifer.

Ok. Merci de precizare. Eu ma gindeam ca ma lamuresti cu ceva in problema mea. Am sa i zic lu ala cum il zice, poate se autorepara, aflind ca numele ii vine din lb germana.

#146
SHADYYY

SHADYYY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 06.01.2007
Oare suntem asa de saraci ! Pana si la capitolul ,,Masini de cusut,, nu sunt discuti pertinente , iar cele 3-4 pe an sunt vagi , Pentru ca unii sa posteze aberatii este un sport .Fratilor daca nu va pricepeti ,nu va mai bagati , asa s-a procedat cu tara asta si suntem ,unde suntem .

#147
mariantudor111

mariantudor111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.05.2014

 SHADYYY, on 05 iunie 2016 - 10:09, said:

Oare suntem asa de saraci ! Pana si la capitolul ,,Masini de cusut,, nu sunt discuti pertinente , iar cele 3-4 pe an sunt vagi , Pentru ca unii sa posteze aberatii este un sport .Fratilor daca nu va pricepeti ,nu va mai bagati , asa s-a procedat cu tara asta si suntem ,unde suntem .

la mine te referi ?

#148
hugbear

hugbear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 05.12.2007
Are cineva idee pe unde s-ar mai găsi motoare pentru „Nicoleta” („Sanda” etc.) (220V AC monofazat, 100W / 4500 RPM)? Cel de la mașina maică-mi s-a ars... :(

#149
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Am de la bunica mea o masina de cusut Singer veche, din ce stiu e pina in 1900 fabricata. Din pacate, nu reusesc sa o identific cu precizie. Am reconditionat-o de curind: vopsit cadru, lacuit masa, curatat, uns mecanismul, reglaje etc.Nu sunt colectionar si o folosesc la cusut, acum merge excelent. Nu mai mersese de aproape 20 de ani, dar a fost bine pastrata. Atasez si citeva poze:
Attached File  P1070225.JPG   574.18K   40 downloadsAttached File  P1070215.JPG   421.4K   36 downloadsAttached File  P1070216.JPG   673.84K   30 downloadsAttached File  P1070226.JPG   437K   31 downloadsAttached File  P1070227.JPG   537.75K   33 downloadsAttached File  P1070231.JPG   485.47K   32 downloadsAttached File  P1070232.JPG   517.85K   33 downloads

#150
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Si iata si un filmulet cum am facut:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jXrzMOY04rg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#151
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
https://es.scribd.co...-Cusut-NICOLETA

 vasiledtr, on 26 februarie 2016 - 11:42, said:

Bună ziua,
Am făcut rost de o mașină SH Nicoleta, fabricată la Cugir. Înainte să o utilizez, ași vrea să-i fac o revizie, mă puteți ajuta cu un manual de întreținere, și de utilizare?
Mulțumesc anticipat!


#152
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Salutare,
Stie cineva de unde as putea sa cumpar piesa din poza de mai jos? Este de la o masina veche podolsk 142.
Multumesc

Attached Files


Edited by traian_stc, 16 November 2016 - 12:51.


#153
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
N-o poti face dintr-o tablita prin decupare laser ?

#154
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Din ce am inteles, in mijlocul ei, este o tablita care s-a rupt si nu poate fi sudata..Nu e dintr-o singura bucata ca sa poata fi decupata laser.

Edited by traian_stc, 16 November 2016 - 14:43.


#155
casaverde

casaverde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.10.2012
AM o masina cusut nemteasca ideal model 601 . Nu mai surfileaza . Ma poate ajuta cineva ? Exista un manual  de depanare?

#156
ppetronela

ppetronela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2017
Buna, sunt noua pe forum si va rog sa ma ajutati. Am o masina de cusut Minerva M823b si intampin urmatoarea problema. La material mai subtire(bumbac) masina nu face pasii egali cum este setata, face cativa pasi normali apoi sare si iar face cativa pasi normali si sare iar(nu face nodul intre ate). Mentionez ca am schimbat acul, am pus unul de 70. Am observat ca la material mai grosut-dur masina coase ok. M-as bucura daca ma ajuta cineva sa-mi rezolv problema .Multumesc. Am pus si o poza .

Attached Files


Edited by ppetronela, 15 June 2017 - 14:22.


#157
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ppetronela, on 15 iunie 2017 - 14:08, said:

Buna, sunt noua pe forum si va rog sa ma ajutati. Am o masina de cusut Minerva M823b si intampin urmatoarea problema. La material mai subtire(bumbac) masina nu face pasii egali cum este setata, face cativa pasi normali apoi sare si iar face cativa pasi normali si sare iar(nu face nodul intre ate). Mentionez ca am schimbat acul, am pus unul de 70. Am observat ca la material mai grosut-dur masina coase ok. M-as bucura daca ma ajuta cineva sa-mi rezolv problema .Multumesc. Am pus si o poza .

Încearcă cu un picioruș cu teflon.

#158
adryanaQ

adryanaQ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2017
Buna ziua,am si eu o problema-imi rupe ata la ac,am incercat sa schimb acul-si se intampla la fel,am incercat sa reglez ata ,dar tot rupe ata la ac,inainte sa am aceasta problema mi-a rupt acul-iar dupa ce a rupt acul am bagat-o la cutie 3luni,acum am umblat iar la ea -dar nu mai reusesc sa fac nici o cusatura cu ea,pe orice tip de cusatura,material,imi rupe ata.Va multumesc anticipat!

#159
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu cred ca e ceva blocat sau semiblocat, vezi unde tine ata, trage usor de ea si vezi daca nu intimpina rezistenta pe undeva. Ce masina de cusut este ?

#160
adryanaQ

adryanaQ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.08.2017
Este o masina hyundai hrh790,o sa- incerc maine sa vad,o sa incerc sa o si ung un pic ,poate isi revine.Multumesc

#161
pisac

pisac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.01.2015
Minerva M320 , ce parere aveti despre asemenea masina de cusut :)
Sau prea multe cusuturi dauneaza :)
mai bine era una singer ?

#162
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 casaverde, on 22 mai 2017 - 08:20, said:

AM o masina cusut nemteasca ideal model 601 . Nu mai surfileaza . Ma poate ajuta cineva ? Exista un manual  de depanare?


Incerc sa dau niste notiuni teoretice practice pentru reglarea masinilor de cusut casnice clasice,cu suveica  rotunda, graifar semiluna, cu miscare oscilanta. De la prima pagina pina aici nu am vazut decit stinga dreapta, mai sus mai jos, restul  pqrametrilor..nimic.
  O masina clasica are 4 mecanisme de baza: stanga cu ac, graifar, Dintii de inaintare, intinzatorul de fir(compensator,,,)toate legate intr-odiagrama ciclica.O sa expliccum ar trebui sa fie si de unde se regleaza, etc, etc.

Cind cotul axului principal(cel de sus) ,este in pozitia in jos--180" mecanismele trebuie sa fie asa:
Acul sus, maxim, stationeaza
Graifar..virful jos, stationeaza,
Dintii inainteaza aproape de final
Intinxatoeul de firurca ,fiind la pozitia orizontala.

Cotul sus o" 360"
   Acul jos la maxim ,stationeaza,  acum el trebuie sa coboare sub vf  graifarului  2-3 .. mm,se regleaza coborind sau ridicind stanga  unde este fixat acul .slabind surubul de la biela  manevrind si apoi strigind la loc. se face de mai multe ori  pina la a se regla cum trebuie.
  Graifarul  si-a terminat miscarea ,este la maxim dat in spatele acului  coborit, la 3-4  sichiar 2-5 mm.Se regleaza slabind  cele 2 suruburi de fixare ale potcoavei ce actioneaza  graifarul in nuca, si se roteste inainte si inapoi potcoava  pina se aduce la aceasta dimensiune.
  Dintii sub placuta,se intorc
  Intinzatorul de fir,coboara  lasind liber firul  pestegraifar si suveica ,el fiind  acum cam la orizontala si urca.
   Ccind intinzatorul de fir termina cursa la maxima inaltime  si dintii  tragatori sunt la maxima inaltime .Aici pentru reglare putem decit de la dinti care se regleaza de la o cama dubla fixata pe axul principal  ce actioneaza doua  tije ce coboara jos si care  una da miscare de  inaintare si alta de ridicare coborire.
deci de aici reglamavansul  dintilor,ridicarea lor mai sus daca nu se ridica mai sus  de tablita se face se la un surub cefixeaza pe o tija jos suportul dintilot. Daca  dintii  ajung la maxima inaltime  inaintea intinzatorului  cu mai mult  atunci se fac late sub tesatura, Daca dintii inainteaza cind acul  intra in pinza  nu inainteaza pinza si  trebui sa tragem de pinza  cu riscul ruperii acului. Deci cin d  dintii coboara  si mai  sunt 10 mm intre vf ac  sitablita  incepe sa coboare si dintii si  intinzatorul de fir,

Edited by bobon, 19 January 2018 - 19:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate