Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Am un nokia 3310 de ~9 luni. Bateria tine cam 4,5 zile in stant by si am inteles ca asta e ok ptr acumulatorul de nichel.

Dar sapt trecuta mi-a venit o idee: atunci cand telefonul spune ca este descarcat(cand scoate semnale d-alea si apoi se inchide) sa-l stresez pana nu mai poate sa se aprinda nici macar pana introduci pinul. A durat nitzel si am reusit. Apoi l-am formatat(auzisem ca asta trebuie facut o data pe luna).

Toate bune si frumoase, insa telefonul a stat in stand-by prea mult! Adica 6 zile si o ora in conditiile in care am vorbit la el cateva minute(stiu sunt un lamer, dar asta a fost o sapt neagitata si de cand cu ymessanger-ul...) si am primit sub 10 sms-uri si nu mai stiu cate beep-uri.
E normal sa tina atat de mult? Cei cu care am vorbit la telefon au zis ca se auzea bine... adica nu cred ca mobilul nu isi da seama cat de putin mai e in baterie, ci pur si simplu acumulatorul "tine" mai mult.
Niciodata n-a rezistat atat de mult, nici cand era nou... Voi ce parere aveti?
P.S.: Acu' l-am reincarcat de 2 zile si zice ca e full, de obicei prima liniuta tinea 1,5 zile.

#2
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
acum sunt 2,5 zile si tot full(am mai si vorbit la el)

#3
ddy

ddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 04.12.2003
cat timp l-ai formatat?
si mai ales unde ai aflat kestia asta cu o data pe luna?!?

#4
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
L-am formatat 12h.
Nu am citit nicaieri ca trebuie formatat o data pe luna dar am auzit de la altii.
Acum are 4 zile fara 3h. Am vorbit la el mai mult ca de obicei, am primit sms-uri, beep-uri si are 3 liniute!!!

Oare sa incep sa imi fac griji???

#5
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
da, nu se mai termina niciodata, eu zic sa-l arunci, o sa explodeze.
hai ma, da-o dracului de treaba, parca e forum de revista 69 paranormal aici.

1. formatarea presupune cateva cicluri de incarcare/descarcare aproape totala, nu cred ca stiai sau stii ce e aia, deci ma indoiesc ca l-ai "formatat".
2. descarcarea acumulatorilor Ni-MH nu se face total niciodata, adica tensiunea la borne nu trebuie sa tinda la zero.

#6
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
My good sigxcpu... it was just a question!

Daca tot stii atat de multe, edifica-ma si pe mine in privinta formatarii: ce presupune din punct de vedere fizic, motivul pentru care acumulatorul tine atat de mult acum, de ce crezi ca nu l-am formatat pana acu', tot tacamu...

P.S.: Scuze de ton, dar chiar esti kulmea... Cand cineva nu e doctor intr-un anumit domeniu, nu trebuie sa il iei in ras, eu de obicei explic la cei care ma intreaba si tin comentariile pentru mine. Si eu as putea sa te prind pe un forum de programare(algoritmica) sau mai rau face-to-face la o olimpiada/concurs, ceva... Sa vezi atunci duel de sarcasm... Reciteste post-urile mele si o sa vezi ca sunt pe un ton normal pentru un individ care e la primul lui mobil si nu e prof. dr. ing. in gsm

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate