Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Ansambluri rezidentiale

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#1
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...daca le-ati vazut as dori ceva recomandari!!
deasemenea multi developeri vand prin agentii imobiliare, nereusind sa vanda singuri. intervin comisioane si timp pierdut. am deschis acest topic in incercarea de gasi cai de a merge direct la sursa, postati daca stiti adrese web, telefoane directe ale developerilor sau informatii despre diferite ansambluri vazute.
. un prim pont il dau eu, blocul nou  de aici http://bucuresti.edi...;page2=10#53619
cu numele de mall vitan residence este dezvoltat de fapt de un israelian , locatia este pe foisorului dupa intersectia cu branduselor, cand coboara spre dreapta. nu au site dar omul lor de la vanzari este un anume Cristi 0729/106201.

in special ma intereseaza daca a vazut cineva ansamblul south residence berceni.

#2
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
mai mai nu miscati nimic... uite intre timp am mai primit ceva cu satul german din chitila, situl lor este www.residenz.ro dar nu gasiti preturi acolo . au preturi mai mici zic eu , fata de ce am vazut in bucuresti si dau parcare, boxa si acces la gradina privata. preturile pleaca de la 80 mii euro 2 camere si 110 - 3 camere...

#3
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
nicanor daca vrei lista cu multe ansambluri rezidentiale du-te pe blocuri. com acolo cam posteaza toti developerii.

de curiozitate , satul german unde este?

stiu ca tiriac il face.

#4
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Nu stiu de blocuri, dar casele sunt morminte luxoase :death:

Chiar ieri discutam cu constructorul despre un lot de 200 de vile (doua sute) care se vor construi iarna asta la Corbeanca. Lasand la o parte viteza fenomenala de executie :drac: si arhitectura oaresicum deosebita (in sensul ca nu mai arata chiar STAS), proiectul de rezistenta e...mirific: un strat de 20 cm de pietris si o placa de beton nearmata, astea in chip de fundatie.  :death: Sper din tot sufletul ca macar blocurile se fac mai cu simt de raspundere... :huh:

#5
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
stiu turbo, am scanat situl, mai sunt www.edil.ro, www.rezident.net , www.ansamblurirezidentiale.ro ,  http://www.blocuri-noi.ro dar pana la developeri te mananca consilierii imobiliari. de ex exista trei locatii langa mall si consilierul nu a vrut sa imi spuna la telefon unde sunt. il inteleg ... am fost la fata locului si am identificat doua, cel amintit mai sus si zizin residence care e pe branduselor si e inchesuit rau si cu ferestrele pe nord. ei bine astea nu le vezi pe site si nici amicul nu ti le spune pana nu te "infiaza" :).

eu doream sa impartasim  pareri ale celor care au vazut la fata locului cum sta treaba...

satul de la chitila din cate am vazut il ridica din temelie ,  uite aici detalii, aici cel putin este chiar developerul http://www.residenz.ro/

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu sunt curios cum se asteapta aia sa cumperi o locuinta fara sa vezi exact pe unde e..

#7
mipamipa

mipamipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2006
Stie cineva exact unde e amplasat ansamblul exact Dr Taberei - Ghencea? ceva puncte de reper...cu ce se ajunge acolo?

#8
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,792
  • Înscris: 23.09.2005
Cei mai nesimtiti oameni astia cu ansamblurile rezidentiale. Eu n-am auzit pe nicaieri ca un inevstitor sa nu bage nici un ban intr-o afacere si sa scoata ditamai profitul.

O idee mult mai buna ar fi ca sa se stranga 10-20de familii si sa isi faca singur un blocsor in regie proprie.
Ar iesi pe la un 450-500€ mp construit adica un 2 camere pe la 35000 si un 3 cam pe la 45000 + teren + utilitati si ar bate orice oferta de pe piata.

#9
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
asa m-am gandit si eu dar incearca sa strangi 5 familii la un loc sa vezi nebunie...:(

cu ansamblul ghencea faci asa: suni la agentie , ceri detalii , te duci pe teren si il cauti. daca nu iti dai seama pe unde vine nu ai decat sa rogi un prieten sa mearga sa il vada. vezi pentru cine se construieste si contactezi developerul. si ne dai si noua un post ...:)

pe zizin langa mall vitan developerul... www.foisorului.ro
zizin residence este langa restaurantul branuselor
prosper residence este in spatele magazinului prosper, vis-a-vis de scoala

#10
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,792
  • Înscris: 23.09.2005

 Nicanor, on Dec 18 2006, 21:06, said:

asa m-am gandit si eu dar incearca sa strangi 5 familii la un loc sa vezi nebunie...:(

cu ansamblul ghencea faci asa: suni la agentie , ceri detalii , te duci pe teren si il cauti. daca nu iti dai seama pe unde vine nu ai decat sa rogi un prieten sa mearga sa il vada. vezi pentru cine se construieste si contactezi developerul. si ne dai si noua un post ...:)

pe zizin langa mall vitan developerul... www.foisorului.ro
zizin residence este langa restaurantul branuselor
prosper residence este in spatele magazinului prosper, vis-a-vis de scoala

Asta asa e, desi nu inteleg cum pot sa accepte niste condiiti de toata jena de la developer in loc sa faca o treaba cu cap si mult mai ieftina.

Din experienta mea mare atentie la suprafetele trecute in contract si la clauzele referitoare la plati adiacente.
Multi constructori trec la suprafata din contract suprafata construita in care baga si zidurile si o cota parte din casa scarii si terasa si liftul si etc.. si se ajunge ca amandoi vecinii platesc acelasi zid si alte chesti de genul asta, iar legat de bani un obicei este sa ceara mariri de sume ca a crescut pretul la ciment, la caramida, la benzina etc.

#11
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
asta cam asa e. o solutie este inspectorul de case sau un prieten arhitect...;)

#12
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...haideti men, nu se ridica nimic pe langa voi sa dati o adresa, ceva? caut in bloculete de 4-5 etaje si astea sunt cam ascunse. am vazut la delea veche unu din masina dar nu stiu cine il ridica. si cred mai e ca unul pe la zepter , vis a vis, langa restaurant picadily. iarasi nu stiu firma :(

Edited by Nicanor, 28 December 2006 - 11:28.


#13
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Sincer, la bloc de 4-5 etaje nu cred ca iti vei permite, la cat e pretul terenului in Bucuresti, mai ales in locatiile specificate de tine. Pana si pe Maria Rosetti (catre Popa Soare) am vazut ridicandu-se un bloc...de 9-10 etaje. Gandeste-te ca pretul terenului se imparte intre mai putini proprietari, deci va reveni per final mai mult...mult mai mult pentru locatii centrale.

Pe Colentina, in locul fostei fabrici Suveica, se construieste Rose Garden. La ora actuala, sunt inca in stadiul de demolare a cladirilor fostei fabrici.

http://www.rosegarden.ro/

#14
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
pai de exemplu la prosper residence langa mall vitan doua camere le luai in 70 de mii de euro, ~ pretul unui apartament vechi in zona. cele de lux ca incity res. sar de 120 dar mai sunt cele medii ca exemplu de sus unde preturile par rezonabile fata de suprafata apartamentului.

#15
mipamipa

mipamipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2006
Ceva blocuri noi rasar si langa Bucuresti in Voluntari. Pe langa Terra Residence care este pe sos. Stefanesti aproape de centura, inca doua blocuri mai mici se construiesc pe sos. Afumati in sensul de drum dinspre Buzau spre Buc, unul langa benzinaria Petrom nou construita, celalalt putin mai aproape de centrul Voluntariului. Cine vrea mai multe detalii, la urmatorul drum in zona, pot lua ceva nr de telefon.

#16
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Are cineva oferte de pret pentru ansamblurile noi? Am vazut ca pe siteuri nu sunt in general preturi si raspund destul de greu cu oferte.
Multumesc.

#17
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Dana_H, on Dec 29 2006, 20:48, said:

Sincer, la bloc de 4-5 etaje nu cred ca iti vei permite, la cat e pretul terenului in Bucuresti, mai ales in locatiile specificate de tine. Pana si pe Maria Rosetti (catre Popa Soare) am vazut ridicandu-se un bloc...de 9-10 etaje. Gandeste-te ca pretul terenului se imparte intre mai putini proprietari, deci va reveni per final mai mult...mult mai mult pentru locatii centrale.

Pe Colentina, in locul fostei fabrici Suveica, se construieste Rose Garden. La ora actuala, sunt inca in stadiul de demolare a cladirilor fostei fabrici.

http://www.rosegarden.ro/
in bucuresti nu se mai merita sa construiesti 4-5 etaje. preturile au sarit la teren si trebuie inghesuiti cat mai multi ca sa ai un profit cat de cat acolo. nu va ganditi la profit mai mult de 20% ca aia este teapa .

asmita gardens parca aveau 20 de etaje. o adevarata placere sa prinzi urmatorul cutremur la ultimul etaj  :naughty:

#18
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Nicanor, on Dec 28 2006, 22:26, said:

i cred mai e ca unul pe la zepter , vis a vis, langa restaurant picadily. iarasi nu stiu firma :(
beleste ochii pe placa cu autorizatia de constructie. imposibil sa nu scrie cine e beneficiarul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate